Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 2:3. Pierwsza wygrana i oddana czerwona latarnia

1 września 2024, godz. 14:10
Opinie (218)

Wynik meczu w Zabrzu otworzył Anton Carenko, a kolejne dwa gole Lechia Gdańsk zdobyła po rzutach rożnych, przy których dośrodkowywał Rifet Kapić. Wynik meczu w Zabrzu otworzył Anton Carenko, a kolejne dwa gole Lechia Gdańsk zdobyła po rzutach rożnych, przy których dośrodkowywał Rifet Kapić.

Lechia Gdańsk odniosła pierwsze zwycięstwo w sezonie 2024/25 i przed dwutygodniową przerwą w rozgrywkach oddała czerwoną latarnię w tabli PKO BP Ekstraklasy Stali Mielec. Biało-zieloni pokonali na wyjeździe Górnika Zabrze 3:2 (2:0). Wynik otworzył Anton Carenko, a następnie gole strzelali: Elias Olsson i Bogdan Wiunnyk po rzutach rożnych, przy których dośrodkowywał Rifet Kapić. Wygrana w 7. kolejce to jednak najgorsze otwarcie w piłkarskiej elicie od 1986 roku, kiedy udało się zainkasować komplet punktów dopiero w 11. meczu.

Zahović

Rezerwowi: 1 Majchrowicz, 16 Olkowski, 17 Lukoszek, 18 Ambros, 23 Nascimento, 30 Zielonka, 41 Kozuki, 44 Buksa

Wiunnyk

Rezerwowi: 29 Sarnawski, 4 Chindris, 6 Wendt, 23 Kałahur, 79 Sezonienko, 94 Gueho, 99 Neugebauer
  • 46' 8 Hellebrand Zmiany 23 Nascrimento
  • 46' 22 Sanchez Zmiany 16 Olkowski
  • 46' 10 Podolski Zmiany 18 Ambros
  • 68' 15 Wojtuszek Zmiany 17 Lukoszek
  • 87' 7 Zahović Zmiany 44 Buksa
  • 62' 33 Wójtowicz Zmiany 79 Sezonienko
  • 72' 17 Carenko Zmiany 94 Gueho
  • 82' 20 Conrado Zmiany 23 Kałahur
  • 82' 8 Kapić Zmiany 99 Neugebauer
  • 53' Olkowski
  • 82' Nascimento
  • 24' Carenko
  • 28' Olsson
  • 68' Wiunnyk
  • 7' Rasak
  • 56' Ismaheel
  • 77' Weirauch
  • 86' Kałahur

Lechia zaliczyła najgorszy start w ekstraklasie od 1986 roku, kiedy wygrała dopiero w 11. kolejce. Czy tym razem uda się to w 7. kolejce?

Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk. Wygrać i nie nawiązywać do 1986 roku

Lechia nadal zmaga się z kontuzjami. Dziś aż 2 miejsca wolne w meczowej "20" i to mimo że wrócił Neugebauer. Wśród nieobecnych nie tylko awizowany już wcześniej Bułeca, ale także Chłań

Lechia Gdańsk boryka się z kontuzjami. Tomas Bobcek i Tomasz Neugebauer poza grą

z powodu tego urazu Chłań nie pojedzie na zgrupowanie młodzieżowej reprezentacji Ukrainy, która we wrześniu zagra dwukrotnie w eliminacjach mistrzostw Europy U-21

Lechia Gdańsk w "19" na Lecha Poznań. Powroty i kontuzje. Maksym Chłań bez urlopu

W porównaniu z ostatnim meczem jedna personalna zmiana w "11", gdyż Chłania zastąpił Piła, a także jedno przesunięcie na pozycji, gdyż Wójtowicz będzie lewoskrzydłowym, a nie jak poprzednio prawym obrońcą

Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 1:2. Przegrany mecz między 87. a 90. minutą

jako że miejsce w bramce zachował Weirauch, Lechia ponownie z dwoma młodzieżowcami w składzie

Lechia Gdańsk szuka pozytywów mimo porażki. Czy był nim debiut bramkarza?

przed meczem z Zabrze trener Grabowski był pytany m.in. o jego wpływ na zmiany w składzie

Kevin Blackwell czy Szymon Grabowski dokonuje zmian w składzie Lechii Gdańsk?

jeśli Lechia nie chce spędzić przerwy ligowej bez wygranej, a także zatrzymać niekorzystne tendencje na trybunach, musi sprawdzić w Zabrzu niespodziankę

Lechia Gdańsk przeprasza kibiców, ale nie potrafi ich zatrzymać na stadionie

jeśli do tego ma dojść, trzeba przełamać i tę niemoc

Lechia Gdańsk wychodzi na prowadzenie i traci punkty. Gdzie leży problem?

Górnik jest faworytem. W porównaniu z ostatnią kolejką, gdy przegrał z Cracovią 2:3, trener Urban dokonał dwóch zmian w "11". Do gry wrócił Podolski (Górnik Zabrze), a brakuje pauzującego po czerwonej kartce byłego obrońcy Lechii - Janickiego
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia stalowe stroje, Górnik na biało
"Stadiony bez barier" wśród piłkarzy - szósta odsłona akcji która ma uczynić stadiony przyjaznymi także dla osób niepełnosprawnych
1'
od środka rozpoczęła mecz Lechia
2'
Żelizko (LECHIA Gdańsk) zabrał piłkę we własnej "16" Ismaheelowi (Górnik Zabrze)
2'
Szala (Górnik Zabrze) wybił piłkę po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk) w pole bramkowe
5'
Conrado (LECHIA Gdańsk) przechwycił piłkę w środkowej strefie boiska, ale gdy wypuścił w bój Menę (LECHIA Gdańsk), Kolumbijczyk przegrał drybling
6'
Sanchez (Górnik Zabrze) zdobył pierwszy korner w tym meczu
7'
Janża (Górnik Zabrze) z narożnika boiska podał do... Meny (LECHIA Gdańsk)
7'
Żółtą kartką został ukarany Rasak (Górnik Zabrze), który faulem przerwał kontrę Meny
8'
długa piłka Żelizko (LECHIA Gdańsk) do Wiunnyka. Napastnik dobrze przyjął piłkę, ale jak chciał się z nią obrócić, stracił ją na rzecz Josemy (Górnik Zabrze)
8'
Weirauch (LECHIA Gdańsk) bez problemu złapał piłkę po zagraniu Janży (Górnik Zabrze)
8'
szybka odpowiedź Lechii. Niecelny strzał Meny (LECHIA Gdańsk) po tzw. długim rogu
9'
na razie szybko mecz z obu stron
13'
Zahović skierował piłkę do bramki Lechii, ale sędzia odgwizdał spalonego. "Upiekło" się Olssonowi, którego błąd wyprowadził napastnika Górnika do sytuacji sam na sam z bramkarzem
15'
Pllana (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze)
17'
po odważnym początku Lechia wycofała się na własną połowę
17'
Weirauch (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Wojtuszka z ostrego kąta
18'
Mena (LECHIA Gdańsk) w pojedynku z Josemą (Górnik Zabrze) w "16" gości wywalczył rzut rożny
18'
Szala (Górnik Zabrze) wybił piłkę po dośrodkowaniu Żelizki (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska, Conrado (LECHIA Gdańsk) zdecydował się na strzał z dystansu, ale posłał piłkę wysoko nad poprzeczką
20'
posiadanie piłki 64:36 dla Górnika, ale w strzałach 2:1 dla Lechii
21'
Żelizko (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza bramkę, ubiegając Zahovicia, do którego w polu bramkowym podawał Ismaheel (Górnik Zabrze)
21'
po rzucie rożnym dla Górnika Ismaheel (Górnik Zabrze) złożył się do przewrotki, ale nie trafił w piłkę
23'
Podolski (Górnik Zabrze) zagrał ostrą piłkę w pole bramkowe, Weirauch (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę
24'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Carenko. Indywidualna akcja pomocnika Lechii. Zbiegł z piłką do środka, uciekając Rasakowi, zwodem zwiódł Szalę i z 16. metra uderzył prawą nogą w tzw. długi róg bramki. Piłka wpadła tuż przy słupku
24'
debiutancki gol Carenki w Lechii. Piłkarz do końca sezonu jest wypożyczony z Dynama Kijów

Lechia Gdańsk dokonała 6. transferu. "Wielki talent" wypożyczony z Dynama Kijów

24'
Hellebrand (Górnik Zabrze) przechwycił piłkę po zagraniu Wójtowicza (LECHIA Gdańsk) i od razu zagrał prostopadłą piłkę do Zahovicia. Napastnik Górnika nie ruszył do piłki
27'
rzut rożny dla Lechii
28'
[0:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Olsson. Po dośrodkowaniu Kapicia z narożnika boiska piłkę głową z 5. metra do siatki skierował środkowy obrońca Lechii
30'
Żelizko (LECHIA Gdańsk) prostopadłą piłkę zagrał do Carenki (LECHIA Gdańsk), ale zbyt mocno i futbolówkę przejął Szromnik (Górnik Zabrze)
30'
przypomnijmy, że Szromnik (Górnik Zabrze) jest wychowankiem Gedanii, który w I lidze grał m.in. w gdyńskiej Arce
31'
po dośrodkowaniu Wojtuszka z prawego skrzydła wysoko nad bramką strzelił Podolski (Górnik Zabrze)
31'
4:2 w strzałach dla Lechii, w celnych 2:1, a w golach 2:0
33'
Sanchez (Górnik Zabrze) sfaulował Carenkę (LECHIA Gdańsk) na wysokości własnego pola karnego
34'
rzut karny dla Lechii! Po dośrodkowaniu Żelizki z narożnika boiska z rzutu wolnego Olsson zagrał piłkę głową, a sędzia odgwizdał zagranie ręką Josemy
35'
po weryfikacji VAR sędzia zmienił decyzję, nie ma rzutu karnego dla Lechii, bo piłka uderzyła obrońcę Górnika jednak nie w rękę, a w... pośladek
37'
Weirauch (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Zahovicia. Dopiero po tej interwencji sędzia odgwizdał spalonego
38'
niecelny strzał z pola karnego Wójtowicza (LECHIA Gdańsk)
39'
Doskonała akcja Lechii. Kapić (LECHIA Gdańsk) zagrał do Meny (LECHIA Gdańsk), który wyłożył piłkę na strzał Wójtowicza (LECHIA Gdańsk), który jednak nie doszedł do piłki. Jeszcze próbował strzelać głową Wiunnyk, ale wpadł w Szromnika (Górnik Zabrze) i sędzia odgwizdał jego faul
41'
niecelny strzał Podolskiego (Górnik Zabrze), który trafił piłką jeszcze w Wojtuszka
45'
niecelny strzał Wojtuszka z dystansu
45'
co najmniej 60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
45+1
Ismaheel (Górnik Zabrze) uciekł Pile, ale na szczęście dla Lechii uderzył obok bramki
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. GÓRNIK ZABRZE - LECHIA GDAŃSK 0:2
Momentami gra Lechii przypominała tę z 1. Ligi. Gdańszczanie potrafili doskoczyć do rywala, odebrać mu piłkę i przeprowadzić szybką akcję. Biało-zieloni wyglądali zdecydowanie lepiej pod względem fizycznym niż w poprzednich meczach. Dość powiedzieć, że przebiegli o 2 kilometry więcej od gospodarzy.
Co prawda to Górnik jako pierwszy skierował piłkę do siatki, ale ze względu na spalonego gol nie został uznany. Lechia odmieniła losy meczu między 24. a 28. minutą. Najpierw Carenko (LECHIA Gdańsk) po indywidualnej akcji otworzył wynik spotkania, a następnie Olsson (LECHIA Gdańsk) po rzucie rożny poprawił na 2:0. Była jeszcze chwila nadziei na 3. gola, ale sędzia odwołał po VAR decyzję o przyznaniu Lechii rzutu karnego.
W tym sezonie trzykrotnie Lechia nie utrzymała 1-bramkowego prowadzenia. Teraz ma 2 gole w zapasie i 45 minut gry. Na pewno jeszcze mecz nie jest wygrany, gdyż Górnik nie grał źle do przerwy, miał 61 procent posiadania piłki, ale brakowało mu wykończenia akcji.
w przerwie Górnik dokona aż trzech zmian
46'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Hellebrand, w jego miejsce wchodzi Nascimento.
46'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sanchez, w jego miejsce wchodzi Olkowski.
46'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Podolski, w jego miejsce wchodzi Ambros.
46'
Lechia bez zmian w składzie
46'
drugą połowę od środka boiska rozpoczął Górnik
50'
Ismaheel (Górnik Zabrze) strzelił w boczną siatkę bramki Lechii. Gdyby podał do Zahovicia, Słoweniec miałby strzał do pustej bramki. Akcję Górnika wykreował rezerwowy Nascimento (Górnik Zabrze)
52'
rajd Meny (LECHIA Gdańsk). Próbował dograć przed bramkę, ale Szala (Górnik Zabrze) wybił piłkę poza bramkę
52'
Szromik dość krótko wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Kapicia (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska, ale nie można było kontynuować ataku, bo Nascimento (Górnik Zabrze) został sfaulowany
53'
[1:2] Górnik Zabrze STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Olkowski. Ależ akcja wyszła gospodarzom. Wszystko grane z pierwszej piłki. Rozpoczął i zaczął ten atak Olkowski, a asystę zaliczył Janża, wyprowadzając rezerwowego Górnika do sytuacji sam na sam z Weirauchem
55'
rzut rożny dla Górnika wywalczył Olkowski (Górnik Zabrze)
56'
z narożnika dośrodkował Janża (Górnik Zabrze), strzał Ismaheela (Górnik Zabrze) został zablokowany i będzie kolejny korner
56'
Żółtą kartką został ukarany Ismaheel (Górnik Zabrze), który faulował Menę, który ruszył do kontry po rzucie rożnym Górnika
57'
Mena (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy medycznej
57'
Kapić (LECHIA Gdańsk) podbiegł do linii bocznej. Rozmawia z trenerami Grabowskim i Bellą
58'
Mena (LECHIA Gdańsk) może kontynuować grę
59'
Ismaheel (Górnik Zabrze) zablokowany w polu karnym Lechii, a Janży (Górnik Zabrze), który chciał kontynuować atak, piłka uciekła za końcową linię
59'
gwizdy z trybun, gdy Weirauch (LECHIA Gdańsk) nie spieszył się z wybiciem piłki od własnej bramki
60'
posiadanie piłki 62:38 dla Górnika
61'
Lechia częściej faulowała (10:4), ale żółte kartki na razie tylko dla Górnika
61'
niecelny strzał Ambrosa (Górnik Zabrze)
62'
rezerwowi wyraźnie rozruszali atak Górnika, Lechia zatem też przygotowuje zmianę
62'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wójtowicz, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
62'
druga połowa na razie pod dyktando Górnika
63'
Mena (LECHIA Gdańsk) przechwycił piłkę przed polem karnym Górnikiem i strzelił obok Szromnika (Górnik Zabrze). Piłkę zmierzającą do siatki zatrzymał Olkowski (Górnik Zabrze)
64'
zamiast gola jest korner
64'
po dośrodkowaniu Kapicia (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska Szromnik (Górnik Zabrze), stojący na linii bramkowej, trafiony właściwie piłką przez główkującego Pllanę
66'
na spalonym Wojtuszek (Górnik Zabrze)
67'
rykoszet po strzale Kapicia (LECHIA Gdańsk) i będzie rzut rożny
68'
[1:3] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Wiunnyk. Po raz drugi Górnik zaskoczony po rzucie rożnym przez Lechię. Po dośrodkowaniu Kapicia piłkę głową zgrał Pllana, a zamykający akcję Wiunnyk zdobył debiutanckiego gola w biało-zielonych barwach
68'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojtuszek, w jego miejsce wchodzi Lukoszek.
70'
bardzo podobny scenariusz w drugiej połowy do pierwszej. Początkowy napór Górnika, a potem doskonała odpowiedź Lechii
70'
nie doszło podanie Ambrosa (Górnik Zabrze) do Lukoska na linii pola karnego Lechii
71'
Weirauch (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze)
71'
Lechia przygotowuje kolejną zmianę
71'
pomocy medycznej potrzebuje Olsson (LECHIA Gdańsk)
72'
Olsson (LECHIA Gdańsk) zostaje na boisku, ale na rozgrzewce Gueho (LECHIA Gdańsk)
72'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Carenko, w jego miejsce wchodzi Gueho.
73'
jasny sygnał z ławki trenerskiej, środkowy obrońca za ofensywnego pomocnika w Lechii
73'
Ismaheel (Górnik Zabrze) uderzył nad bramką. Zadanie utrudnił mu Piła (LECHIA Gdańsk), który dobrze blokował rywala po podaniu prostopadły Nascimento (Górnik Zabrze)
74'
Weirauch (LECHIA Gdańsk) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze)
76'
niecelny strzał Olkowskiego (Górnik Zabrze)
77'
Żółtą kartką został ukarany Weirauch (LECHIA Gdańsk) za opóźnianie wybicia piłki od bramki
78'
na boisku leży Wiunnyk, ale sędzia nie zgadza się by weszła pomoc medyczna
79'
niecelny strzał Ambrosa (Górnik Zabrze) sprzed pola karnego
79'
Conrado (LECHIA Gdańsk) prosi o zmianę i siada na murawę
80'
Lechia przygotowuje podwójną zmianę, na razie gdańszczanie w "10", bo Conrado poza boiskiem
82'
[2:3] Górnik STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Nascimento. Kapitalne uderzenie sprzed pola karnego. Nie udał się blok Żelizko, nie sięgnął piłki Weirauch i wylądowała ona w lewym rogu bramki
82'
Lechi straciła gola grając w "10", bo nie zdążyła zastąpić Conrado (LECHIA Gdańsk)
82'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Kałahur.
82'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kapić, w jego miejsce wchodzi Neugebauer.
84'
niecelny strzał Lukoszka
85'
Ismaheel (Górnik Zabrze) "wyjechał" w piłką poza boisko
86'
Żółtą kartką został ukarany Kałahur (LECHIA Gdańsk).
87'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zahović, w jego miejsce wchodzi Buksa.
87'
po rzucie wolnym jest korner dla Górnika
88'
bez zagrożenia dla Lechii po rzucie rożnym miejscowych
89'
niecelny strzał Ismaheela (Górnik Zabrze)
90'
Pllana (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy medycznej
90'
na razie Lechia w "10"
90'
co najmniej 6 minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
Pllana (LECHIA Gdańsk) wrócił na boisko
90+1
Weirauch (LECHIA Gdańsk) kapitanie obronił po strzale Rasaka (Górnik Zabrze), który doszedł do dośrodkowania Lukoszka. Jeszcze piłkarz Górnika faulował bramkarza Lechii
90+2
sędzia analizować będzie VAR po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze)
90+3
gramy dalej, nie było zagrania ręką w polu karnym Lechii
90+3
Żelizko (LECHIA Gdańsk) leży na murawie, sędzia nie pozwala na wejście pomocy medycznej
90+4
Żelizko (LECHIA Gdańsk) wstał o własnych siłach
90+4
Ismaheel (Górnik Zabrze) wywalczył rzut rożny, zablokował go Piła
90+4
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze) z narożnika boiska
90+5
Wiunnyk pozwolił się sfaulować w środku boiska i Lechia zyskuje kolejne sekundy
90+6
na boisku leży jeszcze Pllana (LECHIA Gdańsk)
KONIEC MECZU. GÓRNIK ZABRZE - LECHIA GDAŃSk 2:3
90'
uniesione w górę ręce piłkarzy Lechii
Lechia wygrała pierwszy mecz w tym sezonie i opuściła ostatnie miejsce w tabeli ekstraklasy. Kluczowe były rzuty rożne. Gdańszczanie po nich zdobyli dwa gole, w tym tego, który ostatecznie przesądził o zwycięstwie. Co ciekawe kornerów więcej bił Górnik (8:6), ale gdańszczanie dobrze się przed nimi bronili.
Warto też odnotować debiutanckie trafienia w biało-zielonych barwach: Carenki (LECHIA Gdańsk) i Wiunnyka, a także pierwszego gola w ekstraklasie Olssona (LECHIA Gdańsk).
Górnik miał przewagę (65:35 posiadanie piłki), oddał dwa razy więcej strzałów (18:9), ale tego dnia był nieskuteczny, mimo że po przerwie zmiany rozruszały jego grę. Wiodącą postacią był Nascimento (Górnik Zabrze), a swoje zrobił Olkowski (Górnik Zabrze). Ten ostatni nie tylko zdobył gola, ale zatrzymał również piłkę, którą do siatki kierował Mena (LECHIA Gdańsk). Po chwili bliski bramki był jeszcze Pllana (LECHIA Gdańsk). Dlatego Lechia, choć heroicznie się w końcówce broniła, to miała też sytuacje, aby ten mecz zamknąć wcześniej.
Widać było znacznie lepszą postawę niż poprzednich meczach pod względem fizycznym Lechii. Drużyna przebiegła blisko 110,5 kilometra, o blisko kilometr więcej niż rywale. Natomiast zwłaszcza w pierwszej połowie były przebłyski gry z poprzedniego sezonu, gdy Lechia potrafiła szybko doskoczyć do rywali, zabrać im piłkę i wyprowadzić szybki atak.

18 Stal Mielec 7 1 1 5 4:9 4
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze drużyny po 34. kolejce zdobędą prawo gry w europejskich pucharach, a trzy ostatnie zespoły spadną do I ligi.
Tabela wprowadzona: 2024-09-02