Na pożegnanie 3:1 z Hiszpanią

8 października 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Rosja z Grecją, Argentyna z Francją, Portugalia z Jugosławią oraz w najbardziej szlagierowo zapowiadającym się pojedynku Włochy z Brazylią zagrają w ćwierćfinale mistrzostw świata siatkarzy. Polska wspólnie z Holandią, Japonią i USA została sklasyfikowana w przedziale miejsc 9-12. Na pożegnanie z Argentyną biało-czerwoni pokonali Hiszpanię 3:1 (25:19, 25:11, 26:28, 25:18).

POLSKA: Lipiński, Gruszka, Świderski, Nowak, Gołaś, Papke oraz Ignaczak (libero), Murek.

Oba zespoły po porażkach z Rosją i Portugalią straciły szanse na grę w ćwierćfinale. Wynik ich meczu miał jednak nie tylko znaczenie dla statystyków, ale znajdzie także odbicie w światowym rankingu. Nasi reprezentanci zagrali na luzie. I było dobrze. W niektórych fragmentach spotkania ich przewaga była przygniatająca - prowadzili ośmioma, a nawet dziesięcioma punktami.
Najbardziej zacięty trzeci set trwał aż 40 minut. Jednak nie tylko z powodu zacięcia walki, ale także nieporozumień. Przy stanie 21:21 przerwa trwała około
10 minut. Zawodnicy trochę grali w piłkę... nożna, a sędziowie, trenerzy i obserwator M1iędzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) dyskutowali na temat ustawienia polskiego zespołu. Zdaniem jednego z arbitrów było ono nieprawidłowe. Ostatecznie punkt został
przyznany Hiszpanii.

W grupie H Polska zajęła trzecie miejsce. Wygrała Rosja, która pewnie w ostatniej kolejce ograła Portugalię 3:0 (26:24, 25:15, 25:20). Największą niespodzianką wczorajszej serii gier była porażka Włochów z Argentyną 1:3 (17:25, 26:24, 22:25, 20:25). Gospodarze w ćwierćfinale uniknęli starcia z sąsiadem, Brazylią. Z tym arcytrudnym rywalem zagrają obrońcy mistrzowskiego tytułu.