• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

1 września: rekonstrukcja na Westerplatte i Placu Zebrań Ludowych

Katarzyna Moritz
31 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
aktualizacja: godz. 17:50 (1 września 2012)
Rano na Westerplatte zobaczymy rekonstrukcję historyczną w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego. Rano na Westerplatte zobaczymy rekonstrukcję historyczną w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego.

1 września o świcie uroczystościami u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplattezobacz na mapie Gdańska rozpoczną się obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak w poprzednich latach, Bogusław Wołoszański przygotował rekonstrukcję historyczną. Na Placu Zebrań Ludowych stanie miasteczko historii dla tych, którzy nie lubią rano wstawać.



Aktualizacja 1 września, godz. 17:49
Zobacz, jak wyglądało Miasteczko Historii utworzone dziś na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku.

Miasteczko Historii na Placu Zebrań Ludowych



***


Ubiegłoroczna inscenizacja na Westerplatte.

To już tradycja, bo widowisko przypominające pierwsze walki II wś. odbędzie się już po raz trzeci.

- Uroczystość rozpocznie się o godz. 4.35 rekonstrukcją historyczną "Zaczęło się w Gdańsku - Honor Żołnierza". W tym roku 40 rekonstruktorów będzie odtwarzać w sumie pięć scen. Jedną z nich będzie zniszczenie działem przeciwpancernym cysterny, którą Niemcy chcieli użyć przeciwko obrońcom Westerplatte. W finałowej scenie zobaczymy poddanie się mjr Henryka Sucharskiego. Wszystko, co będziemy oglądać, częściowo także na telebimach, będzie na żywo komentował Bogusław Wołoszański, który reżyseruje rekonstrukcję - zapowiada Tomasz Łuczyc-Wyhowski z gdańskiego magistratu, koordynujący przygotowania.

Twoje plany na 1 września?

Po zakończeniu spektaklu odbędzie się część oficjalna z udziałem władz państwowych - apel pamięci i salwa honorowa. Pod pomnikiem złożone zostaną wieńce. Na Westerplatte mieszkańcy będą mogli dojechać miejskimi autobusami. Pierwszy z nich wyruszy o godz. 3:15 z pętli tramwajowej w Oliwie. Pod dworcem PKP Gdańsk Główny będzie można wsiąść w autobusy o godz. 3:30 oraz 3:40.

Kolejne uroczystości odbędą się o godz. 10. Przedstawiciele dawnej Polonii gdańskiej, Towarzystwa Przyjaciół Gdańska oraz młodzież spotkają się pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w Victoriaschule przy ul. Kładki 24 zobacz na mapie Gdańska. Po złożeniu kwiatów i wspólnej modlitwie odprawiona zostanie okolicznościowa Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Żabi Kruk zobacz na mapie Gdańska.

Następnie o godz. 12 od uroczystej Mszy św. rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

To jednak nie wszystko. 1 i 2 września na pl. Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska powstanie "miasteczko historii". Przez dwa dni, od godz. 10 do 20, będzie można tam spotkać się z żołnierzami zarówno obecnym jak i historycznymi, w których wcielą się rekonstruktorzy.

- Codziennie będzie tam około stu rekonstruktorów, ale też straż graniczna, którzy będą organizować inscenizacje. Będzie można wejść do hummera, rosomaka, poznać umundurowanie żołnierzy z różnych epok, czy sprawdzić się na wojskowym torze przeszkód dla komandosów - zachęca Tomasz Łuczyc-Wyhowski.

Dojazd na uroczystości na Westerplatte autobusami (oznaczonymi napisem "Westerplatte"):
- godz. 03:15 z przystanku Oliwa Pętla Tramwajowa (przy dyspozytorni, jak linia 122)
- godz. 03:25 z przystanku "Wrzeszcz PKP" (jak linia 162)
- godz. 03:30 i 03:40 z przystanku "Dworzec Gł." (jak linia 108)
- godz. 03:35 z przystanku "Akademia Muzyczna" (przy skrzyżowaniu z ul. Łąkową, jak linia 112)
- godz. 03:40 z przystanku "Przeróbka" (na ul. Siennickiej, przed skrętem w ul. Lenartowicza, na przystanku końcowym tramwaju nr 9)

Na pozostałych przystankach na trasie dojazdu do Westerplatte autobusy się nie zatrzymują!

Po zakończeniu uroczystości, około godz. 06:45 z przystanku "Westerplatte" (przy pętli linii 106) autobusy odjadą w kierunku Bramy Wyżynnej i Dworca Głównego, gdzie będzie zlokalizowany przystanek końcowy.

Wydarzenia

Obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej (28 opinii)

(28 opinii)
pokaz, uroczystość oficjalna

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (156) ponad 20 zablokowanych

  • To jest patryjotyczne przemówienie. (1)

    - Generalny inspektor sił zbrojnych, naczelny wódz w kampanii wrześniowej Generał Marszałek Edward Rydz - Śmigły 19 lipca 1939 stwierdził, że jeżeli wyczerpią się pokojowe możliwości załatwienia sprawy Gdańska, to Polska podejmie walkę, choćby osamotniona. Potarzam raz jeszcze - chociażby osamotniona. Bez sojuszników. Taka była postawa naszego państwa i dlatego też chciałem dzisiaj po raz drugi, a powtarzać też będę kolejne razy, powiedzieć: To nie Polska powinna odrabiać lekcje pokory. Nie mamy do tego żadnego powodu. Powód mają inni. Powód mają ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy tą wojnę ułatwili mówił w 2009 r. na Westerplatte prezydent Lech Kaczyński.

    Prezydent przypomniał, że w chwili, gdy Polakom udało się odeprzeć Niemców spod Lwowa, Polska otrzymała cios nożem w plecy zadany przez bolszewicką Rosję.

    - Walki w kampanii wrześniowej trwały do Kocka, do 6 października. Potem przyszła noc okupacji. Noc, w której istotą była zbrodnia. Której istotą był Oświęcim, istotą był Holocaust, ale istotą był Katyń. Można zadać pytanie - jakie jest porównanie między Holocaustem, realizowanym przez nazistowskie Niemcy a Katyniem, realizowanym przez sowiecką Rosję. Jest jedno porównanie, między tymi zbrodniami, chociaż ich rozmiary były oczywiście bardzo różne. Żydzi ginęli dlatego, że byli Żydami. Polscy oficerowie ginęli, dlatego, że byli polskimi oficerami. Taki był wyrok i w pierwszym i w drugim przypadku mówił prezydent Lech Kaczyński podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

    • 5 5

    • Pokora

      Cyt.:"Generał Marszałek Edward Rydz - Śmigły 19 lipca 1939 stwierdził, że jeżeli wyczerpią się pokojowe możliwości załatwienia sprawy Gdańska, to Polska podejmie walkę, choćby osamotniona. Potarzam raz jeszcze - chociażby osamotniona. Bez sojuszników. Taka była postawa naszego państwa i dlatego też chciałem dzisiaj po raz drugi, a powtarzać też będę kolejne razy, powiedzieć: To nie Polska powinna odrabiać lekcje pokory. Nie mamy do tego żadnego powodu."

      To właśnie jest ten powód. Nieprawdopodobna buta i lekceważenie życia Polaków, którymi sie wykazał Rydz Śmigły zamiast refleksji wzbudzają zachwyt. Facet w pełni świadomie wysyła tysiace ludzi na pewną śmierć, naraża własny kraj na totalne zniszczenie i jeszcze zbiera za to pośmiertne pochwały.

      • 1 0

  • Zmiana historii (2)

    3 września br. o godz. 11.00 na skwerze przed jednostką wojskową w Wejherowie przy ul. Sobieskiego 277 odbędzie się uroczystość poświęcona obchodom 73. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu II Wojny Światowej... Wszyscy obchodzą tę rocznicę 1.09. a władze Wejherowa mają swoją teorie, i postanowili uczcić to dramatyczne wydarzenie 3.09. poniedziałek jest dniem powszednim więc zamierzają zapewnie sami bez udziału mieszkańców miasta uczcić to wydarzenie, widocznie mają swój powód...

    • 5 0

    • Kaszuby

      • 2 0

    • Wejherowo to stan umysłu

      • 3 0

  • rekonstrukcja Westerplatte?

    Czyli tak wam się spodobało w 1939 roku, że chcielibyście podobne party co roku? jak tylko dojdę do władzy, macie to załatwione. :)

    • 2 5

  • JEDEN, powtarzam JEDEN autobus podstawili (1)

    we wrzeszczu o 3.25 podjechał JEDEN autobus nabity ludźmi po brzegi, KOMPLETNA PORAŻKA.
    KPINA! WSTYD!

    • 7 2

    • Potwierdzam, to była tzw. inscenizacja wagonów do obozów.

      • 2 2

  • mam nadzieje zę nie będzie tam SSmannów (2)

    Apeluje do organizatorów aby podczas pokazu nie prezentować tam żołnierzy czyli morderców z SS. Może nie będzie to zgodne historycznie ale za to poprawne politycznie.
    to tak a'propos dzisiejszego artykułu o rekonstruktorach którzy zrobili sobie zdjęcie z finnem walczącym na froncie wschodnim.

    • 4 6

    • (1)

      masz rację! niech westerplatczycy bronią się przed chmarą komarów!

      • 7 1

      • lepiej przed ruskimi

        i niech ci mają te słynne karabiny na sznurkach jak to zawsze piszą nasi patryjoci.

        • 0 0

  • podziekujcie budyniowi to jego zasługa wystarczyło by by mrygnał okiem a podstawili by 10 autobusów!!

    Ale w dyrekcji ZKM siedza jego kolesie na stołkach.!To maja wszystko Gdzies!

    • 5 1

  • Kiedy

    Dziś w nocy mają być te uroczystości? Czy były wczoraj?

    • 3 1

  • Spostrzeżenie po dzisiejszej rekonstrukcji

    Ciekaw jestem, co na dzisiejszej uroczystości przyszli uczcić "koledzy" z ONR'u? Czy poległych westerplatczyków i ich męstwo, czy może podkomendnych Adolfa? Zabawnym jest, jak w takim miejscu pojawiają się pseudo narodowi socjaliści (którzy w większości przypadków zielonego pojęcia o ideologi narodowego socjalizmu nie mają). Z jednej strony chcieliby mówić o męstwie polskiego żołnierza, a z drugiej lubują się w hasłach nazistowskich - których z resztą często nie potrafią przetłumaczyć na język polski. Potwierdzeniem ich głupoty było odpalenie rac i okrzyki "bohaterom cześć i chwała" w trakcie trwania rekonstrukcji, gdzie większość widzów miała ich w nosie. Jak widać manifest też trzeba umieć przygotować.
    Żeby było jasne - nie odbieram nikomu prawa do własnych poglądów, nawet jeśli są radykalne i się z nimi nie zgadzam, ale żeby prezentować jakiś pogląd trzeba coś o nim wiedzieć, a nie tylko świecić ogoloną głową, szukając okazji do zaczepki.

    • 3 5

  • 1 września

    Obudzili mnie, cholera.

    • 2 0

  • Na zdjęciach ciemność i ciemność

    Nie wiadomo kto z kim walczy gdyby nie 1 września to bym zastanawiał się czy to bronią się przed Japończykami

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane