• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

10 lat temu zaczął się zmieniać plac Grunwaldzki w Gdyni

Piotr Weltrowski
26 lutego 2024, godz. 18:00 
Opinie (82)
Plac Grunwaldzki w nowym kształcie wpisał się już w krajobraz Gdyni, coraz trudniej sobie przypomnieć, jak brzydkie było to miejsce jeszcze dekadę temu. Plac Grunwaldzki w nowym kształcie wpisał się już w krajobraz Gdyni, coraz trudniej sobie przypomnieć, jak brzydkie było to miejsce jeszcze dekadę temu.

Pamiętacie, jak plac GrunwaldzkiMapka wyglądał jeszcze przed dekadą? Nie było w tym miejscu ani podziemnego parkingu, ani żadnej zieleni, nie mówiąc już o siedzibie Gdyńskiego Centrum Filmowego czy pobliskiej kolejce na Kamienną Górę.



Jak po latach oceniasz zmiany na placu Grunwaldzkim?

Był tylko ogromny betonowy plac naprzeciw zdewastowanej muszli koncertowej, który ożywał co najwyżej kilka razy do roku, przy okazji kilku imprez plenerowych, nawet wówczas jednak bardziej strasząc, niż zachęcając do jakiejkolwiek formy wypoczynku.

I co by nie mówić o gdyńskich inwestycjach z ostatnich lat, to akurat w tym miejscu udało się zmienić miejską przestrzeń w sposób imponujący. A do zmian tych przystąpiono równo 10 lat temu. A przynajmniej do samej przebudowy placu, bo zmianą była też wcześniejsza przebudowa budynku Teatru Muzycznego ograniczającego od strony morza tę przestrzeń.

Gdyńskie Centrum Filmowe



Betonowy moloch. Dekadę temu tak wyglądał plac Grunwaldzki w Gdyni. Betonowy moloch. Dekadę temu tak wyglądał plac Grunwaldzki w Gdyni.
Samą przebudowę placu ogłoszono na przełomie lutego i marca 2014 roku, a prace ziemne zaczęły się nieco później - w kwietniu. I jeżeli jakiś element tej inwestycji nie budził od początku większych emocji, to było nim stworzenie siedziby Gdyńskiego Centrum Filmowego.

- Postawiliśmy na oszczędną bryłę, prostotę, stąd szklana elewacja oraz takie rozwiązania, jak dyskretne podświetlenie i odkryte na dole patio. Nie zapominajmy przy okazji, że gmach szkoły to tylko jeden z elementów większej całości - mówił 10 lat temu Zbigniew Reszka, prezes pracowni Arch Deco, która wykonała projekt centrum.
Kolejka na Kamienną Górę, a w tle Gdyńskie Centrum Filmowe. Kolejka na Kamienną Górę, a w tle Gdyńskie Centrum Filmowe.
Samo centrum - poza byciem siedzibą Gdyńskiej Szkoły Filmowej - pełni dziś głównie funkcję kina studyjnego. Poza salami znajduje się w nim także kawiarnia czy księgarnia. Jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców.

Parking potrzebował czasu



Znacznie więcej kontrowersji budzi kolejny element inwestycji, czyli budowa podziemnego parkingu pod placem Grunwaldzkim. Jeszcze całe miesiące po oficjalnym otwarciu urzędnicy, ale i mieszkańcy zastanawiali się, czy inwestycja była warta zachodu, bo sam parking na 170 samochodów, poza dniami premier w teatrze, świecił raczej pustkami.

Tak "nowy" plac Grunwaldzki wyglądał na projekcie. Tak "nowy" plac Grunwaldzki wyglądał na projekcie.
Dziś - paradoksalnie - jako udaną inwestycję parkingową wskazują go przeciwnicy... parkingu podziemnego pod Parkiem Centralnym, powołując się przy tym na statystyki, bo dziś obłożenie parkingu pod placem Grunwaldzkim to około 70 proc. w skali roku. W sezonie obłożenie to bliskie jest 100 proc.

Niektórzy wątpili w drenaż i sens budowy kolejki



Choć praktycznie wszystkim spodobała się nowa aranżacja samego placu i zieleń poprzetykana wąskimi traktami z ławeczkami, to wątpliwości budził drenaż mający z tego miejsca odprowadzać wodę. Wątpliwości te - w końcu pod spodem znajdował się parking - nasiliła sytuacja z marca 2018 roku, kiedy po gwałtownych roztopach plac zamienił się w małe jeziorko.

W 2018 roku, po szybkich roztopach, plac Grunwaldzki zamienił się w małe jeziorko. W 2018 roku, po szybkich roztopach, plac Grunwaldzki zamienił się w małe jeziorko.
Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że było to wynikiem wyjątkowych warunków pogodowych, czyli silnego mrozu i dużych opadów śniegu, a później ogromnego i gwałtownego ocieplenia. Cóż, kolejnych podobnych przypadków nie odnotowano, przynajmniej nie w takiej skali.



Niektórzy podważali też sens kolejnego elementu inwestycji, czyli budowy kolejki na Kamienną Górę. Tu jednak dość szybko okazało się, że faktycznie jest ona magnesem dla turystów, bo od połowy lipca 2015 roku, kiedy ją uruchomiono, do października tego samego roku, przewiozła ona aż 175 tys. osób.

Miejsca

Opinie (82) 5 zablokowanych

  • Gdzie ten "moloch" na zdjęciu opisanym jako "betonowy moloch", bo nie widzę. Widzę betonowy plac, ale gdzie moloch.

    • 4 0

  • Ida wybory. Gdynia potrzebuje nowego tlenu

    • 6 0

  • trochę mało

    Plac Grunwaldzki z parkingiem i szkołą filmową oraz Park Centralny. Trochę mało jak na 25 rządów jednego człowieka. Gdynia to ma niesamowity potencjał (morze, las, powietrze, wzgórza, położenie w aglomeracji, itd.), ale zupełnie niewykorzystany. Doskonale obrazuje to Polanka Redłowska, ul. Świętojańska, gdyńska Hala Targowa, Molo Południowe oraz - przede wszystkim - Plac Konstytucji. O autobusach stojących w korkach nie wspomnę. Ciekawe czy wybory lokalne przyniosą jakąkolwiek zmianę władzy czy kolejne lata autopromocji prez. Szczurka? Oby to pierwsze.

    • 9 0

  • Cóż to za miara "sukcesu" (2)

    że kolejka przewiozła 175tys. osób? Przejazdy są przecież darmowe!

    6 milionowy wydatek to zwykła rozrzutność w sytuacji gdy remont chodników i ich oświetlenie wokół Kamiennej Góry do dziś nie zostało dowiezione. Samo utrzymanie tego gadżetu kosztuje ponad 150tys. PLN rocznie.

    • 32 7

    • Dzieki kolejce plebs może sobie wjechać i popatrzeć na taras na Syf Towers - co to miał być ogólnodostępny - ale nie jest. Dopóki jakiś deweloper nie zamarzy sobie postawić apartamentowca na szczycie Kamiennej Góry...

      • 3 1

    • Ludzie z ograniczoną mobilnością

      Łatwo jest oceniać taką inwestycję z perspektywy osoby, która spokojnie wejdzie na górę. Niestety nie wszyscy są sprawni i trzeba naprawdę docenić, że osoby na wózkach, ludzie starsi albo po prostu mający problemy z poruszaniem się mogą wjechać na Kamienną Górę i docenić wspaniały widok.

      • 1 0

  • duży wkład i główna zasługa piękności tego placu to niebywały wysiłek kol. M. Łucyka ! , to On głównie dokonał tego cudu !!!

    jemu też zawdzięczamy niebywale potrzebny i niezbędny napis "arka gdynia" na Bulwarze oraz to ,że została posadzona trawa na betonie na b. Parkingach przy Plaży w Gdyni i na Skwerze wis a wis Akwarium - też był to parking ! . kolega łucyk powinien otrzymać za te osiągnięcia jakąś wysoką nagrodę - najlepiej o znaczeniu międzynarodowym !. Zrobić też z chłopa Prezydenta !!!!

    • 5 0

  • To miejsce dalej jest brzydkie

    • 5 0

  • teatr to koszmar

    Plac bardzo pozytywnie się zmienił, szczególnie muszla koncertowa, budynek szkoły bardzo ciekawy natomiast tragedią jest bryła teatru. Budynek ciężki, toporny, wygląda jak silos portowy, porażka !

    • 4 1

  • Przepraszam czy to artykuł o sukcesie jakim jest 10 lat za zagospodarowanie terenu w miescie?

    Serio? Jaka władza takie sukcesy. Omg chyba brak koncepcji, przemyślenia strategicznego, budżetu i Nieudolność to chyba są przyczyny, które spowodowały, że jakiś teren w mieście musiał czekać 10 lat, dekadę, żeby miasto coś dokończyło albo zrobiło.... no sukces na skale Bangladeszu chyba albo innego Burkina Faso, Gdynia mistrzem Gdyni, szachmat cały świat, mamy chodniki i kolejkę...

    • 4 0

  • Bilet

    Gdyby ta super kolejka szczurka była płatna to nikt by tym nie jeździł, nie licząc ochroniarza który to robi na koszt miasta.

    • 5 0

  • Wizje "prezydenta"

    Cóż szczurze wizje nie dodają naszemu miastu uroku wręcz przeciwnie. Już nie długo !!!

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane