• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

12 odważnych ludzi

O.K.
30 kwietnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Szkolenia, staże zawodowe, kurs językowy i komputerowy - z takiej oferty będą mogły skorzystać osoby bezdomne z Trójmiasta. Wszystko w ramach finansowanego ze środków unijnych projektu "12 odważnych ludzi", realizowanego przez Koło Gdańskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku.

Z projektem mieli okazję zapoznać się uczestnicy wojewódzkiej konferencji zorganizowanej w Gdańsku przez Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności. Forum, będące płaszczyzną współpracy ponad 20 organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych działających na rzecz bezdomnych, przeprowadziło badanie socjodemograficzne środowiska pomorskich bezdomnych - dwukrotnie w 2001 i 2003 r.

- Po badaniu okazało się, że liczba osób bezdomnych w Pomorskiem rośnie. W 2001 roku dotarliśmy do 2144 takich osób, w 2003 - już do 2384 - mówi Piotr Olech, koordynator wojewódzki badania. - Przede wszystkim są to mężczyźni w wieku 41-50 lat. Prawie połowa pomorskich bezdomnych przebywa w Trójmieście: najczęściej w schroniskach, kątem u rodziny lub znajomych, w altankach działkowych. Głównym powodem bezdomności są eksmisje, co piąty bezdomny deklarował jednak, że w swojej sytuacji znajduje się na własne życzenie.

Jak zbadano osoby bezdomne w pomorskiem posiadają określone zawody, natomiast mają problemy z ich wykonywaniem - umowę o pracę ma tylko ok. 6 proc. tych osób, większość korzysta z pomocy społecznej. Do tych, którzy chcą pracować, wyjść z bezdomności skierowany jest właśnie projekt "12 odważnych ludzi". Dzięki funduszom unijnym przez 12 miesięcy bezdomni przebywający na terenie Trójmiasta będą mogli nauczyć się pisać życiorysy i listy motywacyjne, prezentować siebie przyszłemu pracodawcy. Będą też mogli skorzystać z kursu komputerowego i językowego, szkoleń zawodowych, odbyć staże zawodowe w ekipach: remontowo-budowlanej, porządkowo-ogrodniczej, poligraficznej, skorzystać z konsultacji psychologów, pracowników socjalnych, doradców zawodowych. Projekt realizuje Koło Gdańskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, prowadzące schroniska dla bezdomnych wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku i Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Do udziału w projekcie wstępnie zaproszonych zostanie ok. 500 osób bezdomnych.


Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (12)

  • w szwecji nawet bezdomni mowia plynna angielszczyzna

    • 0 0

  • LEON TRAFIL W SEDNO!

    Co za idiotyczny tekst o bezdomnych. Przeciez oni domu nie mają. Kto przyjmie do pracy... takiego. Uczenie pisania c.v he he to warte brata Alberta. Idiotyzmy az kipią z tego artykułu...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane