• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

50 lat od ostatniej zmiany granic. Trójmiasto się rozrośnie, ale pod wodą

Ewelina Oleksy
6 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (193)
Ostatnią znaczącą zmianę granic Trójmiasta przeprowadzono 50 lat temu. Teraz powierzchnia miast wzrośnie, ale o tereny pod wodą. Ostatnią znaczącą zmianę granic Trójmiasta przeprowadzono 50 lat temu. Teraz powierzchnia miast wzrośnie, ale o tereny pod wodą.

Dokładnie 50 lat temu doszło do ostatniego, znacznego poszerzenia granic Trójmiasta. Teraz nastąpią kolejne zmiany - znacznie powiększy się Gdańsk i Sopot, tyle tylko, że o powierzchnię dla mieszkańców niewidoczną, bo podwodną. Niebawem w obu miastach odbędą się w tej sprawie konsultacje społeczne.



Trójmiasto powinno dalej "wchłaniać" okoliczne miejscowości?

1 stycznia 1973 r., czyli równo 50 lat temu, przeprowadzono ostatnią dużą zmianę granic Trójmiasta. Można to było zrobić na podstawie ustawy o utworzeniu gmin oraz nowelizacją ustawy o radach narodowych. Na mocy tego aktu do Gdyni włączono Wiczlino, Chwarzno i Dąbrowę.

Do Gdańska natomiast włączono ówczesne wsie, m.in. Osową, Barniewice, Szadółki czy Zakoniczyn. W granicach miasta znalazły się też wtedy Matarnia czy Wyspa Sobieszewska.

Część mieszkańców tej ostatniej dzielnicy ze zmiany nie była do końca zadowolona. W 2011 r. głośno było o pomyśle przeprowadzenia referendum ws. odłączenia Wyspy Sobieszewskiej od Gdańska i przyłączenia jej do gminy Pruszcz Gdański. Ostatecznie z tego pomysłu nic nie wyszło.

Trójmiasto może być większe. Wiele wsi zamieniło się w duże osiedla Trójmiasto może być większe. Wiele wsi zamieniło się w duże osiedla

50 rocznicę powiększenia granic Trójmiasta zauważył w Raporcie nasz czytelnik.

- Czy Trójmiasto pomyśli nad poszerzeniem granic? Gdynia powinna przyłączyć Chwaszczyno, Bojano, Suchy Dwór, Pogórze, a Gdańsk powinien przyłączyć Rębiechowo, Otomin, Kowale, Borkowo. W związku z ukończeniem trasy kaszubskiej i budową zachodniej obwodnicy coraz więcej ludzi będzie wyprowadzać się poza Trójmiasto. W związku z tym nie będą płacić podatków w naszych miastach - napisał czytelnik.
15:52 1 STYCZNIA 23

Ostatnie poszerzenie granic Trójmiasta (16 opinii)

Dokładnie 50 lat temu , 1 stycznia 1973 r doszło do ostatniego poszerzenia granic Trójmiasta , Gdynia przyłączyła Chwarzno, Wiczlino I Dąbrowę, a Gdańsk przyłączył im. in Osowę, Matarnie i Wyspę Sobieszewo , czy Trójmiasto pomyśli nad poszerzenie granic, Gdynia powinna przyłączyć Chwaszczyno, Bojano , Suchy Dwór , Pogórze a Gdańsk powinien przyłączyć Rębiechowo, Otomin , Kowale , Borkowo. W związku z ukończeniem trasy kaszubskiej i budową zachodniej obwodnicy , coraz więcej ludzi będzie wyprowadzać się poza Trójmiasto, związku z tym nie będą płacić podatków w naszych miastach Zobacz więcej
Dokładnie 50 lat temu , 1 stycznia 1973 r doszło do ostatniego poszerzenia granic Trójmiasta , Gdynia przyłączyła Chwarzno, Wiczlino I Dąbrowę, a Gdańsk przyłączył im. in Osowę, Matarnie i Wyspę Sobieszewo , czy Trójmiasto pomyśli nad poszerzenie granic, Gdynia powinna przyłączyć Chwaszczyno, Bojano , Suchy Dwór , Pogórze a Gdańsk powinien przyłączyć Rębiechowo, Otomin , Kowale , Borkowo. W związku z ukończeniem trasy kaszubskiej i budową zachodniej obwodnicy , coraz więcej ludzi będzie wyprowadzać się poza Trójmiasto, związku z tym nie będą płacić podatków w naszych miastach Zobacz więcej


Planów wciągnięcia kolejnych okolicznych wsi do granic Trójmiasta póki co nie ma. Ale radni Sopotu i Gdańska na ostatnich sesjach podjęli uchwały inicjujące zmiany granic, tyle tylko, że o... powierzchnię pod wodami Zatoki Gdańskiej.

Zmiana "podwodnych" granic to konieczność wynikająca z rozporządzenia Rady Ministrów z 2017 r., w którym wskazano szczegółowy przebieg linii podstawowej morza terytorialnego oddzielającej od morskich wód wewnętrznych.

To także skutek wprowadzenia w życie zapisów Konwencji ONZ o prawie morza.

Sopot "urośnie" o ponad 1034 ha. Niebawem konsultacje społeczne



Dzięki przyłączeniu terenów pod wodą powierzchnia Sopotu ma się zwiększyć o 1034 ha, czyli ponad 10 km kw. Obecna powierzchnia tego miasta to ok. 17 km kw. Najpierw jednak poprzeć tę zmianę muszą mieszkańcy.

- 16 stycznia rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic Sopotu, czyli włączenia do obszaru miasta terenów znajdujących się pod morskimi wodami wewnętrznymi. Konsultacje potrwają do 15 lutego 2023 r. - informuje Marek NiziołekUrzędu Miasta Sopotu.
W ramach konsultacji mieszkańcy będą odpowiadali na jedno pytanie: "czy jesteś za zmianą granic Sopotu?".

- Aby wziąć udział w konsultacjach, należy odpowiedzieć na pytanie postawione w ankiecie zamieszczonej w sopockim Biuletynie Informacji Publicznej. Ankiety będą również dostępne w punkcie informacyjnym w Urzędzie Miasta oraz na stronie www.sopot.pl. Odpowiedzi udzielamy, umieszczając znak "X" w odpowiedniej rubryce. Wypełnioną ankietę należy złożyć w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta lub przesłać pocztą na adres Urzędu Miasta Sopotu z dopiskiem "Konsultacje - Zatoka Gdańska". Skan wypełnionej i podpisanej ankiety można również przesłać pocztą elektroniczną na adres nieruchomosci@sopot.pl - wskazuje Niziołek.

Gdańsk będzie największą gminą w Polsce



Gdańsk zyska dodatkowe 42,1 tys. ha powierzchni pod wodą i tym samym stanie się największą gminą w Polsce. Obecnie miasto ma 26,2 tys. ha powierzchni.

Tu, podobnie jak w Sopocie, najpierw odbędą się konsultacje społeczne. Ich terminu jednak jeszcze nie wyznaczono.

- Czekamy na opublikowanie uchwały o konsultacjach przez wojewodę. Uchwała została przyjęta 15 grudnia, jej publikacja powinna nastąpić w ciągu 30 dni, a potem jest jeszcze 14 dni na jej uprawomocnienie. Zakładamy, że na początku lutego rozpoczniemy konsultacje ws. zmiany granic Gdańska - informuje Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Ankietę będzie można wypełnić zarówno w wersji elektronicznej - na stronie gdansk.pl - jak i papierowej. W tym drugim przypadku wypełniony formularz ankiety trzeba będzie złożyć lub przesłać do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W ramach konsultacji zaplanowane jest również spotkanie z mieszkańcami. Na przeprowadzenie konsultacji ws. zmiany granic Gdańsk planuje wydać maksymalnie 5 tys. zł.

Najlepsze dzielnice do życia w Gdańsku. Które wygrały ranking? Najlepsze dzielnice do życia w Gdańsku. Które wygrały ranking?

Zarówno w przypadku Sopotu, jak i Gdańska wyniki konsultacji będą stanowić obligatoryjny element wniosku Rady Gminy do ministra właściwego ds. administracji publicznej o zmianę granic.

Gdynia urosła najszybciej w historii



Podobne zmiany dotyczą też Gdyni. Już w kwietniu ubiegłego roku pisaliśmy, że miasto oficjalnie stało się trzy razy większe przez włączenie terenów morskich.

Teren podwodny, o który powiększyła się Gdynia. Teren podwodny, o który powiększyła się Gdynia.
Powierzchnia Gdyni wzrosła z 135,192 km kw. do 391,506 km kw. Zmienił się też dotychczasowy środek miasta, zwany fachowo centroidem. Wcześniej znajdował się on w lasach na północny zachód od ChwarznaMapka, obecnie jest już poza lądem - ok. 4 km na wschód od portuMapka.

Miejsca

Opinie (193) ponad 10 zablokowanych

  • Pani redaktor proszę mnie nie wykasowywać, prawda boli?. Jakieś nowe miasto, to trójmiasto i tyle. (1)

    Po co ten artykuł, prowokacyjny? Takie tam napisanie jakiegoś steku bzdur. W przyroście gmin chodzi zupełnie o co innego, o to że np. przy wejściach na plażę będą bramki jak na stadionie, do pobierania opłat za plażowanie. Rządzący szykują się do nowych podatków, bo sakiewka jest w naszym kraju pusta.

    • 11 3

    • Ooo, to, to Kaziu może chodzić bo o co innego? POpatrz Kaziu i ucz się ;)

      • 0 0

  • Co na to Państwo?

    Zażyczy sobie słonego podatku od działki pod powierzchnią słonej wody?

    • 3 1

  • Czy w Sopocie będzie można sobie wykupić działkę

    I postawić apartament Sponge Boba dla turystów?

    • 3 0

  • Po co ?

    Naprawdę nie ma ważniejszych wydatków ? Totalna bzdura...

    • 2 0

  • Spokooojnie

    Za 50-100 lat kolejne dzielnice dołączą pod wodę

    • 5 0

  • I co z tego?

    Artykuł tego nie opisuje.

    • 2 1

  • Paziu

    Jakie są profity i obowiązki w związku z przyłączeniem gruntów podwodnych?

    • 3 0

  • Stek bzdur, jakieś trójmiasto, Gdańsk Gdynia, nieustanne mylenie pojęć przez słoiki. Ludzie opanujcie się.

    Gdańsk stanie się największą gminą i o to tu chodzi. Ściąganie podatków, nie doszacowanie względem zamieszkania ludności na 1m2, czyli otrzymywanych pieniędzy z budżetu państwa. Ciąg dalszy upokorzenia niezłomnego miasta. Zabranie Energii, Lotosu i centralne sterowanie przez rządzących, taka prawda.

    • 6 2

  • Czyli że te podwodne hotele w Gdyni to nie była tylko czcza gadanina i niespełnione wizje szalenca tylko przemyślana strategia na lata

    • 2 0

  • Dobre cwaniaki, teraz trzeba bedzie płacić od wejścia na plaże, tak jak jest z wejściem na molo, bedzie sie placić

    od kajaka, od łódki, od roweru wodnego, od pomostu.
    Tylko na to stać to złodziejskie miasto. Wstyd tu mieszkać, na całe szczęście już tu nie mieszkam póki co fizycznie, ale za chwilę wynoszę się także podatkowo do gminy, która nie żeruje na swoich mieszkańcach.
    Niech wam jeszcze więcej nastawiają słupków na chodnikach w tym Gdańsku i pozabierają miejsca do parkowania. Ponastawiają nowych parkometrów.
    Lepiej powykupujcie ulice na własność bo zrobia wam miejsca do parkowania pod domem wszędzie, tak jak jest już w centrum. Jaki problem rozszerzyć strefy. Wy śpicie a oni analizują jak was orżnąć jeszcze bardziej.
    Tak... w Gdańsku żyje się świetnie, myślcie tak dalej.

    • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane