• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Adamowicz dla trojmiasto.pl: Brama to symboliczny powrót do Sierpnia

Paweł Adamowicz
14 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Druga Brama Stoczni Gdańskiej zyskała dziś wygląd z Sierpnia 1980 roku. Nie wszystkim się to podoba. Druga Brama Stoczni Gdańskiej zyskała dziś wygląd z Sierpnia 1980 roku. Nie wszystkim się to podoba.

Byłem dziś pod Drugą Bramą Stoczni Gdańskiej. Chciałem zobaczyć jak wygląda teraz, po rekonstrukcji. A tam kilka stacji telewizyjnych i grupka protestujących. Niewielu, może z osiem osób. Ale za to bardzo krzykliwa i z Karolem Guzikiewiczem na czele - pisze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz specjalnie dla portalu trojmiasto.pl.



Paweł Adamowicz Paweł Adamowicz
Trudno rozmawiać, gdy na każde zdanie, na każdy argument jedyną odpowiedzią są krzyki. Więc może tutaj, na spokojnie, przypomnę genezę pomysłu [by nad historyczną bramą stoczni pojawił się napis "im. Lenina", ale także postulaty z Sierpnia 80, obraz Jana Pawła II i Matki Boskiej - przyp. red.].

Chodziło mi o to, by przywrócić stoczniowej Drugiej Bramie wygląd z Sierpnia '80 - z czasów największej chwały stoczni i pracujących w niej ludzi. Wrócił więc napis "Stocznia Gdańska im. Lenina" i replika Orderu Sztandaru Pracy. Ale także wywieszone przez strajkujących wówczas transparent "Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się" i tablice z 21 postulatami. Ma też pozostać portret papieża Jana Pawła II i Matki Boskiej.

Główną motywacją mojej decyzji była chęć przypomnienia, że system wprowadzony przez Lenina obalili robotnicy z zakładu jego imienia. Aby to było jasne dla wszystkich. A szczególnie dla młodych pokoleń, a więc ludzi, którzy Sierpnia pamiętać nie mogą.

Czy argumenty Pawła Adamowicza przekonują cię do nowego wizerunku bramy do stoczni?

Jestem przekonany, że to dobra decyzja. Jak napisał w swojej na ten temat opinii znany architekt - i, przypomnę, kandydat PiS na prezydenta Warszawy - Czesław Bielecki, "Usunięcie patronatu Lenina pozbawia Sierpień jego smaku i ironii historii. Był ostatnią przestrogą dla władzy, która zapomniała, że to lud ją legitymizuje".

Druga Brama to zabytek. A w opinii dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej, historyka sztuki, specjalizującej się w opiece nad zabytkami "(...) idea podjęcia przez Urząd Miasta Gdańska (...) inwestycji zmierzającej do zabezpieczenia i odtworzenia historycznej formy zespołu bramy nr 2 wraz z portiernią jest ze wszech miar godna poparcia. Dbanie o zabytek jest wręcz obowiązkiem ustawowym jego właściciela".

Karol Guzikiewicz zapowiedział dziś, że ma zamiar złożyć zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa. Czyli, że prezydent Gdańska propaguje symbole komunizmu. Przypomnę więc panu Guzikiewiczowi, że to już było. Takie zawiadomienie nie tak dawno złożyli posłowie PiS Fotyga, Łopiński i Jaworski. Prokuratura jednak odmówiła wszczęcia postępowania.

Wszystkim, którzy nie do końca rozumieją pobudki, które mną kierowały, proponuję wczytanie się w tekst, który będzie widniał na tablicy informacyjnej [zostanie ustawiona tuż przy zrekonstruowanej bramie - przyp. red.].

Druga Brama - świadek i symbol

"Tu druga brama, druga brama.
- Czy bramy w kraju mnie słyszycie?
Mówię co widzę, co widziałam. (...)"
(Maciej Kraiński "Komunikat specjalny - Gdańsk piątek 29 sierpnia 1980 roku)

Gdańsk jest miastem bram. Wśród nich jest ta wydawałoby się niepozorna, ale najsławniejsza - stoczniowa Druga Brama.

Tu 16 grudnia 1970 roku, w trzecim dniu strajku, padły strzały. Zginęło dwóch stoczniowców, jedenastu zostało rannych. By zachować pamięć o nich działacze opozycji demokratycznej i mieszkańcy Gdańska co rok składali tu kwiaty i palili znicze.

Tu w sierpniu 1980 roku zbierali się mieszkańcy miasta i całego kraju by demonstrować poparcie dla strajkujących robotników. Tu 31 sierpnia Lech Wałęsa ogłosił powstanie pierwszego w bloku komunistycznym Wolnego Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Tuż obok w 1980 roku stanął pomnik poświęcony ofiarom grudnia 1970 roku.

16 grudnia czołg staranował Drugą Bramę i do stoczni wkroczyło wojsko.
Tu w latach 80. działacze podziemnej Solidarności organizowali demonstracje.

Tu w maju i sierpniu 1988 roku doszło do kolejnych strajków.
W grudniu 1999 roku Druga Brama, wraz z Placem Solidarności, Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz salą BHP, została wpisana do rejestru zabytków.

1 stycznia 1990 roku Stocznia Gdańska im. Lenina zmieniła nazwę na Stocznia Gdańska S.A. Robotnicy zdjęli z Drugiej Bramy nazwisko dawnego patrona zakładu.

Dziś, 32 lata od wielkiego zrywu sierpniowego, by przypomnieć Polsce i światu, że zbrodniczy system wprowadzony przez Lenina obalili robotnicy z zakładu jego imienia, postanowiono przywrócić Drugiej Bramie historyczny wygląd z sierpnia 1980 roku. Oprócz znaku Stoczni Gdańskiej im. Lenina, przywrócono replikę Orderu Sztandaru Pracy, transparent "Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się", tablice z listą 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz portret papieża Jana Pawła II i Matki Boskiej.

Imię Lenina Stocznia Gdańska otrzymała 15 kwietnia 1967 r. Lenin Włodzimierz Ilicz (1870-1924) - przywódca rewolucji bolszewickiej w Rosji w 1917 r., pierwszy przywódca Rosji Sowieckiej. Współtwórca ideologii komunistycznej, która doprowadziła do wymordowania wielu milionów ludzi.

Order Sztandaru Pracy I klasy Rada Państwa PRL nadała stoczni 21 lipca 1974 r. za zasługi dla przemysłu.

Tablicę z 21 postulatami MKS spisali Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki w sierpniu 1980 r.
Paweł Adamowicz

Opinie (434) ponad 10 zablokowanych

  • PROWOKACJA ??? (1)

    ....bo nic innego mi nie przychodzi do głowy !
    Komu zależy na rozpętaniu zadymy wokół tego ?
    Do filmu wystarczyły by przecież litery z plastiku, styropianu, lub naniesione komputerowo na klatki filmu !

    No ale zarówno PiS i PO są zadowoleni, boi czerpią z tego profity
    - ta wasza Polska to coraz głupszy kraj się robi...

    • 8 2

    • ten film to tworzenie historii od nowa

      • 4 0

  • Podawajcie dalej - filmik spod stoczni - taką prawdę się ukrywa

    Trzeba na Youtube.pl wpisać Awantura pod Stocznią Gdańsk im. Lenina

    • 8 2

  • Polska kraj durni

    mieliśmy mozliwość zrobienia porządku po Sierpniu - teraz mamy czwarty rozbiór.
    Jak ktoś mówi, że jest demokracja to niech porówna ceny paliwa i zarobki w naszym kraju i w kraju tych , co wojnę przegrali.

    • 18 2

  • To może niech w Paryżu odbudują Bastylię?

    Teraz czas na odbudowę pomników Dzierzynskiego, Lenina w Poroninie (to też przecież symbol!) i wielu innych! Panowie z PO! Do roboty!

    • 9 1

  • to naprawde budyn

    Panie Adamowicz, to co Pan mowi i co Pan zrobil to normalne jaja. Skoro taki z Pana historyk sentymentalista to proponuje postawic w miescie jeszcze kilka pomnikow zbrodniarzy komunistycznych, uruchomic na nowo Dom Partii, zmusic gdanszczan do czynow spolecznych i moze jeszcze wprowadzic kartki na mieso. Wtedy dopiero mlodzi ludzie poczuja smak komuny. A moze jeszcze zeby bylo bardziej realnie zrobic kilka razy w miesiacu palowanie ludzi np na Placu zebran ludowych. Trzeba na serio miec mozg o konsystencji budyniu czekoladowego zeby nazwac na nowo stocznie imieniem tego debila !!! LEPIEJ TRZEBA BYLO COS ZROBIC ZEBY TA STOCZNIA DALEJ BUDOWALA STATKI I DAWALA PRACE JAK DAWNIEJ TYSIACOM LUDZI. Zastanow sie Pan nad tym co zrobiles. Kilka metrow od tej bramy gineli ludzie miedzy innymi za to zeby uwolnic narod od utopijnych pogladow tego idioty Lenina. Skandal jaja i normalny wstyd Panie prezydencie

    • 19 2

  • Widać po komentarzach, że społeczeństwo w Polsce nie dojrzało do "postkomunizmu mentalnego"...

    Za kilkanaście lat pomysł powróci, pewnie i jakaś ulica Lenina na Młodym Mieście.
    Starzy Litwini zapomnieli rosyjskiego w gębie i dukają dziś angielskim za swoimi granicami.

    Pomysł powróci, może "Flaszka" to jeszcze poświęci po rekonstrukcji za fundusze UE ;)

    • 3 10

  • p. Adamowicz jest tak przekonany o swojej racji.... przykre to

    czytając jego argumentację mam wrażenie komunikatu: "taka jest moja nieodwracalna decyzja, a piszę na trojmiasto.pl abyście pojęli że mam rację, a jak tego nie rozumiecie, to przeczytajcie sobie opis na tablicy informacyjnej".
    Trochę butnie.

    • 10 3

  • Stocznia Gdańska.... (1)

    ....powinna mieć przedwojenną nazwę im. Jana Klawittera.

    • 9 1

    • GERARD HISTORYKU????

      Stocznia Klawittera była na "Polskim haku", tam gdzie znajomy naszego Prezydenta (Gdańska), Architekt Libeskind, zaprojektuje nam najpiękniejszy wieżowic, z którego widać będzie dobrze i dokładnie, tereny postoczniowe a przede wszystkim ECS!?

      • 1 0

  • A gdzie jest Basil Kerski? Co on ma do powiedzenia na ten temat? No i wspaniali pracownicy ECS.

    • 11 1

  • Trudno rozmawiać,

    gdy na każde zdanie, na każdy argument jedyną odpowiedzią są krzyki

    ehh doprawdy trudno rozmawiać z Panem Panie prezydencie, skoro nie dopuszcza Pan żadnej debaty, żadnej dyskusji. Jak już się pan zafiksował na tym pomyśle, to nie trafiały do Pana wyraźne głosy sprzeciwu mieszkańców Gdańska, a wystarczyła jakaś sonda, niekoniecznie internetowa i by było jasne ... jak przywrócenie imienia Lenina ma przypominać, że system wprowadzony przez Lenina obalili robotnicy z zakładu jego imienia ? To obok bramy bez imienia Lenina, a więc takiej jaka powinna być, można było postawić tablicę z dawnym jej wyglądem. Obcokrajowcy nie zrozumieją tej mglistej intencji, młodzież też nie, przeciwnie będzie zachodzić w głowę: jak to ? Obalali komunizm, pozbywali się jego symboli, a tu z dumą je przywracają ? Absurd Panie prezydencie, absurd ...

    • 11 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane