• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Adamowicz dla trojmiasto.pl: Brama to symboliczny powrót do Sierpnia

Paweł Adamowicz
14 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Druga Brama Stoczni Gdańskiej zyskała dziś wygląd z Sierpnia 1980 roku. Nie wszystkim się to podoba. Druga Brama Stoczni Gdańskiej zyskała dziś wygląd z Sierpnia 1980 roku. Nie wszystkim się to podoba.

Byłem dziś pod Drugą Bramą Stoczni Gdańskiej. Chciałem zobaczyć jak wygląda teraz, po rekonstrukcji. A tam kilka stacji telewizyjnych i grupka protestujących. Niewielu, może z osiem osób. Ale za to bardzo krzykliwa i z Karolem Guzikiewiczem na czele - pisze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz specjalnie dla portalu trojmiasto.pl.



Paweł Adamowicz Paweł Adamowicz
Trudno rozmawiać, gdy na każde zdanie, na każdy argument jedyną odpowiedzią są krzyki. Więc może tutaj, na spokojnie, przypomnę genezę pomysłu [by nad historyczną bramą stoczni pojawił się napis "im. Lenina", ale także postulaty z Sierpnia 80, obraz Jana Pawła II i Matki Boskiej - przyp. red.].

Chodziło mi o to, by przywrócić stoczniowej Drugiej Bramie wygląd z Sierpnia '80 - z czasów największej chwały stoczni i pracujących w niej ludzi. Wrócił więc napis "Stocznia Gdańska im. Lenina" i replika Orderu Sztandaru Pracy. Ale także wywieszone przez strajkujących wówczas transparent "Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się" i tablice z 21 postulatami. Ma też pozostać portret papieża Jana Pawła II i Matki Boskiej.

Główną motywacją mojej decyzji była chęć przypomnienia, że system wprowadzony przez Lenina obalili robotnicy z zakładu jego imienia. Aby to było jasne dla wszystkich. A szczególnie dla młodych pokoleń, a więc ludzi, którzy Sierpnia pamiętać nie mogą.

Czy argumenty Pawła Adamowicza przekonują cię do nowego wizerunku bramy do stoczni?

Jestem przekonany, że to dobra decyzja. Jak napisał w swojej na ten temat opinii znany architekt - i, przypomnę, kandydat PiS na prezydenta Warszawy - Czesław Bielecki, "Usunięcie patronatu Lenina pozbawia Sierpień jego smaku i ironii historii. Był ostatnią przestrogą dla władzy, która zapomniała, że to lud ją legitymizuje".

Druga Brama to zabytek. A w opinii dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej, historyka sztuki, specjalizującej się w opiece nad zabytkami "(...) idea podjęcia przez Urząd Miasta Gdańska (...) inwestycji zmierzającej do zabezpieczenia i odtworzenia historycznej formy zespołu bramy nr 2 wraz z portiernią jest ze wszech miar godna poparcia. Dbanie o zabytek jest wręcz obowiązkiem ustawowym jego właściciela".

Karol Guzikiewicz zapowiedział dziś, że ma zamiar złożyć zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa. Czyli, że prezydent Gdańska propaguje symbole komunizmu. Przypomnę więc panu Guzikiewiczowi, że to już było. Takie zawiadomienie nie tak dawno złożyli posłowie PiS Fotyga, Łopiński i Jaworski. Prokuratura jednak odmówiła wszczęcia postępowania.

Wszystkim, którzy nie do końca rozumieją pobudki, które mną kierowały, proponuję wczytanie się w tekst, który będzie widniał na tablicy informacyjnej [zostanie ustawiona tuż przy zrekonstruowanej bramie - przyp. red.].

Druga Brama - świadek i symbol

"Tu druga brama, druga brama.
- Czy bramy w kraju mnie słyszycie?
Mówię co widzę, co widziałam. (...)"
(Maciej Kraiński "Komunikat specjalny - Gdańsk piątek 29 sierpnia 1980 roku)

Gdańsk jest miastem bram. Wśród nich jest ta wydawałoby się niepozorna, ale najsławniejsza - stoczniowa Druga Brama.

Tu 16 grudnia 1970 roku, w trzecim dniu strajku, padły strzały. Zginęło dwóch stoczniowców, jedenastu zostało rannych. By zachować pamięć o nich działacze opozycji demokratycznej i mieszkańcy Gdańska co rok składali tu kwiaty i palili znicze.

Tu w sierpniu 1980 roku zbierali się mieszkańcy miasta i całego kraju by demonstrować poparcie dla strajkujących robotników. Tu 31 sierpnia Lech Wałęsa ogłosił powstanie pierwszego w bloku komunistycznym Wolnego Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Tuż obok w 1980 roku stanął pomnik poświęcony ofiarom grudnia 1970 roku.

16 grudnia czołg staranował Drugą Bramę i do stoczni wkroczyło wojsko.
Tu w latach 80. działacze podziemnej Solidarności organizowali demonstracje.

Tu w maju i sierpniu 1988 roku doszło do kolejnych strajków.
W grudniu 1999 roku Druga Brama, wraz z Placem Solidarności, Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz salą BHP, została wpisana do rejestru zabytków.

1 stycznia 1990 roku Stocznia Gdańska im. Lenina zmieniła nazwę na Stocznia Gdańska S.A. Robotnicy zdjęli z Drugiej Bramy nazwisko dawnego patrona zakładu.

Dziś, 32 lata od wielkiego zrywu sierpniowego, by przypomnieć Polsce i światu, że zbrodniczy system wprowadzony przez Lenina obalili robotnicy z zakładu jego imienia, postanowiono przywrócić Drugiej Bramie historyczny wygląd z sierpnia 1980 roku. Oprócz znaku Stoczni Gdańskiej im. Lenina, przywrócono replikę Orderu Sztandaru Pracy, transparent "Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się", tablice z listą 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz portret papieża Jana Pawła II i Matki Boskiej.

Imię Lenina Stocznia Gdańska otrzymała 15 kwietnia 1967 r. Lenin Włodzimierz Ilicz (1870-1924) - przywódca rewolucji bolszewickiej w Rosji w 1917 r., pierwszy przywódca Rosji Sowieckiej. Współtwórca ideologii komunistycznej, która doprowadziła do wymordowania wielu milionów ludzi.

Order Sztandaru Pracy I klasy Rada Państwa PRL nadała stoczni 21 lipca 1974 r. za zasługi dla przemysłu.

Tablicę z 21 postulatami MKS spisali Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki w sierpniu 1980 r.
Paweł Adamowicz

Opinie (434) ponad 10 zablokowanych

  • kolejna niepotrzebna wojna

    Prezydent - przegiołeś

    • 5 1

  • chore

    pokoleniom sprzed 1990 nie trzeba niczego przypominac, a nowsze roczniki i tak nie zrozumieja, co za idiotyzm

    • 7 1

  • 67 tysięcy za tę rekonstrukcję!

    Tyle pieniędzy mogło pójść na jakieś sensowne działania. Uważam, że rekonstrukcja bramy to głupi wydatek, zwłaszcza że obok powstaje muzeum, w którym można zrobić taką bramę z opisem wydarzeń.

    • 7 1

  • Adamowicz jak możesz decydować za Gdańszczan, którzy wtedy strajkowali!!!!

    Chodziłeś do podstawówki i myślałeś jak oszukiwać w przyszłości ludzi.
    Kto go wybierał na prezydenta niech się teraz wstydzi.

    • 8 2

  • Panie Prezydencie

    a co ze sprzątaniem Gdańska przed Euro - niech Pan popatrzy TYLKO wokół swojego miejsca pracy powiedzmy na drogi, krawężniki i chodniki ( bo na temat innych rzeczy nie starczyłoby internetu ) Znowu temat zastępczy - jak nie dzwoneczek na milenium to napis na bramie - wystarczy czas odejść.

    • 8 1

  • To raczej propagowanie obalenia komunizmu (1)

    Jestem bardzo krytyczny do megalomańskich zapędów Prezydenta Gdańska, ale tym razem muszę przyznać mu rację. Ta brama powinna wyglądać tak jak w sierpniu 80. Cieszę się, że będą tam również postulaty. Może ktoś się wczyta, że tylko pierwsze 6 to postulaty pro-demokratyczne, a reszta to czysty socjalizm. Proponuję również odtworzenie płotu w miejscu skoku, Wówczas każdy będzie mógł ocenić, czy Lech wałęsa był w stanie go przeskoczyć czy nie. Przestańmy lukrować naszą historię, i zacznijmy ją przedstawiać taka jaka była. Bez lukru też jest ciekawa i nie ma za bardzo się czego wstydzić, jak rzetelnie przedstawia się okoliczności. Krok z bramą to krok w dobrym kierunku.

    • 2 7

    • Jeszcze taka drobna refleksja

      Mieliście takie uczucie, że jedziecie do historycznego miejsca, a ono nie oddaje klimatu. Niby jest jakaś tablica, ale to nie to. Scenografia przedstawia miejsce inaczej niż na to liczyliście. W Malborku byłem kilka razy. Ostatni raz z 5 lat temu. Pięknie odbudowywany obiekt, ale widzieliście tam Krzyżaka poza tymi czterema na dziedzińcu. Gdyby nie opowiadania przewodników, to można by odnieść wrażenie, że to Polacy zaprojektowali i zbudowali ten zamek. Nie chodzi mi o to aby epatować znakami germańskimi, z tym trzeba bardzo uważać. Jednak jeśli można by tak wystroić kilka sal, aby się się wydawało, że zaraz komtur się tam pojawi, to było by to. Pomyślcie trochę o turystach którzy odwiedzą to miejsce i zrobią sobie zdjęcie pamiątkowe przy bramie. 60-70 tys. PLN to nie tak dużo jak za atrakcję turystyczną, koszty utrzymania też niewielkie.

      • 0 3

  • oj,oj (1)

    gdyby taka była historyczna potrzeba, wystarczyło by hasło i napis stoczniowcy, tak jak krzyże, powstał by za darmo niemal. Tak potężne pieniądze to nie jest normalne przy tak prostym tworze, to finansowy przekręt. Koniecznie należy podnieść czynsze, ceny biletów, wodę /mamy tam swoje udziały, prawda?/ etc. 2 metry absurdu, 2 metry samowoli. Byłem tam, kiedy z wielką euforią wywożono lenina ze stoczni. Chichot historii.

    • 4 1

    • kto wie może niedługo te krzyże tak ich będą kłuły po oczach że postawią tam jakiś historyczny pomnik
      dajmy na to wyzwoliciela józefa stalina?

      • 2 0

  • zal mi tępogłowych polaków......

    nie posiadających ani szacunku ani pomyślunku do......historii..to najgorsza rasa
    społeczenstwa wsród narodów współczesnych ogłupiona przez prawicę

    • 2 6

  • My swoje

    A Adamowicz swoje. Zupełny brak kontaktu z rzeczywistością u tego pana wystąpił .

    • 5 0

  • Wajda film kręci (2)

    To trzeba z kasy miasta odtworzyć mu scenografię.

    • 7 0

    • skoro do filmu zamiast komputera trzeba pomnika zbrodniarza
      strach pomyśleć co by było jakby kręcili film o II wojnie światowej
      może wtedy w ramach rekonstrukcji by nas zbombardowali

      • 5 0

    • Nie film

      ale panegiryk "ku czci"

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane