• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Interwencja służb ws. blokady transportu węgla do Gdańska

Patsz
9 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 07:42 (10 września 2019)
Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu. Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu.

Aktywiści z Greenpeace uniemożliwili w poniedziałek rozładunek węgla płynącego do Gdańska z Mozambiku poprzez rzucenie kotwicy z żaglowca Rainbow Warrior przy terminalu węglowym. Przy okazji umieścili na burcie statku napis "Węgiel stop". Protest miał zwrócić uwagę rządu na potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 roku. W nocy z poniedziałku na wtorek w sprawie interweniowały służby.



Aktualizacja, godz. 7:42: Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku poinformował, że zatrzymano dwie osoby.

- To kapitan żaglowca Greenpeace, narodowości hiszpańskiej, oraz austriacka działaczka Greenpeace. Pozostałe osoby zostały zwolnione. Jednostka holownikami Urzędu Morskiego została ściągnięta z portu - mówi Tadeusz Gruchalla.
Aktualizacja, 10 września, godz. 7: W nocy z poniedziałku na wtorek na jednostkę z aktywistami weszły służby. Całość akcji transmitowali przedstawiciele Greenpeace. Poinformowali także, że aktywistki i aktywiści, którzy wcześniej zablokowali transport węgla z Mozambiku, zostali zatrzymani.

- Chcielibyśmy, aby polskie władze działały tak szybko i zdecydowanie w sprawie kryzysu klimatycznego, jak to robią, tłumiąc pokojowe protesty. Obrońcy klimatu zwrócili uwagę na absurdy polityki energetycznej Polski. W imię obrony interesów lobby węglowego nasz rząd nie chroni klimatu i nie inwestuje w polskie, odnawialne źródła energii. Zamiast budować wiatraki czy biogazownie, importujemy na potęgę "polskie czarne złoto", głównie z Rosji, ale też z krajów tak odległych, jak Australia, Kolumbia czy Mozambik. Tym, którzy mają odwagę sprzeciwiać się takiej polityce, grozi się bronią maszynową - powiedział Marek Józefiak, koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska.

Akcja służb transmitowana przez Greenpeace.






- Zostało nam 11 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad świat, który dziś znamy, przestanie istnieć. Polska musi do 2030 r. odejść od spalania węgla. Tymczasem nasz rząd, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków, i polską rację stanu, broni interesów lobby węglowego i importerów zagranicznych paliw - argumentuje Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.
Przypomina o tym, co działo się tegorocznego lata.

- Kryzys klimatyczny dzieje się tu i teraz. Tego lata w ponad 350 miejscach w Polsce władze apelowały o ograniczenia w zużyciu wody, a straty spowodowane przez suszę wyniosły ponad 1 mld złotych. Stan rzek był tak niski, że przez Wisłę w Warszawie można było przejść w bród. A to wszystko dopiero początek - dodaje.
Ekolodzy dodają, że w ciągu ostatnich dwóch lat import węgla do Polski wzrósł ponad dwukrotnie, do prawie 20 milionów ton.

Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu. Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu.
Wskazują, że co czwarta tona węgla kamiennego używana nad Wisłą pochodzi już z zagranicy.

- Zdecydowana większość trafia do nas z Rosji, a reszta z krajów tak odległych, jak Australia, Stany Zjednoczone, Kolumbia czy Mozambik. Jak wykazują analizy eksperckie, jeśli nie odejdziemy od spalania węgla, import będzie w kolejnych latach rosnąć. Według ostatnich danych Państwowego Instytutu Geologicznego rachunek za importowany węgiel w 2018 r. wyniósł prawie 8 mld zł i był ponad trzykrotnie wyższy niż dwa lata wcześniej - informują.
Przypomnijmy, że statek Rainbow Warrior, należący do Greenpeace, miał wpłynąć do Gdańska w piątek. Jego wizyta miała być elementem obchodów 15-lecia istnienia tej organizacji w Polsce. Okazało się, że nie udało się znaleźć nabrzeża, przy którym mogłaby cumować jednostka i przy którym jednocześnie można byłoby zorganizować zaplanowane przez armatora wydarzenia.

Gospodarka morska Ruch statków w Zatoce Gdańskiej

Ruch statków w Zatoce Gdańskiej

Zobacz na bieżąco aktualizowany ruch statków na wodach Zatoki Gdańskiej. Mapa opracowana i prowadzona przez Department of Product & System Design Engineering - University of The Aegean.

20:45 9 WRZEśNIA 19

Blokada pirsu węglowego (14 opinii)

Aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Działacze namalowali na burcie statku napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku.
Aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Działacze namalowali na burcie statku napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku. Zobacz więcej
Patsz

Miejsca

Opinie (781) ponad 100 zablokowanych

  • Greenpeace nie ma nic wspólnego z ekologią i ochroną Ziemi (1)

    Patrick Moore były prezes Greenpeace Canada:
    "Jako że staliśmy się międzynarodową organizacją z ponad 100 milionami przychodu rocznie, pojawiła się zmiana w nastawieniu. "Peace" w Greenpeace zniknął, a tylko "green" miała teraz znaczenie. Ludzie w rozumieniu tej organizacji stali się "wrogami ziemi". Położenie kresu rozwojowi przemysłu i zakazywanie wielu użytecznych technologii stały się tematem przewodnim. Nauka i logika przestały mieć znaczenie. Sensacja, dezinformacja i strach były narzędziami, których używaliśmy promując nasze akcje."

    • 24 2

    • Cala ta ekologia to mafia nic więcej
      Skanduja już od lat i zero efektu
      Wulkan w Europie wuzucil tyle popiołu i gazówze w przeliczeniu jakby przez 100 lat wszystkie auta na świecie jeździły i kopcily z wydechu i nie miałoby to żadnego złego skutku
      Najbardziej niszczy ziemię wycinka lasów zanieczyszczenie wód i plastik reszta to pikus
      A mafia ekologiczna to idealny interes drugi po ropie

      • 8 2

  • Krype Greepeace'u wystawić na przetarg w dobrej cenie. Może jakiś jacht-klub kupi w promocji.

    • 13 1

  • w niemczech palimy węglem i nikt na to uwagi nie zwraca,

    kiedy ten zachód przestanie atakować Polskę.

    • 13 2

  • jeśli chodzi o firmę Greenpeace to kilka lat temu pozyskała studentów z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, studenci ci wyjechali do Francji bojkotować elektrownię atomową, weszli nielegalnie na teren i rozwiesili transparent na kominie.
    Zostali zatrzymani przez ochronę obiektu i przekazani francuskiej policji.
    Po czynnościach ludzie ci dostali zakaz wjazdu na 10 lat do Francji i wyroki w zawieszeniu jako straszak.
    Nikt z firmy Greenpeace nie pomógł tym ludziom.

    • 19 3

  • Czemu w Chinach nie protestują, przecież Polska nie generuje nawet procenta tego co oni? A no tak z Chin za taką akcję mogli by już nie wypłynąć.

    • 15 2

  • wegiel z mozambiku sciagamy (1)

    rząd nie robi nic by powstrzymac zapotrzebowanie i stopniowo przechodzić na energie odnawialną

    • 3 10

    • Mozambik to wegiel koksujący a wegiel koksujacy służy do produkcji koksu a koks do produkcji stali. W Polsce zapotrzebowanie na wegiel koksujący przewyższa poziom wydobycia w polskich kopalniach. Czyli albo sprowadzony wegiel koksujący albo zamkniemy koksownie lub/i huty a stał kupimy od naszego przyjaciela Trumpa albo od znienawidzonego Niemca.

      • 0 0

  • Jakieś prawo przecież jest

    to zgodnie z prawem ukarać za spowodowanie zagrożenia w ruchu morskim, zwrot kosztu interwencji, przestój statku i dokerów, niszczenie cudzej własności. Takie zamalowanie burty będzie kosztować z 30tyś jak nie więcej. Razem wyjdzie pewnie ze 100tys może więcej. Jeśli państwo chce być szanowane to musi respektować prawo które samo tworzy. Jak będzie tak jak na lotnisku, ze po interwencji straży granicznej mandat to 500zl (hahaha) to taka wolna amerykanka się nigdy nie skończy.

    • 12 3

  • Ile zapłaciliśmy za tą szopkę z budżetu miasta?

    Bo grinpis nie działa bez zlecenia.

    • 12 2

  • Brawo SG nierobow do uczciwej pracy zagonic

    • 11 4

  • W całej europie palą węglem ale tylko Polska im przeszkadza.

    • 14 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane