• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Amerykański sprzęt wojskowy w Porcie Gdynia

Wioletta Kakowska-Mehring, Patryk Szczerba
1 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Sprzęt US Army trafił na nowy plac składowy, który pod koniec ub. roku wzbogacił infrastrukturę Portu Gdynia.

W Porcie Gdynia znów przeładowano sprzęt dla amerykańskiej armii stacjonującej w Europie. Statek ARC Patriot przywiózł i zabrał sprzęt wojskowy w ramach wymiany wyposażenia.



Amerykański sprzęt przypłynął do Gdyni na pokładzie statku ARC Patriot, który został rozładowany w terminalu kontenerowym BCT. Tam też został załadowany, ponieważ statek z powrotem zabrał także sprzęt wojskowy. Co ciekawe, BCT od kilku lat ma kontrakt bezpośrednio z armią amerykańską na przeładunki dla wojska. W Gdyni wyładowano ponad 200 elementów wyposażenia Batalionu 185. Pułku Piechoty z Kalifornii. Z kolei do Stanów Zjednoczonych wraca sprzęt 3. Batalionu 161. Piechoty US Army. Statek przybył w poniedziałek, 31 stycznia. Wyładunek i załadunek już zakończono. ARC Patriot jest już w drodze do portu w Bremerhaven.

- Sprzęt, który widać za mną, wraca z powrotem do Stanów Zjednoczonych. Co warto podkreślić, jest to długofalowa rotacja sprzętu. Mamy jedną jednostkę wojskową, która wraca do Stanów Zjednoczonych po 9-miesięcznym rozmieszczeniu w Polsce. Kolejna jednostka przybywa, by wspólnie ćwiczyć z wojskami Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii w ramach wspólnych manewrów wojskowych na terenie Polski i Europy - powiedział Jeffrey Jurgensen, public affairs officer US Army.
Sprzęt trafił na nowy plac składowy, który pod koniec ub. roku wzbogacił infrastrukturę Portu Gdynia. Place składowo-manewrowe powstały na terenie Centrum Logistycznego przy ul. LogistycznejMapka w Gdyni, tuż przy estakadzie Kwiatkowskiego w sąsiedztwie terminalu promowego i terminali kontenerowych. To w sumie około 23 hektary z nowoczesną infrastrukturą, w tym place składowe o nośności  20T/m kw. Place przeznaczone są dla kontenerów i  elementów morskich farm wiatrowych. Tym razem stał tam amerykański sprzęt wojskowy oczekujący na dalszą podróż.

- Dzięki szybszemu niż wstępnie zakładano oddaniu placów składowo-manewrowych w tak ważnym momencie dla Portu Gdynia, gdy pada kolejny rekord przeładunków, mamy większe zdolności i już teraz mogliśmy obsłużyć wojska amerykańskie w ramach stałej współpracy bez uszczerbku dla innych grup ładunków obsługiwanych w porcie - mówi Dominik Sychowski, zastępca dyrektora ds. nieruchomości i umów Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Czytaj też:

Hektary betonu. Co powstaje przy estakadzie Kwiatkowskiego?



W trójmiejskich portach nie po raz pierwszy przeładowywano sprzęt bojowy. Można nawet powiedzieć, że wojsko regularnie korzysta z usług naszych portów. W lipcu 2021 r. najpierw Port Gdańsk, a potem Port Gdynia przyjął duży transport sprzętu wojskowego. Były to czołgi i wozy bojowe. Pojazdy należące do I Dywizji Piechoty US Army przypłynęły do Polski z Fort Riley na pokładach aż dwóch statków. Sprzęt trafił do Europy w ramach wsparcia amerykańskiego wojska.

Amerykański sprzęt wojskowy przeładowano na nabrzeżu Szczecińskim w lipcu 2021 r.



Z kolei w połowie maja 2021 r. do Portu Gdańsk na pokładzie Finlandia Seaways przypłynęły m.in. 24 pojazdy bojowe należące do armii duńskiej. Za rozładunek odpowiada Port Gdański Eksploatacja we współpracy z duńskimi żołnierzami oraz agencją Schultz Shipping. Całość tej operacji zajęła ok. czterech godzin.

Rozładunek statku Finlandia Seaways, który przywiózł sprzęt wojskowy. Film z maja 2021 r.



Czasem trafią się też czołgi. Pojazdy modelu Abrams, czyli tzw. czołgi podstawowe sił zbrojnych USA, przeładowano w Porcie Gdynia we wrześniu 2019 r. Nietypowy ładunek trafił do gdyńskiego terminalu BCT koleją, a potem został załadowany i wysłany do Stanów Zjednoczonych.

Z kolei w 2017 r. amerykański sprzęt bojowy - czołgi, samobieżne haubice i bojowe wozy piechoty - dwa razy był przeładowywany w terminalu kontenerowym DCT. W marcu na pokładzie transportowca Green Ridge przypłynął sprzęt dla misji wielonarodowej grupy bojowej NATO w Orzyszu. Kolejny transport odbył się we wrześniu, a do DCT wpłynął statek Endurance. Wówczas - w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO - do Gdańska przypłynęła amerykańska 2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa. To jednostka, która wchodzi w skład słynnej "Wielkiej Czerwonej Jedynki", czyli 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley w stanie Kansas.

Miejsca

Opinie (214) ponad 10 zablokowanych

  • Amerykaniski złom

    Amerykanie przysłali do Polski stary minimum 10/15 letni złom - w razie gdyby wypaliła wojna - to nie będzie zbyt wielkiej straty dla USA

    • 2 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Wojsko amerykańskie w Porcie Gdynia

    kupie

    kupie 3 oske najlepiej z jakąś wyrzutnią

    • 0 0

  • A czy można skądś dostać lub wypożyczyć haubice ?

    Marzy mi sie pojechać na ukraine i pomóc ostrzelać wojsko władimira jak zaczną się te rozruchy. Ja bym był zainteresowany.

    • 1 0

  • Niemcy w tym konflikcie sa mądrzy- broni Ukrainie nie dają. Dali hełmy, chcą dorzucić troche poduszek

    I na tym koniec. A Polacy jak zwykle na barykady- boso ale w ostrogach.. Putin wessie ich bez problemu bo żaden kraj nie ruszy palcem, Węgry również. a my będziemy ponosic tego konsekwencje.

    • 3 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Wojsko amerykańskie w Porcie Gdynia

    Do orzysza

    Do Orzysza jadą. Kolejna Zmiana

    • 0 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Wojsko amerykańskie w Porcie Gdynia

    jankesi na teren polski zapraszja komisje federaji rosyjskiej!czy bedzie teheran 43,jalta,poczdam 45?

    • 2 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Wojsko amerykańskie w Porcie Gdynia

    Mister szef. Z Iraku musieliśmy się wynieść, potem z Syrii, potem z Afganistanu - znajdź pan jakąś robotę, jakąś nową wojnę bo wszystko zardzewieje.

    • 1 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Wojsko amerykańskie w Porcie Gdynia

    naiwna polska

    amerykanie chcieliby zrobic u nas poligon, niech jadą na ukraine, niemcy nawet nie pozwolili przelecieć z kontyngentem, bo trzymają z rosją i robią dobre interesy, a my analogicznie do historycznych czasów jesteśmy dymani, chcą popchnąć polaków na wojenke i zrobić dziwny sojusz poza nato między angolami ukrainą i polską, a potem nikt nam nie pomoże, bo poza nato zawarliśmy umowę

    • 5 3

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Wojsko amerykańskie w Porcie Gdynia

    naiwna polska mało powiedziane (1)

    zaczyna robic sie nieciekawie - Niemcy, Francja, Rosja, Węgry jakby w jednym koszyku a my z Ukrainą i UK z symbolicznym wsparciem wojsk USA w liczbie 2000 zolnierzy, oprócz tego z durnym rządem. Pytanie jest kiedy wiać i dokąd, bo że trzeba wiać to już wiadomo z historii.

    • 1 0

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Wojsko amerykańskie w Porcie Gdynia

      Czy ty w ogóle ogarniasz jak kształtuje sie sytuacja polityczna na swiecie?

      Widzę ze nie i nie pamiętasz historii jeszcze tylko sprzed 20 lat... To Putin sprowokował wejście Polski do Unii i NATO. Gdyby nie on i durni "politycy" z Kremla to NATO nie bylo by w Polsce. Rosja nigdy nie była przyjazna Polsce. Teraz płacze ze stracila najwiekszego wasala. Oby nigdy juz go nie odzyskała. Pilnujcie aby więcej ruskiego smrodu nie bylo na polskich ulicach.

      • 0 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Wojsko amerykańskie w Porcie Gdynia

    Dzisiaj możemy być pewni na jaki kraj możemy liczyć w przypadku zagrożenia wojennego ze strony wroga.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane