• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Apel pomorskiego posła: zlikwidujmy Straż Miejską

Marzena Klimowicz-Sikorska
11 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ile strażnicy miejscy płacą za paliwo?
Ruch Poparcia Palikota złoży wniosek o likwidację Straży Miejskiej w Gdańsku. Władze miasta zapowiadają, że są zadowolone z jej działalności i nie biorą pod uwagę jej rozwiązania. Ruch Poparcia Palikota złoży wniosek o likwidację Straży Miejskiej w Gdańsku. Władze miasta zapowiadają, że są zadowolone z jej działalności i nie biorą pod uwagę jej rozwiązania.

Całkowitej likwidacji Straży Miejskiej w Gdańsku domaga się poseł z Ruchu Palikota. Samorządowcy, którzy tę jednostkę powołali 22 lata temu, odrzucają ten pomysł. - Jeśli nie likwidacja, to może reforma? - nalega Piotr Bauć.



Straż Miejska nie spełnia oczekiwań mieszkańców, więc powinniśmy ją zlikwidować, a przynajmniej zreformować - uważa pomorski poseł Ruchu Palikota, Piotr Bauć. Straż Miejska nie spełnia oczekiwań mieszkańców, więc powinniśmy ją zlikwidować, a przynajmniej zreformować - uważa pomorski poseł Ruchu Palikota, Piotr Bauć.
Kilka dni temu gdańska Straż Miejska podsumowała rok swojej pracy. Według oficjalnych danych strażnicy interweniowali w ubiegłym roku ponad 80 tys. razy i wystawili prawie 30 tys. mandatów drogowych (w 2010 r. było ich nieco ponad 55 tys., a w 2011 - ok. 40 tys.).

Te liczby nie przekonują jednak działaczy Ruchu Palikota, w piątek zapowiedzieli walkę o likwidację tej instytucji. Wniosek w tej sprawie ma w najbliższym czasie trafić na ręce radnych - na razie gdańskich.

Czytamy w nim m.in.: "W założeniu swoim Straż Miejska miała pełnić służebną role wobec mieszkańców i powodować, iż będą oni czuli się w Gdańsku przede wszystkim bezpiecznie. Tymczasem nawet pobieżna obserwacja działań, a mówiąc ściśle braku działań ze strony Straży Miejskiej każe powątpiewać, czy w ogóle wykonuje ona jakiekolwiek obowiązki w stosunku do mieszkańców, a tym samym, czy poważne środki finansowe [w budżecie miasta Gdańska na 2013 r. przeznaczono na utrzymanie Straży Miejskiej ok. 20 mln zł- przyp. red.], przeznaczane co roku z budżetu miasta na powyższy cel są prawidłowo wydatkowane".

Jak oceniasz pomysł likwidacji Straży Miejskiej?

Zdaniem autorów wniosku "jednoczesny przerost zatrudnienia [314 osób, w tym 245 mundurowych - dop. red.] i niskie kwalifikacje strażników sprawiają, że choć są zauważalni to jednocześnie całkowicie bierni wobec patologii, jakie mają miejsce na terenie Gdańska".

Pełna treść wniosku Ruchu Palikota dot. likwidacji Straży Miejskiej.(pdf)

- Pomysł rozwiązania samorządowych Straży Miejskich to ogólnopolska inicjatywa Ruchu Palikota. Uważamy, że większość społeczeństwa jest zawiedziona funkcjonowaniem straży miejskich w ogóle - mówi dr Piotr Bauć, pomorski poseł Ruchu Palikota, który przygotował wniosek w sprawie gdańskiej straży. -Sama idea Straży Miejskiej, jako instytucji pomocniczej policji nie jest zła, ale dochodzi do sytuacji, że zdaniem większość z nas straż nie robi tego, co w naszym odczuciu powinna.

Jakby na poparcie słów Baucia, tego samego dnia lokalne media opisały przypadek z imprezy sylwestrowej w Opolu, podczas której strażnicy przyglądali się ulicznej bójce, nie interweniując, lecz wzywając policję.

Ale poseł nie ukrywa też, że do przygotowania wniosku skłoniły go również bardziej osobiste pobudki.

- Jedna osoba z mojego gospodarstwa domowego uczestniczyła w procesie, który wykazał patologię panującą w gdańskiej Straży Miejskiej, stąd też mój krytyczny stosunek do tej instytucji - mówi Bauć. - Patologia polegała na tym, że jeden z byłych komendantów robił konkursy - w zależności, kto przyniósł najwięcej mandatów za dane wykroczenie, w danym miesiącu czy kwartale, dostawał nagrody. Prokuratura wszczęła postępowanie, w którym poszkodowanych było ponad 400 osób.

Wydaje się jednak, że wniosek polityków Ruchu Palikota nie zostanie wzięty pod uwagę przez prezydenta Gdańska.

- Dla mnie najważniejsze są opinie mieszkańców, a biorąc pod uwagę ilość telefonów z prośbą o interwencję stwierdzam, że Straż Miejska w Gdańsku jest potrzebna - tłumaczy Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Mam jednak wrażenie, że czasami nie do końca rozumiane są jej kompetencje. Straż, mimo, że jest służbą mundurową, w pierwszej kolejności odpowiedzialna jest za ład i porządek, i na tym właśnie się głównie koncentruje. Za bezpieczeństwo odpowiedzialna jest głównie Policja.

Prezydent Gdańska dodaje, że skoro Straż Miejska prawidłowo wykonuje swoje zadania, to nie będzie zlikwidowana.

Politycy Ruchu Palikota chyba brali pod uwagę taką reakcję władz miasta, bo od razu zaproponowali zmianę organizacji i finansowania tej instytucji. Zaoszczędzone na niej pieniądze miałyby być przekazane policji.

- Jeśli nie uda się jej zlikwidować, to chcemy ją przynajmniej zreformować - chcemy żeby procedura rekrutacyjna była zbliżona do tej, jaką stosuje się przy przyjmowaniu kandydatów do policji, przynajmniej jeśli chodzi o testy psychologiczne - wylicza Bauć. - Chcemy też żeby Straż Miejska była bardziej widoczna w innych dzielnicach miasta niż centrum Gdańska i żeby co np. pół roku publikowała wyniki swoich działań - ilość interwencji itp. tak żeby mieszkańcy wiedzieli czy ich praca jest efektywna czy nie. No i żeby z blisko 20 mln zł wydawanych rocznie na straż, przekazać coś na policję, dla której w tym roku przygotowano ok. 340 tys. zł, czyli o 100 tys. mniej, niż przed rokiem.

Miejsca

Opinie (589) ponad 10 zablokowanych

  • Likwidacja i tyle

    Tylko likwidacja...

    • 1 3

  • straz miejska

    zlikwidowac nierobow a budynek na elblaskiej przeznaczyc dla fundacji brata alberta bedzie z tego pozytek

    • 1 2

  • likwidacja straży miejskiej

    popieram w pelni nic nie robia tylko mysla jak tu sie nachapac z fotoradarow a gdzie piesze patrole wogole ich nie widac bo ich nie ma

    • 1 1

  • zlikwidować straż miejską

    Jestem mieszkanką Gdańska i jestem za zlikwidowaniem STRAŻY MIEJSKIEJ!!!!!!!!!!!!

    • 2 1

  • i niech porządny obywatel dalej nie przestrzega przepisów prawa bo skoro jest porządny to mu wolno

    Filozofia Kalego bo wszyscy chcemy żeby był ład i porządek ale my nie musimy o to dbać, ba nawet możemy burzyć ład i robić nieporządek, wiec niech nam za to nic nie grozi. Przestrzeganie przepisów prawa to tylko takich jak my uznajemy za słuszne oczywiście nie tych za które chcą nas ukarać bo te według nas są niepotrzebne. Wykroczeń popełniamy na szczęście więcej niż groźnych przestępstw i stąd my mieszkańcy , my posłowie i my dziennikarze a także wszyscy uczciwi obywatele musimy się bronić przed przemocą która na nas wymusza pełną praworządność zlikwidować wszystkie instytucje wymuszające przestrzeganie przepisów prawa i niech nam wyrosną ośle uszy, najwyżej potem poliżemy sobie kopyta

    • 2 0

  • ps

    Straż Miejska w Gdańsku nigdy nie miała fotoradarów ale można i tak coś na nich znaleźć????

    • 1 0

  • Darmozjadom stanowcze nie!!!!

    • 1 1

  • straż miejska-trójmiasto

    Organizacyjne dno.Brak podstawowych regulaminów. Robią co chcą. Ilość wezwań to " lipa ". Żadnych wiarygodnych raportów. "wypasy" tylko do kasy a na czarno ubrani do "walki" z biedotą. Gdzie potrzeba tam ich nie ma. Wsółpraca z polcją-fikcja.

    zlikwidować oby jak najszybciej!.Co dalej-zobaczymy.

    • 1 1

  • wiarygodny raport

    Cóż czy dla Pana Wnikliwego wiarygodnym raportem jest Informacja o działalności straży gminnych ( miejskich) oraz ocena współpracy Straży z Policją w 2011r. opracowana przez Departament Nadzoru MSW w której po przeanalizowaniu wyników działań na str 30 czytamy ze zasadnym jest cyt" pkt 1 Z uwagi na realizowane przez straże zadania w zakresie ochrony porządku publicznego na poziomie lokalnym, w tym także role straży gminnych( miejskich) w obszarze działań profilaktyczno - prewencyjnych, rekomendowanie powoływania straży gminnych ( miejskich).pkt4.Na podstawie danych ilustrujących wyniki działań straży należy stwierdzić, że przeprowadzone czynności zwiększają bezpieczeństwo i porządek publiczny w gminach, wpływają korzystnie na wzrost pozytywnych odczuć społecznych w tym zakresie oraz w znaczący sposób odciążają funkcjonariuszy Policji w realizacji przedmiotowych zadań. Całość ocen począwszy od 1994r dostępna na stronach MSW zachęcam do lektury. Z poważaniem tak która potrafi czytać

    • 1 0

  • inaczej

    Piotr Ichniowski, rzecznik prasowy stowarzyszenia podkreśla, że powtarzane co pewien czas hasła "likwidujemy straże miejskie" nie mają sensu, bo "większość tak zwanych uzasadnień takiego stanowiska nadaje się do kosza".
    Skąd więc pomysły likwidacji straży miejskich? Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych wyjaśnia to w 10 punktach.
    10 "powodów" dla których, różni ludzie chcą zlikwidowania straży miejskich: *
    1. Niezrozumienie, zakresu zadań wynikających z ustawy o strażach gminnych - straż gminna/miejska powołana jest do ochrony porządku publicznego a nie - bezpieczeństwa publicznego. Zresztą do dziś, mimo 22 lat istnienia straży w dalszym, ciągu nie ma ustawowych definicji tych pojęć. To niezrozumienie podtrzymują zresztą media pisząc mówiąc, że strażnicy zamiast pilnować bezpieczeństwa obywateli zajmują się fotoradarami(...)

    2. Utożsamianie strażników, ich działania, z decyzjami podejmowanymi na zupełnie innym szczeblu. Komendant straży miejskiej/g¬min¬nej wykonuje polecenia przełożonego - wójta, burmistrza, prezydenta miasta i o ile są one zgodne z prawem, nie ma podstaw do ich kwestionowania. Wójt, burmistrz, prezydent miasta ma prawo określić priorytety w działaniu strażników. Może więc, choć nie powinien stwierdzić, że z uwagi na zagrożenie, najważniejszy jest fotoradar (...)

    3. Tworzenia jednostek straży, które są dysfukcjonalne. Znam wiele przypadków w Polsce funkcjonowania straży w składzie dwu, trzy osobowym. Taka straż nie jest w stanie wykonywać ustawowych zadań, bez względu na stopień zaangażowania strażników - pisze Piotr Ichniowski.

    4. Przekazywanie straży niepopularnych zadań, uprawnień, które w perspektywie tworzą zły wizerunek, najprostszy przykład to fotoradary - jako środowisko nigdy nie zabiegaliśmy o prawo używania fotoradarów, dostaliśmy je "z całym dobrodziej¬stwem inwentarza" jako element rządowego programu "Razem Bezpieczniej" (...)

    5. Tworzenie mitu "straż miejska łupie kierowców" - wykreowanego przez dziennikarzy, podtrzymywa¬ne¬go przez niektórych polityków, tymczasem trzeba jasno powiedzieć, że myli się tu skutek z przyczyną. To ludzie łamią przepisy obowiązującego kodeksu ruchu drogowego, a strażnicy egzekwują ich przestrzeganie (...)

    6. Unikania przez inne służby niepopularnych działań - wróćmy na chwilę do fotoradarów, skoro w niektórych gminach województwa zachodniopo¬mor¬skie¬go dochodzi do 50-60 tysięcy wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości to co to oznacza? Między innymi to że statystycznie rzecz biorąc co 10 minut ktoś łamie ograniczenia prędkości (...)

    7. Kreowania przez media wizerunku strażnika - bandyty, łupieżcy itp. - jeżeli tylko da media piszą wyłącznie o tym co złe w strażach, o przestępcach w mundurach, o aferach, łamaniu prawa itp. (...)

    8. Unikanie informacji o tym co dobrego robią straże miejskie - media ogólnopolskie unikają pisania dobrze o strażnikach, bo wtedy zawalił by się kreowany wizerunek, a przecież można by wiele dobrego powiedzieć, od małych spraw - rozwiązywania lokalnych problemów z oznakowaniem drogowym, wsparciem dla organizacji wolnego czasu młodych ludzi, przez działania w nadzwyczajnych zagrożeniach (...)

    9. Tworzenie mitu "straże bez fotoradarów nie mają sensu istnienia" a "my za fotoradary umierać nie będziemy" - chętnie zamienimy te uprawnienia na inne, których brak znacznie utrudnia rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez mieszkańców naszych miast (...)

    10. Tworzenie nieprzemyśla¬nych, nie przystających do rzeczywistości, inicjatyw zmian prawa - choćby, fatalnie przygotowana, w sposób nie przemyślany reklamowana sprawa budowy policji municypalnej na bazie największych straży miejskich w Polsce, źle przysłużyła się i tak nie najlepszemu wizerunkowi straży (...)

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane