• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Łazienka w mieszkaniu studenckim

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
9 września 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Koncepcja druga. Drewniane elementy (bądź po prostu płytki imitujące strukturę drewna) nadają zimnemu wnętrzu łazienki nieco cieplejszy klimat. Koncepcja druga. Drewniane elementy (bądź po prostu płytki imitujące strukturę drewna) nadają zimnemu wnętrzu łazienki nieco cieplejszy klimat.

Urządzanie małej łazienki zawsze nastręcza problemów. Jest ich jednak jeszcze więcej, kiedy urządza się ją... dla siebie i najemców - obcych osób, których potrzeby muszą zostać uwzględnione i uszanowane. Jak się za to zabrać?



Aranżacja wnętrza proponowana przez dewelopera. Aranżacja wnętrza proponowana przez dewelopera.
Pani Martyna ma 24 lata i właśnie stała się posiadaczką pierwszego własnego - trzypokojowego - mieszkania. Doszła do wniosku, że łatwiej jej będzie je utrzymać, jeśli wynajmie przynajmniej dwa z trzech pokoi i zamieszka z rówieśnikami tworząc małą społeczność.

Mieszkanie musi więc zapewniać komfort co najmniej trzem dorosłym osobom, mającym często różne potrzeby, dlatego aranżacja nie jest zadaniem łatwym. Dodatkowo w mieszkaniu jest mała łazienka, w której zmieścić się powinna pralka, kosmetyki i inne przybory każdego mieszkańca.

- Muszę w niej zmieścić pralkę i szafki, żeby każdy z mieszkańców miał swoje miejsce na kosmetyki.[...] Chciałabym, żeby to była funkcjonalna, nowoczesna łazienka. Myślałam o fototapecie na jakiejś powierzchni, ale nie wiem, czy to jest praktyczne rozwiązanie do łazienki?
- Martyna podzieliła się swoimi dylematami w liście do redakcji.

Odpowiedzi na te pytania udzielili architekci z SAMM studio, opracowując trzy - odpowiadające na dylematy czytelniczki - warianty aranżacji.

Mieszkanie ma 55,6 mkw.(trzy pokoje), aneks kuchenny i łazienkę. Na szczęście układ pokoju dziennego z aneksem pozwala na ich wydzielenie. Musimy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem, co najmniej jeden pokój w mieszkaniu musi mieć minimum 16 mkw. Udało się jednak tak zaprojektować ściankę działową, by nie zabrać zbyt wiele z powierzchni kuchni czy korytarza, a jednocześnie zapewnić wymaganą powierzchnię.

Powstały w ten sposób trzy niezależne pokoje
, a w każdym miejsce na biurko, łóżko i szafę, a także półki wiszące na ścianach.

Łazienka jest niewielka i na dobrą sprawę nie ma dużych możliwości jej powiększenia. Można jednak odpowiednio dobrać urządzenia (w tym pralkę) i umiejętnie je ustawić, tak by zastaną powierzchnię wykorzystać jak najlepiej.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Wanna. Pralka ładowana z góry. Koncepcja pierwsza. Wanna. Pralka ładowana z góry.
W tym wariancie zostawiliśmy proponowane przez dewelopera urządzenia, wykorzystując istniejące przyłącza. Tylko bateria prysznicowa została przeniesiona na przeciwległą ścianę. Pozwoliło to na bardziej funkcjonalne ustawienie wanny - tak, aby wraz z parawanem prysznicowym były na ścianie po stronie miski ustępowej.

Umywalka nablatowa, stojąca na dużej szafce, sąsiaduje z pralką ładowaną od góry. Takie urządzenie jest węższe od typowej pralki ładowanej od przodu, co pozwala umieścić tutaj szerszą, a więc i wygodniejszą umywalkę. Ma jednak podstawową wadę, tj. nie można nad nią zamontować żadnych półek, czy szafek w zabudowie.

Dlatego też miejsce na większą ilość kosmetyków zapewniliśmy nad umywalką - w podwieszonej trzyczęściowej szafce z lustrem.

Wizualizacje przedstawiają aranżację w kolorystyce łączącej biel, turkus i kontrastującą czerń. Całości dopełnia minimalistyczna estetyka, w zamyśle zapewniająca lekkość i wizualną świeżość.
Jako dodatek wpływający na nastrój, można wprowadzić jakiś ciekawy portret i np. motto na ścianie.

W tym wariancie zaprojektowaliśmy ten sam materiał na podłodze w wszystkich pomieszczeniach wspólnych. Te same płytki mamy w łazience, przedpokoju i kuchni. Pozwoli to nam na optyczne powiększenie tych pomieszczeń, dzięki swoistemu połączeniu ich razem w jedną całość. Jeśli wystrój ścian i meble dodatkowo będą nawiązywać do tych w łazience, efekt powiększenia będzie wyraźniej odczuwalny.

  • Nieco chłodna, ale za to przywodząca na myśl czystość i porządek, aranżacja łazienki może zostać urozmaicona chwytliwym hasłem lub fototapetą.
  • Umieszczenie tutaj pralki ładowanej z góry pozwoliło umieścić dużą, wygodną, nablatową umywalkę. Przestrzeń pod i nad blatem z umywalką została wykorzystana na szafki i szuflady do przechowywania kosmetyków i chemii.
  • Lustra umieszczone na frontach szafek wiszących spełniają swoją podstawową funkcję, a ponadto powiększają optycznie pomieszczenie.


Koncepcja druga

Koncepcja druga. Prysznic. Pralka przeniesiona do przedpokoju. Koncepcja druga. Prysznic. Pralka przeniesiona do przedpokoju.
Pralkę przenieśliśmy do szafy w przedpokoju. Dzięki temu dostęp do pralki jest niezależny, łatwy dla wszystkich mieszkańców. Pozwala też na wyniesienie z łazienki wszystkich przedmiotów związanych z pralką (proszki, miski itp.) Szafa garderobiana w przedpokoju może w ten sposób służyć jako szafa gospodarcza, w której możemy trzymać także środki czystości i urządzenia z tym związane (np. mop, odkurzacz itp.)

Sama łazienka została wyposażona w  przestronny brodzik w miejscu wanny. Umywalka stoi na obszernym blacie, mogącym służyć jako toaletka. Pod blatem znajdują się trzy szafki na kosmetyki.

W wystroju wykorzystano elementy z drewna lub płytek drewnopodobnych aby "ocieplić" wnętrze. Mogą one wraz z blatem wprowadzić odrobinę naturalności, która z kolei współgra z motywem fototapety, która dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie.

Posadzka pozostała tak jak w koncepcji pierwszej, by powiększać to niewielkie pomieszczenie. Jednak w przedpokoju, zamiast takich samych płytek zastosowaliśmy drewno nawiązujące do tego, które użyliśmy w łazience. To także sposób na "połączenie" pomieszczeń.



Koncepcja trzecia

Koncepcja trzecia. Prysznic. Pralka ładowana z przodu. Koncepcja trzecia. Prysznic. Pralka ładowana z przodu.
Wracamy do rozwiązania z pralką w łazience. Tym razem jest to tradycyjnie, ładowana od przodu pralka, ale w zabudowie meblowej, która dodatkowo mieści szafkę na przedmioty i środki czystości.

Zamiast wanny mamy tutaj brodzik posadzkowy (lekko wyniesiony do góry, tak by zmieścić odprowadzenie wody do pionu) o tym samym wymiarze co wanna.

Szafki na kosmetyki
przenieśliśmy nad miskę ustępową nad zabudowę systemu spłukującego. Same szafki oraz wystrój delikatnie nawiązują do szatni pracowniczych w zakładach pracy, a (dzisiaj już humorystyczny) plakat z PRLu dopełnia całości.

Dzięki powyższym zabiegom udało się wygospodarować więcej przestrzeni na umywalkę i duże lustro, które jak fototapeta w poprzednim wariancie, powiększa optycznie pomieszczenie.

Wystrój w żywych kolorach ma pobudzać i pozytywnie nastrajać. Tak jak w poprzednich wariantach posadzka została "przeciągnięta" do sąsiednich pomieszczeń części wspólnej.

  • Ten sam rodzaj posadzki w łazience i przedpokoju uspójnia przestrzeń i daje wrażenie, że jest jej więcej.
  • Energetyczne kolory mozaikowych kafli powodują, że wnętrze jest żywe, radosne, chce się zaczynać tu dzień.
  • Białe, lamelkowe drzwi zabudowy z pralką powodują, że nawiązują one do "zakładowych" szafek pracowniczych. To współgra z wymowną fototapetą na ścianie.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (54) 1 zablokowana

  • Nareszcie wróciła moda na anexy sanitarne. (1)

    Kiedyś to się nazywało "wiadro pod zlewem".

    • 23 6

    • nudny jesteś

      • 4 10

  • finanse finanse... (5)

    aranżacje całkiem ładne, ale sama teraz urządzam mieszkanie i mając 2 pełnoetatowe pensje z mężem, musimy porządnie liczyć budżet. a kieszeń studencka... nie wiem po prostu, czy studentów będzie stać na taką aranżację.

    co do samych koncepcji - nie wyobrażam sobie mężczyzny robiącego siku w koncepcji 1 :) the best: koncepcja nr 3!

    • 21 3

    • Przezierz to tata będzie płacić.

      • 16 3

    • słuszna uwaga z tym sikaniem :D

      • 3 2

    • no właśnie... (1)

      łazienka w mieszkaniu studenckim wygląda bardziej tak:

      • 2 0

      • damn, link mi się nie wkleił:(
        ale wystarczy wpisać w google "łazienka, prl" :P

        • 1 1

    • E TAM

      wystarczy dobrze liczyć kasę i sprawdzac co w którym miejscu jest najtańsze. Ja na urządzenie 2 pokojowego mieszkania potrzebowałem 35 tys, ale fachowiec robił jedynie łazienkę, reszta zrobiona własnoręcznie.

      • 0 2

  • Zaraz, zaraz - chwileczkę. (3)

    Przecież student to uboga osoba.
    Jak drogówka go zatrzyma na przekroczeniu prędkości, to go nie stać na mandat 300zł i płacz - bo jest biednym studentem i ledwie 20zł na paliwo ustukał do swojego Mini.

    Na kupowanie Samsunga Galaxy S IV i przesiadywanie z nim przy kawce i ciasteczku za 16 zł w Starbucks Coffee szukając okazji na Grouponie w sieci - bieda nagle schowała się gdzieś.

    A tu nowość - łazienka w mieszkaniu studenckim i szklane panele.

    • 47 8

    • Coś długo studiuje...

      Chyba, że zaocznie.

      • 6 0

    • Z tym przesiadywaniem i inwestycja w telefon to zamysl jest nieco glebszy

      Jak ona tak sobie z tym telefonem posiedzi to moze poznac kogosc sytuowanego. Bo czy nie o to chodzi w studiach?

      • 6 1

    • No widzisz, trzeba było zostać studentem;)

      j.w.

      • 0 2

  • jasna terakota na podłodze (5)

    niby powiększa optycznie, ale widać każdy włos i odrobinę kurzu - a pojawia się we wszystkich propozycjach

    • 18 4

    • (2)

      Na czarnych widac bardziej;) A poza tym to trzeba sprzątać i problemu nie będzie.

      • 10 2

      • (1)

        sa jeszcze inne kolory- szary i wszelkie 'marmuro-podobne' mazańce których nie trzeba wycierać na mokro kilka razy dziennie

        • 10 1

        • Byle nie chropowate i ze żłobieniami.

          Absolutnie odradzam do łazienki wszelkie porowatości. To dobrze wygląda przez pół roku.
          Również odradzam bardzo błyszczące powierzchnie, bo w wilgotnym pomieszczeniu stajesz się niewolnikiem ścierki i pucujesz w kółko.

          • 7 0

    • Większym problemem niż jasna terakota w łazience są jasne fugi. (1)

      Tego utrzymać w czystości się nie da ;-( Terakota błyszczy bez śladu kurzu, a kremowych fug nic nie doczyszcza (nawet specjalne mocne środki). IMHO fugi do łazienek powinny być na bazie silikonów, bo te zwykłe "cementowe" są do d..... albo jednak ciemniejsze. Tylko jak to skomponować z jasną terakotą? ;-)

      • 5 0

      • Oczywiście mowa o podłodze :-) Na ścianach wszytsko jest OK i fugi nadal są jasne.

        • 0 1

  • (5)

    autorzy tego czegoś, co winno nazywać się tekstem powinni publicznie dostać w twarz..

    rodzinom, gdzie oboje rodziców pracuja, a dziecko/dzieci chodzą do przedszkola/szkoły i które to zarabiają normalnie, powtarzam normalnie, przewracają się flaki..

    szklane panele, tapety, samo słowo nowoczesność, ledziki, sredziki.. i zestawienie tego ze zwrotem 'studencki'..

    Jeżeli autorzy tego czegoś nie studiowali, a chyba tak było, to zapraszam do akademikia, kierunek łazienka!

    • 35 6

    • (4)

      Frustracja nie jest najlepszym powodem do komentowania na forum to po pierwsze. Są tacy co zarabiają na tyle "normalnie", ze stać ich na kredyt na mieszkanie. I fajnie byłoby gdyby takich osób było więcej. Agresja na pewno nie jest dobrym wyjściem z twojej sytuacji;)
      Po drugie - Gdyby to mieszkanie nie było nazwane "studenckim" byłoby jeszcze bardziej żałośnie, bo jak się okazuje w wynajmowanych pokojach, po studencku mieszkają nawet trzydziestolatkowie.
      Po trzecie - Jesli pani Martyna ma nowe, niewykończone mieszkanie to i tak jest skazana na wydatki. A że żyjemy w nowoczesnym państwie, to i nowoczesny asortyment w sklepach z oświetleniem, płytkami czy meblami. Ledziki, sredziki to dzisiaj standard.
      Wielki plus dla niej, że znalazła odpowiedź na pytanie jak w dzisiejszych czasach utrzymać 3 pokojowe mieszkanie.

      • 9 9

      • Jaki standart.W sklepach internetowych można kupić wszystko. (2)

        Nie trzeba na siłę się silić na nowoczesność.

        • 3 4

        • (1)

          Ale ta jest dużo tańsza niż cokolwiek retro

          • 1 2

          • Zawsze moższ znaleźć gdzieś na jarmarku górnopłuk

            a ściany pomalować olejną.
            Będzie retro i taniutko.

            • 4 2

      • jaka frustracja?

        ja wiem że jak tatuś finansuje i merca na 18 kupi to nie jest się 'sfrustrowanym', ale polecam wyjrzeć głową z d..y na świat - a same aranżacje tak bardzo kiczowate że szkoda słów

        • 3 1

  • "a (dzisiaj już humorystyczny) plakat z PRLu dopełnia całości" (1)

    ciekawe czy projektant chciałby mieć taki plakat w łazience?
    I jakiej całości jest on dopełnieniem?

    • 17 1

    • Wieś tańczy i śpiewa.

      Tak powinno się nazywać biuro projektowe.

      • 7 1

  • Studiuje teraz takie bydło (5)

    że nie dałbym im nic oprócz dziury w podłodze jak w krajach byłego ZSRR

    • 24 5

    • (1)

      Zapomniał już wół jak bydlęciem był?

      • 2 6

      • cielęciem

        ale co obecne bydło na studiach, żartobliwie zwanych "szkołą wyższą" może wiedzieć, jak polszczyznę bierze z fejsa i demotów

        • 3 0

    • kola (1)

      bo nic poza dziurą w podłodze nie posiadasz pod prostu...

      • 1 4

      • on nie jest studeniakiem

        • 0 1

    • Bez przesady, ale zrobił bym im tak jak na parkingach na autostrodach.

      Łatwo umyć, ciężko rozwalić. I w oświetlenie żarówką UV - żeby chorób nie przenosili.

      • 4 0

  • Pani Martyna ma 24 lata i właśnie stała się posiadaczką pierwszego własnego - trzypokojowego - mieszkania. (2)

    Gratulujemy pani Martynie imponujących dochodów.

    • 56 5

    • To się nazywa sponsoring (1)

      albo mecenat :)

      • 18 2

      • A mieszkanie będzie typową agencją towarzyską "studentek" ;-)

        Biedni sąsiedzi.

        • 11 1

  • Taak...

    na pewno 24-letnią studentkę stać na mieszkanie za 400 tys

    • 40 4

  • łazienka dla studenta...

    już widzę tą jasną podłogę zalaną wymiocinami:D

    • 34 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane