• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Archeologia w grodzisku

O.K.
30 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Nowy kierunek - archeologię - uruchomiono na Uniwersytecie Gdańskim. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie roku akademickiego na tym kierunku - w jakże adekwatnej scenerii skansenu archeologicznego w sopockim grodzisku, które istniało w tym miejscu od VIII do X wieku.

W scenerii tej najstarszej części Sopotu spotkać można było tego dnia zarówno odzianych w średniowieczne stroje rezydentów grodziska, jak i ubranych w garnitury pracowników Uniwersytetu Gdańskiego i studentów. Zamierzchła przeszłość mieszała się tu z czasami obecnymi: na stawianych na wzór średniowieczny drewnianych ławach pracowały telewizor i wideo, z palisady nad bramą zdjęcia aparatem cyfrowym robił ubrany z prasłowiańska chłopak. W jednym kącie pasły się kozy, w drugim pracowały głośniki nagłaśniające imprezę.

Nawet rektor UG Andrzej Ceynowa znakomicie czuł się w towarzystwie drewnianego posągu Światowida. Nowy kierunek - archeologia - to pięcioletnie studia magisterskie. Kierunek został powołany na Wydziale Filologiczno-Historycznym UG i cieszył się ogromnym zainteresowaniem - o jedno miejsce starało się aż siedmiu kandydatów. Ostatecznie przyjęto 41 osób. Kierownikiem Zakładu Archeologii został prof. dr hab. Lech Czerniak. Kadrę naukową tworzą pracownicy UG oraz gościnnie wykładowcy z archeologii z Łodzi, Poznania i Krakowa.

Studenci będą się przygotowywać do zawodu archeologa oraz do ochrony dziedzictwa archeologicznego. Będą poznawać antropologię kulturową i fizyczną, historię starożytną i średniowieczną.

- Dostaliśmy się na archeologię na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Były dwa pytania z historii i potem dalsze typu: dlaczego na archeologię? itp. - powiedział student nowego kierunku UG, Leszek Molendowski. - Obecnie studiuję na II roku historii i sądzę, że archeologia będzie dobrym uzupełnieniem. Dlatego ją wybrałem. A czy chciałbym potem pracować w takim miejscu jak grodzisko? Możliwe. Zależy jak się potoczą moje losy.

- Archeologię wybrałam dlatego, że przeszłość i jej odkrywanie interesowały mnie już od dzieciństwa - zwierzyła się studentka Adriana Badtke. - I w momencie kiedy ten kierunek pojawił się w Gdańsku, nie zastanawiałam się ani przez chwilę. Wcześniej zaczęłam studia na geografii - ale głównie dlatego, że nie było archeologii w Gdańsku, a na to by studiować w innym mieście, nie bardzo mogłam sobie pozwolić.

Choć archeologia jest jeszcze w Toruniu, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi.Świeżo upieczeni studenci archeologii od razu podczas inauguracji skorzystali z pierwszej lekcji - w historię i dzień dzisiejszy grodziska wprowadziła ich kurator tego obiektu, mgr Aleksandra Szymańska. Pani kurator zdradziła też najnowsze plany dotyczące grodziska:

- W najbliższym czasie zostanie wykonany nowy projekt pawilonu muzealno-dydaktycznego, który będzie usytuowany wdłuż ulicy Haffnera u podnóża grodu - powiedziała. Pawilon będzie pełnił funkcję przede wszystkim merytoryczną. Tam będziemy rozpoczynać zwiedzanie obiektu, który ma już znaczenie europejskie. Będą tam sale wykładowe, a odczyty i filmy wprowadzą w problematykę grodziska. Przedstawione zostaną również wyniki badań archeologicznych, wystawione zabytki, które zostały tutaj znalezione.

Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (12)

  • biznessmenów i eurob. to u nas najwiecej, jak komarów nad wodą

    • 0 0

  • Ojej

    Nie wiem czemu ma służyć ta cała dyskusja? Jestem studentem prywatnej uczelni w Piotrkowie i słowo „prywatna” absolutnie mnie nie dołuje i nie mam przezeń żadnych kompleksów wobec studentów uczelni państwowych.
    Poza tym, szkoły są różne. Prywatne zdarzają się wspaniałe, ale też trafiają się słabe. Podobnie jest z państwowymi, a kto nie wierzy, niech sprawdzi sobie PWSZ (szczególnie w Jarosławiu).
    Podsumowując, wydaje mi się że nie jest ważne gdzie się uczysz, tylko ile z tej nauki wynosisz dla siebie.
    A gadanie, że jako pracodawca będę brał(a) tylko absolwentów uczelni państwowych, trąca mi nieco poprzednią epoką.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane