• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Architekci: "Złota Brama nie jest na sprzedaż". Remont zabytku zapowiadają na 2023 r.

Szymon Zięba
21 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Jeszcze niedawno pod Złotą Bramą można było swobodnie przejść, teraz przejście "zawęża" płot, który zabezpiecza zabytek. Jeszcze niedawno pod Złotą Bramą można było swobodnie przejść, teraz przejście "zawęża" płot, który zabezpiecza zabytek.

- Sprzedaż lub przekazanie Złotej Bramy na rzecz Gdańska nie wchodzi w grę - mówi Paweł Wład. Kowalski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich o. Wybrzeże, które, jako jego właściciel, zarządza zabytkiem. Zapowiada też, że prace remontowe przy Złotej Bramie rozpoczną się wiosną 2023 r.



Złota Brama:

Trwa dyskusja na temat przyszłości Złotej Bramy. Jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych Gdańska jest zarządzany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wybrzeże.

Złota Brama ostatni, kompleksowy remont przeszła niemal trzy dekady temu. Od tego czasu wskazywano na pogarszający się stan budowli: m.in. jej elewacji czy dachu.

Ostatecznie, kilka miesięcy temu bramę ogrodził płot, który (postawiony ze środków pozyskanych z funduszy miejskich), z jednej strony miał zabezpieczyć zabytek, a z drugiej strony - zadbać o bezpieczeństwo przechodniów. Jak podkreślają architekci: miasto dalej oferuje im swoją pomoc.

Tymczasem, w dyskusji na temat przyszłości Złotej Bramy, pojawiało się coraz więcej głosów, sugerujących oddanie lub sprzedaż zabytku przez SARP na rzecz Gdańska albo państwa. Wskazywano m.in. na możliwe wysokie koszty remontu, które mogą być trudne do udźwignięcia dla Stowarzyszenia, ale również na tempo podejmowanych prac.

Złota Brama to prezent za wkład w odbudowę Gdańska



Od architektów usłyszeliśmy jednak, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

- Złota Brama to bezcenny zabytek. Sprzedaż czy oddanie go miastu byłoby przerzucaniem problemu, a nie rozwiązaniem go - mówi Paweł Wład. Kowalski, prezes SARP o. Wybrzeże.
Na płocie wokół Złotej Bramy pojawiło się mało estetyczne grafiiti. Na płocie wokół Złotej Bramy pojawiło się mało estetyczne grafiiti.
Jak dodaje, zabytek został przekazany środowisku architektonicznemu w ramach podziękowania za wkład w odbudowę Gdańska.

- Ktokolwiek by nie zarządzał Złotą Bramą, nie przeskoczyłby długotrwałych procedur związanych z analizą i wykonaniem badań zabytku. Jako stowarzyszenie mamy natomiast możliwość zatrudniania najlepszych specjalistów w Polsce, co zresztą robimy. Jeżeli zajmowałoby się tym państwo czy gmina, wówczas obowiązywałaby te podmioty ustawa Prawo zamówień publicznych. Wówczas zwraca się uwagę na więcej czynników, np. na najkorzystniejszą cenę, co może wpływać na ostateczną jakość wykonanych prac - mówi prezes SARP o. Wybrzeże.
Jak tłumaczą architekci, wszystkie podejmowane prace poprzedzone są czasochłonnymi i kosztownymi działaniami.

Są to między innymi:
  • ekspertyzy,
  • opinie techniczne,
  • programy prac konserwatorskich,

które każdorazowo podlegają ocenie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Płot wokół Złotej Bramy zamalowano na biało. Płot wokół Złotej Bramy zamalowano na biało.
- Zgoda Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wymagana jest przy wszystkich pracach. Dotyczy to nawet takich prac, jak zamalowanie nielegalnie umieszczonych bazgrołów, które przy zwykłym budynku jest proste i szybkie w przeprowadzeniu, przy zabytkowym obiekcie wcale takie nie jest. Czasochłonność prowadzonych działań, związanych z remontem Złotej Bramy, jest niezależna od nas, a wynika bezpośrednio z obowiązujących przepisów - zgodnie z prawem nie możemy zlecać czy wykonywać robót budowlanych bez uzyskania odpowiednich pozwoleń, zaś roboty te mogą wykonywać wyłącznie firmy o odpowiednich uprawnieniach do prac przy zabytkach - słyszymy w SARP.

Co udało się zrobić ws. Złotej Bramy?



W związku z potrzebą wykonania gruntownego remontu Złotej Bramy, architekci wykonali wymagane do rozpoczęcia tej inwestycji inwentaryzacje, opracowania, ekspertyzy oraz projekty, a ich koszt pokryli w całości ze środków własnych.

Remontu domaga się m.in. elewacja Złotej Bramy Remontu domaga się m.in. elewacja Złotej Bramy
- Samo wykonanie tych prac przygotowawczych było już długotrwałym procesem. Dla przykładu - badania polegające m.in. na odwiertach w murach i pobraniu próbek wymagały, po uzyskaniu odpowiedniej zgody, wykonania ich w odpowiednich warunkach atmosferycznych do połowy 2022 roku. Na zgodę na wykonanie powyższych prac badawczych również musieliśmy czekać. Koszt generalnego remontu jest znaczący, dlatego wystąpiliśmy o dofinansowanie ze środków publicznych. Zakres prac jest ogromny i obejmuje m.in. likwidację przyczyn erozji budynku związanej z penetracją wody deszczowej przez skorodowane pokrycie dachu, remont tarasu, naprawę stanu ścian przyziemia i piwnicy, a także naprawę elewacji Złotej Bramy. Na część prac uzyskaliśmy już pozytywną decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozwolenie na budowę - słyszymy.
Gdańsk chce pierwszeństwa w kupnie zabytków Gdańsk chce pierwszeństwa w kupnie zabytków

W drugiej połowie roku 2022 SARP uzyskało dofinansowanie z resortu kultury w trybie uzupełniającym, które pokryć miało część kosztów zakresu remontu. Niesprzyjająca pracom konserwatorskim pora roku, wydarzenia świąteczne na terenie znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Złotej Bramy oraz długotrwałe uzgodnienia i odbiory Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, spowodowały, że zakończenie prac obejmujących pierwszy etap remontu mogłoby nie nastąpić z końcem roku 2022, co jest warunkiem dofinansowania z MKiDN.

Złota Brama została wstydliwym memem dzięki brzydocie otoczenia Złota Brama została wstydliwym memem dzięki brzydocie otoczenia

- Ponadto w przypadku braku możliwości ukończenia rozpoczętych prac remontowych stwarza się ryzyko pogorszenia stanu technicznego budynku. W związku z powyższym podjęto decyzję o przeniesieniu rozpoczęcia remontu na wiosnę następnego roku tj. 2023 - podsumowują architekci.

Tak wyglądało malowanie ogrodzenia wokół Złotej Bramy.



Płot przy Złotej Bramie zamienił jego biznes w koszmar. Płot przy Złotej Bramie zamienił jego biznes w koszmar. "Codziennie sprzątamy odchody"

Miejsca

Opinie (182) 5 zablokowanych

  • Ciekaw jestem jak wyglądają domy prywatne tychże architektów.
    No na pewno kapie im na głowy.

    • 23 0

  • Złota Brama

    Niech pan Kowalski , przestanie tyle gadać i weźmie się w końcu ,do prawdziwej pracy ! Bo jak narazie tylko ,same debaty i obiecanki .A nazwa Złota Brama powinna nazywać się Bramą Wstydu Gdańska !!!

    • 21 0

  • tylko nam dajcie...

    tak jak ze zbrojownią ,wszystko miało być po staremu.zamkneli i przejścia nie ma.a teraz możecie nas ....

    • 16 0

  • Może i brama była podziękowaniem za wkład środowiska architektów w odbudowę Gdańska. Ale w takim razie jej odebranie powinno być karą za wkład tego środowiska (zwłaszcza Włada) w jego degradację.

    • 24 0

  • Jeśli nie stać ich nawet na postawienie płotu to obiekt powinien natyczmiast przejąć skarb państwa.

    To chodzi o dojenie kasy z dostacji miejskich, wojewódzkich czy min. kultury. My sfinasujemy remont, a stowarzyszenie potem będzie przez dekady wynajmować budynek i czerpać niemałe dochody. Typowa nacjonalizacja kosztów i prywatyzacja zysków. Stowarzyszenie nie robi nic takiego, do czego potrzebny byłby im taki obiekt. Wystarczy im kilka pokoi w średnej kalsy biurowców za które stać by ich było zapłacić z posiadanych funduszy. Obecni członkowie stowarzyszenia nie mają nic wspólnego z powojenną odbudową Gdańska. Powoływanie się na wkład w nią w kontekście własności Złotej Bramy jest zwyczajnie niesmaczne.

    • 20 1

  • jak was nie stać na remont to oddajcie komuś kto ma kasę i wyremontuje

    proste. Nie można doprowadzić do zniszczenia takiego zabytku. Może podpalą i developera wpuszczą? Zgodnie z utartym gdańskim zwyczajem.

    • 14 3

  • Architekci! Zawód, jeden z najlepiej zarabiających zawodow! A stosunek do architektury, do zabytków prostacki (3)

    Nie wstyd

    • 22 2

    • Widać, że nie znasz żadnego architekta (1)

      To jest jeden z gorzej opłacanych zawodów na rynku.

      • 1 2

      • I jeden z najbardziej poniewieranych

        Ale ani pokolenie Włada, ani ci najmłodsi absolwenci nie zmienia tego na lepsze. Jedni zajmują się tylko koteryjnymi przepychankami, drudzy umieją tylko dwa słowa "daj kase"

        • 1 0

    • Krytykant Mrozek jako architekt ma tylko złe pomysły i fatalną kreskę, jest nawet niżej od Włada czy swojego kumpla

      dlatego bawi się w urbanistykę i grafomanię

      • 0 0

  • Stargany pod bramą

    Można mówić w pięknych słowach o tym jak się dba o zabytek, ale to pozwalanie na stragany pod bramą w przestrzeni poza jurysdykcją miasta i SM jest najlepszym przekładem prawdziwego podejścia architektów do zabytku.
    Kasa , kasa i kasa ... Pewnie dowiemy się, że stragany z chińszczyzną dawały pieniądze na remont.

    Moim zdaniem prawo do zabytków nie powinno być równe innym prawom do własności. Dbasz o zabytek utrzymujesz go właściwie, możesz go posiadać nie dbasz nie stać cię na utrzymanie, za rekompensatą oddajesz Państwu, które za jego stan musi wziąć odpowiedzialność.

    • 15 0

  • A już się bałem
    (znając gdańska tradycję), że pewien szanowany i podziwiany pan z nazwiskiem na B z UM Gdansk dogada się z jakimś inwestorem, po czym będzie tajemniczy samozapłon, a potem postawią na tym miejscu jakiś szkieletorek.

    • 12 6

  • Trzeba tam zrobić centrum Handlowe "PrzedForum" i sprzedać! Momentalnie będzie zrobione

    • 10 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane