• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Autobusy stoją w korku, bo nie mogą jechać ul. Okopową tunelem

Michał Brancewicz
3 lipca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 

Z powodu przeniesienia przystanku autobusy nie mogą jechać Okopową przez tunel. Przejazd górą wiąże się ze staniem na światłach, na których "zielone" trwa bardzo krótko.

Budowa wiaduktu Biskupia Górka wymagała wprowadzenia w poniedziałek zmian w organizacji ruchu na ul. Okopowej zobacz na mapie Gdańska, które dają się we znaki pasażerom komunikacji miejskiej. Przystanek "Toruńska" został przeniesiony na wysokość budynku KWP zobacz na mapie Gdańska, więc autobusy do centrum nie mogą już jechać pod skrzyżowaniem Armii Krajowej z Podwalem Przedmiejskim zobacz na mapie Gdańska, tylko muszą korzystać z przejazdu przez skrzyżowanie. Zielone światło pali się tam krótko i na jednej zmianie może przejechać zaledwie kilka pojazdów, więc tworzą się korki.



Zmiany organizacji ruchu podczas remontów i budów w Trójmieście są dobrze zaplanowane?

Zmiany w okolicach skrzyżowania Traktu św. Wojciecha, Okopowej i Toruńskiej związane są z budową wiaduktu Biskupia Górka. W poniedziałek po północy nastąpiło przełożenie ruchu na nowo wykonaną jezdnię ul. Okopowej w kierunku Oruni. Jednocześnie zamknięty został wjazd z ul. Toruńskiej na Okopową.

W komunikacje przysłanym przed weekendem przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska nie zawarto jednak najważniejszej - z punktu widzenia pasażerów komunikacji miejskiej - informacji.

Zmiana organizacji ruchu na Okopowej sprawiła, że autobusy muszą jeździć zmienioną trasą, przez co stoją na światłach. Zmiana organizacji ruchu na Okopowej sprawiła, że autobusy muszą jeździć zmienioną trasą, przez co stoją na światłach.

Budowa wiaduktu Biskupia Górka: autobusy nie jadą tunelem



Chodzi o przeniesienie przystanku "Toruńska" z parku przy kościele Św. Trójcy zobacz na mapie Gdańska pod budynek Komendy Wojewódzkiej Policji zobacz na mapie Gdańska. Efekt jest taki, że wszystkie autobusy, które się tam zatrzymują, nie mają już możliwość zjechania do tunelu, więc muszą "górą" przejechać przez skrzyżowanie z al. Armii Krajowej i Podwalem Przedmiejskim. A to powoduje spore opóźnienia.

- Światło zielone jest tak krótko, że przejechać zdąży maksymalnie pięć pojazdów - skarży się pan Dariusz, który podróżuje tamtędy autobusem. - Z tego powodu dojazd do Bramy Wyżynnej opóźnia się przynajmniej o pięć minut.
W dziale Inżynierii Ruchu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przyznają, że nie było innego wyjścia.

- Żeby uporać się przed rozpoczęciem roku szkolnego, wykonawca musiał zająć cały obszar skrzyżowania, bez podziału na etapy. Z tego też powodu nie można zorganizować tego przystanku w innym miejscu - przyznaje Maciej Cybulski, zastępca kierownika Działu Inżynierii Ruchu GZDiZ.


"Pod koniec tygodnia sytuacja powinna się unormować"



Część pojazdów, w tym autobusy, które musza zatrzymać się na przeniesionym przystanku "Toruńska, tkwi w korkach. W tym czasie przejazd tunelem odbywa się bez przeszkód. Część pojazdów, w tym autobusy, które musza zatrzymać się na przeniesionym przystanku "Toruńska, tkwi w korkach. W tym czasie przejazd tunelem odbywa się bez przeszkód.
Niektórzy pasażerowie sugerują, żeby na ten czas całkowicie wyłączyć z użytku przystanek "Toruńska".

- Wczoraj na tym przystanku nikt nie wysiadał, a dzisiaj jedna osoba - zauważa pan Artur, który jeździ autobusem linii 108.
Takiej możliwości jednak nie ma.

- Na razie minęły dwa dni od wprowadzenia zmian [rozmowa odbyła się we wtorek - red.]. Będziemy obserwować zachowania kierowców, zapytamy ZTM, jakie są opóźnienia z tego powodu. Poczekajmy do końca tygodnia, część kierowców obierze inną drogę i sytuacja powinna się unormować - uważa Maciej Cybulski.
Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, drogowcy nie wykluczają wprowadzenia kolejnych zmian. Na razie nie wiadomo jednak, w jakim zakresie.

Wiadukt Biskupia Górka będzie gotowy rok później



Jesienią powinien być gotowy pierwszy z dwóch wiaduktów Biskupia Górka. Wówczas przeniesiony zostanie na niego ruch, a istniejący wiadukt zostanie rozebrany i w jego miejsce powstanie nowy obiekt. Prace przedłużą się jednak o rok, do października 2020.

Opinie (98) 10 zablokowanych

  • przystanek jest niezbędny

    żeby urzędnicy z pobliskich instytucji nie musieli chodzić kawałek dalej na przystanek przy bramie Wyżynnej. ZTM wie jak się wykazać dla dobra mieszkańców. A urzędnicy nie są tacy głupi i nie będą wsiadać żeby jechać godzinę do dworca jak mają kawałek dalej możliwość skorzystania z przystanków tramwajowych czy wybudowanego właśnie w tym celu SKM Śródmieście. Pozazdrościć sprytu urzędnikom!

    • 0 2

  • Jak zjechac z podwala przedmiejskiego w kier. pruszcz (1)

    W materiale nie ma informacji jak zjechać z ul.Podwale Przedmiejskie w kierunku Oruni i Pruszcza?

    • 2 0

    • do Huciska musisz pojechać

      możesz też pojechać Sucharskiego i obwodnicą południową. Możesz też pojechać Chmielną, Toruńską, Rzeźnicką, Mostową, Sandomierską. Albo wcześniej Zawodników i przez Olszynkę do Sandomierskiej.

      • 0 0

  • Jak długo jeszcze

    Pół godziny tracisz a wystarczyło by przedłużyć zielone światło o 10 sekund i wstawić znak zakazu skrętu prawo

    • 0 0

  • kiedy to się wszystko zakończy?

    Faktycznie jedyny wyjazd z Śluza, Łąkowa i okolic tylko tramwajem i to też różnie bywa. Toruńska też rozkopana dojście piechotą do Śródmieścia skm w deszczu lub po to ciekawy tor z przeszkodami bo dojechać nie ma jak...
    Ciężko... a mieszkam tam od roku i to akurat w epicentrum remontów ufff...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane