• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trwa instalacja silnika w przepompowni na Ołowiance

Maciej Naskręt
16 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 09:34 (17 maja 2018)
Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance. Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance.

Dwa zaniki napięcia w sieci miały być przyczyną awarii w przepompowni ścieków na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska. Dostawca energii zaprzecza, jakoby problem był po jego stronie. Sprawą zajęła się prokuratura. W konsekwencji awarii już blisko dwie doby ścieki z połowy Gdańska trafiają prosto do Motławy.



Czy w związku z awarią ograniczyła(e)ś korzystanie z bieżącej wody?

Aktualizacja, godz. 9:33 W Przepompowni Ścieków Ołowianka trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.

W Przepompowni Ścieków uruchomiono już tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m sześc. ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

To oznacza, że co godzinę do Motławy wpływa nie 2,3 mln, a 2 mln litrów ścieków.

Aktualizacja, godz. 7:06 W godzinach nocnych dotarł do Gdańska silnik z Holandii. Trwa jego montaż i zespalanie z pompą. O godz. 8 ponownie zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po zakończeniu spotkania podamy państwu kolejne informacje.

Aktualizacja, godz. 21:40 Oświadczenie Saur Neptun Gdańsk

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej informowaliśmy o PRAWDOPODOBNYCH przyczynach awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka. Mowa była o dwukrotnym zaniku napięcia. Według danych zarchiwizowanych w naszym komputerowym systemie sterowania i archiwizacji danych zanik zasilania we wtorek, 15 maja 2018 roku na Przepompowni Ścieków Ołowianka miał miejsce dwukrotnie. Pierwszy o godzinie 8:21:01, drugi o 9:35:33.

Na grafice przedstawiamy fragment pliku z naszego systemu telemetrycznego potwierdzający fakt zaniku zasilania.

W celu potwierdzenia zaniku napięcia koordynator ds. utrzymania energetyki i automatyki SNG dzwonił do Rejonowego Dyspozytora Mocy firmy Energa Operator. Uzyskał informację o zaniku napięcia na jednej sekcji średniego napięcia 15kV zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Rozmowa, mamy nadzieję, że rozmowa była rejestrowana w systemie RDM Energa Operator.

Jako odpowiedzialny podmiot nie ferujemy wyroków. Czekamy na wyniki prac niezależnego zespołu eksperckiego, który w najbliższym czasie powołać ma Miasto Gdańsk.

Aktualizacja, godz. 18:00 O godz. 16.00 w Saur Neptun Gdańsk odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół rozmawiał o bieżących działaniach związanych z usuwaniem skutków awarii, która miała miejsce na Przepompowni Ścieków Ołowianka

W Przepompowni Ścieków Ołowianka ekipy techniczne SNG aktualnie przygotowują komorę pomp do instalacji silnika, który zakupiony został w Holandii. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin.

O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych (barki będzie na zlecenie SNG obsługiwać zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

Spożywanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego, jednego powierzchniowego w Straszynie.

Nadal apelujemy do mieszkańców o racjonalne używanie wody w gospodarstwach domowych.

Aktualizacja, godz. 14:08 Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada okoliczności awarii przepompowni na Ołowiance.

- Wszczęliśmy z urzędu postępowanie sprawdzające, które zostało zainicjowane doniesieniami medialnymi. Poprosimy o pełną dokumentację awarii m.in. Saur Neptun Gdańsk, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Aktualizacja, godz. 12:40 Przedstawiciele Energa Operator odpierają zarzuty, jakoby przyczyną awarii było obniżenie napięcia w sieci energetycznej zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Poniżej publikujemy oficjalne stanowisko spółki w tej sprawie.

- Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwiema liniami średniego napięcia z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Motława z dwóch różnych transformatorów 110/15 kV. Z informacji, jakie posiadamy w stacji tej jest zainstalowana automatyka SZR (System Załączenia Rezerwy) - celem automatycznego przełączenia podczas awarii jednego z zasilań. Wczoraj o godz. 09:33 nastąpiło awaryjne wyłączenie linii SN Siennicka w GPZ Motława, która nie zasila Przepompowni Ścieków Ołowianka. Oba zasilacze do stacji Przepompownia Ścieków Ołowianka wczoraj (15.05) były załączone. W związku z tym, nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka - informuje Katarzyna Kołodziejska, rzecznik prasowy spółki Energa Operator.

We wtorek, chwilę po godzinie 12, do maszynowni przepompowni dostała się woda. Zalała ona silniki elektryczne, tłoczące ścieki rurami w kierunku oczyszczalni Wschód. Napływające ścieki gromadziły się w sieci kanalizacyjnej, przez co mogło dojść do ich wylania w domach mieszkańców.

Władze SNG mają domysły co do przyczyn awarii



Dlaczego do tego doszło?

- Prawdopodobnie doszło do dwóch spadków napięcia, które przyczyniły się do wyłączenia dwóch zasadniczych pomp. W tym czasie woda napierała na przepompownię i wyrwała właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia. Obecnie trwa osuszanie silników pomp - mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji w SNG.
Wyjaśnienia Energi Operator, czyli dostawcy prądu, nadesłano po publikacji artykułu - przed godz. 13.

Przedstawiciel Saur Neptun Gdańsk tłumaczy, że w przepompowni działa zasilanie awaryjne wspomagane agregatami, ale one są uruchamiane w przypadku stałego zaniku napięcia, a nie jego spadków.


SNG: zajmujemy się usuwaniem awarii



Do uruchomienia przepompowni ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć. Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć.
W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Gdańsk niezależna komisja.

Podejmowane działania maja za zadanie jak najszybsze usunięcie przyczyn i skutków awarii.

Kwestie środowiskowe zrzutu ścieków do Motławy na razie są na drugim planie. Na pewno SNG będzie musiało dokonać rekompensaty finansowej za wprowadzone ścieki do środowiska. Na razie nie wiadomo, jakiego rzędu będzie to kwota.

- Koncentrujemy się na usunięciu awarii. O jej skutkach będzie można rozmawiać, gdy uporamy się ze zrzutami ścieków do Motławy - mówi Jacek Kieloch, wiceprezes zarządu SNG.
Do usunięcia awarii ścieki mają być zrzucane na podstawione na Motławę barki, którymi ścieki trafią do utylizacji. Jak to ma wyglądać? Szczegółów jeszcze nie znamy. Ponadto ruszył zrzut ścieków kanałem od nieczynnej oczyszczalni Zaspa.

Przepompownia ścieków na Ołowiance odbiera ścieki m.in. z Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska - dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście. Pomaga ona w przepompowaniu ścieków do oczyszczalni Wschód, która znajduje się w rejonie gdańskiej rafinerii. Przypomnijmy, że infrastrukturą kanalizacyjną w Gdańsku zarządza Saur Neptun Gdańsk.

Awaria w przepompowni ścieków na Ołowiance: harmonogram wydarzeń



Ok. godz. 12 dochodzi do awarii przepompowni zarządzanej przez Saur Neptun Gdańsk
  • prawdopodobną przyczyną jest spadek zasilania z sieci energetycznej,
  • w tym czasie woda wyrywa właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia.

Ok. godz. 13 - komunikat do mediów
  • władze miasta i SNG proszą mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej,
  • zapowiedziano możliwość zrzutu ścieków do Motławy.

Godz. 13:16 - rusza zrzut ścieków do Motławy.
  • początkowo działa jedna pompa, po chwili podłączane są kolejne,
  • pracuje sprzęt SNG, Straży Pożarnej, spółki Gdańskie Wody i prywatnych firm,
  • zapowiedź, że do Motławy ma trafić ok. 50 mln litrów ścieków.

Godz. 14:21 - apel o unikanie wchodzenia do wody.
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku apeluje o niewchodzenie do wody, w tym także do wód Zatoki Gdańskiej - może być to niebezpieczne dla zdrowia.
  • O godz. 17:50
    • wstępne szacunki mówią, że komorę uda się osuszyć późnym wieczorem lub w nocy.

    Godz. 20:50 - SNG kupuje nowe pompy w Holandii
    • w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG, przystąpi do czynności naprawczych.
    • ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześc. (2,3 mln litrów) na godzinę, co stanowi 5 proc. aktualnego przepływu w Motławie

    Noc
    • w nocy ekipy Saur Neptun Gdańsk wyciągają z komory zalane pompy,
    • służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego.

    Miejsca

    Opinie (1469) ponad 50 zablokowanych

    • Nauczą się na drugi raz

      Niech obejrzą Titanica!

      • 8 1

    • SAUR NEPTUN zaniechał prac remontowych wskutek czego doszło do skażenia środowiska? (1)

      Cała sprawa awarii przepompowni śmierdzi bardziej niż zrzucane ścieki. Silniki powinny zostać zbadane przez biegłych oraz ewentualnie zabezpieczone na dowód zaniechania konserwacji i prac serwisowych. Około 2000 roku przepompownia przeszła remont! Czyżby nie zmodernizowano monitoringu i sterowania awaryjnego w tak ważnym i strategicznym obiekcie??? Aż się wierzyć nie chce...
      Czyżby roniono wszystko w celu zatuszowania niedbalstwa i skażenia środowiska... Przecież w zrzucanych ściekach są bardzo groźne dla zdrowia bakterie - czyżby ryby je zjadły? Ryby, i te w Motławie i w okolicy Zatoki będą skażone bakteriami.

      • 25 4

      • Anty wal jedyne co zostalo z cala pewnoscia schrzanione..

        ..zostalo schrzanione w firmie Energa bo podala za male napiecie od czego uszkodzdniu ulegly pompy a Energa to spolka... Pis.Takze macie racje w sumie mam nadzieje ze PIS zostanie pociagniety do odpowiedzialnisci

        • 1 4

    • Taaaaak

      Trochę więcej wiem od większości hejterow

      • 4 4

    • Miliard zł kary za zanieczyszczenie Zatoki i popsucie interesu miastom nad Zatoką

      może budyń niech się dołoży

      • 21 4

    • Wał Pomorski

      • 12 3

    • PROMOCJA! WCZASY NAD ZATOKĄ GDAŃSKĄ ZA POŁOWĘ CENY! (2)

      Gdańsk urządził sobie świetną promocję tuż przed sezonem turystycznym. Chyba nie chciałbym się kąpać w wodach Zatoki Gdańskiej do której trafia taka ilość ścieków przez Motławę. Ze względu na wiatr od morza skażone wody nie odpływają w głąb zatoki lecz gromadzą się przy plażowych brzegach. Przy większych falach nieczystości mogą być wyrzucone na plaże. Chyba to jest tylko kwestią czasu, kiedy lokalni hotelarze pozwą o odszkodowanie winnego katastrody. Miłego wypoczynku a jeszcze milszych kąpieli w ściekach.

      • 20 2

      • Do oczytanego.. (1)

        ..twoj pseudonim nie odpowiada prawdzie bo jakozesz byc oczytany gdy nie umiesz czytac ze zrozumieniem gamoniu?!Dlaczego piszesz:(...)az tyle sciekow(...) Co to wg ciebie znaczy az tyle czyli duzo???Sciekow dostalo sie do 5 pro ent wod ply acych w Raduni.PIEC PROCENT rozumiesz?!?To tak jakbys zrobil kupe wraz z kolega do nie wiem basenu rozumiesz teraz skale???Nawet gdyby jeszcze tydzien to plynelo to nie skazi wod Zatoki Gdanskiej na wiecej niz pare dni.Tyle.Koniec sensacji.A jak nie umiesz czytac i myslec to po co komentujesz???

        • 2 3

        • kupa w basenie ci pasuje ?

          • 0 0

    • Są systemy minitorujące na bieżąco napięcie prądu. (3)

      Można pokazać zapis z dnia awarii i wtedy się wyjaśni czy był spadek napięcia

      • 18 2

      • Ale juz to sprawdzono.I wyszlo ze Energa fowalola (2)

        • 1 1

        • ..ze Energa dowalila (1)

          • 1 1

          • był czy nie , bo nie rozumiem co piszesz

            • 0 0

    • (9)

      już się pogubiłem , czym te pompy zostały zalane :wodą czy ściekami i co kupują w Holandii silniki czy pompy

      • 14 4

      • (1)

        Nikt tego nie wie!!! To Holendrzy chyba zawinili???

        • 4 0

        • wszystko niejasne

          • 0 0

      • i która w końcu była godzina 11 czy 12? ;)

        • 0 0

      • Tam sie nie pompuje czystej wody jako takiej wiec.. (5)

        ..silniki pomp zalane zostaly sciekami a stalo sie to z winy Energi.To sa fakty.Wiec reasumujac padly silniki zintegrowane z pompami wiec sa to motopompy i wlasnie je kupil juz prezydent i spolka w Holandii zalatwili to szybko wiec Adamowicz stanal na wysokosci zadania.Brawo.Natomiast Pis konsekwentnie milczy a nie powinien bo to ich Energa dowalila i to jest czarno na bialym

        • 1 5

        • (2)

          KRIS "silniki zintegrowane z pompami wiec sa to motopompy" - motopompa ma silnik SPALINOWY a nie elektryczny - słabo się znasz

          • 1 0

          • istnieją motopompy elektryczne (1)

            • 0 1

            • taaaa, w twojej wyobraźni

              • 1 0

        • a może to zalała woda z motławy

          • 1 0

        • Zabezpieczenia nie bylo

          Kretyni bez wyobraźni nie zorganizowali zabezpieczenia. I ta ekipa ma się zająć spalarnią a nie daj Boże elektrownią atomową. Niestety do pracy w budżetówce pchają się specyficzni ludzie bez wiedzy i wyobraźni sami kolesie

          • 3 0

    • (3)

      A zasilanie awaryjne nie mógł uruchomić leśny dziadek pilnujący krzeseł? Trzeba go było przeszkolić.

      • 6 4

      • kkk (1)

        lesny dziadek nie mogl bo trzeba miec uprawnienia jak sie wlacza zespoly pradotworcze powyzej 40 KW ale ... skoro totak krytycznie wazna instalacja to czemu tam nie ma nikogo w centrum monitoringu ( w ogole puk puk halo SNG macie cos takiego ? ) i mogl ktos wylapac ze jest lipa i pompy staja i szybko powinien ktos byc na miejscu i wlacaac agregat pradotworczy ( byc na miejscu a nie jechac kawal do awarii)

        • 3 3

        • Znowu ten pseudo elektryk kkk sie uaktywnil..

          ...znawca od skurczow porodowych wszelkiej masci

          • 1 0

      • jooola dawaj na gore klient przyszedl

        • 0 0

    • (1)

      Francja musi zapłacić. Zyski płyną do właścicieli. Brak inwestycji zawsze się zemści. Pilnujmy innych mediów, które są w obcych rękach.

      • 20 3

      • Proponuję aby po wakacjach obliczyć czy hotele nadmorskie odnotowały w skali rok do roku spadek dochodów i skierować pozew wzajemny.

        • 3 0

    alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

    Najczęściej czytane