• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trwa instalacja silnika w przepompowni na Ołowiance

Maciej Naskręt
16 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 09:34 (17 maja 2018)
Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance. Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance.

Dwa zaniki napięcia w sieci miały być przyczyną awarii w przepompowni ścieków na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska. Dostawca energii zaprzecza, jakoby problem był po jego stronie. Sprawą zajęła się prokuratura. W konsekwencji awarii już blisko dwie doby ścieki z połowy Gdańska trafiają prosto do Motławy.



Czy w związku z awarią ograniczyła(e)ś korzystanie z bieżącej wody?

Aktualizacja, godz. 9:33 W Przepompowni Ścieków Ołowianka trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.

W Przepompowni Ścieków uruchomiono już tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m sześc. ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

To oznacza, że co godzinę do Motławy wpływa nie 2,3 mln, a 2 mln litrów ścieków.

Aktualizacja, godz. 7:06 W godzinach nocnych dotarł do Gdańska silnik z Holandii. Trwa jego montaż i zespalanie z pompą. O godz. 8 ponownie zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po zakończeniu spotkania podamy państwu kolejne informacje.

Aktualizacja, godz. 21:40 Oświadczenie Saur Neptun Gdańsk

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej informowaliśmy o PRAWDOPODOBNYCH przyczynach awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka. Mowa była o dwukrotnym zaniku napięcia. Według danych zarchiwizowanych w naszym komputerowym systemie sterowania i archiwizacji danych zanik zasilania we wtorek, 15 maja 2018 roku na Przepompowni Ścieków Ołowianka miał miejsce dwukrotnie. Pierwszy o godzinie 8:21:01, drugi o 9:35:33.

Na grafice przedstawiamy fragment pliku z naszego systemu telemetrycznego potwierdzający fakt zaniku zasilania.

W celu potwierdzenia zaniku napięcia koordynator ds. utrzymania energetyki i automatyki SNG dzwonił do Rejonowego Dyspozytora Mocy firmy Energa Operator. Uzyskał informację o zaniku napięcia na jednej sekcji średniego napięcia 15kV zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Rozmowa, mamy nadzieję, że rozmowa była rejestrowana w systemie RDM Energa Operator.

Jako odpowiedzialny podmiot nie ferujemy wyroków. Czekamy na wyniki prac niezależnego zespołu eksperckiego, który w najbliższym czasie powołać ma Miasto Gdańsk.

Aktualizacja, godz. 18:00 O godz. 16.00 w Saur Neptun Gdańsk odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół rozmawiał o bieżących działaniach związanych z usuwaniem skutków awarii, która miała miejsce na Przepompowni Ścieków Ołowianka

W Przepompowni Ścieków Ołowianka ekipy techniczne SNG aktualnie przygotowują komorę pomp do instalacji silnika, który zakupiony został w Holandii. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin.

O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych (barki będzie na zlecenie SNG obsługiwać zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

Spożywanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego, jednego powierzchniowego w Straszynie.

Nadal apelujemy do mieszkańców o racjonalne używanie wody w gospodarstwach domowych.

Aktualizacja, godz. 14:08 Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada okoliczności awarii przepompowni na Ołowiance.

- Wszczęliśmy z urzędu postępowanie sprawdzające, które zostało zainicjowane doniesieniami medialnymi. Poprosimy o pełną dokumentację awarii m.in. Saur Neptun Gdańsk, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Aktualizacja, godz. 12:40 Przedstawiciele Energa Operator odpierają zarzuty, jakoby przyczyną awarii było obniżenie napięcia w sieci energetycznej zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Poniżej publikujemy oficjalne stanowisko spółki w tej sprawie.

- Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwiema liniami średniego napięcia z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Motława z dwóch różnych transformatorów 110/15 kV. Z informacji, jakie posiadamy w stacji tej jest zainstalowana automatyka SZR (System Załączenia Rezerwy) - celem automatycznego przełączenia podczas awarii jednego z zasilań. Wczoraj o godz. 09:33 nastąpiło awaryjne wyłączenie linii SN Siennicka w GPZ Motława, która nie zasila Przepompowni Ścieków Ołowianka. Oba zasilacze do stacji Przepompownia Ścieków Ołowianka wczoraj (15.05) były załączone. W związku z tym, nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka - informuje Katarzyna Kołodziejska, rzecznik prasowy spółki Energa Operator.

We wtorek, chwilę po godzinie 12, do maszynowni przepompowni dostała się woda. Zalała ona silniki elektryczne, tłoczące ścieki rurami w kierunku oczyszczalni Wschód. Napływające ścieki gromadziły się w sieci kanalizacyjnej, przez co mogło dojść do ich wylania w domach mieszkańców.

Władze SNG mają domysły co do przyczyn awarii



Dlaczego do tego doszło?

- Prawdopodobnie doszło do dwóch spadków napięcia, które przyczyniły się do wyłączenia dwóch zasadniczych pomp. W tym czasie woda napierała na przepompownię i wyrwała właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia. Obecnie trwa osuszanie silników pomp - mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji w SNG.
Wyjaśnienia Energi Operator, czyli dostawcy prądu, nadesłano po publikacji artykułu - przed godz. 13.

Przedstawiciel Saur Neptun Gdańsk tłumaczy, że w przepompowni działa zasilanie awaryjne wspomagane agregatami, ale one są uruchamiane w przypadku stałego zaniku napięcia, a nie jego spadków.


SNG: zajmujemy się usuwaniem awarii



Do uruchomienia przepompowni ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć. Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć.
W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Gdańsk niezależna komisja.

Podejmowane działania maja za zadanie jak najszybsze usunięcie przyczyn i skutków awarii.

Kwestie środowiskowe zrzutu ścieków do Motławy na razie są na drugim planie. Na pewno SNG będzie musiało dokonać rekompensaty finansowej za wprowadzone ścieki do środowiska. Na razie nie wiadomo, jakiego rzędu będzie to kwota.

- Koncentrujemy się na usunięciu awarii. O jej skutkach będzie można rozmawiać, gdy uporamy się ze zrzutami ścieków do Motławy - mówi Jacek Kieloch, wiceprezes zarządu SNG.
Do usunięcia awarii ścieki mają być zrzucane na podstawione na Motławę barki, którymi ścieki trafią do utylizacji. Jak to ma wyglądać? Szczegółów jeszcze nie znamy. Ponadto ruszył zrzut ścieków kanałem od nieczynnej oczyszczalni Zaspa.

Przepompownia ścieków na Ołowiance odbiera ścieki m.in. z Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska - dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście. Pomaga ona w przepompowaniu ścieków do oczyszczalni Wschód, która znajduje się w rejonie gdańskiej rafinerii. Przypomnijmy, że infrastrukturą kanalizacyjną w Gdańsku zarządza Saur Neptun Gdańsk.

Awaria w przepompowni ścieków na Ołowiance: harmonogram wydarzeń



Ok. godz. 12 dochodzi do awarii przepompowni zarządzanej przez Saur Neptun Gdańsk
  • prawdopodobną przyczyną jest spadek zasilania z sieci energetycznej,
  • w tym czasie woda wyrywa właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia.

Ok. godz. 13 - komunikat do mediów
  • władze miasta i SNG proszą mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej,
  • zapowiedziano możliwość zrzutu ścieków do Motławy.

Godz. 13:16 - rusza zrzut ścieków do Motławy.
  • początkowo działa jedna pompa, po chwili podłączane są kolejne,
  • pracuje sprzęt SNG, Straży Pożarnej, spółki Gdańskie Wody i prywatnych firm,
  • zapowiedź, że do Motławy ma trafić ok. 50 mln litrów ścieków.

Godz. 14:21 - apel o unikanie wchodzenia do wody.
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku apeluje o niewchodzenie do wody, w tym także do wód Zatoki Gdańskiej - może być to niebezpieczne dla zdrowia.
  • O godz. 17:50
    • wstępne szacunki mówią, że komorę uda się osuszyć późnym wieczorem lub w nocy.

    Godz. 20:50 - SNG kupuje nowe pompy w Holandii
    • w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG, przystąpi do czynności naprawczych.
    • ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześc. (2,3 mln litrów) na godzinę, co stanowi 5 proc. aktualnego przepływu w Motławie

    Noc
    • w nocy ekipy Saur Neptun Gdańsk wyciągają z komory zalane pompy,
    • służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego.

    Miejsca

    Opinie (1469) ponad 50 zablokowanych

    • (3)

      Sami specjaliści i eksperci siedzą na trojmiasto.pl

      • 7 10

      • siedzą i się mądrzą bo są anonimowi

        • 5 6

      • (1)

        A ich wiedza kończy się na spuszczeniu wody w kiblu

        • 5 1

        • Padłam :)

          • 1 0

    • POpłyną

      Adamowicz zamiast manifestować z KODem powinien zająć się w imieniu miasta SAURem,nie zrobił tego więc popłynie w tym co stworzyl-gdanskim szambem

      • 17 4

    • Ta awaria to sabotaż PiSlamistów bo prawdopodobnie spowodował ją zanik zasilania a za prąd odpowiada PiSlamska firma Enerdża (3)

      Płażyński nie przejdzie!

      • 7 17

      • (1)

        to bajka dla lemingów, jakoś w szpitalach jak zabraknie prądu to są specjalne agregaty do podtrzymywania pacjentów wymagających podłączenia do specjalistycznego sprzętu... a tutaj to był zanik, ale zanik myślenia i zarządzania od wielu, wielu lat i taki jest skutek polityki Saur Neptun Gdańsk. Nie ma co się przejmować, to typowe już do tych wszystkich z po, jak złodziej złapany za rękę mówi - to nie moja ręka, to nie ja, to on.

        • 6 3

        • To jest fakt Energa potwierdza blad

          • 0 2

      • Zabezpieczenia na wypadek awarii.

        Dlatego powinni mieć własny agregat prądotwórczy i nie dać się wpuścić w g*wno.

        • 0 0

    • Ściema i tragi farsa (1)

      Żadne tłumaczenia ..poprostu wstyd i hańba dla tego miasta Polska na to patrzy .Na bruk i po sąd za to odpowiedzalni.

      • 16 3

      • " tragi fraza" przez z nie przez s.

        • 0 1

    • A czego wy się spodziewacie po tej patologi rządzącej Gdańskiem?! (2)

      Te spasione kloce dbają tylko o betonowanie bez umiaru naszego miasta. Tylko krótko terminowe deale z deweloperka się liczą. A przed wyborami puści się idiotòw z hasłami tolerancji i europejskości na ulicę, gębę się przyprawi PISowi i jakoś to będzie.

      • 16 6

      • Dlatego trzeba się organizować i manifestować.

        • 5 3

      • Mechanizm znany i dobrze opisany.

        Ten numer wywinęła PO dwa razy. Co mieli ukraść to ukradli. W Gdańsku ludkowie są jeszcze głupsi tzn bardziej nowocześni i europejscy. Co prawda aktualnie brodzą po szyje w fekaliach ale czego się nie robi w obronie zagrożonej demokracji. A Pawełek siedzi w skórzanym fotelu ze szklaneczką whisky z lodem, liczy chaty o których nie pamięta i siano, no i między drodniutki łyczkami rechocze z durni. A durnie dalej zadowolone sprzątają ulice po powodzi i niebawem wylegną na zagównioną plażę.

        • 8 1

    • SZR, komory, projekt. (3)

      Może warto zadać pytanie czy system załączenia rezerwy w oczyszczalni oprócz agregatu jest wyposażony w UPS, który podtrzyma pracę maszyn podczas spadku/wzrostu/zaniku napięcia? Sam agregat dużo nie pomoże, bo jego rozruch i uzyskanie mocy potrzebnej do zasilenia może potrwać w zależności od rodzaju agregatu nawet kilka minut. W tym przypadku i czasie pompy nie pracują, a woda wybija właz i zalewa komory. Nasuwa się też pytanie czy dwie z czterech pomp, który pełniły rolę zapasowych nie powinny znajdować się w osobnym pomieszczeniu/komorze. Wygląda to na błąd u podstawy projektowania. Skoro maszyny mają ~16 lat i działają bez zarzutu przez cały okres swojej pracy, tzn. że są porządne i wydaje się, że główną przyczyną problemów jest brak pełnej redundancji i odseparowania produkcyjnych urządzeń od tych zapasowych/awaryjnych.

      • 14 3

      • kolejny expert się wypowiedział

        • 3 5

      • No właśnie - pompy miały 16 lat. To chyba już kres ich żywota...

        • 1 0

      • Kto powiedzial ze tam agregat jest ? Nie ma fotek nie ma agregatu !

        • 1 0

    • (1)

      sabotaz kaczystow

      • 4 8

      • ale zeby peło tacy europejczycy problemy mieli z byle przepompownia stolca? dobrze ze elektrowni atomowej nie pobudowali:)

        • 0 1

    • Kto jest winny!!!!!!

      Motława da sobie radę , natomiast ciekawi mnie co z piwnicami budynków. Tam będzie bomba ekologiczna. W moim bloku ścieki nadal pływają, odór niesamowity.

      • 7 0

    • (1)

      Słuchaj Filip ta ironiczna odpowiedz do ciebie jest w 50% od krisa. On stara się wszystko sabotować

      • 0 4

      • Nie prawda Obywatel to nie Kris sabotuje cokolwiek.

        Ty poprostu jestes dosc ograniczony kuz nie tylko wiekiem ale i umyslowo mysle ze skonczyles max.zawodowke albo i nie i uwierz twoj brak wiedzy wychodzi w tresci pisanej przez ciebie.Twoja indolencja jest wrecz porazajaca.To twoje nawolywanie do zorganizowania jakiejs demonstracji i zbierania kup w woreczki to moze osiagnalbys skutek gdyby twoimi czytelnikami(dodajmy jedynymi) byli pensjonariusze Srebrzyska cala resza normalnych ludzi jak np.Kris czy Leon itp sie z ciebie zwyczajnie nasmiewaja do rozpuku.A ja?Mi to cie zwyczajnie zal bo jestes lekko uposledzony i nie powinienes byc ofiara drwin.

        • 0 0

    • Mydlenie oczu....

      Pojemność tych barek to kropla w morzu g*wna biorąc pod uwagę ilość napływających ścieków.A gdzie i kiedy zostaną owe barki opróżnione? Może w KUNSZCIE WODNYM ?
      Pieniądz wyrzucony w g*wno i mydlenie oczu mieszkańcom przez SNG.Barki i tak zrzucą swój ładunek do zatoki,bo klasa tych jednostek nie pozwala im wyjść na pełne morze.Lada chwila smród zwęszą Szwedzi i Duńczycy i zaczną bić na alarm i po kieszeni za zanieczyszczanie Bałtyku.
      Za kampanię prezydencką z hasłem :g*wnO PLUS dziękujemy Panie Budyń.

      • 19 2

    alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

    Najczęściej czytane