• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bartoszewskiego, Pileckiego, a może Pokoju. Jak nazwać plac przy Muzeum II Wojny?

Michał Stąporek
30 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Trwa dyskusja o tym, jak powinien nazywać się plac, przy którym powstaje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Trwa dyskusja o tym, jak powinien nazywać się plac, przy którym powstaje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Radni PO i PiS zgłosili dwie konkurujące ze sobą propozycje nazwania placu, przy którym stoi Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska. Ale warto też wziąć pod uwagę nadanie temu miejscu nazwy neutralnej lub nawiązującej do jego historii.



Która nazwa placu podoba ci się najbardziej?

Jako pierwsi w dyskusji o nazwie dla placu, przy którym powstaje Muzeum II Wojny Światowej, wypowiedzieli się prezydent Paweł Adamowicz i gdańscy radni PO. Dwa tygodnie temu publicznie zaproponowali, by plac nosił imię Władysława Bartoszewskiego. Idea nie wyszła jednak od nich, lecz od dyrektora muzeum, prof. Pawła Machcewicza.

Czytaj także: Muzeum II Wojny Światowej na placu im. Władysława Bartoszewskiego

Podporucznik AK Władysław Bartoszewski

- Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł, bo Profesor [Władysław Bartoszewski - dop. red.] był nie tylko jednym z członków Rady Programowej tej placówki, ale, przede wszystkim, żołnierzem AK, Powstańcem Warszawskim, więźniem Auschwitz, a po wojnie opozycjonistą. Jako Minister Spraw Zagranicznych zrobił wiele dla polsko-niemieckiego pojednania. Muzeum II Wojny Światowej przy Placu Władysława Bartoszewskiego - brzmi nieźle - napisał Adamowicz.
Władysław Bartoszewski Władysław Bartoszewski

Ten pomysł przypadł do gustu większości czytelników Trojmiasto.pl. Spośród - nomen omen - 1939 uczestników ankiety na ten temat, 71 proc. poparło tę idę, 4 proc. oceniło neutralnie, a 25 proc. krytycznie.

Gdańscy radni PO zapowiedzieli, że poprą tę kandydaturę podczas głosowania w Radzie Miasta.

Czytaj także: Wszystko o budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Rotmistrz WP Witold Pilecki

Ostatniego dnia listopada na burko przewodniczącego Rady Miasta ma trafić wniosek radnych PiS o nazwanie placu imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dobrowolnego więźnia Auschwitz, członka ruchu oporu, po wojnie skazanego w sfingowanym procesie na karę śmierci.
Rotmistrz Witold Pilecki Rotmistrz Witold Pilecki

- Jeśli ktoś najgodniej, najpiękniej i najbardziej chwalebnie wpisał się w historię II wojny światowej, to właśnie rotmistrz Pilecki. Szanowany i uznany na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany pośmiertnie - wylicza gdańska radna PiS Anna Kołakowska w rozmowie z Radiem Gdańsk. - Bardzo rzadko nadajemy imiona polskich bohaterów miejscom w przestrzeni publicznej. Rotmistrz Pilecki jest wzorem dla młodzieży. Organizowane są marsze jego pamięci, wiele drużyn harcerskich obiera sobie imię rotmistrza.
Uniwersalne wartości

Szukając nazwy dla placu, przy którym stanęło muzeum, nie trzeba jednak wybierać konkretnych patronów, lecz można uciec się do wartości uniwersalnych. Łatwo sobie wyobrazić, że instytucja przypominająca o okropieństwach wojny stoi np. przy placu Pokoju, Przyszłości, Zgody czy Wolności (w Nowym Porcie znajduje się jedynie ulica o tej nazwie).
Od najsłynniejszego w Europie placu Zgody (Concorde) zaczyna się najsłynniejsza w Europie aleja: Pola Elizejskie w Paryżu. Od najsłynniejszego w Europie placu Zgody (Concorde) zaczyna się najsłynniejsza w Europie aleja: Pola Elizejskie w Paryżu.

Choć niektórym takie nazwy mogą kojarzyć się z czasami PRL-u, to nie musi to być regułą. Dość przypomnieć, że ulica Pokoju (de la Paix) znajduje się w historycznym centrum Paryża, a plac Zgody (Concorde) oddziela Luwr od Pól Elizejskich.

Nazwa już jest, po co wymyślać nową?

Z kolei powrót do historycznego, gdańskiego nazewnictwa, sugeruje publicystka Anna Pisarska-Umańska (zobacz cały wpis). Przypomina ona, że teren, na temat którego toczy się dyskusja, od połowy XVI w. należał do rzemieślników wyrabiających wiadra. Najpierw mieli tu swoje warsztaty, później (połowa XVII w.) postawili tu swoje domy. W połowie XVIII w. powstał tu bulwar z Domem Wiadrowników.
Dwór Wiadrowników, zdjęcie z 1938 r. Dwór Wiadrowników, zdjęcie z 1938 r.

- Z całym szacunkiem dla obu panów [Bartoszewskiego i Pileckiego - przyp. red.], ale to jest Wiadrownia. To jest Plac Wiadrowników, Plac Wyrabiaczy Wiader. To jest obszar chroniony. Mogę pójść dalej - przy ulicy Stara Stocznia (kiedyś Brabank) stał dom Klawitterów. Johann Wilhelm Klawitter założył pierwszą nowoczesną stocznię w Gdańsku. Jego willa była na wysokości wejścia do muzeum. Pójdę dalej - kiedyś stał tu zamek krzyżacki. I jeszcze  dalej - był gród. Czy jest coś w tej historii, czego należy się wstydzić? Nazwy również podlegają ochronie, nie wiecie o tym? - pyta retorycznie publicystka.

Miejsca

Opinie (682) ponad 50 zablokowanych

  • Plac Pileckiego

    Plac Pileckiego

    • 13 3

  • TYLKO PILECKI

    • 12 2

  • Bartoszewski obrażał Polaków - Pilecki nie.

    Władysław Bartoszewski przeciwników politycznych, Polaków nazwał bydłem i dewiantami za to, że chcieli oczyścić politykę z patologii.

    Bartoszewski szkalował Polaków: "W czasie wojny bałem się bardziej Polaków niż Niemców". https://www.wprost.pl/233766/Bartoszewski-w-czasie-wojny-balem-sie-bardziej-Polakow-niz-Niemcow

    Bartoszewski zablokował pośmiertne przyznanie Orderu Orła Białego dla rtm. Pileckiego. Płużański przekonuje, że za taką decyzją Bartoszewskiego stała małostkowość polityka Platformy. Bartoszewski, blokując pośmiertne odznaczenie dla Pileckiego, postąpił dla siebie logicznie. Bo może być tylko jeden bohater niemieckiego KL Auschwitz. I ma nim być Władysław Bartoszewski, który przebywał w obozie siedem miesięcy i został wypuszczony. Nie może nim być Witold Pilecki, który poszedł do Auschwitz z ochotniczą misją, przez 2,5 roku tworzył więźniarską konspirację zbrojną, a następnie uciekł z tego obozu.
    http://wpolityce.pl/historia/196233-bartoszewski-zablokowal-posmiertne-przyznanie-orderu-orla-bialego-dla-rtm-pileckiego-pluzanski-odslania-kulisy-skandalicznego-zachowania-ministra-platformy

    • 16 6

  • Najlepiej to

    Plac im. Alberta Forstera. Zasłużonego dla miasta i regionu.

    • 3 4

  • proponuję

    plac bohaterów gili gili

    • 2 2

  • oczywiscie ze Marii i Lecha Kaczyńskich a i kota

    • 2 10

  • Plac krula europy Donalda T. (1)

    Tak być powinno, to nasz najwybitniejszy - zaraz za mędrcem europy Bolesławem.

    • 5 4

    • plac kurdupla europejskiego Jarosława zawsze dziewicy

      • 1 2

  • Jako gorszy sort pytam, co pilecki ma na kołnierzu munduru? To są polskie barwy? (3)

    • 0 10

    • Co do "gorszego sortu"

      Słynne słowa o "najgorszym sorcie" dotyczyły tylko niesłusznie donoszących na Polskę zagranicę, a nie całej opozycji - to była obrzydliwa manipulacja mediów (np. TVN). Jarosław Kaczyński powiedział: to jest też ten nawyk donoszenia na Polskę zagranicę, w Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej i to jest właśnie nawiązywanie do tego to jest jakby w genach niektórych ludzi no tego najgorszego sortu Polaków, no i ten najgorszy sort właśnie w tej chwili jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony, bo proszę zwrócić uwagę, że wojna, komunizm, pewnie transformacja przeprowadzona tak jak ją przeprowadzono właśnie ten typ ludzi promowała. Tutaj ta wypowiedź: https://www.youtube.com/watch?v=SKFgVD2KGXw Uprzedzając zarzuty - politycy Prawa i Sprawiedliwości też donosili o nieprawidłowościach, ale słusznie. Na przykład w wyborach samorządowych było prawie 20% głosów nieważnych (ponad dwa i pół miliona głosów w wyborach do Sejmików Wojewódzkich), a PSL uzyskał aż 23,88% głosów (choć w sondażach zarówno przed jak i po wyborach uzyskiwał znacznie mniejsze poparcie, a spot w telewizji nieprecyzyjnie nakazywał stawianie krzyżyka na każdej karcie, co wielu wyborców zapewne odebrało jako możliwość głosowania na każdej stronie książeczki, zaś członkowie komisji wyborczych często widząc głos na pierwszej stronie na PSL w pośpiechu nie sprawdzali dalszych stron książeczki), odmówiono ponownego przeliczenia głosów, a prezydent Bronisław Komorowski obraził wątpiących w uczciwość tych wyborów mówiąc, że są w odmętach szaleństwa. Słusznie również kwestionowano działania rządzących po katastrofie smoleńskiej - na przykład oficjalną zgodę rządu Donalda Tuska na pozostawienie wraku i czarnych skrzynek samolotu w Rosji do czasu zakończenia procesu co jak wiemy może trwać w nieskończoność (oczywiście bez takiej zgody Rosjanie też może by nie oddali tych dowodów, ale jej wyrażenie było działaniem na szkodę Polski).

      • 4 2

    • Barwy pułkowe! (1)

      Nawet najgłupszy sort mógłby wiedzieć, czym były proporczyki na kołnierzach mundurów pułków kawalerii II RP. Rotmistrz Pilecki był żołnierzem 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich, zatem nosił barwy różowo białe z paskiem chabrowym! Zrozumiał?

      • 3 0

      • a gdzie ten chaber? no chyba że szaber, to co innego. Żoliborska willa na kołnierzu by się nie zmieściła

        • 0 1

  • Plac

    Prawie elektryka.

    • 2 2

  • Najlepsza nazwa!

    Plac Amber Gold albo Plac 18 mieszkań im. P. Adamowicza

    • 8 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane