• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będą zmiany przy parku Oliwskim. Zniknie parking, będzie miejski plac

Ewelina Oleksy
29 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Plac Inwalidów Wojennych w Oliwie to obecnie parking. Nowy plan ma go zmienić w miejsce spotkań z ciekawymi usługami dla mieszkańców.
  • Parking na pl. Inwalidów Wojennych w Oliwie.

Koniec z darmowym parkingiem przy wejściu do parku Oliwskiego, zamiast niego powstanie miejski plac - zdecydowali jednogłośnie radni, przyjmując uchwałę dającą zielone światło do zmian na placu Inwalidów WojennychMapka. Na zmiany poczekamy jednak co najmniej dwa lata.



Czy Oliwa potrzebuje nowego placu publicznego kosztem parkingu?

Dyskusja o przyszłości placu położonego tuż przy głównym wejściu do parku Oliwskiego trwa od sześciu lat. Już wtedy podjęto pierwsze próby, by teren placu Inwalidów Wojennych zagospodarować z myślą o tym, by służył mieszkańcom, a nie tylko kierowcom, którzy teraz mogą tam parkować za darmo.

Przez lata nic się tam jednak nie zmieniało. Teraz ten temat w końcu rusza z miejsca.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta jednogłośnie przyjęto bowiem uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu Oliwa Górna - plac Inwalidów Wojennych.

- Celem planu jest przekształcenie tego miejsca w miejski plac publiczny, umożliwiając tym samym stworzenie lokalnego centrum dla mieszkańców oraz turystów. Jego realizacja uzupełni ofertę usługową dla parku Oliwskiego - tłumaczyła Ewa Zajko z Biura Rozwoju Gdańska.

Zabudowa placu Inwalidów uzgodniona z konserwatorem zabytków



Rozpoczęcie prac nad planem zagospodarowania to początek procedury, która w efekcie doprowadzi do konkretnych zmian w tym miejscu.

Mowa o terenie o powierzchni ok. 0,58 ha. Graniczy on z ul. Opata Jacka RybińskiegoMapkaul. Obrońców WesterplatteMapka.

W granicach terenu, który zostanie objęty nowym planem, znajdują się obecnie pawilony handlowe, ogólnodostępny parking i zieleń.

Gdzie zaparkować? Lista parkingów w Trójmieście



- Na temat zabudowy placu przez prawie rok prowadziliśmy rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wypracowaliśmy wspólną wizję, konserwator dopuścił w tym miejscu zabudowę w gabarytach nawiązujących do historycznej zabudowy dzielnicy - poinformowała na czwartkowej sesji Edyta Damszel-Turek, szefowa BRG. - Umożliwimy zabudowę w części wschodniej i zachodniej, by zachować oś widokową na park Oliwski.
Plac znajduje się naprzeciwko parku Oliwskiego. Plac znajduje się naprzeciwko parku Oliwskiego.

Początek procedury, która potrwa



Urzędniczka podkreśliła, że za wcześnie jeszcze, by przedstawiać konkretne projekty, bo "forma zagospodarowania placu będzie dopiero analizowana".

- Mam nadzieję, że procedura przebiegnie sprawnie i zaproponujemy najlepsze zagospodarowanie dla tego placu możliwie szybko. Ostateczne koncepcje na pewno przedstawimy wcześniej mieszkańcom i radnym - obiecała Damszel-Turek.

Wszystko o miejscowych planach zagospodarowania w Trójmieście



Jeszcze przed głosowaniem nad uchwałą o jej poparcie do wszystkich radnych apelował Andrzej Stelmasiewicz z klubu Wszystko dla Gdańska.

- To mały kawałek Oliwy, ale niezwykle strategiczny dla całej dzielnicy, bo znajdujący się na przedprożu parku Oliwskiego. Dzisiejsze zagospodarowanie tego placu nie satysfakcjonuje nikogo poza kierowcami, którzy mogą tam za darmo parkować - stwierdził Stelmasiewicz. - Inicjatywa ws. zmian na placu to też pozytywny przykład współpracy radnych miejskich i dzielnicowych, bo jesteśmy w tej sprawie zgodni, że zmiany tam są potrzebne - dodał.
Ostatecznie wszyscy radni na sesji zagłosowali za przyjęciem uchwały.

  • Parking w tym miejscu codziennie jest pełen samochodów.
  • Parking na pl. Inwalidów Wojennych w Oliwie.
Zmiany nie wejdą jednak w życie z dnia na dzień. Prace przy projekcie zajmą minimum dwa lata - biorąc pod uwagę czas niezbędny na opracowanie planu, jak również przebieg procedury jego uchwalania.

Mieszkańcy - jak w przypadku każdego planu - będą mogli składać do niego uwagi na etapie wyłożenia planu do publicznego wglądu.

Pomysły na zagospodarowanie placu Inwalidów już są



Propozycje zagospodarowania placu mają już radni Oliwy. Wśród nich jest stworzenie tam usług gastronomicznych czy filii urzędu.

- To miejsce nie ma być kolejnym parkiem, ale swego rodzaju strefą buforową - foyer dla parku Oliwskiego z gastronomią, usługami, być może z bardzo potrzebną filią Urzędu Miejskiego. Przestrzenią, gdzie wszystko mamy w zasięgu ręki i która nie zasypia po 16, jak w monokulturowych parkach biurowych. Marzy mi się plac miejski, jaki pełnią w małych miasteczkach ich centralnie położone dawne ryneczki - wylicza Tomasz Strug, przewodniczący zarządu dzielnicy Oliwa.

Nie wszyscy chcą zmian na placu Inwalidów w Oliwie



Nie wszyscy jednak cieszą się z zapowiedzianych zmian. Części mieszkańców krytykuje likwidację jedynego parkingu w centrum Oliwy, bo dzielnica z miejscami parkingowymi ma problem.

Pojawiają się też głosy, że nie ma sensu tworzyć drugiej przestrzeni rekreacyjnej tuż obok parku Oliwskiego.

Niektórzy mają też obawy, że nowy plan zagospodarowania umożliwi budowę wieżowca lub hotelu w tym miejscu.

Miejsca

Opinie (574) ponad 10 zablokowanych

  • Masz skorupe tzn samochod? (1)

    To masz problem to barachlo zaparkowac. Proste.

    • 3 5

    • Gdybym miał skorupe

      To bym parkował rzęcha byle gdzie i nie miałbym żadnego problemu.

      • 1 0

  • narźwa ten pato-komunistyczny parking zniknie

    won z taka ilością samochodów w oliwie

    • 3 5

  • tak jest

    płacić, a potem wszystko zabudujemy dla dobra waszego samorządu !

    • 3 0

  • (2)

    Czytam że z Łostowic do Parku Oliwskiego jest 1h komunikacją miejską. Ano może i jest. A z Giżycka pewnie jeszcze więcej. Natomiast gdyby osoby mające 5 minut do przystanku komunikacji zbiorowej i 5 minut od przystanku do celu (bez przesiadek) nie korzystałby z samochodu, to już by nie było korków i możnaby spokojnie rezygnować z posiadania samochodu, albo ograniczyć się do jednego. Nie oszukujmy się, mimo powoływania się na "konieczność" to zwykle chodzi o wygodę i źle pojęty prestiż. W ciągu kilku pokoleń z tego wyjdziemy tak jak wyszły kraje bardziej cywilizowane tymczasem trzeba ludziom uśiwadamiać, że kierunek zmian jest jeden.

    • 3 3

    • Ach ta mityczna komunikacja miejska (1)

      Kiedy ostatnio jechałeś / jechałaś autobusem, tramwajem czy SKM ?
      1. Punktualność jest wielce dyskusyjna
      2. Tłok naprawdę wydaje Ci się że jak więcej osób zrezygnuje z aut to komunikacja to obsłuzy
      3. Przeciskanie przy wsiadaniu i wysiadaniu
      4. Przesiadki czyli bardzo długi czas dojazdu.

      • 2 1

      • Wczoraj. Jedzie jeden za drugim, na trasie z wieloma liniami nikt nawet nie patrzy na punktualność bo jak nie ta linia co inna. Ludzi sporo (dobrze bo autobus nie jeździ pusty) ale jaki tłok? Przy wysiadaniu mówię "proszę" i "przepraszam" a jak nie stoję w przejściu to się z nikim nie przeciskam. Wprawdzie mi korona z głowy spadła i musiałem chwilę poszukać ale jest ok, żyję.

        • 1 1

  • Filozofia zamykania centrum przekracza już granice rozsądku i ociera się o dyskryninację

    Rozumiem mieszkańców Dolnego Tarasu zwłaszcza starego miasta, Oliwy czy centrum Sopotu że czują się przytłoczeni korkami hałasem itd. Nawet rozumiem że szukają winnych jak wszyscy ludzie i znaleźli sobie w zdemonizowanych "blachosmrodach z GKA" ale miasto jako samorząd nie morze ulegać tego typu emocjom. Miasto i radni są od wyważenia racji i interesów. Zrozumcie że miejsca takie jak najsłynniejszy park północnej Polski i archikatedra metropolii gdańskiej, jak urząd wojewódzki, szpitale, uczelnie urzędy regionalne, sądy obsługują obywateli ze znacznie większego obszaru niż Wasza dzielnica. Park i katedrę przyjeżdżają zwiedzać ludzie z całej Polski, całego Pomorza czy Trójmiasta. Jakim prawem gdańscy radni szykanują takich ludzi faktycznie blokując dostęp? To nie jest tylko Wasza katedra i Wasz park. Nie każdy może dojechać tramwajem hulajnogą rowerem czy czym tam teraz nakazane jeździć. Nie każdy jest młodym zdrowym singlem a każdy ma prawo korzystać z kulturowego dziedzictwa i publicznych urzędów. Zamienianie powszechnie dostępnego parkingu na jakieś niewiadomo-jeszcze- co-ale-z-nazwą-że-dla-mieszkańców jest w istocie czystej wody szykaną i elementem faktycznego wykluczania z prawa do przestrzeni ogółu mieszkańców czyli w istocie prywatyzacją kolejnego fragmentu miasta przez wąską niezidentydikowaną grupę tzw mieszkańców za darmo

    • 4 0

  • Coraz więcej w ankietach głosów odwrotnych do postanowień urzęd..sów - chyba czas na zmiany!

    • 4 1

  • Proszę o odpowiedź, co zrobili radni aby polepszyć nam jakość życia? (1)

    Przypomnę, spowolnili ruch na grunwaldzkiej, przez co doszło do większej liczby kolizji. Zostały wydzielone miejsca do parkowania na ulicy, przez co tworzą się na prawym pasie większe korki (np. przy manhattanie kiedyś korek był tylko na prawym pasie, który przechodził w prawoskręt, teraz jest już na 2 pasach). Likwidują parking dla samochodów (dla mnie może ten parking być płatny) aby zrobić plac, który pewnie będzie cały wybetonowany z 2 ławkami i będzie kosztował 500 tys. złotych. Panie i Panowie Radni, zanotuję sobię kto teraz zasiada w radzie, będą namawiał wszystkich aby na was już nikt nie zagłosował.

    • 3 2

    • Zasadniczo to co napisałeś tylko może akurat Tobie to nie polepsza jakości życia? Jest życie poza samochodem, sprawdź sam.

      • 1 3

  • JA nie będę jechał do Parku Oliwskiego dwie godziny z przesiadkami ponieważ JA tak mam a jak wiemy JA jestem w półmilionowymi mieście sam i tylko MOJE racje sie liczą.

    • 2 3

  • Czyli utrudnienie dla mieszkańców Gdańska, a ułatwienie dla żuli z jabolami. Brawo radni!

    • 4 1

  • parking

    Ludzie , czy ktoś powariował , kto przychodzi do parku , mieszkańcy ? , a co mają powiedzieć przyjezdni , gdzie można zaparkować w Oliwie - to jak wygrana w totka . Zróbcie tam parking płatny, będzie większa rotacja

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane