• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W niedzielę manifestacje ws. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Rafał Borowski
8 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Tłumy na protestach po orzeczeniu TK
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pełnym składzie 12 sędziów. Dwóch z nich zgłosiło zdanie odrębne, nie zgadzając się z wydanym wyrokiem. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pełnym składzie 12 sędziów. Dwóch z nich zgłosiło zdanie odrębne, nie zgadzając się z wydanym wyrokiem.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Konstytucja RP ma prymat nad prawem Unii Europejskiej. Wyrok wywołał kontrowersje, gdyż zdaniem jego przeciwników doprowadzi on do marginalizacji naszego kraju na arenie unijnej. Na niedzielę zaplanowano manifestacje przeciwko temu orzeczeniu. Główna odbędzie się w Warszawie, ale manifestanci spotkają się także o godz. 18 przy fontannie Neptuna, na skwerze Kościuszki oraz na sopockim molo.



Czy popierasz czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Przypomnijmy: w marcu premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie wyższości prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

Premier poprosił o kompleksowe rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK w tym zakresie.

W ubiegły czwartek, po kilkukrotnym odłożeniu terminu wydania orzeczenia, Trybunał Konstytucyjny przyznał premierowi rację. Zawyrokował, że Konstytucja RP jest ważniejsza niż prawo Unii Europejskiej.

W wielkim skrócie: wyrok stanowi, że przepisy UE w zakresie, w jakim jej organy działają poza granicami kompetencji przekazanych przez nasz kraj, są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Orzeczenie zostało wydane w pełnym składzie 12 sędziów. Zdania odrębne złożyło dwóch z nich.

Warto wspomnieć, że w wydaniu wyroku nie wziął udziału sędzia TK z Gdańska, prof. Jakub Stelina. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-2018 przebywa obecnie na urlopie.

Przekazanie tylko wybranych kompetencji



W uzasadnieniu wskazano na ryzyko utraty suwerenności przez Polskę, gdyż Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaczyna wydawać orzeczenia, w których kreuje normy prawne w zakresie, w jakim Polska nie przekazała kompetencji Unii Europejskiej.

- TK (...) uznał, że próba ingerencji TSUE w polski wymiar sprawiedliwości narusza zasadę praworządności, zasadę nadrzędności Konstytucji oraz zasadę zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej. Trybunał stwierdził, że kompetencji organów władzy państwowej RP nie mogą wykonywać organy, którym Polska ich nie przekazała, a stosowanie w Polsce, w oparciu o wyroki TSUE, pozakonstytucyjnych norm prawnych przed konstytucją lub sprzecznie z konstytucją oznacza utratę przez Polskę suwerenności prawnej - czytamy w komunikacie TK.

Marginalizacja, a nawet wyjście z UE?



Ogłoszony w czwartek wyrok wywołał spore kontrowersje, szczególnie wśród polityków opozycji. Ich zdaniem czwartkowe orzeczenie doprowadzi do marginalizacji naszego kraju w Unii Europejskiej, a w dalszej perspektywie nawet do opuszczenia wspólnoty.

Należy jednak podkreślić, że krytyczne głosy płyną także ze środowiska prawniczego, w tym najbardziej uznanych autorytetów.

- To jest pokazanie, że Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o wystąpieniu Polski z Unii Europejskiej. (...) Jeżeli będziemy podważać kompetencje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to znaczy, że do Unii Europejskiej już nie należymy. (...) Mamy tutaj taki problem, że trzech sędziów Trybunału zostało powołanych do pełnienia tej funkcji w sposób niezgodny z konstytucją. Cały ten nasz trybunał jest niestety tak zwanym trybunałem - skomentował prof. Andrzej Zoll, prezes TK w latach 1993-1997.
- Na krótką metę Polska tym orzeczeniem mówi Europie, że "jak będziemy chcieli, to będziemy przepisów unijnych przestrzegali, a jak nie - to nie". Tyle że tego się ciągnąć nie da. Mówiąc wprost, polski TK powiedział premierowi, prezydentowi i parlamentowi, że mają jedną drogę. Skoro nierealna jest zmiana unijnego traktatu, nierealna jest zmiana konstytucji, to pozostaje nam wyjście z Unii - mówiła w rozmowie z portalem Onet prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w latach 2010-2011.

Premier tonuje nastroje



Wkrótce po ogłoszeniu wyroku premier Morawiecki uspokajał, że o żadnym wyjściu z Unii Europejskiej nie może być mowy. Ponadto wskazał, że podobne orzeczenia, tj. stanowiące o wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym wydały w ostatnich latach analogiczne do TK organy innych krajów unijnych, np. Niemiec, Francji czy Włoch.

- Wejście Polski i krajów Europy Środkowej do UE to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci. Dlatego mówię jasno: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów. Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP. To mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. To samo w ostatnich latach potwierdzały trybunały konstytucyjne wielu państw członkowskich. Mamy takie same prawa jak inne państwa. Pragniemy, żeby te prawa były respektowane. Nie jesteśmy w Unii Europejskiej nieproszonym gościem. I dlatego nie zgadzamy się, by traktowano nas jako kraj drugiej kategorii. Chcemy wspólnoty szacunku, a nie stowarzyszenia równych i równiejszych - napisał premier na Facebooku.
Takie tłumaczenia nie przekonują jednak krytyków. Ich zdaniem w przypadku innych krajów w grę wchodziła kwestia zaskarżania konstytucyjności niektórych decyzji unijnych, zaś czwartkowy wyrok TK ma charakter systemowy.

Manifestacja w Warszawie oraz w Trójmieście



Już w czwartkowe popołudnie były premier Donald Tusk wezwał do wzięcia udziału w manifestacji na znak sprzeciwu wobec wyroku TK.

- Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać - napisał były premier na Twitterze.
Początkowo pojawiły się głosy, że to zbyt późna pora, przez co na protest nie dojedzie wiele osób spoza Warszawy.

Manifestacje zaplanowano jednak także w innych miastach. Manifestacja na znak sprzeciwu wobec wyroku TK odbędzie się również w Trójmieście. Przeciwnicy zbiorą się w tym samym czasie, czyli w niedzielę, 10 października, o godz. 18, pod fontanną Neptuna na Długim Targu w Gdańsku, na skwerze Kościuszki w Gdyni oraz na molo w Sopocie.
13:41 10 PAźDZIERNIKA 21

Dzisiaj manifestacje w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. (26 opinii)

w Gdańsku (pod Neptunem, godz. 18),
w Gdyni (Skwer Kościuszki, godz. 18)
w Gdańsku (pod Neptunem, godz. 18),
w Gdyni (Skwer Kościuszki, godz. 18)

Wydarzenia

ZostajeMY w UE! (34 opinie)

(34 opinie)
protest / demonstracja

Gdynia zostaje w Unii Europejskiej! (52 opinie)

(52 opinie)
protest / demonstracja

Sopot zostaje w Unii Europejskiej! (21 opinii)

(21 opinii)
protest / demonstracja

Opinie (2412) ponad 200 zablokowanych

  • TK=Trybunał Kaczyńskiego

    Jak w Bantustanie

    • 15 49

  • Bez emocji

    Idzie o to, czy Polska ma być jedynie rynkiem zbytu i źródłem taniej siły roboczej, co naturalnie odpowiada najmocniejszym w UE. Cała reszta, to jedynie zasłona dymna.

    • 38 8

  • Zdrajcy wychodzą, a mściwy ...służy berlinowi chyba?

    • 42 8

  • Naród który w każdej kwestii jest nieomylny (1)

    Weźcie lepiej posłuchajcie profesorów konstytucyjonalistow i wtedy się wypowiadajcie

    • 16 9

    • Naród słucha pis-danki

      Co nam profesory!

      • 2 5

  • xxx

    Każdy protestujący obowiązkowo w koszulce Konstytucja;) I tak, oto wąż zjada własny ogon.

    • 42 7

  • To żart "Takie tłumaczenia nie przekonują jednak krytyków. Ich zdaniem w przypadku innych krajów w grę wchodziła kwestia (1)

    Jeżeli zaskarżyli decyzje unijne że są niezgddne z ich konstytucją i sąd im to uznał. To sąd potwierdził że ich kontytucja systemowo jest ważniejsza od prawa Europejskiego. Bo inaczej by nie wygrali. Przecież to jest to samo.

    • 173 24

    • Boli mnie to że za ich upór przekonania i konflikty poparte przez nierozumny tuman zapłacimy my wszyscy , nie oni !! my za lekcewarzenie próśb Czechów o rozmowy w sprawie Turowa, dopiero jak karę nałozyli to sie nasi obudzili , za konflikt z UE - nie dostaniemy kasy pomocy Covidowej .... my jesteśmy beneficjentami UE a pokorne ciele dwie matki ssie - tylko idoolta się mocuje z silniejszym mając nadzieje że wygra i okryje się honorem , sam kosztów swpoje uporu nie poniesie tylko ktoś inny ... to tak jak ja bym lał psa kije i kazał mu was gryźć a nie mnie

      • 14 32

  • te banede należałoby wyłapac tego komucha te kotleciare wolfgangowa (1)

    te tłustą loche skretyniałą i innych i ...... wydać wyrok

    • 17 5

    • tak

      • 0 1

  • Tusk płaci za udział?

    Ma z czego, on na UE rzeczywiście świetnie się obłowił.

    • 38 6

  • (1)

    Jeśli na Tuskowym wiecu w niedzielny wieczór nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, lider opozycji wiele straci. Dotychczasowe działania opozycji oraz fakt, że wydarzenie ma się odbyć w sąsiedztwie Mszy za ofiary Tragedii Smoleńskiej, wskazują, że Tuskowi zależy na prowokacji - i to takiej, która ma się skończyć eskalacją konfliktu

    • 36 11

    • Coś się musi wydarzyć! Czuję to i wierzę w Tuska!

      U nas w Gdańsku może też uda się rozkręcić imbę i będziemy miały swoje 5 minut w mediach? Zobaczymy co się uda :d zapraszamy wszystkich!

      • 1 1

  • Zaproszenie dla Kaszub i Kociewia (8)

    A ja też zapraszam na protest Kaszubów. Myślę że prowincja już powinna dołączyć do miast. Stwórzmy solidarny front. Wiemy, że Unia tworzy nam dobre życie, tu na ziemi nie w niebie.
    Bezpieczeństwo poprzez niezależne sądy, edukację poprzez możliwość wyjazdów i korzystanie z dziedzictwa kulturowego Europy, dostatek gospodarczy poprzez wymianę handlową. Przepływ myśli naukowej i technicznej wspiera rozwój przedsiębiorstw.
    Cały świat zazdrości nam tej wspólnej Europy.
    Przyjeżdżajcie Kaszubi i Kociewiacy -myślcie o losie swoich dzieci.

    • 7 51

    • Same puste slogany.

      Wiesz, jaką cenę zapłaciły miliony za ten unijny "raj"? Słyszałeś o bezrobociu, nędzy i głodzie? A jednostki, jak Tusk, zgarnęły miliony.

      • 5 3

    • Grzelak nie agituj

      • 5 2

    • Tak nie pisze ani Kaszub, ani Kociewiak. To komentarz zdrajcy

      .

      • 5 2

    • Ta skladnia jest pani Moniki Ch

      • 2 1

    • (2)

      Popieram to co napisał Gdańsczanin!
      Unia jest mega przyszłościowa. Codziennie pracujemy nad rewolucją moralną od której wszystko się zaczyna. Zaraz będzie rewolucyjne prawo fit 50, które sprawi, że Unia uratuje dosłownie ludzkość! Wymusi na ludziach wyrzeczenia. Ale do tego musimy poskromić takie chęci bycia Narodem. Ratujmy ziemię, zapomnijmy o polskości!

      • 0 1

      • Uwaga Młoda Lewica to ruskie trolle !!!! (1)

        • 1 0

        • Nie.

          • 0 1

    • Gdańszczaninie

      wielokrotnie słyszałem, ze Kaszubom wszystko jedno kto tu rządzi byle było dostatnie. Biedny Antoni Abraham co walczył o polskośc Kaszub no cóz, teraz byle dostatnie. A co do dziedzictwa to musisz jeszcze sięgnąc do historii. My Kaszubi nie chcemy wartości jakie na siłę nam na ulicach chcą zaszczepić

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane