• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W niedzielę manifestacje ws. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Rafał Borowski
8 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Tłumy na protestach po orzeczeniu TK
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pełnym składzie 12 sędziów. Dwóch z nich zgłosiło zdanie odrębne, nie zgadzając się z wydanym wyrokiem. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pełnym składzie 12 sędziów. Dwóch z nich zgłosiło zdanie odrębne, nie zgadzając się z wydanym wyrokiem.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Konstytucja RP ma prymat nad prawem Unii Europejskiej. Wyrok wywołał kontrowersje, gdyż zdaniem jego przeciwników doprowadzi on do marginalizacji naszego kraju na arenie unijnej. Na niedzielę zaplanowano manifestacje przeciwko temu orzeczeniu. Główna odbędzie się w Warszawie, ale manifestanci spotkają się także o godz. 18 przy fontannie Neptuna, na skwerze Kościuszki oraz na sopockim molo.



Czy popierasz czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Przypomnijmy: w marcu premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie wyższości prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

Premier poprosił o kompleksowe rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK w tym zakresie.

W ubiegły czwartek, po kilkukrotnym odłożeniu terminu wydania orzeczenia, Trybunał Konstytucyjny przyznał premierowi rację. Zawyrokował, że Konstytucja RP jest ważniejsza niż prawo Unii Europejskiej.

W wielkim skrócie: wyrok stanowi, że przepisy UE w zakresie, w jakim jej organy działają poza granicami kompetencji przekazanych przez nasz kraj, są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Orzeczenie zostało wydane w pełnym składzie 12 sędziów. Zdania odrębne złożyło dwóch z nich.

Warto wspomnieć, że w wydaniu wyroku nie wziął udziału sędzia TK z Gdańska, prof. Jakub Stelina. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-2018 przebywa obecnie na urlopie.

Przekazanie tylko wybranych kompetencji



W uzasadnieniu wskazano na ryzyko utraty suwerenności przez Polskę, gdyż Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaczyna wydawać orzeczenia, w których kreuje normy prawne w zakresie, w jakim Polska nie przekazała kompetencji Unii Europejskiej.

- TK (...) uznał, że próba ingerencji TSUE w polski wymiar sprawiedliwości narusza zasadę praworządności, zasadę nadrzędności Konstytucji oraz zasadę zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej. Trybunał stwierdził, że kompetencji organów władzy państwowej RP nie mogą wykonywać organy, którym Polska ich nie przekazała, a stosowanie w Polsce, w oparciu o wyroki TSUE, pozakonstytucyjnych norm prawnych przed konstytucją lub sprzecznie z konstytucją oznacza utratę przez Polskę suwerenności prawnej - czytamy w komunikacie TK.

Marginalizacja, a nawet wyjście z UE?



Ogłoszony w czwartek wyrok wywołał spore kontrowersje, szczególnie wśród polityków opozycji. Ich zdaniem czwartkowe orzeczenie doprowadzi do marginalizacji naszego kraju w Unii Europejskiej, a w dalszej perspektywie nawet do opuszczenia wspólnoty.

Należy jednak podkreślić, że krytyczne głosy płyną także ze środowiska prawniczego, w tym najbardziej uznanych autorytetów.

- To jest pokazanie, że Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o wystąpieniu Polski z Unii Europejskiej. (...) Jeżeli będziemy podważać kompetencje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to znaczy, że do Unii Europejskiej już nie należymy. (...) Mamy tutaj taki problem, że trzech sędziów Trybunału zostało powołanych do pełnienia tej funkcji w sposób niezgodny z konstytucją. Cały ten nasz trybunał jest niestety tak zwanym trybunałem - skomentował prof. Andrzej Zoll, prezes TK w latach 1993-1997.
- Na krótką metę Polska tym orzeczeniem mówi Europie, że "jak będziemy chcieli, to będziemy przepisów unijnych przestrzegali, a jak nie - to nie". Tyle że tego się ciągnąć nie da. Mówiąc wprost, polski TK powiedział premierowi, prezydentowi i parlamentowi, że mają jedną drogę. Skoro nierealna jest zmiana unijnego traktatu, nierealna jest zmiana konstytucji, to pozostaje nam wyjście z Unii - mówiła w rozmowie z portalem Onet prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w latach 2010-2011.

Premier tonuje nastroje



Wkrótce po ogłoszeniu wyroku premier Morawiecki uspokajał, że o żadnym wyjściu z Unii Europejskiej nie może być mowy. Ponadto wskazał, że podobne orzeczenia, tj. stanowiące o wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym wydały w ostatnich latach analogiczne do TK organy innych krajów unijnych, np. Niemiec, Francji czy Włoch.

- Wejście Polski i krajów Europy Środkowej do UE to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci. Dlatego mówię jasno: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów. Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP. To mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. To samo w ostatnich latach potwierdzały trybunały konstytucyjne wielu państw członkowskich. Mamy takie same prawa jak inne państwa. Pragniemy, żeby te prawa były respektowane. Nie jesteśmy w Unii Europejskiej nieproszonym gościem. I dlatego nie zgadzamy się, by traktowano nas jako kraj drugiej kategorii. Chcemy wspólnoty szacunku, a nie stowarzyszenia równych i równiejszych - napisał premier na Facebooku.
Takie tłumaczenia nie przekonują jednak krytyków. Ich zdaniem w przypadku innych krajów w grę wchodziła kwestia zaskarżania konstytucyjności niektórych decyzji unijnych, zaś czwartkowy wyrok TK ma charakter systemowy.

Manifestacja w Warszawie oraz w Trójmieście



Już w czwartkowe popołudnie były premier Donald Tusk wezwał do wzięcia udziału w manifestacji na znak sprzeciwu wobec wyroku TK.

- Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać - napisał były premier na Twitterze.
Początkowo pojawiły się głosy, że to zbyt późna pora, przez co na protest nie dojedzie wiele osób spoza Warszawy.

Manifestacje zaplanowano jednak także w innych miastach. Manifestacja na znak sprzeciwu wobec wyroku TK odbędzie się również w Trójmieście. Przeciwnicy zbiorą się w tym samym czasie, czyli w niedzielę, 10 października, o godz. 18, pod fontanną Neptuna na Długim Targu w Gdańsku, na skwerze Kościuszki w Gdyni oraz na molo w Sopocie.
13:41 10 PAźDZIERNIKA 21

Dzisiaj manifestacje w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. (26 opinii)

w Gdańsku (pod Neptunem, godz. 18),
w Gdyni (Skwer Kościuszki, godz. 18)
w Gdańsku (pod Neptunem, godz. 18),
w Gdyni (Skwer Kościuszki, godz. 18)

Wydarzenia

ZostajeMY w UE! (34 opinie)

(34 opinie)
protest / demonstracja

Gdynia zostaje w Unii Europejskiej! (52 opinie)

(52 opinie)
protest / demonstracja

Sopot zostaje w Unii Europejskiej! (21 opinii)

(21 opinii)
protest / demonstracja

Opinie (2412) ponad 200 zablokowanych

  • Urząd wiejski będzie w komplecie bo jak nie to po premi

    • 20 3

  • Udało się PiSowi (1)

    Udało się PiSowi zamydlić wyborcom oczy. Chcą mieć swój wymiar sprawiedliwości a TSUE mówi nie. Nie dajcie sobie wmówić że chodzi o prymat konstytucji bo to jest i było jasne. Chodzi o to czy nasze sądy pozostaną sądami. Notabene w innych krajach konstytucja krajowała dawała obywatelowi większą ochronę niż prawo UE i w takich sprawach wyrokowały miejscowe trybunały. Nasz właśnie powiedział że jak rząd będzie chciał łamać prawo i konstytucję to TSUE ma się nie wtrącać. Jakim cudem polscy wyborcy nie zrobili z rządem tego co się robi z mokrym praniem to nie wiem.

    • 5 32

    • te wasze sądy już są wasze!

      i to w każdej dziedzinie!

      zobacz ile jest przekrętów z prawnikami ( notariusze) ile wyroków " z czapki", ile spraw ciągnących się latami

      • 2 1

  • Oczywiście, jasne,

    jednak umówmy się może, że zdanie przeciwników jakoby kontrowersyjnego wyroku TK nierzadko oparte jest o jakieś wydumane widzimisia poparte wyłącznie własnymi "przemyśleniami" czego przykładem może być projekt jakiegoś młodego wiekiem/umysłem "światowca" z poko gdzieś z południa Polski, który wpadł na genialny pomysł żeby zamknąć centrum miasta dla ruchu samochodów spalinowych, to jest, aby do centrum można było wjechać tylko z, uwaga - elektryczną przyczepką która miałaby napędzać spalinowe auto w tej strefie. Ja nie żartuję, niestety nie pamiętam personaliów, ale sprawa jest stosunkowo świeża i wszystko jest do sprawdzenia :) Otóż absurdalność tego pomysłu mogła wynikać li tylko i wyłącznie z bezgranicznej głu... znaczy wiary w swój geniusz, z pominięciem podstawowej wiedzy technicznej, takiej choćby jak wyglądałaby trakcja takiego napędzanego przyczepą auta i jak miałyby działać hamulce i układ kierowniczy które są wspomagane dzięki pracy silnika? Otóż wracając do meritum to wg mnie nie trzeba lepszego dowodu na pokazanie komu ci zebrańcy z protestów będą chcieli czyścić buty. Tusk to sprawa jasna, ale inni? Nadrzędność prawa krajowego jest naturalna, a podlega ustawodawstwu europejskiemu tylko w obszarach przekazanych traktatami do instytucji unijnych. Tyle że ue rozpychając się łokciami działa na zasadzie precedensu, bo jeśli raz damy sobie wejść na głowę, to potem furtka będzie już otwierana coraz szerzej. Takie moje zdanie.

    • 14 3

  • Prymitywne te pismingi... i biedne intelektualnie.

    Na szczęście prawackiej komunistycznej parti ludowej i1 sekretarza Kaczyszenko

    • 6 22

  • TK ma racje

    To jest całkowicie wlasciwe ze w kwestiach pozatraktatowych nie możemy mieć narzucanych rozwiązań przez EU, takie działanie EU to działanie mafijne, pokazujące tylko tyle ze silnieszy może więcej...Nie mam pojęcia jak można się oburzać na takie wyrok TK? Np. jakby wasz sasiad przyszedł i zaczął Wam dyktować co, gdzie i kiedy macie jesc a nigdy mu na to nie pozwoliliście ani nie daliście takich praw, to jestem pewien że byście takiego sąsiada pogonili, EU jest takim aroganckim sąsiadem który ma gdzieś prawo i umowy. Myslmy o Polsce i dbajmy o interes naszego kraju

    • 20 4

  • Czy pilkarze z krajow uni o zapedach kolonialnych beda klekac przed meczem z Polską? (3)

    • 19 2

    • W sensie tak jak Jarek przed oficerem WSI...

      • 1 3

    • Proponuję aby Polscy piłkarze częściej klękali... może wymodlą wiecej wygranych...

      Czy najzwyklej za mało żelu

      • 0 2

    • Czy lewy dostanie następny medal od notariusza za granie u szwabów?

      Nie powinien w Lechi Pislamabad?

      • 0 3

  • Wróg u granic (1)

    a tusk nóż w plecy . Jak 17 września. A otworzyć im te granice , niech lecą do Berlina skoro makrela obiecywała im złote góry , to niech ich karmi.

    • 25 5

    • Ile pol aczków mieszka w Niemczech? W tym trybunalska ze swoim esbekiem w Berlinie

      • 3 3

  • Brzytwa (1)

    Tonące PO brzytwy się chwyta.

    • 25 5

    • O tu któtki sms z centrali... początkujący troll?

      • 2 3

  • (1)

    Jaki protest! A co miał orzec TK? Zrzeczenie się całkowitej Suwerenności oraz Niepodległości Polski? I tak już jest Polska tłamszona. Tusk, Dulkiewicz i reszta bandy lewackiej w Parlamencie RP i poza nim to szwabsko-sowieckie szambo. Do tych co tak kiedyś wymachiwali Konstytucją, jako nieświadomi. TK nie mógł zdecydować inaczej, bo złamałby Konstytucję, oraz zdradziłby Polskę i naród Polski. Jak daleko może pójść zdrada lewaków umocowanych w Polsce? Aż do zniewolenia duchowego i fizycznego i mordów na Polakach! Przed II wś., także tacy byli, a kiedy niemcy i sowieci zaatakowali Polskę oddali im pokłon.

    • 22 2

    • Zawsze tłamszona, w d*pę kopana, rozbierana... zawsze wszędzie wróg...

      Przypadek?

      To tak wybitna nacja przecież...

      • 2 3

  • Portal Trójmiasto organizuje manifestacje ,wpisuje się w upolitycznienie mediów,przykład wolnych mediów (1)

    A może tak napisać o wielkim wydarzeniu xviii konkursie Chopinowskim?

    • 28 5

    • Racja

      Do tego na posiedzenie Rady Miasta zaproszono Franka Imhoff prezydenta parlamentu Bremy. Samorządowiec z Niemiec pouczał polski rząd.
      Prezydent miasta zajmuje się polityką a nie problemami mieszkańców, z pewnością poleci na zebranie w waw, jest posłuszna rudemu

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane