• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W niedzielę manifestacje ws. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Rafał Borowski
8 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Tłumy na protestach po orzeczeniu TK
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pełnym składzie 12 sędziów. Dwóch z nich zgłosiło zdanie odrębne, nie zgadzając się z wydanym wyrokiem. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pełnym składzie 12 sędziów. Dwóch z nich zgłosiło zdanie odrębne, nie zgadzając się z wydanym wyrokiem.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Konstytucja RP ma prymat nad prawem Unii Europejskiej. Wyrok wywołał kontrowersje, gdyż zdaniem jego przeciwników doprowadzi on do marginalizacji naszego kraju na arenie unijnej. Na niedzielę zaplanowano manifestacje przeciwko temu orzeczeniu. Główna odbędzie się w Warszawie, ale manifestanci spotkają się także o godz. 18 przy fontannie Neptuna, na skwerze Kościuszki oraz na sopockim molo.



Czy popierasz czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Przypomnijmy: w marcu premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie wyższości prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

Premier poprosił o kompleksowe rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK w tym zakresie.

W ubiegły czwartek, po kilkukrotnym odłożeniu terminu wydania orzeczenia, Trybunał Konstytucyjny przyznał premierowi rację. Zawyrokował, że Konstytucja RP jest ważniejsza niż prawo Unii Europejskiej.

W wielkim skrócie: wyrok stanowi, że przepisy UE w zakresie, w jakim jej organy działają poza granicami kompetencji przekazanych przez nasz kraj, są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Orzeczenie zostało wydane w pełnym składzie 12 sędziów. Zdania odrębne złożyło dwóch z nich.

Warto wspomnieć, że w wydaniu wyroku nie wziął udziału sędzia TK z Gdańska, prof. Jakub Stelina. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-2018 przebywa obecnie na urlopie.

Przekazanie tylko wybranych kompetencji



W uzasadnieniu wskazano na ryzyko utraty suwerenności przez Polskę, gdyż Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaczyna wydawać orzeczenia, w których kreuje normy prawne w zakresie, w jakim Polska nie przekazała kompetencji Unii Europejskiej.

- TK (...) uznał, że próba ingerencji TSUE w polski wymiar sprawiedliwości narusza zasadę praworządności, zasadę nadrzędności Konstytucji oraz zasadę zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej. Trybunał stwierdził, że kompetencji organów władzy państwowej RP nie mogą wykonywać organy, którym Polska ich nie przekazała, a stosowanie w Polsce, w oparciu o wyroki TSUE, pozakonstytucyjnych norm prawnych przed konstytucją lub sprzecznie z konstytucją oznacza utratę przez Polskę suwerenności prawnej - czytamy w komunikacie TK.

Marginalizacja, a nawet wyjście z UE?



Ogłoszony w czwartek wyrok wywołał spore kontrowersje, szczególnie wśród polityków opozycji. Ich zdaniem czwartkowe orzeczenie doprowadzi do marginalizacji naszego kraju w Unii Europejskiej, a w dalszej perspektywie nawet do opuszczenia wspólnoty.

Należy jednak podkreślić, że krytyczne głosy płyną także ze środowiska prawniczego, w tym najbardziej uznanych autorytetów.

- To jest pokazanie, że Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o wystąpieniu Polski z Unii Europejskiej. (...) Jeżeli będziemy podważać kompetencje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to znaczy, że do Unii Europejskiej już nie należymy. (...) Mamy tutaj taki problem, że trzech sędziów Trybunału zostało powołanych do pełnienia tej funkcji w sposób niezgodny z konstytucją. Cały ten nasz trybunał jest niestety tak zwanym trybunałem - skomentował prof. Andrzej Zoll, prezes TK w latach 1993-1997.
- Na krótką metę Polska tym orzeczeniem mówi Europie, że "jak będziemy chcieli, to będziemy przepisów unijnych przestrzegali, a jak nie - to nie". Tyle że tego się ciągnąć nie da. Mówiąc wprost, polski TK powiedział premierowi, prezydentowi i parlamentowi, że mają jedną drogę. Skoro nierealna jest zmiana unijnego traktatu, nierealna jest zmiana konstytucji, to pozostaje nam wyjście z Unii - mówiła w rozmowie z portalem Onet prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w latach 2010-2011.

Premier tonuje nastroje



Wkrótce po ogłoszeniu wyroku premier Morawiecki uspokajał, że o żadnym wyjściu z Unii Europejskiej nie może być mowy. Ponadto wskazał, że podobne orzeczenia, tj. stanowiące o wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym wydały w ostatnich latach analogiczne do TK organy innych krajów unijnych, np. Niemiec, Francji czy Włoch.

- Wejście Polski i krajów Europy Środkowej do UE to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci. Dlatego mówię jasno: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów. Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP. To mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. To samo w ostatnich latach potwierdzały trybunały konstytucyjne wielu państw członkowskich. Mamy takie same prawa jak inne państwa. Pragniemy, żeby te prawa były respektowane. Nie jesteśmy w Unii Europejskiej nieproszonym gościem. I dlatego nie zgadzamy się, by traktowano nas jako kraj drugiej kategorii. Chcemy wspólnoty szacunku, a nie stowarzyszenia równych i równiejszych - napisał premier na Facebooku.
Takie tłumaczenia nie przekonują jednak krytyków. Ich zdaniem w przypadku innych krajów w grę wchodziła kwestia zaskarżania konstytucyjności niektórych decyzji unijnych, zaś czwartkowy wyrok TK ma charakter systemowy.

Manifestacja w Warszawie oraz w Trójmieście



Już w czwartkowe popołudnie były premier Donald Tusk wezwał do wzięcia udziału w manifestacji na znak sprzeciwu wobec wyroku TK.

- Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać - napisał były premier na Twitterze.
Początkowo pojawiły się głosy, że to zbyt późna pora, przez co na protest nie dojedzie wiele osób spoza Warszawy.

Manifestacje zaplanowano jednak także w innych miastach. Manifestacja na znak sprzeciwu wobec wyroku TK odbędzie się również w Trójmieście. Przeciwnicy zbiorą się w tym samym czasie, czyli w niedzielę, 10 października, o godz. 18, pod fontanną Neptuna na Długim Targu w Gdańsku, na skwerze Kościuszki w Gdyni oraz na molo w Sopocie.
13:41 10 PAźDZIERNIKA 21

Dzisiaj manifestacje w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. (26 opinii)

w Gdańsku (pod Neptunem, godz. 18),
w Gdyni (Skwer Kościuszki, godz. 18)
w Gdańsku (pod Neptunem, godz. 18),
w Gdyni (Skwer Kościuszki, godz. 18)

Wydarzenia

ZostajeMY w UE! (34 opinie)

(34 opinie)
protest / demonstracja

Gdynia zostaje w Unii Europejskiej! (52 opinie)

(52 opinie)
protest / demonstracja

Sopot zostaje w Unii Europejskiej! (21 opinii)

(21 opinii)
protest / demonstracja

Opinie (2412) ponad 200 zablokowanych

  • (1)

    Przyjdą z Konstytucja w rękach i będą nią wymachiwac i krzyczeć Konstytucja Konstytucja ? Nie przyjda. Teraz juz ich polska Konstytucja nie interesuje

    • 145 17

    • Macie okazję spożyć opłatek z ciałem i Kąsać innych ,pałek teleskopowych też użyjecie ?

      • 0 3

  • Wyłazić z unii. Skończą się przekręty z tymi całymi dotacjami megalomanskimi inwestycjami na które i tak trzeba brać kredyty dość z posadzkami dla cymbałów co nawet języka nie znają a się pchają do europarlamentu czy są sportowcami czy żonami polityków. Jak nie potrafimy sami Budować co potrzeba to moE kiedyś się nauczymy

    • 90 15

  • (5)

    Jesteśmy coraz bliżej polexitu! Tylko to nie będzie polexit, a wypierpol. Na serio uważamy się za istotny kraj dla unii? Jesteśmy biednym wrzodem na tyłku unii i ciągniemy tylko od nich kasę. Jak nas wyrzucą to dopiero zrobi nam się smutno. Ale będziemy wolni!! Hip hip hura! Polska Husaria gurom!!!

    • 37 142

    • No i? Zawsze możesz wyjachać. Ryainair zarobi (2)

      • 22 11

      • (1)

        Zgadzam się. Ten kraj nie ma przyszłości.

        • 11 15

        • Po wprowadzeniu fit to 55 nigdzie w UE nie będzie żadnej przyszłości.

          • 15 4

    • Może ty się czujesz jak biedny wrzód bo ja nie. Idź z tym do psychiatry.

      • 11 4

    • Jesteśmy dla UE bardzo ważni

      UEnic nam nie daje. Nasz rynek - dostep do niego - przynosi UE miliardy zysku rocznie. Albo jesteś głupi albo kłamiesz

      • 5 0

  • Brawo brawo brawo (1)

    • 10 48

    • Przywrócą Baltonę , Konsumy itp , bo lecznice MSWiA mają cały czas , nieRząd się sam wyżywi .

      • 0 1

  • TK

    stwierdził coś oczywistego, co również trybunał konstytucyjne innych krajów UE rozwniez stwierdziły.
    To eurokraci są uzurpatorami i wypaczają integrację europejską, myśląc że mają na nią monopol.
    Bo co miała stwierdzić mgr Przylebska?
    Że Polska to kondominium czyjeś?

    • 134 24

  • co za bzdury i pomieszanie (5)

    Przyłębska zawyrokowała że nasza konstytucja jest ważniejsza. Nikt w UE tego nie kwestionuje, więc co ma dać ten wyrok. UE i TSUE kwestionują nasze ustawy, które są niezgodne z naszą konstytucją i prawem unijnym. Ale tylko te które dotyczą niezawisłości i bezstronności sędziów. PiS dzielcom jest potrzebny ten wyrok aby usprawiedliwić łamanie naszej konstytucji i wywieranie nacisków na sędziów w sprawie wyroków które im nie pasują. Pewnie robią sobie podkład bo boją się że jak wróci praworządność to ich skarzą na długie więzienie za przekręty i okradanie Polski.

    • 38 115

    • (2)

      Masz rację, ale ponieważ napisałeś więcej niż jedno zdanie to mało kto to w ogóle przeczyta a zrozumieją tylko nieliczni. Nikt nie twierdzi że konstytucja nie jest najważniejszym prawem w Polsce bo jest. Spór się toczy o to, czy Polska może zgodnie z krajowym prawem organizować wymiar sprawiedliwości bez zapewnienia sprawiedliwości obywatelom. Móc to sobie może bo jest suwerennym krajem ale tenże system musi spełniać normy europejskie. Tymczasem nasz rząd walczy o to żeby tych standardów nie trzeba było spełniać a TSUE broni polskich obywateli przed polskim prawem. Wczorak TK uznał, że jak rząd chce działać przeciwko własym obywatelom to może. Wiesz co by się działo gdyby to wyborców dotarło o co właściwie chodzi?

      • 13 13

      • i w tym właśnie rzecz (1)

        że Przyłębska z resztą PiS dzielców tak miesza, że ciemny lud niczego nie rozumie i nie potrafi wyciągnąć wniosków. Stawiają sprawę w krzywym zwierciadle i krzyczą że UE chce łamać naszą konstytucję.

        • 5 13

        • I lud ciemny sie tego nie dowie

          W TVPiS powiedza co trzeba, trolle zaleja internet partyjnym przekazem dziennym - i jakos to bedzie. Rodzina na swoim niezagrozona.

          • 7 11

    • (1)

      Na jakiej podstawie ich "kwestionowanie" ma być źródłem prawa w Polsce?

      • 2 4

      • bo sądownictwo w całej UE to jeden organizm

        w traktacie o UE zgodziliśmy się że wyroki sądowe zapadające w różnych krajach będą respektowane w całej Unii. Jeśli Polski sąd skaże np. Hiszpańskiego inwestora to taki wyrok jest honorowany w całej unii. Ale do tego sędziowie muszą być niezawiśli we wszystkich krajach, a w Polsce politycy próbują ubezwłasnowolnić sędziów i zastraszają tych którzy wydali wyroki niepomyślne dla obecnie rządzących. TSUE nie miesza się do organizacji sądownictwa tylko broni niezawisłości sędziów. PiS złamał konstytucję rozwiązując starą KRS i wprowadzając partyjnych nominatów do nowej KRS i Izby Dyscyplinarnej. Podobnie zawłaszczyli Trybunał Konstytucyjny łamiąc konstytucję i wprowadzając dublerów na miejsca już zajęte przez legalnie wybranych sędziów. Sprawa dotyczy łamania polskiego prawa przez rządzących, a źródłem prawa jest nasza konstytucja a nie kwestionowanie łamania konstytucji.

        • 4 4

  • szubrawcy z pis (2)

    oby was osądzili szybko i dali wieoletetnie więzienia.

    • 34 148

    • To by musiało być niemieckie więzienie. W polskim powinni siedzieć POkemony

      • 6 6

    • Wystarczy ,że wrócą do pracy z przed piSS , chołota i prostactwo .

      • 0 3

  • Ale wy jesteście zmanipulowani! (2)

    Po pierwsze, nawet w Niemczech TK orzekł to samo! Po drugie, wolicie to, co wam każą w Brukseli, robić ponad to, co jest w polskiej konstytucji? Po trzecie - i za to powinni odpowiedzieć ci, którzy nagabywali nas do UE - podobno nie miało być tak, że europejskie prawo będzie nad polskim! Tu już nie chodzi o PiS czy nie PiS! Ludzie!

    • 169 22

    • Orzekł to samo ale niemiecki ustawodawca nie łamie niemieckiej konstytucji. Taki drobiazg.

      • 9 9

    • I kto tu jest zmanipulowany. Doczytaj najpierw, o co tak dokładnie chodzi.

      • 2 1

  • Nie ma żadnego przepisu prawa,

    żadnego, który by wskazywał na moc prawną i obowiązującą orzeczeń TSUE i traktowania ich jako źródła prawa ocenił.

    • 102 15

  • Po co te kontrowersje? (4)

    Włochy, Czechy, Litwa, Francja, Hiszpania, Niemcy i Polska uznały wyższość swoich praw ponad UE, skąd te kontrowersje? Czyżby rudy donek je prokurował by skłócić wszystkich razem?

    • 151 24

    • nie wyższość swoich praw tylko swoich konstytucji (1)

      kolejność jest taka: Konstytucja - Traktaty i Umowy Międzynarodowe - ustawy krajowe. Ustawy muszą być zgodne z naszą konstytucją i prawem unijnym i tego strzeże TSUE.

      • 4 8

      • tsue

        strzyże a nie strzeże. Ew pilnuje interesów niemców.

        • 5 1

    • Konstytucja (1)

      Rychu, jak ja Cię lubię.

      • 1 1

      • Prorok naczelny , ministrem & Sądem Najwyższym ? PiSSo-bolszewia SSemicka ,stalinowska .

        • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane