• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezradność współczucie i smutek

K.K., O.K.
6 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Od piątku po południu przed wejściem do Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej przy ul. Batorego we Wrzeszczu gromadzą się mieszkańcy Trójmiasta, by dać wyraz solidarności z ofiarami tragedii w Biesłanie w Północnej Osetii. Podchodzą pojedyncze osoby, grupki ludzi w różnym wieku. Zatrzymują się samochody. Na chodniku zapalane są wciąż nowe znicze. Na ziemi, na ogrodzeniu coraz więcej kwiatów. Jedna z pelargonii w doniczce, z szeroką czarną szarfą symbolicznie zbryzgana jest czerwoną farbą. Dziecięce podarunki - rysunki, zabawki. Nastrój skupienia i powagi. W wielu oczach widać łzy.

Aleksandra Biernat, mieszkanka Piecek-Migowa:
- Przyszłyśmy tu, z dorosłą córką, z własnej woli, absolutnie. Strasznie to przeżywamy. Nie mogę pogodzić się, że ofiarami są niewinne dzieci. Trudno przejść obojętnie. Myślę, że każdy czuje się do głębi poruszony. Na prawdę nie wiem, co można teraz zrobić. Wydaje mi się, że świat bezradny jest wobec tego wszystkiego. Przekroczono wszelkie granice. Potrzebna ludzka solidarność. Nic innego w tej chwili nie można chyba zrobić.

Monika Mazurczak, mieszkanka Wrzeszcza:
- Czuję wielki ból. Trudno mi mówić. Sama jestem matką. Mam dwoje dzieci. Nie wyobrażam sobie, żeby moje dzieci w tak okrutny sposób mogły zostać potraktowane. Że mogłyby zostać ranne, że mogłyby zginąć. Nie mogę zrozumieć, jak ludzie mogą w to wplątywać niewinne istoty. Dzieci nie rozumieją wojny! One powinny się bawić, cieszyć, uczyć. To jest - moim zdaniem - najgorszy bandytyzm! Pozbawiać życia niewinnych ludzi, dzieci, które idą do szkoły. Niech walczą między sobą. Rząd z rządem. Głowy państwa z głowami państwa. Niech niszczą swoje belwedery. Właśnie wróciłam z mszy w kościele Garnizonowym. Ksiądz na ten temat nie powiedział, ani słowa.

Maciej Kawka, uczeń, mieszkaniec ulicy Słowackiego:
- Przyszedłem z siostrą, Gosią i koleżanką, Pauliną Wysocką. Widzieliśmy, co się stało, w telewizji. Czuję, jak tu stoję, wielki ból i złość na tych, co to uczynili. Chcielibyśmy wszystkim ofiarom głęboko współczuć. W piątek modliliśmy się za te dzieci. Byliśmy dziś na mszy w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy Słowackiego, ksiądz nic na ten temat nie powiedział. Nas to bardzo dziwi.

Jan Koziatek, mieszkaniec Wrzeszcza:
- Co można czuć, gdy mordowane są dzieci? Czuję głęboki smutek i żal. Co można zrobić, aby zatrzymać spiralę terroru? Zło rozpoczyna się od kłamstwa. Jeśli kłamstwo nie zostanie przyhamowane, w końcu dochodzi do morderstwa.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Antyterroryści i politolodzy o szturmie na szkołę w Osetii

Chaos, nieprzygotowanie, szokująco wysokie straty w ludziach - tak oceniali poproszeni przez "Głos" o komentarze, piątkowy szturm rosyjskich służb specjalnych na szkołę w Osetii poseł SLD i były szef jednostki antyterrorystycznej Jerzy Dziewulski oraz politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Krzysztof Karolczak. W tym, jakie wydarzenia w Osetii mogą mieć konsekwecje dla prezydenta Rosji Władimira Putina, nie byli już tacy zgodni.

- Moje oceny opierają się na tym, co widzieliśmy w mediach - powiedział "Głosowi" specjalista nauk politycznych Krzysztof Karolczak. - Od początku podejrzewałem, że szturm na szkołę w Osetii to była akcja niezaplanowana, a przynajmniej nie w tym momencie. W taki sposób służby antyterrorystyczne nigdy nie powinny działać, pewnie były to działania wymuszone. Pojawiły się też takie spiskowe teorie, że wszystko to była prowokacja rosyjskich służb specjalnych, które chciały umocnić swoją pozycję. Że to miałaby być niby prowokacja, żeby ośmieszyć walkę Czeczenów. Z wypowiedzi naszych, polskich antyterrorystów z "GROM-u" dowiedziałem się, że w tego typu akcjach jest niejako wkalkulowane ryzyko: że nawet 50 procent zakładników może zginąć. I o to chyba można mieć największe pretensje do Rosjan - że informowali, że zakładników było trzystu, tymczasem okazało się, że było ich co najmniej cztery razy tyle - ok. 1200. Gdyby była właściwa informacja, może straty byłyby mniejsze.

- W sobotę i w niedzielę analizowałem zdjęcia z akcji nagrane z różnych światowych telewizji: CNN, BBC, Al-Dżaziry - usłyszeliśmy od posła SLD i byłego szefa jednostki antyterrorystycznej na lotnisku w Warszawie Okęciu, Jerzego Dziewulskiego. - Stwierdziłem jednoznacznie, że chociaż w szturmie na szkołę w Osetii miała brać udział jednostka specjalna Alfa, to na zdjęciach widziałem zaledwie parę osób od nich, a ponad 90 procent żołnierzy pochodziło z innych jednostek. Czonkowie pododdziału Alfa mają charakterystyczną broń, zaś na ekranie widziałem kałasznikowy i karabiny dla strzelców wyborowych, których się w takich akcjach nie używa, bo - wbrew pozorom - są one niedokładne. Niektórzy wbiegający do budynku żołnierze mieli na plecach nawet granatniki przeciwpancerne - w akcji w budynku zupełnie niepotrzebne, mało tego: niebezpieczne, bo mają ogromną siłę detonacji. Cała akcja nosiła znamiona pospolitego ruszenia, szturm nie był przygotowany, nikt nawet dokładnie nie wiedział, co się dzieje w środku, ilu jest zakładników. Mógł on być oczywiście sprowokowany zaistniałą sytuacją, ale, mimo wszystko, cała akcja nie mogła mieć tak mało profesjonalnego charakteru. Nie zaplanowano jak przeprowadzić odwrót, nie zadbano o przygotowanie kordonu zabezpieczającego miejsce zdarzenia, tak by terroryści nie mogli wydostać się na zewnątrz, uciec, co miało miejsce. Nie można było dopuścić do tego, żeby rodzice ruszyli do przodu, to utrudniało wykonanie zadania. Popełniono szkolne błędy - każda osoba dorosła wychodząca z budynku szkoły powinna być zidentyfikowana, czy nie jest jednym z terrorystów - a jeśli była ranna, do szpitala powinien był z nią w tym celu pojechać policjant. Rosjanie niczego się nie nauczyli po wydarzeniach w teatrze na Dubrowce.

A jakie konsekwencje zdarzenia w szkole w Osetii mogą mieć dla prezydenta Rosji Władimira Putina? W tej kwestii komentatorzy "Głosu" już nie byli tacy zgodni, jak w ocenie szturmu.

- W państwie demokratycznym prezydent po czymś takim musiałby się podać do dymisji - stwierdził politolog Krzysztof Karolczak. - Ale w Rosji, mimo że na zewnątrz stara się stwarzać wrażenie państwa demokratyzującego się, to jednak od czasów carów jest rządzona w sposób specyficzny. Tam na pierwszym miejscu jest państwo, w interesie państwa można poswięcić życie jednostki. Dlatego wydarzenia w Osetii nie zakończą się dla prezydenta Putina niczym negatywnym. Może on być trochę źle oceniany z punktu widzenia moralności, ale same wydarzenia w Osetii mogą się nawet przyczynić do umocnienia władzy państwowej w Rosji. Putin wypowiadając zdecydowaną wojnę terroryzmowi znalazł wroga, wokół którego można skupić społeczeństwo - Czeczenów.

- Zamach w Osetii wcale nie miał na celu pokazania światu, że Czeczeńcy istnieją, to było uderzenie skierowane w Putina - uznał poseł Jerzy Dziewulski.

- Bo po tym co się wydarzyło w teatrze na Dubrowce w Moskwie, Putin obiecywał ludziom, że teraz już będzie spokój, że wytępi terrorystów - a to przecież była utopia. Putin nie mógł przecież dotrzymać takich obietnic, wydarzenia w Osetii udowodniły, że jego słowa to polityczna gadka bez pokrycia. Moim zdaniem to, co się stało, nie umocni pozycji prezydenta Rosji. Na razie Amerykanie akceptują jego wojnę z terroryzmem, bo sami prowadzą wojnę w Iraku, mają problem z terrorystami. Przez pierwsze miesiące walki Putin zyska też przychylność Rosjan, ale potem obywatele - kiedy ich synowie i bracia zaczną ginąć w Czeczenii - się od niego odwrócą. Putin zatem zaplącze się we własną sieć, a Czeczeńcy z ataków terrorystycznych i tak nie zrezygnują.
Głos WybrzeżaK.K., O.K.

Opinie (138)

  • Michi

    Przecie nie pisze ze masz cos do Tatarow polskich. Pisze ogolnie o Tatarach, gdyz niby ze sa Muzulmanami, to ich obraz przeczy powszechnie rozwijajacemu sie obrazowi Muzulmana - terrorysty, co tez nie jest prawda. Stad tez moje wczessniejsze wstawki na temat inkwizycji i konkwisty. Moze islam musi tez przejsc przez to przez co przechodzilo chrzescijanstwo w czasach wypraw krzyzowych a pozniej reformacji i kontrreformacji.

    • 0 0

  • Gallux, a widzisz tutaj wcale nie jęknę, bo doskonale wiem, że poprzez najazdy Tatarskie w większości nas płynie również kropla ich krwi. Dawno temu czytałem coś o naszej krwi, która coś tam ma w sobie co ją odróżnia od krwi Europejczyków z zachodu, właśnie dzięki Tatarom.

    Gallux a swoją drogą, Twoje skośnawe oczy mogą o czymś innym zupełnie świadczyć, np., że któraś z Twoich babć czy prababć miała "przygodę" z Chińczykiem, Koreańczykiem czy Japończykiem"))) A oni z muzułmaniami mają tyle wspólnego co ja z woo doo:)
    P.S. Co to znaczy: "mieć lipkę"? Wiesz wychowałem się na Pomorzu...

    • 0 0

  • Aaaa już kumam, nie przeczytałem wszystkich postów:)))
    Ja nie mam Lipki u siebie w rodzinie, wszyscy niebieskoocy blondyni, no prawie wszyscy hehe

    • 0 0

  • Michi

    Strasznie Cie ubodlo "pokrewienstwo" czy raczej zwiazki Rzeczypospolitej z muzulmanami - nie wiem czemu.

    Coca Cola i dzinsy to przede wszystkim zadna kultura. Teraz mamy telewizje, reklamy i mode malolatow.

    Natomiast to, ze Rzeczypospolita szlachecka czerpała wzory z tamtej, chocby i mode (choc to splycasz), swiadczy o tym, ze byla to dla nich godna nasladowania, lepsza. To byl stroj, w ktorym szlachcic czul sie szlachcicem.

    (A z francuskiej to sie nabijali.)

    Mezczyzni moga cos dorzucic na temat uzbrojenia i taktyki wojennej, ja to malo rozumiem.

    • 0 0

  • lipek - polski tatar tak nazywali sie ci o których piszę
    czytaj sienkiewicza
    akurat ja wiem, że to był przodek o pochodzeniu tatarskim wyznania rzymsko-katolickiego
    sama końcówka nazwiska na -wicz wskazuje na wschodnie korzenie jego posiadacza

    • 0 0

  • co za banda gówniarzy. Dzisiaj wszystkie szkoły uczciły minutą ciszy śmierć tych dzieci. Czy nie moźecie zrobić tego samego? Po co piszecie te bzdury na forum. Zamilknijcie na cho trochę, jeśli macie trochę szacunku...

    • 0 0

  • do dyskusji
    krzyżowcy wiele rzeczy które zobaczyli na oczy i nie tylko przywlekli do europy
    tak więc syfilis jest pomostem pomiedzy orientem a zachodem

    • 0 0

  • Anonim napisał:

    ..."Dobrym przykładem jest Francja, która zawsze dobrodusznie pomagała swoim byłym koloniom arabskim. Naściągali do siebie ich jako tanią siłe roboczą i teraz mają"
    nie rozśmieszaj mnie z tymi Francuzami
    nie ściągali ich z dobrego serca tylko właśnie jako tania siłę roboczą
    a czemu ma słuzyć zakaz noszenia w szkolach chust przez muzeumanki? medaliki tez zakazali?
    a bylym koloniom to nie dobroduszna pomoc tylko interesy gospodarcze i żeby wlasne wpływy tam utrzymać :P..."

    Kolego a ja o czym pisałem? Wiesz co to ironia? Fajnie, że Ciebie rozśmieszam, tylko żebyś tak jeszcze rozumiał(a) tekst pisany...

    • 0 0

  • ty, lwia paszczka
    przecież jest cicho
    może ci w głowie huczy??

    • 0 0

  • Hej internauci

    Moze niektórzy internauci maja racje. Oddajmy hold poleglym dziateczkom. Niech smierc ich nie pojdzie na marne, a oswieci nasze umysly. Pozbadzmy sie nienawisci i uprzedzen. Niech rozsadek wezmie gore. A Pan Bog (kazdego wyznania) niech ukoji dusze rodzin. Pa, wylaczam sie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane