• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Błękitna Flaga w Sopocie i Gdyni

Maciej Goniszewski
17 marca 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
W tym roku po raz pierwszy nad polskimi kąpieliskami zawiśnie Błękitna Flaga. Jury Krajowe, które spotkało się wczoraj w Sopocie, rekomendowało do przyznania znaku Błękitnej Flagi pięć kąpielisk i port jachtowy w Łebie. W Trójmieście wyróżnione zostały kąpielisko przy Łazienkach Północnych w Sopocie i w Śródmieściu Gdyni.

Błękitna Flaga jest międzynarodowym wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Idea ta wywodzi się z Francji, ale jest obecnie wdrażana na całym świecie. Spośród państw nadbałtyckich Polska jest ostatnim, które zdecydowało się przystąpić do programu. W 2004 roku gdy w Polsce przeprowadzano pierwszą fazę pilotażową znak Błękitnej Flagi miało w Europie 2310 kąpielisk i 602 przystanie jachtowe.

- Przyznawanie flagi odbywa się dwuetapowo - informuje Mariusz Witoński, krajowy koordynator programu z Fundacji Ecobaltic. - Pierwsza faza w Polsce miała charakter zamknięty. Uczestniczyły w nim wybrane kąpieliska z Krynicy Morskiej, Gdyni, Sopotu, Trzebiatowa i Rewala, oraz porty jachtowe z Łeby i Gdyni. Dzisiaj jury krajowe zdecydowało, że wszystkie te obiekty z wyjątkiem przystani w Gdyni, zostaną rekomendowane światowemu jury do przyznania odznaczenia na sezon 2005. Światowe jury za miesiąc podejmie decyzje, czy uwzględnić naszą rekomendację.

Jak zaznaczyli członkowie jury port jachtowy z Gdyni nie otrzymał Flagi ze względów formalnych. Modernizacja portu zakończy się we wrześniu tego roku, a więc pod koniec sezonu. Z tego względu port ten powtórnie przejdzie fazę pilotażową. W tym roku jest ona już otwarta i biorą w niej udział obiekty zgłoszone przez samorządy. Oprócz przystani w Gdyni są to: kąpieliska w Sztutowie, Stegnie, Ustce, Ustroniu Morskim, Gdańsku Brzeźnie, Dąbkach i Świnoujściu oraz przystań jachtowa w Gdańsku. Jeżeli pozytywnie przejdą pierwszą fazę to mają szansę, że Błękitna Flaga zawiśnie nad nimi w 2006 roku.

- Nie jest to odznaczenie przyznawane wyłącznie obiektom nadmorskim - zaznacza Stanisław Latek, członek jury reprezentujący Polski Związek Żeglarski. - Bardzo bym się cieszył gdyby programem tym zainteresowały się samorządy mazurskie. Na razie jednak, chyba z racji lokalizacji Fundacji Ecobaltic z Sopotu, która wdraża program w Polsce, zainteresowanie wyrażają jedynie samorządy nadmorskie.

- Jest to inicjatywa dzięki której turyści planujący wyjazd nad Bałtyk, będą od razu informowani, że są tu miejsca spełniające odpowiednie wymogi do zapewnienia, zdrowego i przyjaznego środowisku wypoczynku - dodaje Ryszard Strzemieczny, z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Odznaka potwierdza wysoką jakość wody i wyposażenia zaplecza. Badaniami nie jest obejmowany natomiast piasek. Z naszych obserwacji wynika, że nie jest to potrzebne. Badaliśmy piasek z kąpielisk, które były zamykane ze względu na złą jakość wody. Piasek ten spełniał normy i nie było konieczne wprowadzanie zakazu wchodzenia na plażę. Tym bardziej odpowiednią jakość ma piasek z kąpieliska, gdzie woda jest czysta.
Maciej Goniszewski

Opinie

Najczęściej czytane