• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bliżej sądu

(TG)
23 października 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
24 października został ogłoszony przez komisarza Unii Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, A. Vitorino - Europejskim Dniem Prawa Cywilnego.

Prawo cywilne jest obecne we wszystkich sferach życia społecznego, tymczasem w odbiorze społecznym dostęp do sądu wciąż utożsamiany jest wyłącznie z prawem karnym. Właśnie dlatego dwie największe organizacje kontynentu europejskiego (Komisja Europejska i Rada Europy) zdecydowały się poświęcić specjalny dzień prawu cywilnemu.
Dzień będzie miał charakter symboliczny. Komisja Europejska planuje zorganizowanie forum internetowego na temat polityki wspólnot europejskich w odniesieniu do prawa cywilnego.

- Planowane są na ten dzień wycieczki do sądów, konferencje z udziałem przedstawicieli zawodów prawniczych, imprezy dla dzieci (konkursy rysunkowe) - poinformowała "Głos" Hanna Langa-Bieszki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku. - Przedsięwzięcia będą miały wymiar edukacyjny, a ich celem jest podniesienie kultury prawnej obywateli.

Swój znaczący udział w dostępie obywateli do sądu mają też prokuratorzy, a więc ci specjaliści zawodu prawniczego, którzy z reguły są kojarzeni z represją. - To prawda, że prokurator to osoba, która nie najlepiej społeczeństwu się kojarzy - powiedziała "Głosowi" prok. Maria Jeżowska-Kamirska, naczelnik Wydziału Postępowania Sądowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Tymczasem jesteśmy także po to, aby w sytuacjach, kiedy wymagają tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interes społeczny wszczynać postępowania cywilne. W skali roku wnosimy więc setki takich spraw, szczególnie w imieniu osób nieporadnych z uwagi na wiek, kalectwo czy chorobę.

Kodeks stanowi, że prokurator może wnieść pozew w każdej sprawie dotyczącej każdego obywatela. Może zgłosić swój udział w już toczącym się przed sądem postępowaniu. Tylko w jednej sprawie nie może tego uczynić - w rozwodowej. Są jednak dwie kategorie spraw cywilnych, w których udział prokuratora jest obligatoryjny - to postępowania o ubezwłasnowolnienie oraz o uznanie orzeczeń sądów zagranicznych.

- Najczęściej przez nas wnoszone pozwy dotyczą ograniczenia praw obywatelskich oraz podjęcia przymusowego leczenia przeciwalkoholowego - dodała prok. M. Jeżowska-Kamirska.
Bez względu na to, na ile Europejski Dzień Prawa Cywilnego przyczyni się do podniesienia świadomości prawnej społeczeństwa, sądy polskie są wprost zbombardowane cywilnymi procesami. Te, jako że nie są instytucją charytatywną, niczego za darmo nie robią, każą słono płacić, a na dodatek, na werdykty - coraz dłużej czekać.
Głos Wybrzeża(TG)

Opinie (12)

  • mama

    znaczy się zmienić rękę ?

    • 0 0

  • myjcie tyłki

    żeby nie śmierdziało

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane