• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bursztyn i turystyka

PiF
19 kwietnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Uderzeniem w dzwon Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska otworzył Gdańskie Targi Turystyczne GTT i Gdańskie Targi Sportów Wodnych POLYACHT. Wzięło w nich udział blisko 240 wystawców z 13 krajów. Oficjalnym partnerem Międzynarodowych Targów Gdańskich była w tym roku Słowacja.

- To największa tego typu impreza w Polsce północnej, a staramy się również, aby znalazła się w czołówce podobnych imprez w basenie Morza Bałtyckiego - stwierdził Kazimierz Jarecki, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora imprezy.

Słowacja prezentowała swoją ofertę pod hasłem "Mały kraj o dużym sercu". Swoje atrakcje zaprezentowały najważniejsze regiony turystyczne Słowacji, w tym uzdrowiska Trecianske Teplice, Nimnica i Aquapark Poprad. Swoją ofertę przedstawili też gospodarze narciarskich ośrodków w Tatrach Wysokich i Niskich. Nie zabrakło również słowackich specjałów, które degustowano wewnątrz stoiska, i folkloru w wykonaniu kapeli ludowej. W ramach tzw. work shop odbywały się spotkania z przedstawicielami słowackich biur podróży. Spośród ofert innych krajów Tunezja proponowała wycieczki pobytowe, Ukraina wypoczynek nad Morzem Czarnym, Litwa zapraszała do Wilna, a przedstawiciele RPA do egzotycznych wpraw na południe Afryki.

Po raz drugi swoją efertę przedstawiło największe biuro podróży z Sankt Petersburga "Neva", oferujące wycieczki do zabytkowych i najstarszych miejsc w Rosji. W targach udział wzięły także firmy z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Łotwy, Litwy i Szwecji.

O atrakcyjności turystycznej Polski przekonywali przedstawiciele samorządów, organizacji regionalnych i turystycznych. Swoje uroki prezentowały: Lubelszczyzna, Podkarpacie, Podlasie, Częstochowa oraz Związek Gmin Jurajskich. Natomiast podziemne miasto Głubczyce zaprezentuje najdłuższą podziemną trasę turystyczna w Górach Sowich.

Po raz drugi gośćmi targów będzie Baltic Sea Tourism Commission BTC, międzynarodowa informacja zajmująca się rozwojem i promocją turystyki w basenie Morza Bałtyckiego. W Gdańsku pojawili się również dyrektorzy 12 zagranicznych ośrodków Polskiej Organizacji Turystycznej. Po raz pierwszy odbyło się natomiast Forum Turystyki Biznesowej. Zbigniew Kowal, dyrektor Convention Biuro of Poland, przedstawił aktualne problemy związane z turystyką biznesową w Polsce.

Drugiego dnia targów odbyło się seminarium zorganizowane przez Katedrę Organizacji Usług Turystyczno-Hotelarskich Akademii Morskiej w Gdyni na temat "Turystyka na morzu i Pomorzu". Odbyło się również Międzynarodowe Forum Turystyki Studenckiej z udziałem studentów turystycznych szkół wyższych z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Niemiec i Polski.

Wzorem lat ubiegłych odbył się STUDY TOUR, czyli wycieczka dla zagranicznych touroperatorów i przedstawicieli mediów. Tegoroczna trasa prowadziła przez Bory Tucholskie i obejmowała m.in. Rezerwat Kamienne Kręgi, Krojanty, Park Narodowy Bory Tucholskie i Chojnice.

Zwiedzający mogli wziąć udział w Turystycznym Show, festynie promującym turystykę aktywną, czyli m.in. strzelnica paintball, ścianka wspinaczkowa i obozy przetrwania.
- To bardzo dobrze, że wraz z targami turystycznymi odbywają się targi sportów wodnych. To doskonały mariaż, który, mam nadzieję, będzie się bardzo dobrze rozwijał w przyszłości - powiedziała Kamila Lewandowska, komisarz Gdańskich Targów Sportów Wodnych POLYACHT.
Tym bardziej, że prezes Jarecki podkreślił, że targi z racji miejsca, gdzie się odbywają, Gdańska, nastawione są i będą na turystykę morską.
- Bursztyn i turystyka - turystyka i bursztyn to główne hasło naszego działania - stwierdził Jarecki.

W ramach targów POLYACHT odbyła się oficjalna premiera łodzi motorowej R 600, która ze względu na swoją konstrukcję i osiągane parametry jest zupełną nowością na rynku europejskim.
- Jest to również jedyna w Europie łódź, która ma kadłub w kształcie katamaranu - dodaje Lewandowska.

40 wystawców zaprezentowało jachty żaglowe i motorowe, pontony, wyposażenie i osprzęt do nich oraz sprzęt ratunkowy. Lewandowska zaznacza, że swoje stoiska ma w Gdańsku trzech z pięciu największych producentów jachtów motorowych w Polsce.
Natomiast w basenie o wymiarach 7 na 14 metrów swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi żeglarze w klasie Optymist. Na wodzie pokazali się również kajakarze z Klubu Wodnego "Żabi Kruk" w Gdańsku. Nie zabrakło również pokazów ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sterowania jachtów radiem.

W trakcie uroczystego otwarcia targów Rada Programowa GTT przyznała 13 nagród w III kategoriach. Otrzymali je m.in. Centrum Windsurfingowe i Żeglarskie SKŻ Hestia Sopot w kategorii: Inwestycja Turystyczna, gdański Jarmark św. Dominika, gdyńskie regaty Cutty Sark i sopocki turniej Idea Prokom Open w kategorii: impreza, folder województwa pomorskiego oraz przewodnik po województwie pomorskim w kategorii: publikacje.
Głos WybrzeżaPiF

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (13)

  • Te targi to pomyłka

    Miałem wątpliwą przyjemność wybrać się na tą imprezkę. Nie wiem dlaczego te targi w nazwie mają Polyacht? Wystawienie 4 jachtów (tych samych co w zeszłym roku) i stoiska z kapokami nie powinno zasługiować na taką nazwę. Gdzie się podziali producenci osprzętu (kilka lat temu można było kupić różne drobiazgi do jachtu albo się rozeznać w nowinkach technicznych). Jeśli chodzi o ofertę Słowacji to brakowało mi katalogów noclegów z regionów tego ciekawego kraju (np. na wzór katalogów za darmo dostępnych w każdym biurze turystycznym w Austrii). Szczytem wszystkiego było już to jak na jednym stoisku za ulotkę z adresami domków wypoczynkowych na Kaszubach pani kazała zapłacić 2zł - chyba nie na tym polega promocja turystyki.
    Pozdrawiam

    • 0 0

  • taaaak teraz widzę
    ten bursztyn to był wyłącznie w wyobraźni pana Jareckiego...

    • 0 0

  • cepelida

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane