• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bursztynowa Arena Bałtycka

Michał Stąporek
15 lutego 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 

Niczym bursztyn ma lśnić w Gdańsku Baltic Arena, stadion szykowany na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Po raz pierwszy pokazano projekty architektoniczne tego obiektu.



- Wybudujemy Baltic Arenę, która pomieści 44 tys. kibiców. Stadion będzie rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale w całym basenie Bałtyku i Europie Północnej - zapowiada Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Dwa lata temu zapowiadaliśmy gruntowną modernizację stadionu Lechii przy ul. Traugutta. Jednak wybranie Gdańska do grona miast, w których mają zostać rozegrane polskie mecze Mistrzostw Europy w 2012 roku, oraz wzrost szans Ukrainy i Polski na otrzymanie prawa do organizacji tych mistrzostw skłoniły nas do radykalnych działań

Koncepcja architektoniczna stadionu, powstała w niemieckiej pracowni architektonicznej Rhode Kellermann Wawrowsky, która w swoim dorobku ma m.in. projekt Areny auf Shalke w Gelsenkirchen, rzeczywiście robi wrażenie. Dla jednych bryła bursztynu, dal innych złoty pierścień, dla jeszcze innych starannie wypieczony precel powstanie na 32-hektarowej działce w Letniewie, pomiędzy ul. Marynarki Polskiej, Uczniowską a torami kolejowymi. Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska, z wykształcenia architekt zapewnia, że jego sylwetka będzie widoczna z wód Zatoki Gdańskiej.

- Konstrukcja zadaszenia stadionu o miodowo-bursztynowej elewacji inspirowana jest wręgami tradycyjnej gdańskiej kogi. To, że jest ona niezależna od konstrukcji trybun sprawi, ze będzie prostsza w budowie i bezpieczniejsza w eksploatacji - tłumaczy zastępca prezydenta.

Koszt budowy stadionu i towarzyszącej mu infrastruktury szacowany jest na ok. 80 mln euro czyli ok. 320 mln zł. Jak na razie jedyne pewne pieniądze na ten cel to 58 mln zł zarezerwowane w WPI. Skąd pozostałe środki? - Unijny program ZPORR, rządowa dotacja i być może wsparcie prywatnego inwestora - jednym tchem wyliczają przedstawiciele władz miasta. W przypadku tego ostatniego raczej wskazują na tzw. koncesję budowlaną niż na partnerstwo publiczno-prywatne, które de facto jest martwe z braku uregulowań prawnych.

Koncepcja architektoniczna jest już gotowa, ale to dopiero początek drogi do budowy stadionu. W tym roku miasto zleci opracowanie projektu technicznego inwestycji, który pochłonie ok. 10 proc. kosztów całego projektu, czyli ok. 8 mln euro. Miasto musi też odzyskać teren, na którym stanie Baltic Arena. - Jesteśmy właścicielem tych terenów, ale są one oddane w wieczystą dzierżawę ogródkom działkowym. Koszt ich odzyskania szacujemy na kilkanaście milionów złotych - przyznaje Wiesław Bielawski.

Pozwolenie na budowę powinno zostać wydane na przełomie roku 2007 i 2008. Ale dla całegoprojektu niezwykle istotna będzie data 8 grudnia br., gdy UEFA wybierze organizatora Mistrzostw Europy 2012.

Co się stanie gdy Polska nie zostanie jednak organizatorem Mistrzostw Europy, lub Gdańsk straci miejsce wśród miast-organizatorów? - Stadion powstanie tak, czy siak. Jeżeli nie w perspektywie czterech lat, to może dziesięciu. Jak stadion powstanie, to ja jeszcze młody chłopak będę - zapewnia z uśmiechem Paweł Adamowicz.
Baltic Arena
pojemność: 44 tys. miejsc
koncepcja: Rhode Kellermann Wawrowsky
spodziewany koszt: 80 mln euro
planowane rozpoczęcie budowy: przełom 2007/08

Miejsca

Opinie (291) 5 zablokowanych

  • "Jeżeli nie w perspektywie 4 lat...

    ... to może dziesięciu" - a może wcale ??? s****i muchy, jak zwykle w gdańsku...

    • 0 0

  • Jasne, że BUDOWAĆ!!!

    to jest inwestycja, na dodatek w dużej części finansowana ze środków unijnych. Nie sfinansują nam remontów szkolnych kibli, to chyba jasne. Sensowne inwestycje przynoszą zyski, stąd jest rywalizacja pomiędzy krajami o organizację olimpiad, mundiali i prestiżowych mistrzostw świata. Takie imprezy odbywają się w miejscach na odpowiednim poziomie i przynoszą ZYSKI, mogące w przyszłości finansować remont tych nieszczęsnych szkolnych kibli. Dostajemy wędkę, a czy potrafimy nią łowić...to zależy od nas, a skoro ryby nie dają, to BRAĆ CO DAJĄ!

    • 0 0

  • oj kiki???

    Wiesz jaka jest rola gminy??
    Nie sport w czystej postaci, a promocja rekreacji ruchowej a do tego głównie dzieci i młodzieży.
    Bo właśnie jedną z form spędzania czasu wolnego przez dzieci jest rekreacja ruchowa. Uczestnictwo w niej może przyczynić się do rozbudzenia potrzeb rozwoju i doskonalenia ciała, tworzenie szerokich możliwości o charakterze prozdrowotnym, kondycjonującym i kulturotwórczym.
    Administracja rządowa poprzez swoje organizacje i struktury o centralnym zasięgu oraz jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek tworzenia warunków do pełnego uczestnictwa dzieci i młodzieży w rekreacji ruchowej.
    Poczytaj coś z zakresu ekistyki i społeczności autorów n.t. "Roli gminy w organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży w zakresie rekreacji ruchowej" - szczególnie możliwości, ale też obowiązki w zakresie rekreacji ruchowej i podstawowa rola jednostki samorządu terytorialnego tj. gminy.
    Rola gminy w organizacji czasu wolnego dzieci w zakresie rekreacji ruchowej sprowadza się do trzech zasadniczych płaszczyzn:
    - organizacja przez Urząd Gminy imprez sportowo - rekreacyjnych, (lub współudział urzędu Gminy w organizacji imprez sportowo - rekreacyjnych,
    współpraca z instytucjami prowadzącymi programową działalność zakresie rekreacji ruchowej).
    Zapewnienie także uczestniczenia w takich zajeciach przez dzieci z rodzin patologicznych.
    Dzięki takim zajęciom dzieci mają możliwość na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Zapewnienie kolonii i zimowisk.
    Tworzenie ognisk TKKF i klubów dzielnicowym i pomaganie tym małym klubom w zagospodarowywaniu dzieci, młodzieży i ludzi w sporcie socjalnym, aby aktywizować ich.

    Bursztynowa Arena Bałtycka jest wrzucona w dzielnice Letniewo bez zadnych analiz koncepcji , wczesniejszych badan itp, itd.. Wyglada mi to faktycznie na kampanie wyborcza i to zupełnie bezgłowie.

    Zobaczcie jak sie buduje w Pekinie np. "Ptasie Gniazdo" to teren zajmujacy 1200ha na lini Tienanmen - Smoczy Tron - i osi Centr.XXI w. tz. osi potęgi i siły Sheng Fu części północnej, ale tam sie buduje z głowa a nieekonomicznie, rozrzutnienie, nieracjonalnie, nie.... , nie......

    • 0 0

  • Miłośniku Sopotu

    Już drugi raz zwracam Ci uwage, ze w bezczelny sposób opluwasz całą naszą nacje, choć winne są patologiczne jednostki i różne sił, które nimi kierują.
    Wiesz, że na ten stan wpłyneły rozbiory Polski, utrata niepodległości, a rządy zaborcze utrudniały rozwój oświaty, hamowały wszelkie próby reform. Do tego struktura sprawiała, ze jak dzisiejsze mohery promowano a nawet zależało pewnej warstwie , aby ciemnota się panoszyła.
    Przeobrażenia społeczno - ekonomiczne z początków XIX stulecia zdawały sią pobudzać do wysiłków wychowawczych w zakresie czasu wolnego dzieci. Wychowanie zdrowego pokolenia stawało się niejako patriotycznym obowiązkiem w walce o niepodległość Polski.
    Kiedy Polska odzyskuje w 1918 r niepodległość i przystępuje do tworzenia własnej administracji, pozycja wychowania fizycznego jest już dość znaczna.
    W okresie międzywojennym rekreację fizyczną traktuje się jako formy spędzania wolnego czasu, wyodrębnia się ją coraz bardziej ze szkolnego wychowania fizycznego.
    Gwałtowny rozwój cywilizacyjny, jaki dokonał się w drugiej połowie XX wieku, oraz następujące w wyniku tego zmiany warunków i sposobów życia ludzi, spowodowały pojawienie się szeregu zjawisk społecznych, zarówno o charakterze pozytywnym jak i negatywnym. Szczególną rolę w przezwyciężaniu zagrożeń współczesnej cywilizacji odgrywa rekreacja fizyczna/ruchowa, poprzez którą rozumiemy wszelkie formy aktywności, nie tylko fizycznej, aprobowane społecznie, podejmowane dobrowolnie w czasie wolnym dla odpoczynku, rozrywki oraz kształtowania osobowości.
    Od wielu lat naukowcy(i tu mamy ogromne doświadczenia) podkreślają potrzebę wychowania społeczeństwa do korzystania z czasu wolnego, czyli "wychowania do czasu wolnego" lub, jak określają to inni autorzy "wychowania rekreacyjnego", czy "wychowania do relaksacji". Niestety zamieszania polityczne i walki o elektorat prowadzone bez skrupułów powoduja narastanie chamstwa, cwaniactwa, złodziejstwa co obserwujemy na biezaco w TV i w życiu.

    • 0 0

  • po co nam to....

    Jesli inwestować w sport. To nie lepiej pieniadze przeznaczyc na hale gimnastyczne, boiska, korty tenisowe, pływalnie itp. dla ludzi młodych. Miejsca na których sport sie uprawia!! A nie tylko się ogląda. Taki stadion na co nam się przyda? Aby rozegrać mecz II-go czy III-cio ligowy!! Paranoja!! ZAINWESTUJMY BY SPORT MOŻNA BYŁO UPRAWIAĆ!!

    • 0 0

  • 320 MLN PLN

    Za tą kase (320mln PLN) można zakupić 35 zmodernizowanych składów 14WE ,takie jakie ma skm.warszawa.pl ,ale jak widać ,nikomu niepotrzebny stadion ma pierszeństwo... niestety.

    • 0 0

  • to nie jest ważne najważniejsze jest to co chce wyborcza

    przecież to najmądrzejsza i jedynie słuszna gazeta

    zatem jak będzie popierać to powstanie jak nie to uszanujmy to....

    • 0 0

  • rociek

    Całkowicie masz racje, zobacz ile przychodzi na mecze Lechi, kto będzie utrzymywał ten molocha?
    Musimy najpierw wyedukować społeczeństwo, a także kibiców, bo w innym razie musimy monitorowac(zgodnie z obowiazujacym prawem cały Gdańsk a i kolejki, pociągi, itd) Kto za to zapłaci?

    • 0 0

  • pozyjemy, zobaczymy:d

    Jesli wszystko sie uda to beda u nas pozniej mecze narodowe :d jakies elimacje do MŚ, Euro :d wiec nie pisac bzdur ze pozniej sie nie przyda...

    • 0 0

  • wiec nie pisac bzdur

    Natalka, mogę Cię zrozumieć tylko jako kobiete!!
    Wiec pytanie pomocnicze do Ciebie jesli jestes "takim expertem". Dlaczego jeszcze nie wybudowano AQUAParku, SCKATEParku, itd.....?
    dziś nawet w chinach robi sie symulacje finansowe, a jak za pewne wiesz pierwszy na świecie stalowy stadion na ponad 90 tys. widzów ma kosztować ponad 5 mld $ i składał sie bedzie z 8 segmentów,konstrukcji z elementów przypominających "ptasie gniazdo" a to ze wzgl. na wystepujace tam akt.sejsmiczna.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane