• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Całe morze darmowych publikacji w Internecie

Łukasz Stafiej
2 lipca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Rarytasem dla bibliofilów będą z pewnością stare przewodniki. Rarytasem dla bibliofilów będą z pewnością stare przewodniki.

Przewodniki po Gdańsku sprzed stu lat, stare pocztówki i mapy czy wreszcie książki i wszystkie magazyny poświęcone tematyce morskiej. Dzięki projektowi "Cyfrowe Morze" Gdańskiej Biblioteki Cyfrowej już niedługo za darmo i całkowicie legalnie będzie można to wszystko ściągnąć z sieci.



Digitalizacja to przede wszystkim żmudny proces skanowania. Digitalizacja to przede wszystkim żmudny proces skanowania.
Digitalizacja - czyli skanowanie i zamieszczanie w Internecie - książek, magazynów i gazet to nic nowego, a ostatnio - na szczęście dla czytelników - wręcz moda wśród dyrektorów bibliotek. Uruchomiona kilka miesięcy temu Gdańska Biblioteka Cyfrowa postanowiła jednak znaleźć nietypowy pomysł na siebie.

- Nie chcieliśmy skanować kolejnych wydań "Pana Tadeusza", ponieważ tzw. kanon literatury w wielu placówkach się dubluje - mówi Iwona Joć, kierownik działu regionalnego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej i autorka projektu "Cyfrowe morze". - Szukaliśmy czegoś nowego i okazało się, że w polskich bibliotekach cyfrowych praktycznie nie ma bazy publikacji poświęconych tematyce morskiej.

Do listopada bibliotekarze planują przenieść z papieru na serwery blisko 1300 publikacji. Po wejściu na stronę biblioteki i instalacji darmowego programu, czytelnik będzie mógł przeglądać pomorskie przewodniki z początku wieku, stare mapy i pocztówki znad morza czy wreszcie kilkanaście tytułów magazynów morskich, m.in. "Żagle", "Przegląd Morski", "Morza, Statki, Okręty", "Rybak" oraz wydawane od 1924 roku "Morze".

- Staramy się również o umowy licencyjne na książki takich autorów jak Lech Bądkowski, Andrzej Perepeczko czy Stanisława Fleszarowa-Muskat - mówi Joć. - Chcielibyśmy zeskanować również wszystkie egzemplarze "Dziennika Bałtyckiego" i archiwalne wydania "Głosu Wybrzeża".

Zeskanowane publikacje można znaleźć na stronie Gdańskiej Biblioteki Cyfrowej pod adresem www.gbc.org.pl, a już niedługo również na www.bibliotekacyfrowa.eu. Projekt "Cyfrowe morze" jest dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejsca

Opinie (53) 10 zablokowanych

  • A co z bogactwem literatury niemieckojęzycznej?

    prasa i literatura polska prezentuje się dość skromnie w porównaniu z ogromem rynku prasowego miasta Danzig - przewodników, gazet i dzienników, dzieł historycznych itd. może najpierw za to by się wziąć a nie za jakiegoś tam Perepeczkę?

    • 2 0

  • Gratulacje !!!!

    Dobry pomysł, życzę powodzenia i trzymam kciuki.

    • 0 0

  • słabo

    co z tego ,że są skany jeśli wyglądają jak tandetne ksero i nie znajdziesz numeru który jest w całości,bo strony są poobcinane u dołu przez co brakuje tekstu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane