• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cenny dar dla Muzeum Morskiego w Gdańsku

Dominik Sokołowski
17 lipca 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło się wczoraj o cenny nabytek: zabytkową wagę do prochu strzelniczego. Uroczystość przekazania odbyła się w siedzibie CMM.
- Jest to obiekt unikatowy, który po opracowaniu naukowym trafi na wystawę poświęconą historii stoczni gdańskich i budownictwa okrętowego - mówi Maria Dyrka, wicedyrektor muzeum. - Pomimo, że zbiory muzeum są bogate, nie było w nich do tej pory takiego eksponatu.

Niecodziennym darczyńcą jest niemieckie małżeństwo, państwo Eva i Siegfried Wolk. Pani Eva pochodzi z Gdańska, z którego wyjechała po II Wojnie Światowej. Jej mąż pochodzi z Królewca, służył w niemieckiej marynarce wojennej i od tego czasu datuje się jego pasja kolekcjonerska pamiątek marynistycznych. W jego kolekcji znalazła się waga do prochu, pochodząca z pokładu niemieckiego pancernika "Danzig" z 1905 roku.

- Zastanawiałem się co zrobić z wagą, która znajdowała się w mojej kolekcji w Niemczech Południowych - opowiada Siegfried Wolk. - Informacje w prasie niemieckiej o spotkaniu Gunthera Grassa z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, natchnęły mnie pomysłem o skontaktowaniu się z władzami Gdańska i przekazania wagi miastu, gdzie z racji pochodzenia powinna się znajdować.

O bliższe przedstawienie historii wagi poprosiłem panią doktor Elżbietę Wróblewską, starszego kustosza działu historii żeglugi i handlu morskiego CMM:
- Jest to waga jednoszalkowa i służyła do odważania porcji prochu. Waga porcji była uzależniona od typu używanej amunicji. Następnie zważona porcja prochu zapakowana w specjalny woreczek wraz z pociskiem była ładowana do lufy. Na wadze znajdują się ciekawe oznaczenia: 12 oznacza rok 1912; 7 okręg nadzorczy Kilonia; 2 urząd miar w Altona (Hamburg); DR to skrót od Rzesza Niemiecka. Waga była używana na pokładzie krążownika sms "Danzig", zbudowanego w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku w 1905 roku. Okręt ten był ostatnim z serii 7 podobnych, wszystkie nosiły nazwy miast. Krążownik brał udział w I Wojnie Światowej, a następnie w ramach reparacji wojennych przeszedł pod banderę Wielkiej Brytani.

Podczas uroczystości przekazania Siegfried Wolk został odznaczony medalem Przyjaciela Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W imieniu Rady Miasta, prezydenta Gdańska i mieszkańców podziękowania złożył Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek. Na zakończenie uroczystości Siegfried Wolk przygotował niespodziankę, przekazał CMM obraz z XVIII wieku przedstawiający ówczesną panoramę Gdańska.
Wystawa na której będzie można podziwiać cenną wagę jest przygotowywana w siedzibie muzeum na Ołowiance.
Głos WybrzeżaDominik Sokołowski

Miejsca

Opinie (1)

  • Sol w oku niektorym

    Jesli jest sie z zachodu to sie jest tym najgorszym, pracujesz u jakiegos czarnucha, udajesz damulke i jeszcze smie sie
    Museum obdarowac. Wedlug lesia pokory wiecej, a nie
    obdarowywac. Robic mu konkurencje, a on sam obdaruje cie
    zawiscia. Wielki filozof. Z mojej strony to bardzo dobrze swiadczy o czlowieku, ktory dzieli sie tym co posiada i to
    bardzo cennym i wartosciowym przedmiotem. Podziwiam.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane