• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Centrum Gdańska przenosi się do Wrzeszcza

Bożena Aksamit
21 lutego 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kompendium wiedzy o historii koszar we Wrzeszczu
We Wrzeszczu powstaną dwie nowe mikrodzielnice mieszkaniowe. Budowana jest trzecia w Polsce pod względem wielkości galeria handlowa, a tuż za CH Manhattan na miejscu starej zajezdni autobusowej mają stanąć trzy szesnastopiętrowe wieżowce.

Stare koszary w centrum Wrzeszcza poszły pod młotek w grudniu 2005 roku. Za 20 hektarów gruntu firma Hossa zapłaciła Agencji Mienia Wojskowego około 70 mln zł. Dwa miesiące później Grupa Żywiec sprzedała nieruchomości po browarze Heweliusz. Niecałe 7 ha za kilkanaście milionów złotych kupił kartuski deweloper Przedsiębiorstwo Budowlane Górski, który czeka na zatwierdzenie nowego planu zagospodarowania.

W obydwu tych miejscach w ciągu kilku lat wyrosną dzielnice mieszkaniowe. Nowoczesna architektura wpisze się w XIX-wieczne budynki koszarowe i przemysłowe.

Gdzie znajduje się główne centrum handlowe Trójmiasta?

Trzecie miejsce to stara zajezdnia przy ul. Partyzantów, gdzie obecnie znajdują się centra handlowe Sukces i Sukces Bis. Firma GCH Manhattan, właściciel terenu, postanowiła je rozebrać i na hektarowej działce zbudować trzy szesnastopiętrowe wieżowce z 250 mieszkaniami i apartamentami.

Największy wpływ na zmianę wizerunku Wrzeszcza będzie miała bez wątpienia inwestycja Hossy. Do dzielnicy napłyną nowi, majętni ludzie.

- Inwestycja mieszkaniowa na terenie dawnej jednostki jest bardzo dobrym pomysłem. Gotowa jest cała infrastruktura. Działa komunikacja miejska, są szkoły itp. To bardzo dobry kierunek w rozwoju miasta - uważa Piotr Lorens z Zakładu Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. - Galeria Bałtycka będzie stanowiła natomiast domknięcie przestrzeni handlowej we Wrzeszczu.

Koncepcja zabudowy terenów pokoszarowych będzie gotowa za pół roku. Obecnie trwa wyburzanie zniszczonych budynków i oczyszczanie terenu. Kilka XIX-wiecznych, neorenesansowych gmachów koszarowych będzie jednak remontowanych pod okiem konserwatora zabytków, a dzielnica będzie powstawała zgodnie z planem zagospodarowania tworzonym zgodnie z jego wytycznymi.

- Kilka budynków stojących do strony ul. Słowackiego objętych jest ścisłą ochroną - tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków. - W paru kolejnych ochronie podlegają fragmenty. Cała inwestycja ma być tak przeprowadzona, aby pozostał "genius loci". Będą np. eksponowane korytka dla koni, koniowiązy. Wszystko po to, aby przypominać gdańszczanom, że przed wiekiem były tu koszary Czarnych Huzarów.

W Hossie cały czas trwają prace nad przygotowaniem koncepcji nowego miejsca na mapie Wrzeszcza.

- Jeżeli stara konstrukcja wytrzyma, to w niektórych XIX-wiecznych obiektach powstaną mieszkania - mówi Iwona Ziemianowicz, szefowa marketingu Hossy. - Na reszcie terenu będziemy budować nowocześnie - domy mieszkalne i budynki biurowe, ale zdecydowanie to będzie dzielnica mieszkaniowa.
O koszarach

Koszary zostały zbudowane pod koniec XIX wieku. Do najcenniejszych zabytków na ich terenie należą neorenesansowe budynki kasyna. Do pierwszej wojny światowej koszary były siedzibą pułku Czarnych Huzarów, którzy wsławili się męstwem w czasie wojen napoleońskich. W czasach Wolnego Miasta Gdańska stacjonowały tam oddziały policji, a tuż przed wybuchem wojny na terenie obiektu odbywały się tam szkolenia gdańskich oddziałów SS, które m.in. we wrześniu szturmowały Pocztę Polską. Do końca lat dziewięćdziesiątych koszary przy ul. Słowackiego stały się siedzibą dywizji szturmowo-desantowej, czyli Niebieskich Beretów.

O browarze

Nieruchomość po browarze Heweliusz to pięć hektarów powierzchni użytkowej oraz 1,5-hektarowy staw na terenie parku Kuźniczki. Na tym obszarze stoi 28 budynków, z czego kilka - z wyjątkowymi wnętrzami oraz obszernymi piwnicami - znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

W 1995 roku Rada Miasta Gdańska sprzedała 49 proc. gminnych udziałów browaru spółce Brewpole. Cztery lata później Elbrewery z Elbląga kupiło Brewpole i właścicielem gdańskiego browaru został Żywiec - właściciel Elbrewery. W lutym 2001 Żywiec zamknął zakład, przenosząc produkcję do Elbląga. Oficjalny powód - nierentowność. Miasto w 2001 r. wytoczyło spółce proces o zapłatę 15 mln dol. odszkodowania za niezrealizowane inwestycje. Sąd odrzucił żądania miasta. Gmina złożyła apelację, którą w 2003 r. sąd ostatecznie odrzucił. Proces kosztował Gdańsk 159 tys. zł.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit

Opinie (120) ponad 10 zablokowanych

  • tak

    boję się myszy i pająków

    • 0 0

  • heh

    im wiecej mieszkan tym lepiej, moze w koncu za kilka lat ceny spadna

    • 0 0

  • Miasto oddało zadarmo te tereny zczego sie tu cieszyć!!!!

    Miasto zainwestowało w browar miliony sprzedało je firmie zywiec zagrosze pod warunkiem ze bedzie rozbuduje browar a ta zlikwidowała sobie najcenniejszy browar izlikwidowała sobie konkurencje w gdańsku sprzedali z ogromnym zyskiem pod centrum i deweloperke miasto ma tylko ztego straty !!!
    Urzad miasta sie procesował z Zywcem przez 5lat i przegrał dodatkowi sam proces kosztował kilkaset tysiecy!!

    WIEC CZEGO SIE TU CIESZYĆ ZE ZYWIEC KTÓREGO WŁASCICIELEM JEST HOLENDERSKA FIRMA ZARABIA KOKOSY NASZYM KOSZTEM!!

    • 0 0

  • HEVELKE,

    A tak naprawdę, to na ile "miasto" cie orżnęło? Bo mnie jakoś nic nie ubyło....ale frajerstwo, jak zwykle, ma pretensje do wszystkich świętych. Browar był prywatny i miałes tam udziały?

    • 0 0

  • baja

    on tak tylko marudzi, bo lubi, bo to sens jego zycia

    • 0 0

  • HEVELKE

    no coz, umowe układał najlepszy proFesur (ma sie za prawnika i ekonomiste)b.wiceprezydent M.Gdańska, wiec co tu dodac:)
    Tylko jakoś winnych nie widać, także te kilkaset tys.zł. zapłacili mieszkańcy.
    Głópie i błędne decyzje kosztują!!!! a płaci za to przeciętny GDAŃSZCZANIN/NKA

    • 0 0

  • stracilismy teren za 15milionów dolarów

    teraz ten teren jest wart 40 milionów czy li tyle kasy zarobił Holenderski żywiec i tyle straciło miasto

    Gdańsk to jedno z najgorzej rządzonych miast w kraju.

    • 0 0

  • Do studentów głupotologi stosowanej

    miasto jest utrzymawane z podatków kazdy majatek miast to majątek jej mieszkańców ,miasto ze sprzedarzy nieruchomosci ma kase którą potem wydaje barany na mieszkańców!!
    ąz sie dziwie ze takie tu maty tu wogle nieznajacyh podstaw sie wolgle odzywają

    Teraz sobie policz jeden z drugim madralo co za tą kase miasto mogło by zrobić dla mieszkańców.albo wracaj dziecko doszkoły na edukacje!!

    • 0 0

  • HEVELKE,

    jedyna rada: zmień miasto! Proponuję coś ze "ściany wschodniej"....tam Twoi, Rodacy, Swojacy.....nie męcz się, PO CO?

    • 0 0

  • Hevelke

    Tak wygląda dyskusja z trollem - "nie podoba ci sie to zmień miasto, he he, na ścianie wschodniej, he he". Zero argumentów tylko hasła, jak po praniu mózgu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane