• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chaos zamiast porządku: po pierwszym dniu nowego prawa śmieciowego

Katarzyna Moritz, Patryk Szczerba
2 lipca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Na Osiedlu Młodych W Gdańsku śmieci nie zostały wywiezione przez całe przedpołudnie. Miały zostać usunięte po godz. 15. Na Osiedlu Młodych W Gdańsku śmieci nie zostały wywiezione przez całe przedpołudnie. Miały zostać usunięte po godz. 15.

Awantury, setki telefonów, sterty zalegających odpadów, brak pojemników - tak wystartowała reforma śmieciowa w Gdańsku. Lepiej jest w Gdyni i w Sopocie.



Czy przy twojej posesji wystąpiły problemy z odbiorem odpadów lub dostawą pojemników?

W Gdańsku największe zamieszanie pojawiło się na terenie liczącej niemal 3 tys. mieszkań spółdzielni mieszkaniowej Osiedle Młodych zobacz na mapie Gdańska. Mieszkańcy od rana przychodzili do administracji osiedla, tłumacząc, że w zsypach i altanach zalegają sterty śmieci, których rano nikt nie wywiózł.

Rejon ten obsługuje nowa na trójmiejskim rynku firma Remondis z Warszawy, która w wyniku przetargu przejęła piąty sektor w Gdańsku. Obejmuje on osiedla takie jak Żabianka, Jelitkowo, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień.

- Jest beznadziejnie, do dziś nikt z tej firmy się do nas nie zgłosił, żeby pobrać klucze do altan, mieszkańcy przychodzą z pretensjami, bo choć mamy godzinę 14, do tej pory nikt nie przyjechał po odbiór odpadów. Dodatkowo mieszkańcy w czasie weekendu postanowili pozbyć się wielu nadprogramowych odpadów - wyjaśnia Katarzyna Cobel z administracji Osiedla Młodych. - Byliśmy przekonani, że nowa firma przyjedzie wcześniej, rozezna teren, pobierze klucze. To nieprofesjonalne, żałujemy, że nie obsługuje nas dotychczasowa firma.

Pracownicy spółdzielni powiadomili nas, że pracownicy warszawskiej firmy po klucze do altan i odbiór śmieci zgłosili się dopiero tuż przed godziną 15. Czytelnicy donoszą, że problemów nie brakowało nie tylko na Osiedlu Młodych. Remondis nie dostarczył też pojemników na Osowę do domków jednorodzinnych. Lepiej było w obsługiwanej przez tę firmę spółdzielni "Żabianka", choć tam też były sygnały, że nie wszędzie pojemniki zostały odpowiednio oznaczone.

Co na to przedstawiciele firmy?

- Nic mi nie wiadomo na temat braku pojemników. Na suche odpady na pewno są, bo przejęliśmy je od PRSP. Ponadto w poniedziałek rozstawialiśmy 560 pojemników na odpady mokre na Żabiance, Jelitkowie i Osowej. Pojemników nam nie brakuje. Jeżeli są jakieś niedociągnięcia, mogą one wynikać z błędnie wypełnionych deklaracji - zastrzega Monika Snopek z firmy Remondis z Warszawy.

Czytaj też: Pierwszy dzień reformy śmieciowej: nie ma kubłów, jest klapa

PRSP, które odbiera odpady z reszty Gdańska, teoretycznie miało ułatwioną sytuację. Odbiera śmieci z tych miejsc, gdzie pojawiali się do tej pory. Jednak mimo to nasi czytelnicy alarmowali, że w wielu miejscach brakowało kubłów.

- Przyznaję, mieliśmy sporo telefonów, że nie wszędzie dotarły pojemniki. Będziemy reagować na bieżąco i wszystko zostanie załatwione w najbliższych dniach. Często to efekt błędów w deklaracjach - argumentuje Mariusz Bogusz, prezes PRSP.

Tymczasem na stronie internetowej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który koordynuje reformę śmieciową, pojawił się w poniedziałek komunikat, gdzie zgłaszać problem z pojemnikami. Po raz kolejny jednak opinie mieszkańców są skrajnie inne od zapewnień urzędników.

- To praktycznie niemożliwe, żeby się połączyć, bo podane telefony są ciągle zajęte - wyjaśnia pan Marcin.

W Gdyni właściciele nieruchomości musieli zatroszczyć się o pojemniki sami. Po rozmowach miasta z firmą Sanipor, która wygrała przetarg na odbiór odpadów w mieście, udało się dojść do porozumienia i specjalny bonus otrzymali właściciele domków jednorodzinnych. Tym, którzy zadeklarowali segregowanie odpadów, firma dostarcza zestaw cztery worków na odpady (po jednym na szkło oraz papier i opakowania wielomateriałowe, a także po dwa na plastik i metale). Przynajmniej do końca roku zapełnione worki będą odbierane, a za każdy właściciele otrzymają nowy, pusty worek na dany rodzaj odpadów.

Na problemy mogą się natknąć mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych. Większość zarządców złożyła zapotrzebowanie na pojemniki stosunkowo wcześniej.

- W połowie czerwca zostały już nam dostarczone. Przy okazji zostawiliśmy stare pojemniki i dzięki temu przy każdej pergoli stoi cały zestaw. Już mam sygnały, że część jest zapełniona, ale mam nadzieję, że sytuacja szybko się w tym względzie unormuje. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało za kilkanaście dni - wyjaśnia Ireneusz Bekisz, prezes Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Część spółdzielni podpisała nowe umowy z dotychczasowymi dostarczycielami pojemników.

- Firma, z którą współpracowaliśmy zaoferowała najniższą cenę, w związku z tym wybraliśmy ich ofertę. Nie ma u nas żadnych problemów, ale postaraliśmy się zadbać o tę kwestię wcześniej - mówi Jolanta Kalinowska, prezes spółdzielni "Posejdon".

Mieszkańcy alarmują, że nie wszędzie jest tak dobrze. Pojemniki docierają wciąż chociażby do pergoli na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Bałtyk", która zamówienie do Saniporu złożyła kilka dni temu.

- W poniedziałek po godz. 11 dotarły do nas, teraz są rozwożone po dzielnicach. Sytuacja powinna być niebawem w pełni unormowana - deklaruje jedna z pracowniczek spółdzielni.

W Sopocie w związku z zamieszaniem z wyborem metody pobierania opłaty, deklaracje śmieciowe można składać jeszcze do 15 lipca. W lipcu ruszy też wydawanie pierwszych pojemników i stojaków do zabudowy jednorodzinnej. Wielorodzinna została już wyposażona. Największe spółdzielnie mieszkaniowe, jak z Kamiennego Potoku, Sopotu Dolnego i Przylesia deklarują, że pojemniki do segregowania śmieci są rozstawione.

Reforma śmieciowa i Informacje dla mieszkańców:

Od 1 lipca w całej Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa o czystości w gminach. Wszystkie odpadki przeszły na własność gmin, a te są zobowiązane do podstawienia mieszkańcom pojemników, które pozwolą na sortowanie odpadków (w Gdańsku na suche i mokre, w Sopocie i Gdyni na papier, szkło, plastik).

Gdańsk czystemiastogdansk.pl

Telefoniczne zgłaszanie brakujących pojemników do firm wywozowych:

PRSP SA (sektory 1, 2, 3, 4, 6) - tel. 58 309-00-00 wew. 333 (kontenery), wew. 338 (pozostałe pojemniki)

REMONDIS Sp. z o.o. (sektor 5) - tel. 58 782-28-70
W przypadku problemów z dodzwonieniem się do wykonawców prosimy o zgłaszanie do ZDIZ na numery telefonów: 58 55-89-533, 58 55-89-528, 58 55-89-526, 58 55-89-525.

Zobacz, w którym sektorze mieszkasz

Gdynia smieciodnowa.pl 58 77 23 500

Sopot sopocianiesegregują.pl 58 551 38 27

Miejsca

Opinie (376) 4 zablokowane

  • !

    Władza nie jest od jakichś tam śmieci.Władza jest od przywilejów i słodkiego życia.Kto tego nie widział przez 6 lat,to pewno jest na emigracji.

    • 12 2

  • Stara,narodowa zasada

    Brudzimy, śmiecimy a ponad wszystko się modlimy.
    Jakoś to będzie.
    Po nas niechby nawet potop.

    • 6 8

  • kolejny

    skok na nasze kieszenie. Nieudolność, amatorszczyzna i buta urzędasów, dla których tylko nasze kieszenie są ratunkiem. Jedynym profesjonalnym zabiegiem jaki opanowali samorządowcy, politycy i rząd, jest dbałość o własne kieszenie, nasze są tylko do opróżniania pod byle pretekstem. A tych jest coraz więcej. Ponad 60 lat czekam na normalność. Gdzie ja się urodziłem?

    • 21 3

  • Komuno wróć?

    Nasz rząd dzielnie walczy z problemami nieistniejącymi w innych krajach.
    Normalnie jakbym słyszał telewizję z lat 80 i walkę o sznurek do snopowiązałek.

    • 20 2

  • PO pierajmy

    • 6 4

  • Żabianka - Sztormowa - co z wentylacją w pomieszczeniach ze śmieciami? (1)

    jestem ciekawa jaka wentylacja jest tam w środku? zamurowali każdą szpare !!! Ciekłe+ ciepło+brak wentylacja= SMRÓD jakiego nikt nie czuł jeszcze
    a ja mieszkam okno obok...

    • 9 4

    • Fakt, po zaspawaniu zsypów śmierdzi w całej klatce o wiele bardziej...

      ciekawe zjawisko...

      • 4 0

  • Osowa śmieci

    W deklaracji złożyłam zapotrzebowanie na większy pojemnik na mokre śmieci i nic. Na pojemnik stary naklejono kartkę w którym pouczono co mam do niego wrzucać . Na Osowej robimo to od 3 lat. Maria

    • 6 2

  • Rozwalono działający system

    ukarano wszystkich po równo i zapewniono kolesiom stołki i dochody. Tylko o to chodziło w tej "reformie". Pamiętajmy o segregacji śmieci przy urnach wyborczych za dwa lata.

    • 21 2

  • Ludziska co się podniecacie (5)

    musi być okres przejściowy, co jednej noc za pomocą złotej różczki miał to ktoś zrobić. Dać tydzień na unormowanie sprawy a wtedy jak nic się nie zmieni to wory w rękę i wyrzucać Każdy pod swoim urzędem gminy/miasta.

    • 5 19

    • jak mi plują na łeb to mam mówić, ze deszcz pada?

      • 9 2

    • Tydzień na unormowanie już minął pod koniec czerwca. Od 1 lipca wszystko powinno już działać

      • 3 1

    • Właśnie ,tylko spokój nas uratuje

      masz rację

      • 0 2

    • na unormowanie powinny byc co najmniej trzy miesiące albo i sześć - od 1 stycznia (1)

      To był czas na nauczenie ludzi, co jest suche, co jest mokre, wyrobienie nawyków, sprawdzenie idiotycznej reformy w praktyce i dokonanie poprawek.

      • 4 1

      • ... a w styczniu,

        zamiast stawiać wszędzie pojemniki na "mokre" i "suche" i pilotować ich wywóz w praktyce, władza kłóciła się o stawki podwyżki i jak najlepiej wziąć mieszkańców "za buzię".

        • 4 0

  • Smieciowe oszustwo.

    Oszustwo,mamy w śmietniku trzy pojemniki oznaczone jako suche,wszyscy ładuja śmieci jak popadnie,gdzie pojemniki do segregacji?Był syf i pozostał,tylko kolesie kasę na tym przekręcie przytulili.

    • 18 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane