• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcą zawieszenia sprzedaży Polanki Redłowskiej na 5 lat

Patryk Szczerba
14 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku
Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie. Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie.

Pięcioletnie zawieszenie prac dotyczących sprzedaży terenu Polanki Redłowskiej i prowadzone przez zewnętrznych ekspertów konsultacje społeczne dotyczące przyszłości miejsca. To nowe pomysły społeczników z Miasta Wspólnego, rady dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana i gdyńskiej Platformy Obywatelskiej na najbliższy czas. Apel o wstrzymanie prac nad przyszłością Polanki trafił na biurko prezydenta Gdyni, a konsultacje z mieszkańcami rozpoczną się za tydzień, w piątek.



Nowa inicjatywa dotycząca Polanki Redłowskiej zyska popularność?

Przypomnijmy: Próby uchwalania planu dla terenu obejmującego Polankę Redłowską trwają od blisko 10 lat.

W październiku odbyła się kolejna dyskusja w tej sprawie. Kolejny raz dyskutowano zdalnie, co urzędnicy tłumaczyli sytuacją pandemiczną.

Znowu przekonywano mieszkańców zaniepokojonych losem terenu, że prace nad planem i jego uchwalenie nie oznaczają automatycznej sprzedaży i budowy hotelu.

Polanka Redłowska: dyskusja i kolejne uwagi do projektu



- Dopiero zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego staną się podstawą do podejmowania decyzji dotyczących przyszłości tego obszaru, czyli potencjalnej sprzedaży Polanki Redłowskiej - mówiła Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.

Przyszłość Polanki Redłowskiej: artykuły i opinie



Po dyskusji złożono uwagi, które czekają na rozpatrzenie. Czekać za to nie chcą społecznicy z Miasta Wspólnego i wraz z gdyńską Platformą Obywatelską proponują kolejną inicjatywę mającą włączyć mieszkańców do dyskusji o przyszłości terenu.

Pierwszym krokiem jest tzw. moratorium, które w piątek Martyna Regent z Miasta Wspólnego i Tadeusz Szemiot, szef klubu radnych PO w gdyńskiej Radzie Miasta, przekazali prezydentowi Gdyni.

Pięć lat wstrzymania prac i konsultacje z niezależnymi ekspertami



To apel o zawieszenie planów dotyczących sprzedaży terenów na Polance na pięć lat.

Jednocześnie wraz z dr. Wojciechem Ogrodnikiem, zawodowo zaangażowanym w badanie procesów społecznych i wykładowcą związanym z Wydziałem Socjologii UW i UMG, a także przewodniczącym Rady Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, zwrócili się do zespołu niezależnych ekspertów zajmujących się prowadzeniem konsultacji społecznych o przeprowadzenie panelu dotyczącego możliwych rozwiązań obecnego impasu.

Odsłoną walki o Polankę Redłowską był napis z apelem o niesprzedawanie terenu wyświetlany na miejskich budynkach. Odsłoną walki o Polankę Redłowską był napis z apelem o niesprzedawanie terenu wyświetlany na miejskich budynkach.
- Swoje poparcie dla inicjatywy i przeciw pomysłom zabudowy Polanki wyrażają również rady dzielnic, jednostki, które są najbliżej mieszkańców i które najlepiej wsłuchują się w ich głos. Gdynianie nie powinni być ignorowani, ale jeśli prezydent uważa nasz głos za głos niekompetentny, to oferujemy mu głos ekspertów - wyjaśnia Wojciech Ogrodnik, przewodniczący Rady Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana.
Eksperci będą zatrudnieni przez posła Platformy Obywatelskiej Tadeusza Aziewicza. Zaczną pracę jeszcze w styczniu. W weekend rusza też zbiórka publiczna i nabór chętnych do udziału w konsultacjach społecznych.

Zaangażowani w obronę Polanki Redłowskiej podkreślają, że zarówno oni, jak i inni przeciwni działaniom prezydenta mieszkańcy nie chcą konfliktu i proszą o jedno - wstrzymanie planów sprzedaży i wzięcia pod uwagę wniosków, które pojawią się dzięki konsultacjom.



Społecznicy: nie ma rozmowy, są komunikaty



Jak mówią, pięć lat to wystarczający czas, by włączyć do dyskusji o Polance Redłowskiej mieszkańców i wskazać, jaka ma być przyszłość ważnego nie tylko dla gdynian miejsca.

- Choć Gdynia posiada profesjonalny zespół Laboratorium Innowacji Społecznych, który mógłby przeprowadzić konsultacje, to od 2017 r., gdy pojawił się temat zmiany planu miejscowego na Polance Redłowskiej pod budowę hotelu, nie mamy do czynienia z rozmową, a z komunikatami ze strony prezydenta, które jednoznacznie wskazują, że z jego punktu widzenia nie ma alternatywy wobec planów sprzedaży Polanki - podkreśla Martyna Regent z Miasta Wspólnego.
Jak wskazuje, obiektywizm i jednocześnie profesjonalizm mają zapewnić niezależni eksperci, którzy nie będą obciążeniem finansowym dla miasta.

- Pragnąc zapewnić wysokie standardy bezstronności, postanowiliśmy odwołać się do ekspertów niezwiązanych z Gdynią. Zależy nam też na zaangażowaniu w konsultacje grup, których głos do tej pory nie wybrzmiał. Nie oczekujemy od Urzędu Miasta, by do pracy skierował własne zasoby, ale liczymy na dobrą wolę ze strony władz miasta - wyjaśnia.
Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie. Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie.

Gdyńska PO: to szansa dla prezydenta Wojciecha Szczurka



Na rangę tematu, jakim jest przyszłość Polanki Redłowskiej, zwraca z kolei uwagę Tadeusz Szemiot.

- Kilka tysięcy podpisów złożonych pod petycją Miasta Wspólnego sprzeciwiającą się planom sprzedaży, wielki ruch społeczny wokół inicjatywy Polanka dla Wszystkich, rekordowe 500 uwag do planu miejscowego dla terenów Polanki. To wszystko to przejaw kapitału społecznego, którego nigdy za wiele. W polskiej rzeczywistości, czy nawet w gdyńskiej, zintegrowanie tylu ludzi wokół lokalnej inicjatywy to jest, jeśli nie fenomen, to bardzo rzadka sytuacja - opowiada.
Wojciech Ogrodnik, Martyna Regent i Tadeusz Szemiot składający apel do prezydenta Gdyni o wstrzymanie działań związanych z Polanką Redłowską. Wojciech Ogrodnik, Martyna Regent i Tadeusz Szemiot składający apel do prezydenta Gdyni o wstrzymanie działań związanych z Polanką Redłowską.
Przekonuje, że prezydent Gdyni, jeśli chce zachować wysokie poparcie, nie może pozwolić sobie na ignorowanie tak szerokiego sprzeciwu wobec działań miasta związanych z Polanką Redłowską.

- Zmarnowanie tego przez władzę publiczną, która wydaje duże pieniądze, żeby na innych obszarach Gdyni wywołać elementarne zainteresowanie wspólną przestrzenią publiczną, byłoby poważnym błędem. A tu mamy coś autentycznego, naturalnego i mocnego. To wszystko powinno dać do myślenia prezydentowi Szczurkowi, że jego upór w tej kwestii jest wbrew oczekiwaniom społecznym - wskazuje.
Do środy na adres polankadlawszystkich@gmail.com można przesyłać zgłoszenia. Pierwsze spotkanie odbędzie się online w piątek, 21 stycznia, w godzinach 17-20.

Debata Trojmiasto.pl na temat Polanki Redłowskiej



W pierwszych miesiącach 2020 r. w Portalu Trojmiasto.pl zorganizowaliśmy cykl debat, oddając głos osobom o różnych poglądach na zmiany na Polance Redłowskiej.

W sprawie Polanki Redłowskiej wypowiadali się:


  1. urzędnicy z gdyńskiego magistratu,
  2. społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Wspólne,
  3. architekci z warszawskiej pracowni LandAr Project,
  4. gdyńska architekt Danuta Skwiercz-Kijewska,
  5. gdyński architekt Paweł Osicki,
  6. ówczesny wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień,
  7. prof. Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.


Quiz Trójmiasto i morze. Na jedno pytanie na pewno znasz odpowiedź! Średni wynik 45%

Trójmiasto i morze. Na jedno pytanie na pewno znasz odpowiedź!

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (263) ponad 10 zablokowanych

  • Mówiłem

    Wybudować suterene dla homoseksualnych prostytutów - to byłby precedens na skalę Europejską który przykułby uwagę wielu ludzi z miast Europejskich

    • 4 3

  • Opinia wyróżniona

    Dawno temu w tym miejscu były baseny. (4)

    Była wysoka wieża. Skakałem z niej do basenu. Teraz trzeba odtworzyć to co było.

    • 75 11

    • Teraz deweloper ogrodzi teren i wstęp tylko dla bogaczy (2)

      Szczurek dlaczego?

      • 16 4

      • (1)

        Bo to teren przeznaczony tylko dla bogaczy. Kaska do miasta musi lecieć. Pozdrawiam.

        • 2 0

        • w zasadzie to lepiej jakby kasa do miasta nie leciała, prawda?

          drogi mieszkańcy niech sobie naprawiają sami, w czynie społecznym. Lodowisko też niech sobie sami zbudują.

          • 1 3

    • Dawno temu, na tych terenach był lodowiec. Świetnie się z niego zjeżdżało na sankach, trzeba odtworzyć lodowiec, byłaby to jedyna taka sztuczna atrakcją na świecie.

      • 11 10

  • Nowoczesne centrum

    Tam trzeba zbudować super nowoczesne centrum a nie jakiś mierny hotel lub basen

    • 3 2

  • Opinia wyróżniona

    Zostawić jak jest (18)

    A ja bym to zostawiła jak jest. Cudowny teren do zabaw z dziećmi.

    • 80 13

    • i własnie dlatego twoje zdanie nie powinno mieć żadnego znaczenia a bawic się z dziećmi możesz w dziesięciu innych miejscach (11)

      Polanka powinna być wykorzystana na zabudowę Hotelową i nikt nie powinien mieć wpływu na decyzje przedewszystkim mieszkańcy którzy zawsze są przeciwko inwestycjom a i tak d*py nie chce im się nikomu ruszać z przed telewizora żeby nawet wyjść przed swój budynek na spacer.

      • 6 26

      • (7)

        Przepraszam, ale jak trzeba być aroganckim, żeby napisać "twoje zdanie nie powinno mieć żadnego znaczenia" mieszkance Gdyni? Czyżby przedstawiciel potencjalnego inwestora?

        • 20 2

        • Niestety, ale ma rację (6)

          Gdyby słuchać takich mieszkańców to bylibyśmy już drugim Radomiem. Właśnie przez takie myślenie inne Polskie miasta nam odjechały.

          • 2 12

          • Zapraszam do podróży po Polsce (5)

            Czy byłeś/byłaś w innych miastach w Polsce, że masz takie porównanie? Nieprawdą jest co piszesz. Gdynia uchodzi za prężnie rozwijające się miasto, bogate, atrakcyjne do mieszkania i pracy. Czasy, kiedy wszystko było betonowane pod osiedla i hotele, powoli się kończą. Mieszkań i hoteli jest wbród, lecz są dostępne dla nielicznych bogaczy lub stoją puste. Młodsi nie mają gdzie mieszkać, a kolejne tereny zielone, należące do wszystkich mieszkańców, są zabudowywane.

            • 7 2

            • W Sopocie masz Hotele przy samej plaży - może powinni je zburzyć i zrobić tam polanę dla mieszkańców? (4)

              Z tych Hoteli płyną pieniądze do miasta, które można wykorzystać na infrastrukturę, oświatę, sport, cokolwiek. Pusta polana to tylko zmarnowane miejsce i koszt. 3/4 obszaru Gdyni to tereny zielone, nie musimy walczyć o każdy skrawek jak to ma miejsce w gęsto zabudowanej Warszawie. A młodzi mają gdzie mieszkać, mieszkań jest dużo na każdą kieszeń.

              • 0 10

              • O tak, zróbmy z Gdyni kolejny Sopot! (1)

                Więcej zapijaczonych turystów, zrujnowanych krajobrazów i tandetnej architektury!

                • 7 2

              • O tak, zróbmy z Gdyni kolejny Radom!

                i narzekajmy jak to miasto podupadło.

                • 1 4

              • Gdynia nigdy nie będzie sopotem

                • 2 0

              • można wykorzystać dla dobra wąskiej kility i kilku utuczonych nowobogackich

                liczba mieszkańców Gdyni spada, Sopotu spada na łeb. Na co komu pieniądze z hoteli, skoro i tak nikogo nie stać na mieszkanie w tym turystycznym raju?

                • 3 1

      • Nie patrz na innych

        Przez pryzmat własnego nosa

        • 1 6

      • chyba cię porąbało.

        • 2 0

      • Troll...

        czy zwykły skusyn ? oto jest pytanie ;)

        • 1 0

    • Cudowny śmietnik.

      • 2 2

    • 3/4 terenu Gdyni to lasy (1)

      a ludzie przyczepili się do polanki, gdzie i tak nie chodzą

      • 1 9

      • Tam jest rezerwat a po rezerwat się nie łazi poza wyznaczonymi szlakami...

        • 3 1

    • (1)

      Przecież to miejsce to jest wstyd... Wielka dziura w ziemi, kawałek trawnika, parking i dziurawa droga dojazdowa...

      • 2 4

      • jeśli ktokolwiek tam przychodzi to tylko po to aby obalić flaszkę

        a ludzie blokują inwestycję, która przyniosłaby całemu miastu pieniądze

        • 0 4

    • I tak do wody

      • 0 0

  • Zostawić

    Zostawić jak jest

    • 6 0

  • Opinia wyróżniona

    Naprawdę wiele nie potrzebna (4)

    Przecież to może być przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjne.
    Uporządkować teren. Zrobić kilka boisk do gry i miejsca na grila.
    Ustawić kilka śmietników których widok nie będzie radził
    Zachować duże połacie trawnika aby rodziny mogły rozłożyć koc

    Nie potrzebna na początki basenu i wywalać pieniędzy w błoto. To może być najpiękniejszy teren rekreacyjny w Polsce dla Mieszkańców. Tylko czy władza. Sprawie myśli o Mieszkańcac?

    • 92 9

    • Kasa ! Kasa ! Kasa ! (1)

      Tylko to interesuje rządzących ! 100% podwyżki apanaży Szczurka należy "wygospodarować" !

      • 5 1

      • kasa kasa kasa

        A lodowisko to niby za co miałoby zostać wybudowane? Przez mieszkańców w czynie społecznym?

        • 1 3

    • masz już takich miejsc w Gdyni multum

      i wiesz co? są puste.

      • 0 0

    • Po co

      Żeby g*wniarze mieli gdzie chlac

      • 0 0

  • Popieram samorządne władze Gdyni bo są prorodzinne (1)

    Dyrektorem LIS-a w Gdyni jest siostra przyrodnia jednego z Prezydentów Gdyni otrzymuje jedno z największych wynagrodzeń w Gdyni. W Centrum Eksperyment tez familia pracuje na eksponowanym stanowisku za dobrą kaskę jednym słowem vivat familia władz miasta. Plebs niech siedzi cicho

    • 10 0

    • Rodzina na swoim !

      • 2 0

  • Polanka na sprzedaż- to żart, Polanka jest nasza mieszkańców i dla nas należy ją urządzić

    • 4 0

  • Walczę o Polanke

    Chociaż nie wierze, ze to się uda. Jakbteraz wmieszali do tego jeszcze politykę (PO) , to nie wydaje mi się to dobrym ruchem. Polanka dla wszystkich, bez podziałów politycznych. Dla mieszkańców.

    • 7 0

  • Honor

    Wystarczy odejść z honorem ze stanowiska a na odchodne zrobić prawdziwy gest w stronę mieszkańców.
    Niestety mało ludzi to potrafi całe życie
    wszystko na przekór ,pełno buty zarozumialstwa i nie potrafienie się odklejenia od steru. Efektem tego jest że potem na starość zdziwienie idziesz chodnikiem a ludzie z daleka jak widzą przechodzą na drugą stronę.

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane