• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcesz zarobić w lecie? Wynajmij mieszkanie turystom

Ewa Budnik
1 lipca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Turyści poszukują najczęściej wyposażonych mieszkań i apartamentów położonych jak najbliżej morza. Turyści poszukują najczęściej wyposażonych mieszkań i apartamentów położonych jak najbliżej morza.

Posiadanie nieruchomości w atrakcyjnej nadmorskiej lokalizacji może oznaczać... niemały dochód z wynajmu. Turyści poszukują najczęściej mieszkań dwupokojowych albo niezależnych pokoi w mieszkaniach na wynajem.



Wynajmując lokum w czasie wyjazdu wakacyjnego wybierasz:

Sposobów na zarobek jest kilka. Wynająć można całe mieszkanie bądź pokoje. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej opłacalne i sprawia mniej kłopotów, ale możliwe jest tylko, jeśli dysponujemy nieruchomością na wynajem lub jeśli mamy gdzie się podziać na czas wynajmu.

Tak robią państwo Jeżewscy z Gdańska Oliwy. - Mamy domek na Kaszubach. Tam spędzamy całe lato. W tym czasie mieszkanie w mieście pracuje na nas. Przyjeżdżamy tylko, kiedy trzeba pożegnać gości i przyjąć następnych. W ten sposób na naszych dwóch pokojach w Oliwie zarabiamy przez dwa miesiące od 4 nawet do 8 tysięcy złotych. Po kilku latach takiego wynajmu mamy już swoich stałych klientów.

Największe szanse na wynajem mają właśnie takie metraże. - Klienci z Polski i zagranicy szukają najczęściej mieszkań dwupokojowych, bo to dobre miejsce do zatrzymania dla rodziny z dziećmi lub par znajomych - tłumaczy Bogusława Oleś z Nieruchomości Extra. - Wielopokojowe mieszkania znajdują z kolei chętnych wśród grup znajomych, którzy chcą razem spędzić wakacje w komfortowych warunkach. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się kawalerki.

Aby mieszkanie miało szansę na wynajem, musi mieć określony standard. Jeśli kuchnia jest niewyposażona, a łazienka dawno nie była remontowana, znalezienie chętnych na letni wynajem może być problemem.

- Klienci szukają nieruchomości jak najbliżej morza, w dobrym standardzie i w dobrej cenie - tłumaczy Bogusława Oleś. - Mieszkanie musi być czyste, schludne, z telewizorem. Wysłużone meble z poprzedniej epoki czy brzydka łazienka nie wchodzą w grę. Dodatkowym atutem jest bezpieczne miejsce postojowe dla samochodu.

Szczególnie dobrze zarobić mogą osoby, które mają apartamenty lub mieszkania w dobrej lokalizacji i w budynku o wyższym standardzie. Taką nieruchomość można przerobić na maszynkę do zarabiania pieniędzy.

- Osoby, które nie mają czasu albo możliwości, aby lokal o cechach apartamentu urządzić i wyposażyć tak, aby w pełni zasługiwał na to miano, mogą się się do nas zgłosić. Aranżujemy go tak, aby spełniał oczekiwania najbardziej wymagających klientów - mówi Aleksandra Różycka z firmy Royal Apartments w Sopocie. - Potem każdy z apartamentów ma swojego opiekuna, a my zajmujemy się zapewnieniem klientów. W zeszłym roku, pomimo nie najniższych cen wynajmu, sezon był obłożony w 97 procentach. Najemcy to głównie osoby z zagranicy oraz z Warszawy, Łodzi, Poznania. Na wynajmie najtańszych apartamentów z wyższej półki można zarobić w sezonie na czysto około 10 - 15 tysięcy złotych miesięcznie.

Jak szukać klientów? Oczywiście przez Internet. Stron, gdzie można zamieścić swoje ogłoszenie nie brakuje. Spora baza znajduje się w portalu Trojmiasto.pl.

Tu porównać można również ceny wynajmu. To, ile można zarobić, zależy od standardu i lokalizacji nieruchomości, jaką dysponujemy.

W Sopocie (blisko plaży z dostępem do kuchni i wspólnej łazienki) ceny zaczynają się od 50 - 60 złotych za osobodobę. Jeżeli nieruchomość położona jest dalej od morza, cena może spaść nawet do 25 złotych za dobę - zwłaszcza przy dłuższym wynajmie. Na takiej samej zasadzie ceny kształtują w Gdańsku (tu w cenie jest także Główne i Stare Miasto) i Gdyni (tu jest nieco taniej).

Zakładając, że uda nam się w sezonie wynajmować mieszkanie dwupokojowe czterem osobom przez miesiąc za 40 złotych za dobę od osoby, to jesteśmy w stanie zarobić na nim 4800 złotych.

Przy ustalaniu cen pamiętać trzeba jednak, że inaczej niż w przypadku wynajmu długookresowego, w cenę wliczone są także media. Dlatego od powyższej kwoty odliczyć trzeba koszty eksploatacyjne. Odliczyć należy również podatek w/g wybranego sposobu rozliczenia z fiskusem.

Przygotowując się do wynajmu mieszkania pamiętać trzeba o konsekwencjach, jakie grożą wynajmującym mieszkanie - zniszczeniach i ewentualnym braku zapłaty za wynajem.

- Zanim przekażemy klucze do lokalu, sporządźmy umowę z najemcą i sprawdźmy jego tożsamość na podstawie jego dokumentów - radzi Błażej Bąkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Jeżeli dokumenty lub tożsamość najemców wzbudzi w nas niepokój, możemy zrezygnować z wynajmu. Zanim wpuścimy obce osoby do mieszkania, warto także dokładnie opisać jego zawartość. Informacje te mogą znajdować się w standardowej umowie. Wymieniając bardziej wartościowe urządzenia, podajmy ich producenta, nazwę, numer seryjny i stan. Jako wynajmujący, mamy także prawo domagać się zapłaty całej należności z góry.

Zgodnie z prawem

Jeśli chcesz wynająć pokój lub całe mieszkanie, to zgodnie z prawem powinieneś zapłacić od tego podatek. Zasady na jakich można rozliczyć się z urzędem skarbowym określa Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może rozliczyć się na zasadach ogólnych, stosując stawki według skali PIT - 18 lub 32 procent. Ten sposób rozliczenia umożliwia uwzględnienie kosztów wynajmu. Rozliczenie z tego tytułu następuje co miesiąc (opisany przelew do urzędu skarbowego, któremu podlegamy). Po zakończeniu roku podatkowego należy wykazać dochody w rozliczeniu rocznym.

Można także rozliczyć się ryczałtem od tzw. przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatku wynosi wtedy 8,5 proc. i nie można odliczyć kosztów. Najem trzeba zgłosić wcześniej do Urzędu Skarbowego, podatek odprowadzić comiesięcznie, a po zakończeniu roku podatkowego, rozliczyć do końca stycznia przy pomocy PIT 28 (niezależnie od np. PIT 36).

Pytania w sprawach podatkowych można zadawać konsultantom w Krajowej Informacji Podatkowej pod nr telefonu: 0 801 055 055 lub 22 330 03 30.


Umowa najmu

Nawet, jeśli zamierzasz wynająć mieszkanie tylko na dwie - trzy doby, pamiętaj o podpisaniu umowy najmu. Taki dokument chroni obie strony przed ewentualnymi przykrymi skutkami najmu.

W dokumencie musi znaleźć się informacja o miejscu i dacie zawarcia umowy, dane wynajmującego i najemcy (pesel, adres stałego zamieszkania oraz seria i numer dowodu osobistego lub paszportu). Wynajmujący powinien określić, jakim prawem do lokalu dysponuje: np. własnością odrębnego lokalu czy którymś z praw spółdzielczych. Dalej opisujemy wynajmowane mieszkanie czy pokój (adres, ilość pomieszczeń i wyposażenie, wartościowe przedmioty można opisać podając nazwę i serię). W przypadku wynajmu sezonowego określamy termin najmu: od - do. Wyraźnie określona musi być także kwota do zapłaty oraz sposób płatności (z góry na konto bankowe, z góry gotówką lub w inny sposób). Jeśli wynajmujący chce pobrać kaucję, jej wysokość oraz sposób rozliczenia również określa się w umowie. Wynajmujący może zastrzec sobie odpowiednie potrącenie z kaucji kosztów, wynikłych ze zniszczeń spowodowanych przez najemcę.

Umowa jest ważna po własnoręcznym podpisaniu przez obie strony.

Opinie (52) ponad 10 zablokowanych

  • Sezon w polsce jest zbyt krótki aby na ty zarobić. Najpierw robić remont a potem tam mieszkać po turystach. No i z kasą i pitami biegać po urzędachI Średnia przyjemność!

    • 7 0

  • to nie takie oplacalne (2)

    mam 2 chaty na wynajem 2 i 3 pokoje centrum gdyni i w czasie wakacji ciezko dostac 100pln za dzien (2 pokojowe) do tego najchetniej wynajem na dzien dwa, a poza sezonem to sami kombinatorzy pomieszkaja 2-3 miechy i daja dyla, mieszkanie koszt ok 300tys a po odliczeniu napraw i czynszow zostaje z 5-7tys w roku to nedzny interes

    • 11 1

    • Bez obrazy (1)

      ale widocznie w Gdyni jest cieniutko z wynajmem. Ja kupiłem sporo taniej mieszkanie niż piszesz (w Gdańsku Brzeźnie), w bloku z wielkiej płyty i co nieprawdopodobne - nie trzeba było w nim nic robić poza odświeżeniem ścian. W lato 140-160 za dobę to żaden problem.

      • 1 1

      • ale ja sie nie obrazam

        tylko pisze jak jest, mieszkania mam bo nie moge sprzedac, to nie jest moj wybor tylko chodzi o sam fakt. jasne ze zamiast 2 pokoi lepiej miec 2 kawalerki nad morzem

        • 4 0

  • Spoko, zaraz w Sopocie przybędzie komunalek

    będzie więcej chętnych by komuś wynająć...

    • 4 0

  • wspomnienie po wczasowiczach (3)

    - obita emalia na wannie (korzystałam z niej kilka lat i nic jej nie bylo),
    - nadtopiony blat (chyba ktoś gorący garnek z kuchenki postawił),
    - ślad po papierosie na parapecie i na parkiecie,
    - plama od napoju na sofie,
    - przesiąknięte papierosami mieszkanie (ja nie palę).

    No i mega syf po pobycie. Zarobiłam - uwaga - 1000 zł!
    Samo sprzątanie zajęlo mi kilka wieczorów.

    • 22 2

    • jak wynajmujesz to do kogo masz pretensje? (1)

      hotelarze zawsze musza ewentualne szkody wliczac w koszty,wiec przestan sie zalic

      • 7 2

      • już nie wynajmuję

        • 2 0

    • cos nie możemy znaleźć twojego PIta

      ....chyba sie nie zapodział, a może go nie było?

      • 1 0

  • @ właściciel: Już i tak przez cały rok nieźle się kasy nałapiesz, więc się nie wymądrzaj. Ceny wynajmu są podbijane jak tylko można, a potem nie ma opcji - trzeba brać, bo wszędzie drożyzna. Poza tym już widzę jak zgłaszasz swoich studentów i swoich turystów, żeby rozliczyć się ze skarbówką. Śmieszne.

    • 2 6

  • chamstwo w kamienicy

    A mnie strasznie irytuje łażący na w pół nago facet po klatce schodowej w kamienicy gdzie mieszkają dzieci. Sasiedzi na lewo wynajmują mieszkanie a my inni lokatorzy musimy , k....., cierpieć przez debili. Właściciele wyprowadzaja się nie wiadomo dokąd i przyjeżdżaja tylko przy wymianie chołoty oraz po szmal. na uwagi słysze tylko sorki tacy ludzie . Mam w pupie ich sorki i wypieprze każdego obcego , który bedzie mi sie szwendał w kamienicy.

    • 8 3

  • nie dziekuje (2)

    wynajmowania mam dosyc, bo sama wynajmuje i place tyle, ze sie w glowie nie miesci, musze w koncu zainteresowac sie kredytami i kupnem wlasnego

    • 5 0

    • (1)

      oj z kredytem to latwo teraz nie jest...

      • 1 0

      • kąty

        Ciekawe gdzie patrzyłaś. Pewnie kierowałaś się pięknymi reklamami za 1% co w rzeczywistości i tak jest niemożliwe do spełnienia. Mi w getin dali tyle ile chciałem sporą zdolność uzyskałem i problemów nie robili. Może pałacu nie kupuję ale swoje cztery kąty w końcu mam.

        • 0 1

  • taka bida w Polsce ? wystarczy przejść 80 % kwater w sopocie które nie odprowadzają podatków (1)

    za wynajem letnikom pokoi ......wszystko dzieje się oficjalnie z ogłoszeń

    gdzie jest URZĄD SKARBOWY ?

    • 7 3

    • Proszę o pomoc

      Witam mam pytanie czy ktoś z sopotu starał się o zgodę na wynajem pokoi lub mieszkania proszę o ODP. Jaką była ODP. Z góry dziękuje aniasopot5@wp. pl ODP. Proszę na meila dziękuje

      • 0 0

  • nie wynajmujcie mieszkań " WAFFCE " to zadłużone buraki i tępoty traktujące ludzi jak śmieci i służbę

    zostawiają po sobie mega gnój i dużo zniszczeń w mieszkaniach bo im wszystko wolno ( tak im się wydaje ) albo bierzcie kaucję bo zostawia Wam mega pobojowisko

    • 7 2

  • obłożenie 97% - chyba w bajce, Royal to ściema...

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane