• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Chodźmy prawą stroną. Także po pasach"

Mariusz
16 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Pieszych obowiązują te same zasady co kierowców - a więc ruch prawostronny. W praktyce mało kto tego przestrzega. Pieszych obowiązują te same zasady co kierowców - a więc ruch prawostronny. W praktyce mało kto tego przestrzega.

- Zgodnie z kodeksem obowiązuje w Polsce ruch prawostronny i dotyczy to także chodników. Tymczasem chodząc, jestem często zmuszony wymijać osoby, które idą lewą stroną. To samo dotyczy przejść dla pieszych. Uważam, że powinno się edukować w tej sprawie - pisze pan Mariusz.



Czy miewasz scysje z powodu opisanych powodów z innymi pieszymi?

Oto jego spostrzeżenia:



Jako pieszy bywam załamany obojętnością i brakiem kultury innych użytkowników drogi, jaką też przecież jest chodnik. O ile na ulicy to nie do pomyślenia, by ktoś jechał środkiem albo ograniczał możliwość wyprzedzania, bo to niebezpieczne i można stracić od tego zdrowie, o tyle na chodniku coraz częściej panuje w tym względzie "wolna amerykanka". Piesi nie zwracają na siebie uwagi, chodzą środkiem albo lewą stroną, nie zachowując ostrożności.

Ruch prawostronny także na chodnikach



O ile się orientuję, to zgodnie z kodeksem obowiązuje w Polsce ruch prawostronny i dotyczy to także chodników. Tymczasem, gdy sam idę chodnikiem, to jestem często zmuszony wymijać osoby, które idą lewą stroną swoim prawym bokiem. Często tacy piesi mają problem, żeby się posunąć. I pojawia się kłopot, zwłaszcza gdy spotykamy się na wąskim chodniku, zastawionym np. częściowo przez samochody, co - jak wiemy- jest nagminne.

Teraz wielu pieszych jest zapatrzonych w telefon i nie do końca wie, co dzieje się naokoło. Takich jestem w stanie nawet zrozumieć. Nie rozumiem natomiast osób, które na zatłoczonym chodniku utrudniają swobodne przejście swoją stroną albo wzdrygają się, gdy ktoś ich wyprzedza, bo np. zajmują całą szerokość chodnika - stojąc. Wtedy narasta we mnie złość.

Chodnik to przestrzeń współdzielona i powinniśmy się nią odpowiednio dzielić, a nie próbować prostacko zawłaszczać jak miejsca w komunikacji miejskiej po to, by położyć torby czy nogi.

Podobne problemy na przejściach dla pieszych



Zresztą podobne problemy są na przejściach dla pieszych. Gdy pasy są wąskie, a po przeciwnych stronach sporo ludzi, to bywa naprawdę ciekawie. W ruch idą łokcie, pojawiają się wyzwiska, potrącenia. A wystarczyłoby zachować kilka prostych zasad.

Przede wszystkim starać się iść jak najbliżej prawej strony, zachowywać odległość od poprzedniego pieszego i może nie gestykulować zbytnio na pasach. Przypominam, że używanie telefonu na pasach jest - w myśl uaktualnionych przepisów sprzed roku - zakazane.

Wiem, że szanse na to, że tłumy pieszych nagle dostosują się do ruchu prawostronnego na chodniku, są małe, ale chyba warto o tym przypominać. Etykieta dobrego zachowania na chodniku powinna być jednak wpajana od małego, tak jak inne zasady kulturalnego wychowania. Dzięki temu może choć trochę będziemy szczęśliwsi.
Mariusz

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (306)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane