• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcą ciszy nocnej na lotnisku. Co na to Port Lotniczy?

Maciej Korolczuk
14 lipca 2024, godz. 18:00 
Opinie (878)
Lotnisko tłumaczy, że wprowadzenie ciszy nocnej ograniczyłoby siatkę połączeń nawet o 30 proc. Lotnisko tłumaczy, że wprowadzenie ciszy nocnej ograniczyłoby siatkę połączeń nawet o 30 proc.

Według rankingu AirHelp gdańskie lotniskoMapka to najlepszy port lotniczy w kraju i 51. na świecie. Tymczasem w ostatnim czasie nasiliły się głosy niezadowolonych mieszkańców z południa Gdańska, domagających się - wzorem innych europejskich lotnisk - nocnego zakazu startów i lądowań. Władze portu lotniczego zdają sobie sprawę, że nocą hałas może być uciążliwy, ale ze względu na obecny etap rozwoju lotniska cisza nocna nie może zostać wprowadzona.




Czy przeszkadzają ci nocne starty i lądowania na lotnisku?

Na problem z nocnym hałasem generowanym przez samoloty podchodzące do lądowania lub startujące z Rębiechowa uwagę zwróciła pani Małgorzata. Nasza czytelniczka podkreśla, że każdego dnia już po północy ląduje na lotnisku planowo kilkanaście samolotów, z czego ostatnie ok. 3:00.

Nocny hałas przez samoloty przeszkadza mieszkańcom



- W nocy z 4 na 5 lipca słychać było lądujący samolot tuż przed 4 nad ranem. Kilka ma też planowane starty, np. dzisiaj w nocy ma wystartować samolot o 3:00. Czy to jednak nie jest przesada? Samoloty podchodząc do lądowania w Gdańsku, na ogół przelatują już bardzo nisko nad gęsto zamieszkanymi dzielnicami, jak Chełm, Wzgórze Mickiewicza czy Morena, generując duży hałas poważnie zakłócający wypoczynek nocny. Latem, gdy z powodu temperatury na zewnątrz okna w mieszkaniach są otwarte, jest to szczególnie uciążliwe. Na wielu nawet bardzo dużych lotniskach międzynarodowych (jak Frankfurt, Monachium, Paryż-Orly, Hamburg, Londyn-Heathrow czy Zurich) obowiązuje, najczęściej w godzinach 23:00-6:00 cisza nocna, tzw. core night. Wyjątkiem są loty państwowe, wojskowe, ratownicze czy też sytuacje kryzysowe. Na lotniskach tych mogą też operować samoloty opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika. Niestosowanie się do zakazu generuje wielokrotne zwiększenie opłat lotniskowych. W ich ślady, jako pierwsze w Polsce, poszło warszawskie lotnisko na Okęciu, wprowadzając w 2018 r. "ciszę nocną" w godz. od 23:30 do 5:30. Cisza taka obowiązuje również na krakowskim lotnisku w Balicach w godz. od 1:00 do 5:00. Myślę, że najwyższa pora, aby do tego grona dołączyło lotnisko w Gdańsku, czyniąc tym samym ważny gest wobec zamieszkujących okolice lotniska mieszkańców. Wprowadzone rozwiązanie znacząco zwiększy komfort naszego snu.
Podobne głosy otrzymujemy od mieszkańców także w naszym Raporcie. Nasilają się one główne latem, bo zbiegają się wówczas dwa czynniki: ciepłe noce, podczas których wiele osób śpi przy uchylonych lub otwartych oknach oraz wzmożony ruch lotniczy (głównie realizowanych nocą połączeń czarterowych).


06:02 15 CZERWCA (aktualizacjaakt. 06:42)

Hałas samolotów nad Orunią (100 opinii)

Sobota, 6 rano i jeden za drugim samolot nad Orunią wyje. Tak wiem na wieś mam się wynieść. Tu miasto jest. Pozdrowienia na kontrolerów lotów i pana prezesa. A i jeszcze dla pilotów tanich linii lotniczych. Miłego dnia. Mój już raczej miło się nie zaczął.
Sobota, 6 rano i jeden za drugim samolot nad Orunią wyje. Tak wiem na wieś mam się wynieść. Tu miasto jest. Pozdrowienia na kontrolerów lotów i pana prezesa. A i jeszcze dla pilotów tanich linii lotniczych. Miłego dnia. Mój już raczej miło się nie zaczął.


Lotnisko w środku miasta - wprowadzenie ciszy nocnej jest możliwe?



Wątpliwości naszej czytelniczki przekazaliśmy z prośbą o przeanalizowanie władzom gdańskiego lotniska. Jak czytamy w przesłanym oświadczeniu, przyjmują je ze zrozumieniem.

- Przyjmujemy ze zrozumieniem troskę o komfort mieszkańców, którzy mieszkają w okolicach lotniska i dla których lepszym rozwiązaniem byłoby nie słyszeć w nocy dźwięków lądujących samolotów. Podobnie jak życzylibyśmy sobie ciszy od pociągów, samochodów, motocykli i innych miejskich dźwięków. Biorąc jednak pod uwagę lokalizację gdańskiego lotniska, które z powodu rozrostu Gdańska właściwie jest w środku miasta i ze względu na obecny etap rozwoju lotniska nie jest możliwe wprowadzenie core night - tłumaczy Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy Portu Lotniczego w Gdańsku.
Jak dodaje, gdańskie lotnisko jest portem regionalnym, który musi walczyć oferowanymi usługami o przewoźników na bardzo konkurencyjnym rynku.


12:29 26 LIPCA 23

Hałas lotniska zmorą ceniących spokój i ciszę nocą (74 opinie)

W raporcie przedstawiam tablicę przylotów i źródło hałasu w niektórych dzielnicach miasta Gdańsk.
Uciążliwe dźwięki nisko przelatujących samolotów liniowych zakłócają spokój w dzielnicach mieszkalnych, mimo iż wiele osób jest już przyzwyczajona to i tak wpływa to niekorzystnie na komfort życia wszystkich. Miasto Gdańsk nic z tym nie robi a lotnisko chwali się wzrostem liczby pasażerów. Cieszymy się zapewne z sukcesów jako mieszkańcy jednak wiedzmy że odbywa się to naszym kosztem.
Zobacz więcej
W raporcie przedstawiam tablicę przylotów i źródło hałasu w niektórych dzielnicach miasta Gdańsk.
Uciążliwe dźwięki nisko przelatujących samolotów liniowych zakłócają spokój w dzielnicach mieszkalnych, mimo iż wiele osób jest już przyzwyczajona to i tak wpływa to niekorzystnie na komfort życia wszystkich. Miasto Gdańsk nic z tym nie robi a lotnisko chwali się wzrostem liczby pasażerów. Cieszymy się zapewne z sukcesów jako mieszkańcy jednak wiedzmy że odbywa się to naszym kosztem.
Zobacz więcej


- Działania te skutkują zauważalnym i ciągłym poszerzaniem oferty dostępnych destynacji i stałym zwiększaniem atrakcyjności naszego lotniska z punktu widzenia linii lotniczych. Ta strategia przyczynia się do rozwoju atrakcyjności Pomorza, jako regionu przyjaznego dla biznesu i turystyki, co pośrednio jest również źródłem nowych miejsc pracy. Na tym etapie lotnisko w Gdańsku nie może sobie pozwolić na wprowadzenie ciszy nocnej, która istotnie wpływa na atrakcyjność lotniska z punktu widzenia możliwości zbazowania (tj. nocowania) samolotów.

Cisza nocna to ograniczenie siatki połączeń



Według władz gdańskiego portu, ograniczenia lotów nocnych skutkowałyby obniżeniem atrakcyjności lotniska dla linii lotniczych, a w konsekwencji również wpłynęłoby to na siatkę połączeń. Obecne szacunki wskazują, że po wprowadzeniu ciszy nocnej można by było się spodziewać zmniejszenia o ok. 30 proc. zbazowanej floty na gdańskim lotnisku, co przełożyłoby się na znaczące ograniczenie całościowej siatki połączeń.



- Byłaby to przesłanka do zahamowania rozwoju całego regionu. W tej sytuacji kluczowy jest szerszy kontekst społeczny - dodaje Michajłow, wskazując, że już teraz lotnisko prowadzi działania, by jego sąsiedztwo było dla mieszkańców jak najmniej uciążliwe.
To m.in. pierwsza edycja Programu Rewitalizacji Akustycznej, który ma na celu dofinansowanie wymiany okien mieszkańcom narażonym na nadmierny hałas lotniczy czy wprowadzony w 2016 r. Obszar Ograniczonego Użytkowania wokół lotniska, który ma chronić mieszkańców przed hałasem.

Lotnisko dorzuci się do wymiany okien. Jest kilka warunków Lotnisko dorzuci się do wymiany okien. Jest kilka warunków

Jak gdańskie lotnisko walczy z hałasem?



Wśród innych działań, ograniczających poziom hałasu, przedstawiciele lotniska wymieniają też wykluczenie możliwości powstania na lotnisku stanowiska do prób silników, odladzanie samolotów przy wyłączonych silnikach, zmianę floty i miejsc postojowych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, wprowadzenie systemu ciągłego monitorowania hałasu lotniczego czy kontrolę certyfikatów hałasowych użytkowanych na lotnisku samolotów.

Miejsca

Opinie (878) ponad 50 zablokowanych

  • Lotnisko w tym miejscu jest od 1974 r. A blok anonimowej Małgorzaty od kiedy? (3)

    • 48 9

    • Anonimowa Małgorzata mieszka tu od miesiąca i chce mieć ciszę jak u ojców na wsi.

      • 22 3

    • Bloki na Morenie zaczęły powstawać od 1970, podobnie na Słuchanie i Chełmie

      Podejrzewam, że lotnisko rozwinęło się dopiero w latach 90.
      Więc tak, przeszkadza nam to, że coraz więcej samolotów lata nocą.

      • 2 14

    • lotnisko

      Dom od 60 lat no i co!!1

      • 0 5

  • Sprawdzać skąd są skarżący się.

    Ci niezadowoleni to nowo przybyli czyli słoje z wiosek gdzie jedynymi dźwiękami był ryk krów i pierdy tatula. Chcieliby mieszkać w mieście z dobrodziejstwem inwentarza wsi. Pomieszkacie kilka lat i nie będziecie nawet tego słyszeć.

    • 53 17

  • Port gdański

    To ja chce ciszy w porcie gdańskim tzn. zakaz jazdy tirów i rozładunku złomu węgla itp.

    • 32 1

  • Płaczę ze śmiechu (4)

    Co to za artykuł? Naprawdę już redaktor nie ma czego wysłać w sieć? Lotnisko zwiększa swoje siatki połączeń i będzie ten proces się rozwijał. Twierdzenie o hałasie to tak jak stwierdzenie, że nie wydoiłem dzisiaj krowy bo zerwała się z łańcucha. Ludzie jesteśmy w innych czasach. A może petycję napiszą Ci, którzy mieszkają przy linii kolejowej z SKM? Tam hałas generuje się średnio co trzy minuty, a po 22:00 też jeżdżą pociągi. Ludzie, nasz Gdańsk się rozwija i powinniśmy się cieszyć, że połoczeń lotniczych będzie coraz więcej i więcej. Świat się nam otwiera coraz bardziej, dajmy sobie szansę na rozwój.

    • 61 13

    • (1)

      proponuję następny pas startowy budować na kierunku wrzeszcz oliwa niech też tamci mieszkańcy posmakują nocnych hałasów

      • 5 8

      • Oki już zaczynamy.

        Weź łopatę i dołącz.

        • 3 0

    • (1)

      Fakt. Mieszkanie przy SKM to tragedia. Proszę o anulowanie tych hałaśliwych przejazdow

      • 7 2

      • Jak Genio zarządzi to będą na skm gumowe

        koła. Trzeba troszkę poczekać.

        • 2 1

  • Rozumiem ze narzekajace osoby w zyciu (1)

    nie wsiadlyby do samolotu startujacego lub ladujacego podczas ciszy nocnej, prawda narzekajacy? Nie wsiedlibyscie, prawda? I nigdy takim nie lecieliscie prawda? No przyznajcie ze nigdy tak nie bylo, co nie?

    • 58 10

    • Jak oni lecą takim to jest wyjątkowa sytuacja.

      • 1 1

  • kiedy budowano bloki na Chełmie? Kiedy budowano bloki na Oruni Górnej? Kiedy budowano bloki na "Morenie"

    jeżeli przed startem lotniska, to macie rację. Za głośno. Z drugiej strony ja mieszkam przy obwodnicy, więc niech ograniczą ruch do minimum, bo mam głośno. Jak komuś głośno, to niech wyprowadzi się do Braniewa albo innego Bytowa. Oczywiście ci co narzekają nie latają. Albo inaczej, latają ale cicho i od 9 do 16

    • 40 8

  • zasada jest tak, gdyby samoloty lądowały nad inną częścią miasta i innym mieszkańcom by miało to przeszkadzać, to wtedy by

    ludzie marudy-samoloty przeszkadzają? przecież im przeszkadza wszystko i wszyscy-firmy wywożące odpady, samochody, szczeknięcie psa...

    • 29 4

  • zrobic konkretny pozew zbiorowy jak w berlinie (3)

    i albo zaplaca ,albo nie bedzie lotow po 22

    • 25 49

    • to se rób

      • 12 2

    • Mogliby się dorzucić chociaż do okien lepszych (1)

      Ale to tylko dla wybranych. Jak mieszkasz metr od ścieżki lądowania to ci się nie należy i choooy, mimo że twój blok budowali przed lotniskiem ehhh

      • 1 10

      • Jak się tam budowałeś, to od razu trzeba było wsadzić porządne okna..

        ..a nie teraz żebrzesz.

        • 0 1

  • Niech Małgorzata nie zmyśla, że każdego dnia. Samoloty startują/ lądują w zależności od kierunku wiatru więc nie każdego dnia, (2)

    • 40 14

    • Małgorzata pierwszy raz widzi duże samoloty.

      I to ją urzekło.

      • 14 5

    • Oczywiście że tak jest

      • 3 1

  • (3)

    Marudzą tylko Ci, co mieszkali na wsi i teraz kupili mieszkanko (lub wynajęli) w Gdańsku. Jeszcze się nie przyzwyczaili bo jednak mieszkanie w mieście jest bardziej narażone na hałasy. Starsi mieszkańcy nie narzekają. Sam
    mieszkam w Baninie, samoloty latają nisko i to wcale nie przeszkadza.
    Teraz chcą ciszy nocnej na lotnisku a za chwilę obudzą się Ci co kupią mieszkania blisko torów PKP. Już byli też tacy co im autobusy przeszkadzały

    • 55 12

    • Dokladnie (2)

      Przeciez sloiki w miescie narzekają doslownie na wszystko. Jak nie śmieciarki to zamiatarki,lotnisko a ostatnio był taki co mu mewy przeszkadzają hahaha

      • 5 1

      • i karetki jeżdżące w nocy, oni chcą spać, zakazać używania sygnałów dźwiękowych, (1)

        no chyba, że akurat do nich będą jechać, to wtedy nie

        • 2 1

        • Akurat tam gdzie nie muszą, nie wlaczaja z reguly dzwieku, kolej tez inaczej postepuje na terenie aglomeracji niz jadąc przez pola.

          • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane