• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cmentarze jak labirynty. Trudno odszukać na nich groby

Sławomir
31 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wspominamy stare nekropolie w Trójmieście
- Na cmentarzu Łostowickim pokonała mnie numeracja kwater, która została zrobiona w jakiś przedziwny sposób - wskazuje nasz czytelnik. - Na cmentarzu Łostowickim pokonała mnie numeracja kwater, która została zrobiona w jakiś przedziwny sposób - wskazuje nasz czytelnik.

Nielogiczna numeracja kwater, brak planu nekropolii i drogowskazów. To wszystko sprawia, że próba odszukania grobu, który chce się odwiedzić, często przypomina szukanie drogi do wyjścia w pogmatwanym labiryncie. - Sporo osób odwiedza teraz cmentarze i pewnie ma ten sam problem co ja - pisze nasz czytelnik, któremu mimo długiego spaceru nie udało się znaleźć nagrobka, którego szukał ostatnio na cmentarzu ŁostowickimMapka. Nie każdy wie o istnieniu internetowych wyszukiwarek grobów w Gdańsku, GdyniSopocie.



Czy alejki na cmentarzach powinny być lepiej oznakowane?

Zbliża się święto 1 listopada, kiedy tłumnie ruszymy na cmentarze odwiedzić groby bliskich. Jeśli odwiedzamy je regularnie, kłopotu z trafieniem na miejsce pochówku bliskiej nam osoby raczej nie będzie.

Problem - i to spory - pojawia się jednak, gdy chcemy znaleźć grób, którego lokalizacji nie znamy. Przekonał się o tym ostatnio nasz czytelnik, którego artykuł w tej sprawie publikujemy poniżej:

Odnalezienie grobu na gdańskich cmentarzach nie jest łatwe.

Ostatnio na Portalu Trojmiasto.pl można było przeczytać artykuł o autonomicznym autobusie, który ułatwia poruszanie się po cmentarzu Łostowickim.

"Pokonała mnie numeracja kwater"



Tak się złożyło, że w ostatni piątek wybrałem się na ten cmentarz i szukałem grobu znajomej mi zmarłej osoby. Łatwo nie było.

Nigdy wcześniej nie szukałem żadnego grobu na tym cmentarzu. Wiedziałem jednak, że grób znajduje się w obrębie tzw. kwatery 24, więc wydawało mi się, że nie będzie większego problemu. Niestety bardzo się myliłem.

Cmentarz jest duży, ale zaskoczyło mnie co innego. Pokonała mnie numeracja kwater, która została zrobiona w jakiś przedziwny sposób. Przykładowo: kwatera 26 nie graniczy z kwaterą 25 ani 27, ale sąsiaduje z kwaterą 7 i 97. Może ktoś potrafi to racjonalnie wyjaśnić, dlaczego tak jest?

"Zaliczyłem długi spacer, ale grobu nie znalazłem"



Ostatecznie zaliczyłem pieszo długi spacer po cmentarzu, ale pech chciał, że tego dnia grobu nie znalazłem. Cmentarz to miejsce, gdzie człowieka częściej niż gdzie indziej nachodzą refleksje. Tak też było w moim przypadku. Szukając grobu, naszła mnie właśnie poniższa refleksja.

Dlaczego zarządca cmentarza robi na nim za duże pieniądze akcje typu autonomiczny autobus, a nie ma czegoś tak podstawowego jak plan cmentarza i drogowskazy na głównej alei pokazujące kierunki, gdzie znajdują się poszczególne kwatery?

Cmentarze w Trójmieście - lista wszystkich



Na cmentarzu Srebrzysko sytuacja jest analogiczna.

Doceniam, że w internecie, wpisując dane osoby zmarłej, można dowiedzieć się, w której kwaterze jest ona pochowana, można też znaleźć plan cmentarza. Ale nie każdy o tym wie, nie każdy też ma telefon z dostępem do internetu, zwłaszcza ludzie starsi.

Czytaj też:

Problem z mapą cmentarza Łostowickiego



Dlaczego więc zarządca cmentarza nie pomyślał o fizycznej tablicy z planem i drogowskazach na samych cmentarzach? Mam nadzieję, że to się w niedalekiej przyszłości zmieni.

Urzędnicy ustawią kierunkowskazy, ale w przyszłym roku

Na cmentarzu Łostowickim łatwo się zgubić. Brakuje odpowiednich kierunkowskazów. Na cmentarzu Łostowickim łatwo się zgubić. Brakuje odpowiednich kierunkowskazów.
O odniesienie się do uwag naszego czytelnika poprosiliśmy Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, który administruje cmentarzami. Poniżej odpowiedź rzeczniczki Magdaleny Kiljan:

Numeracja kwater na cmentarzu Łostowickim wynika z kolejnych etapów oddawania cmentarza do użytku. Numeracja na cmentarzu Centralnym "Srebrzysko" jest chronologiczna.

To pierwsze zgłoszenie w tej sprawie, które do nas dotarło. Na cmentarzach znajdują się oznaczenia poszczególnych kwater. Pomocą odwiedzającym groby służy także za każdym razem obsługa cmentarza. Ponadto do dyspozycji jest wyszukiwarka grobów, gdzie znajduje się zarówno mapa cmentarza, mapa dojścia do kwatery i widok kwatery, gdzie wskazany jest kierunek dojścia do grobu.

Na przyszły rok planowaliśmy na głównej alei największego cmentarza ustawienie kierunkowskazów do poszczególnych kwater.

Cmentarz Łostowicki ma ponad 50 hektarów i liczy ponad 53 tysiące grobów. Cmentarz Centralny "Srebrzysko"' 28 hektarów, ma ponad 41 tysięcy grobów.


Sławomir

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (152) 4 zablokowane

  • (1)

    Srebrzysko, mnie wkurza co innego - złodziejstwo! w piątek grób ładnie wysprzątany, kwiaty, znicze postawione, dzisiaj same znicze już bez kwiatów! i to bynajmniej nie sarny tylko homo sapiens...

    • 36 0

    • dlatego kwiatów nie kupuję, ostatnie jakaś ..... podlała mi krzaczek randapem, nikomu nie przeszkadzał

      • 7 0

  • Opinia wyróżniona

    Groby bliskich ..... (1)

    można znaleźć bez wyszukiwarek, gorzej jak chce się odwiedzić grób znajomych gdzie było się tylko na pogrzebie. Często nie ma ich w wyszukiwarce przez kilka lat (a powinny być wpisywane od razu po pochowaniu).

    • 43 1

    • To prawda! Od 2 lat szukam znanej osoby z osiedla! Diabeł ogonem nakrył! Nie ma!

      • 6 0

  • Jak odwiedza się groby bliskich czy znajomych często, (1)

    a nie od wielkiego dzwonu czy od święta- raz na rok czy rzadziej- to nie ma żadnego problemu z trafieniem do grobu. Tak to się nawet do znajomych do domu nie trafi jak ich rzadko odwiedzamy

    • 15 26

    • Tylko że

      Zawsze musi być jednak ten pierwszy raz i wtedy jest problem.

      • 7 0

  • Jadę raz na 10 lat na cmentarz i oczekuje by Grob był jak w markiecie (2)

    Roszczeniowe społeczeństwo które oczekuje by ktoś inny wszystko ogarnął za nich. Jadę do innego miasta na cmentarz raz na jais czas i oczekuje by wszystko było jak na cmentarzu parafialnym w małej wsi.

    • 51 34

    • Raczej by wszystko było dostosowane do realiów

      Dziwnym trafem Gdynia mogła zainwestować w porządną mapkę i oznakowanie np. na Witominie. Tam masz i nawigację do cmentarza i spod bramy pod sam grób. Dało się? Dało. Przez pandemię ilość osób biorących udział w pogrzebach była mocno okrojona. Niektórzy chowali bliskich w rodzinnych grobach, bo przecież nie było nakazów chowania w nowych, jak np. za granicą ("zarażeni osobno"). Gdy ktoś miał kolegę w pracy, nie chodził na grób jego rodziny, ale gdy jego pochowali, pójść już chce, bo go znał osobiście! Bywa, że osoby leżące w tym samym grobie mają inne nazwiska, ciężko się potem połapać czyj to grób. Ba, te dobrodziejstwa internetowe też błędy mają!! Mam np. znajomego - w jego grobie rodzinnym, a mapka na Łowtowicach pokazuje, że... Leży w grobie sąsiednim! Dane zmarłego pokazują się u nas często dopiero rok po pochówku, więc jeśli ktoś nie poszedł na pogrzeb, może potem grobu nie odnaleźć. Jakoś w Gdyni potrafią dać dane jeszcze przed pogrzebem, tak by chcący na niego dotrzeć, nawet gdyby się spóźnił, bez problemu nadrobi stracony czas. U nas choćby przy nowych pochówkach powinni już tak robić, a nie robią! Skoro cmentarze się rozrastają, tworząc małe miasta, to należy te miasta odpowiednio oznaczać. Bredzi się o ekologii, a przecież i telefon i internet (miejsce gdzie są serwery), wymaga prądu!! Ekologicznie więc będzie dać znaki i mapki w pobliżu bram, a dla nowoczesnych ludzi zrobić to, co zrobiła Gdynia - stronka ma mapkę z nawigacją + wirtualne znicze - za darmo (niektóre stronki biorą za to kasę)!! Dzięki temu niektórzy na te, na które nikt nie dojdzie, a pamięta, stawiają małe lampki lub się modlą, jak kto lubi. Niektórzy mieszkają za granicą (np. w USA) i trudno, by co roku na 1 listopada zjeżdżali. Jaki to miałoby sens? Spełnili wolę bliskiego, pochowano go w ojczyźnie, ale trudno oczekiwać, by byli nieekologiczni i lecieli po to by lampkę zapalić. Są przy okazji, to zajadą na cmentarz. To nie znaczy, że o bliskim nie pamiętają i nie wspominają u siebie!

      • 18 1

    • Zapomniałeś dodać ze należy się też miejsce siedzace w autobusie, wolny lewy pas jezdni i pierwszeństwo w kolejce do lekarza.

      • 0 0

  • Bezsens (3)

    Niemożność znalezienia grobu świadczy o tym, że niespecjalnie często go odwiedzamy. Skoro przez cały rok się grób kolokwialnie mówiąc "olewa", to po co go było budować? Nie lepiej skremować i urnę do ściany?
    Poza tym klasycznie, katolickie święto do pokazania się. Zamiast w rocznicę śmierci czy urodzin odwiedzić to tego pierwszego pchać się w ten tłum.

    • 12 33

    • A bierzesz pod uwagę

      że najczęściej odwiedzamy najbliższych ,i tu raczej nie ma problemu z trafieniem na grób , istnieje jeszcze określenie znajomi , sąsiedzi plus niedawno pochowani . Z tym może być już gorzej . Ciekawi mnie jak często odwiedzasz groby znajomych , i czy trafisz bez problemu .

      • 18 0

    • Czytanie że zrozumieniem się kłania

      " Tak się złożyło, że w ostatni piątek wybrałem się na ten cmentarz i szukałem grobu znajomej mi zmarłej osoby. "

      Oprócz rodziny chodzi się też na groby znajomych, ale widać że Ty nie chodzisz na groby znajomych.

      • 12 0

    • nie ma znaczenia jak często ktoś odwiedza - po pierwsze: zawsze kiedyś jest pierwszy raz,

      po drugie - informacja powinna być rzetelna a często jest myląca albo jej nie ma

      • 7 0

  • Gdyby na cmentarzach rosły drzewa... (2)

    łatwiej byłoby się poruszać w gąszczu jednakowych nagrobków z identycznym na dodatek udekorowaniem. Na starych cmentarzach jeszcze tak jest. Idziemy do świerku, potem w prawo i gotowe.

    • 17 6

    • Ale się skończyło

      jak pewne drzewo się zwaliło kobiecie na głowę a sąd zasądził od parafii renty dla kaleki.

      • 3 1

    • Czuwaj

      Kolega zapewne harcerz zwiadowca tylko że Srebrzysko jest akurat w lesie, a na Łostowicach drzew i innych punktów orientacyjnych też nie brakuje.

      • 2 1

  • Wyszukiwarka

    Wyszukiwarka jest ok , pod warunkiem ,że wszyscy zmarli są wpisani , dodatkowo wpisani poprawnie , a tak się niestety nie dzieje . Osobiście kilkukrotnie pisałam do zarządu o sprostowanie danych , np.zamiast Wiesław przez kilka dobrych lat wisiało Wiesława . No i konia z rzędem temu kto w wyszukiwarce na mapce odnajdzie nowe kwatery od strony Cedrowej ( tu akurat przykład cm.łostowice ) . Nie ma !!!! Co z tego ,że zmarły będzie wpisany np. w kwaterze 142 , jak nie wiesz gdzie ona się znajduje . Oczywiście przydałyby się też w kilku miejscach stojące duże mapy . Takie tłumaczenie ,że obsługa służy pomocą jest słabe . Już widzę starszą osobę , która wejdzie główną bramą , pójdzie na drugi koniec , nie znajdzie powiedzmy na to grobu znajomego i, zawróci do bramy głównej do obsługi i ponownie uda się na drugi koniec cmentarza . Z drugiej strony dobrze ,że taka możliwość w godzinach otwarcia biura istnieje .

    • 22 1

  • Nie no litosci, do wlasnego pokoju nie trafisz? (1)

    • 4 21

    • a ty masz 5 lat i jesteś niepełnosprytny?

      • 4 0

  • Dzisiaj czy jutro na cmentarz to każden potrafi. Ale w inne dni to nikt nie pamięta o zmarłych. Wsyd.

    A generalnie to trąba trąbi wieś się pali a ja idę dalej.

    • 5 22

  • (1)

    Co za za łoś, grób zgubił :)))

    • 10 21

    • następny niepełnosprytny

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane