• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co czeka zrujnowane zabytkowe budynki w Gdańsku?

Katarzyna Moritz
25 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 10:40 (25 września 2018)

Choć przetrwały wojnę, okres komunizmu, a niektóre nawet pożary, to wiele zabytkowych budynków w Gdańsku może nie przetrwać kolejnej zimy, jeżeli nie zostaną zabezpieczone. Sprawdziliśmy stan i plany wobec kilku z nich. Są dobre wieści w sprawie zajezdni w Oliwie, gorsze dotyczące dworu Ernsttal, który ma być rozebrany.



Zajezdnia tramwajów konnych w Oliwie


Zabytkowa zajezdnia tramwajów konnych przy Grunwaldzkiej. Zabytkowa zajezdnia tramwajów konnych przy Grunwaldzkiej.
Od lat straszy swoim widokiem zabytkowa zajezdnia tramwajowa w Oliwie przy ul. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska, trawiło ją już kilka pożarów. Czy prywatny właściciel z firmy Idea Invest uzgodnił z konserwatorem funkcje dla tego zabytku oraz zakres prac? Co z jego zabezpieczeniem?

Odpowiedź urzędników: Inwestor uzgodnił z wojewódzkim konserwatorem koncepcję zabudowy i na tej podstawie wystąpił do prezydenta miasta z wnioskiem o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - jest w trakcie opracowania. Inwestor poprawił w 2017 roku zabezpieczenie obiektu, oczyścił teren oraz zlikwidował większość reklam i obecnie jest ono w stanie dostatecznym. W odbudowanych zabytkowych obiektach oraz w planowanej nowej zabudowie będą świadczone zarówno usługi komercyjne, jak i oferty usługowe dla społeczności lokalnej - miejsca spotkań, spędzania wolnego czasu oraz rozwoju osobistego. 

Budynek dawnej stacji postojowej przy SKM Gdańsk Politechnika


Budynek przy stacji SKM Gdańsk Politechnika jest ciągle dewastowany. Budynek przy stacji SKM Gdańsk Politechnika jest ciągle dewastowany.
Budynek mieszkalny przy ul. Klinicznej 2a zobacz na mapie Gdańska przed wojną był częścią stacji postojowej, a w latach 50. ubiegłego wieku były w nim wyłącznie mieszkania. Charakterystyczny obiekt tuż obok przystanku SKM Gdańsk Politechnika na początku roku opustoszał, a w sierpniu był tam pożar. Czy zostanie zabezpieczony przez miasto i jakie są plany dla tego budynku?

Odpowiedź urzędników: Budynek wielokrotnie zabezpieczany przez Gdańskie Nieruchomości. Ostatnie zabezpieczenie w dniu 3 sierpnia 2018 roku. Do budynku notorycznie włamują się zbieracze. Z uwagi na częste włamania skierowany został wniosek o objęcie terenu szczególnym nadzorem. Do urzędu konserwatorskiego nie wpłynął jeszcze żaden projekt dotyczący prac przy tym budynku.

Dawny hotel asystencki we Wrzeszczu


Budynek Do Studzienki 67 ma być zabezpieczony po pożarze przed zimą. Budynek Do Studzienki 67 ma być zabezpieczony po pożarze przed zimą.
Zabytkowy budynek dawnego hotelu asystenckiego na ul. Do Studzienki 67 zobacz na mapie Gdańska w maju w wyniku pożaru stracił dach. Jakie były wytyczne od konserwatora odnośnie zabezpieczania po pożarze, czy i kiedy zostaną wykonane? Czy właściciel poniósł karę za brak zabezpieczenia?

Odpowiedź urzędników: Jesteśmy w trakcie uzgodnień dotyczących zabezpieczenia - inwestor opracowuje projekt. Budynek będzie zabezpieczony jeszcze przed zimą. Wcześniej konserwator interweniował w sprawie zabezpieczenia budynku u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Opuszczona willa przy Jaśkowej Dolinie


Historyczna willa przy Jaśkowej Dolinie 23 szuka nowego najemcy. Historyczna willa przy Jaśkowej Dolinie 23 szuka nowego najemcy.
Jakie plany ma miasto wobec willi przy Jaśkowej Dolinie 23 zobacz na mapie Gdańska, czy zapadły decyzje o sprzedaży obiektu, którym zainteresowana była Pomorska Okręgowa Izba Architektów, lub o jego zabezpieczeniu?

Odpowiedź od Gdańskich Nieruchomości: Budynek został wykwaterowany 5 sierpnia 2010 r. ze względu na zły stan techniczny (nakaz PINB). Wydział Skarbu w dniu 15 grudnia 2016 roku i w dniu 3 sierpnia 2017 roku poinformował, że odbędzie się przetarg na oddanie w odpłatne użytkowanie wyżej wymienionej nieruchomości. Do chwili obecnej budynek jest fizycznie wolny, sprawowany jest dozór elektroniczny, budynek jest zabezpieczony ogrodzeniem przed dostępem osób trzecich.

Dwór Ernsttal w Oliwie


Dwór Ernsttal w Oliwie to kolejny zabytek w Gdańsku, którego dni są policzone.

Dwór Ernsttal w Oliwie to kolejny zabytek w Gdańsku, którego dni są policzone.
Dwór Ernsttal, stojący w Oliwie przy ul. Bytowskiej 1 zobacz na mapie Gdańska. Dworek jest w rejestrze zabytków od 1972 roku. Czy przewidziany jest jego remont, co z lokatorami, czy są plany jego sprzedaży?

Odpowiedź od Gdańskich Nieruchomości: W budynku znajduje się osiem lokali (w tym trzy wykwaterowane). Zgodnie z decyzją Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (Decyzja Nr PINB-7134/651/2001/M dnia 25.07.2001 r.) nakazującą opróżnienie, z uwagi na przeznaczenie budynku do rozbiórki.
Aktualizacja godz. 10:40: Po publikacji artykułu dostaliśmy dodatkowe informacje z Muzeum Gdańska.

Muzeum Gdańska stara się o przejęcie Dworu Ernsttal i o jego adaptację na cele wystawienniczo-konferencyjne. Interesują nas cztery budynki: Kuźnia Wodna, dom przy Bytowskiej 1, były budynek gospodarczy Bytowska 1a oraz Dwór Ernsttal. Docelowo przy Kuźni Wodnej w Oliwie ma powstać kompleks muzealny, nawiązujący do historii wykorzystania Potoku Oliwskiego - zapowiada Andrzej Gierszewski, rzecznik MG.

Opinie (286) ponad 10 zablokowanych

  • tak, faktycznie Polska jest w ruinie....

    • 2 1

  • kto za to odpowie?

    budynek opróżniony z uwagi na zły stan techniczny. pierwszy przetarg Miasto ogłasza.... 6 lat później! kiedy w końcu w Kodeksie Karnym znajdą się kary z tego typu przestępstwo?

    • 5 0

  • Za to że zajezdnia tramwaju konnego jest w takim stanie prwadopodovną odpowiedzialność ponosi nieżyjący małżonek posłanki PiS (1)

    • 6 2

    • A za to że jesteś takim tępym peowcem prawdopodobnie odpowiadają twoi rodzice.

      • 0 4

  • Pożar?

    • 1 0

  • Budynia dni sa policzone -czeka dworek na Kurkowj

    • 2 4

  • Do niedawna (2)

    denerwowało mnie wtykanie przez komentujących polityki pod każdym artykułem na tym portalu,ale doszedłem do wniosku,że to nie My/Wy/Oni wtrącamy politykę gdziekolwiek,tylko politykierzy wpieprzają się w każdy aspekt Naszego życia i to jest właśnie ta "wolność" niesiona na sztandarach tych politycznych miernot z koalicji pookrągłostołowej.
    Szkoda tylko,że większość z komentujących tutaj doszukuje się różnic między miernotami z PiS,a tymi z Platformy,nie dostrzegając jednocześnie wspólnego ich mianownika,czyli wspomnianej wcześniej mierności ich charakterów,osobowości i poczynań.

    • 3 3

    • ja się niedoszukuję - gang styropianowych szui należy podpić w kanale stoczniowym i kop z plecy na papa (1)

      najgorzej, że te ścier*a mają potomstwo - Grzelak, Płażyński, Wałęsa, Walentynowicz, Tusk

      • 3 1

      • I niestety

        mnóstwo "dzieci" partyjnych odpowiednio zindoktrynowanych.
        Pozdrawiam.

        • 1 0

  • Bud.yń, stara i teściowa - cały gang do pierdla

    za nimi z marchewką w tyłku Grzelak, Lisicki i Bielawski, Sulikowski i Tarnacki i połowa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytki

    • 5 1

  • prztrwały wojne ale przed d**ilami są bezsilne

    • 3 0

  • Jaki pan taki kram......

    .....uzgodnienia, plany, ekspertyzy - papier jest cierpliwy-i zadowolenie z wyprodukowanych d***chronow zalosnych urzedasow, kiedys to sie nazywalo sabotaz gospodarczy

    • 5 0

  • Koszty Watsonie (4)

    Kiedyś natrafiłem na analizę specjalistycznej firmy dotyczącą techniki oraz kosztów wzmocnienia fundamentów po dość sporym gmachem zabytkowej szkoły. Koszt ten wynosił ok 10 mln zł.
    A mowa o samych fundamentach. Rewaloryzacja takiego obiektu do stanu świetności to koszt budowy dużej nowoczesnej szkoły z basenem albo 3-4 przedszkoli. Zanim zatem kochani moi zakrzykniecie - ratować! zastanówcie się za jakie środki to robić. Fajnie jest trollować sobie pod artykułem a odpowiedni poziom ignorancji dodatkowo powoduje że ten trolling autor i czytelnicy uznają za "opinię". Rewaloryzacja to bardzo kosztowna zabawa obarczona dużym ryzykiem dalszego wzrostu kosztów gdyby było inaczej nie byłoby problemu zabytki by lśniły czy to za publiczne czy za prywatne środki.

    • 1 3

    • Ja prdl (1)

      Że tobie się chce..
      Właściwie to twoja jedyna potrzeba..
      W reszcie dziedzin dno.
      W tej praktycznie też.

      • 2 0

      • Odpowiem zbiorczo pod Twoim postem bo do niego samego trudno mi się odnieść chyba zbyt niski poziom abstrakcji i nieporównywalnie mniejszy agresji.
        Na prawdę widać że nikt z Was nie ma większego pojęcia ani o inwestycjach ani budowlance ani o kwestiach konserwacji czy rewaloryzacji zabytków. Może się wydawać że remont zabytku to jak termomodernizacja jakiejś kamienicy czy bloku z lat 60-tych ot okleić styropianem rzucić tynk wymienić okna na plastiki i szafa gra ... niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna. Fajnie się wydaje cudze pieniądze, jeszcze fajniej publiczne a już w ogóle magicznie jest przywołać jakieś abstrakcyjne pieniądze z UE która je na da bo mamy takie widzimisię..... ogólnie wiadomo że gdyby nie urzędasy to kasa sama płynęłaby na cele dowolne i w dowolnej kwocie a wszystkim by się żyło błogo i dostatnio. Przykro że realizm nie ma dziś wzięcia oszczędziłoby to Wam frustracji których podstawą są nierealistyczne oczekiwania.

        • 2 0

    • Szkoda ,ze na zaxchodzie nie wiedza o kosztach ratowania budynkow i je po prostu ratuja.

      Szkoda tez ze w urzedach decyzyjnych siedza miernoty i ameby umyslowe nie potrafiace napisac wnioskow o Unijne dofinansowanie budynkow....Jedy a gra jaka sie toczy to gra o teren...ten jest potrzebny urzedniczej mafii do sprzedania(granty),kancelari prawnej(gra ty), deweloperowi....tu chyba wyjasniac nie trzeba.Wiec przestan sciemniac kolezko ze. Ie da sie czy sie nie oplaca ...bo substancji historycznej mamy dzieki mafi deweloperskiej coraz .niej.

      • 3 0

    • Papier wszystko przyjmie- koszt? Jaki sobie chcesz

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane