• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwie napastniczki trafiły do ośrodka wychowawczego, jedna pod nadzór kuratora

Dominika Majewska, Piotr Weltrowski
15 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
aktualizacja: godz. 15:47 (15 maja 2017)
Dwie sprawczynie pobicia nastolatki zostały już doprowadzone przez policję przed sąd rodzinny. Dwie sprawczynie pobicia nastolatki zostały już doprowadzone przez policję przed sąd rodzinny.

Przesłuchania świadków, napastniczek oraz kontrola w gdańskich szkołach - to konsekwencje pobicia nastolatki, do którego doszło w miniony czwartek na gdańskim Chełmie. Już teraz wiadomo, że sprawczynie napaści, wśród których były m.in. dwie zatrzymane przez policję 14-latki, nie po raz pierwszy użyły przemocy. - Policja wie już o trzech incydentach z ich udziałem - mówi rzecznik gdańskiej policji, Aleksandra Siewert.



Czy młodzież jest dziś gorzej wychowana niż kiedyś?

Aktualizacja, godz. 15:01 Dwie z napastniczek, które kilka dni temu pobiły swoją znajomą, będą czekały na decyzję Sądu Rodzinnego w swojej sprawie, w zamkniętym ośrodku opiekuńczo-wychowawczym. Trzecia z zatrzymanych dziewczyn pozostanie na wolności, ale pod nadzorem kuratora - tak zdecydował Sąd Rodzinny, który od rana badał sprawę.




Przypomnimy, że do ostatniego zdarzenia z udziałem agresywnych nastolatek doszło w czwartek ok. godz. 11 przy Gimnazjum nr 3 na gdańskim Chełmie. Na nagraniu udostępnionym w sieci widać, jak grupa dziewczyn bije skuloną na chodniku nastolatkę. Sytuację obserwowało co najmniej kilkanaście osób, ale żadna nie zareagowała na widok szarpanej i kopanej dziewczyny. Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem napaści była rzekoma zemsta za próbę odbicia chłopaka jednej z uczestniczek zajścia.

Dwie spośród widocznych na nagraniu dziewczyn trafiły w sobotę do Policyjnej Izby Dziecka. Jak tłumaczy gdańska policja, w przypadku nastolatek zachodziła obawa mataczenia - sprawczynie próbowały przekazywać policji mylne tropy. Wiadomo też, że zatrzymane nastolatki już wcześniej popadły w konflikt z prawem i odpowiadały przed sądem rodzinnym.

Zobacz bójkę pod gimnazjum na Chełmie

W poniedziałek o godz. 10 rozpoczęło się przesłuchanie uczennic przed sądem rodzinnym. Nieletnim sprawczyniom grozi kuratorski nadzór, upomnienie bądź skierowanie do poprawczaka lub młodzieżowego domu wychowawczego.

Po zakończeniu przesłuchania postaramy się poinformować o jego wynikach.

Okazuje się również, że incydent sprzed Gimnazjum nr 3 nie był pierwszym tego typu zdarzeniem, w którym brały udział agresywne nastolatki w ostatnim czasie.

- Policjanci zebrali materiał dowodowy, z którego wynika, że podejrzane brały udział w trzech pobiciach na przestrzeni ostatnich tygodni. Ten materiał również zostanie dostarczony do sądu rodzinnego - mówi Aleksandra Siewert, rzeczniczka gdańskiej policji.
Jak podkreśla oficer prasowa gdańskiej policji, reszta ustalonych sprawców pobicia na Chełmie została już przesłuchana w obecności rodziców, a materiał z przesłuchań został przekazany do sądu. Na razie śledczy nie chcą zdradzać przyczyny zajścia.

Przemoc między gimnazjalistkami z Gdańska



Przy okazji na jaw wyszedł jeszcze jeden incydent związany z Gimnazjum nr 3 w Gdańsku. Budynek szkoły został niedawno ostrzelany z broni pneumatycznej. Do tego zdarzenia doszło 9 maja, a w jego wyniku uszkodzone zostały drzwi szkoły. Sprawca chuligańskiego wybryku postrzelił później 15-latkę nieopodal osiedla Pięć Wzgórz. Nastolatka nie doznała poważniejszych obrażeń, a 18-latek spoza Gdańska usłyszał już zarzuty. Sprawa nie ma związku z pobiciem nastolatki - twierdzi policja.

Będzie też postępowanie prokuratury

Niezależnie od postępowania, które prowadzone jest przez sąd rodzinny, osobne śledztwo zostało wszczęte przez prokuraturę. Chodzi jednak nie o zachowanie nastolatków, a o ustalenie, czy osoby mające sprawować opiekę nad nastolatkami dopełniły tego obowiązku. Prokuratura będzie więc dokładnie sprawdzać, czy do zajścia doszło w trakcie zajęć w szkole (bądź też szkołach, bo zamieszane w pobicie uczennice pochodziły w różnych szkół) czy też już po tych zajęciach. Chodzi głównie o ustalenie, czy dzieci wciąż jeszcze prawnie znajdowały się pod opieką nauczycieli.

Matki uczestniczek zajścia w ten sposób "pozdrowiły" dziennikarzy wychodząc z komisariatu. Matki uczestniczek zajścia w ten sposób "pozdrowiły" dziennikarzy wychodząc z komisariatu.
Wątpliwości w tej sprawie są, bo - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - w zależności od wersji przedstawianej przez różne strony, do zdarzenia miało dojść bądź na przerwie lekcyjnej, bądź też już po zajęciach. Wiadomo także, że do pobicia doszło za ogrodzeniem oddzielającym teren szkoły, co zapewne nauczyciele będą tłumaczyć w ten sposób, że wszystko odbyło się poza placówką, a nie na jej terenie.

- Analizowane będą również kwestie związane z nieudzielaniem pomocy pokrzywdzonej - mówi Tatiana Paszkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Jak dodaje, prokuratura - ze względu na szczególnie bulwersujący charakter zdarzenia - podjęła decyzję o zgłoszeniu swojego udziału w postępowaniu prowadzonym przed sądem rodzinnym. Oznacza to, że prokuratura wystąpi w nim jako jedna ze stron i będzie mogła np. składać wnioski.

Kontrola w szkołach

Sprawie brutalnego pobicia nastolatki przygląda się też Kuratorium Oświaty w Gdańsku, które zarządziło przeprowadzenie szczegółowej kontroli w szkole, obok której doszło do incydentu oraz w placówce, do której uczęszczają nieletnie napastniczki.

- Wizytatorzy kuratorium już są na terenie tych placówek. W ramach kontroli będziemy analizować procedury dotyczące sytuacji kryzysowych. Sprawdzimy całą szkolną dokumentację związaną z procesem edukacyjnym i wychowawczym. Tutaj chodzi o diagnozę wychowawczą, o działania, które podejmowała szkoła, również w zakresie wychowawczym. Sprawdzimy też, jak przebiega współpraca szkoły z rodzicami. To poważny problem i tak do niego podchodzimy. Nie ma zgody na jakiekolwiek przejawy przemocy w szkole - podkreśla Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty.
Prowadzona przez kuratorium kontrola potrwa trzy dni. Po niej przyjdzie czas na wnioski pokontrolne i ewentualne wdrożenie programu naprawczego.

Kurator oświaty apeluje też o tonowanie emocji.

- Dochodzą do nas sygnały, że uczniowie, którzy brali udział w zdarzeniu doświadczają tzw. hejtu. Pamiętajmy, że to do niczego nie prowadzi. Ta sprawa pokazuje też, że w polskich szkołach jest problem z empatią wśród nastolatków. Większość dzieci, która przyglądała się agresywnej postawie nastolatek, nie zareagowała, to o czymś świadczy. Obecny system oświaty nie sprzyja budowaniu relacji między uczniami. Reforma oświaty i wprowadzenie 8-letniego cyklu nauczania ma to zmienić - mówi kurator.
Poszkodowanej, jej rodzinie oraz relacjonującym zdarzenie szkoła udzieliła niezbędnego wsparcia, które będzie kontynuowane - podkreślał Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

Miejsca

Opinie (984) ponad 100 zablokowanych

  • Co mamusio k..., paluszek swędzi???

    • 16 0

  • (1)

    Jaka matka taka córka
    Gruba smierdzaca beczka bez mózgu tego palca niech se w d... wsadzi

    • 22 0

    • i pewnie wsadza:))))))))))))))))))))))))))))

      • 7 0

  • jaka matka taka córka

    Mamuśka jak poniesie koszty sądowe i zamienią na pracę w hospicjum to spokornieje ale ją taż pociągnąć do odpowiedzialności za zaniedbanie i szerzenie przemocy .Zbadać czy nie bierze 500+ ,odebrać ,i ograniczyć prawa rodzicielskie.,bo to nie jest przykład nie nadaje się na matkę !

    • 14 0

  • tylko baty na gołą dv*ę i matkom też, dwa razy więcej

    • 9 1

  • Oruńska patologia ma się dobrze, kolejne pokolenie dorasta do swoich idoli stojących codziennie i chlejących piwo od rana do wieczora.
    Brajanki i Dżesiki zastąpią Stefanów i Zdzichów w sztafecie pokoleń.

    • 17 0

  • (1)

    No nie wiem. Chodziłam do gimnazjum 10 lat temu i takie zachowania zdarzały się zarówno w mojej szkole jak i szkołach innych znajomych. Kara się nalezy, ale nie rozumiem rozgłosu tej sprawy... takie akcje zdazaja sie ciagle.

    • 1 16

    • Nie rozumiesz boś głupia. Nawet nie ma co ci tłumaczyć skoro nie potrafisz tego ogarnąć

      • 4 0

  • Wszyscy obserwujący uczniowie powinni dostać zachowanie naganne na swiadectwie (1)

    A nauczyciele w szkole MUSZA powtarzać, ze zaniechanie to tez działanie, które wiąże się z konsekwencjami w kodeksie karnym. Nie udzielenie pomocy jest karalne. Kilka nastolatków nie może zastraszać zdecydowanej większości. To nie przedstawienie, które obserwującego nie dotyczy.

    • 14 0

    • Naganne?! Chyba poprawczak miałeś na myśli.

      • 2 0

  • Ludzie a nie procedury i dokumenty! Ocknijcie się, jak ma być dobrze w szkole?!?! (2)

    "W ramach kontroli będziemy analizować procedury dotyczące sytuacji kryzysowych. Sprawdzimy całą szkolną dokumentację związaną z procesem edukacyjnym i wychowawczym."

    RĘCE OPADAJĄ. Nikt znowu nie porozmawia z uczniami, rodzicami ani nauczycielami. Ważne czy papiery są dobrze napisane. Otóż wynik kontroli będzie pozytywny bo w każdej szkole jedyne co jest idealne to dokumenty, ma się fioła na tym punkcie, bo tylko to jest sprawdzane na "kontrolach". Dyrektor miał cały weekend, żeby uzupełnić dokumenty... Masakra jakaś :( Jest tyle służb i nikt ze sobą nie współpracuje, powinien być zwołany "sztab kryzysowy" złożony z pracownika socjalnego, asystenta rodziny, kuratora (jeśli jakieś z tych dzieciaków, czy jego rodzina takowych posiada), pedagoga szkolnego, dyrektora, osoba z poradni ped- psych jakiemu podlega szkoła, do tego rodzic (przewodniczący RR jako bezstronna osoba, która mówi co się faktycznie dzieje w szkole a nie co by chciał żeby się działo w szkole), dzielnicowy i kontrola (osoba) z kuratorium - wtedy jest merytoryczna rozmowa o faktycznych problemach a nie pic na wodę fotomontaż w postaci "procedur" i "dokumentów"!

    • 16 0

    • Standard. Kuratorium obchodzą tylko papiery a szkoła jedyne co może, to sobie pogadanke z uczniami zrobić.

      • 2 0

    • Super

      Nareszcie mądre, merytoryczne podejście..... Tak powinno to się odbyć. W każdej szkole apel i informacja że kara jest nieuchronna, również za gapienie się i nie udzielenie pomocy.

      • 0 0

  • A co z chlopczyskami?

    Mam nadzieje, ze sąd nie pominie tych chłopaków, ktorzy podżegali do pobicia. Są w równym stopniu winni.

    • 15 0

  • Brawo dziennikarze. Wreszcie ktos nagłośni sprawę przemocy w szkole. Dzieci bite sa codziennie. W szkole i w domu. Wyrastają z nich niepewne siebie kobiety, przyszło mordercy i inna patologia. Oto jakie sa skutki przemocy - droga w dół dla ofiary i kata.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane