• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co kryje piasek sopockiej plaży? Sprawdzili robotem

Piotr Weltrowski
30 lipca 2024, godz. 16:05 
Opinie (38)

Jest zasilany elektrycznie, do tego przesiewa piasek dokładniej niż ciężki sprzęt używany do czyszczenia plaż - robot nowej generacji przez kilkanaście minut jeździł po (wyczyszczonej już rano tego samego dnia) plaży obok molo. Co z niej odsiał? Głównie niedopałki, kamienie i kapsle.



Zdarza ci się zostawić jakieś śmieci na plaży?

Sopockie plaże w sezonie są sprzątane i to dość dokładnie.

- Plażę sprzątamy codziennie, od godz. 6 do 23. Przy czym od godz. 6 do 9 używany jest ciężki sprzęt, jak choćby specjalny ciągnik, później plaża sprzątana jest ręcznie - mówi Izabela Heidrich z sopockiego magistratu.
Mimo wszystko w piasku wciąż można znaleźć śmieci, co udowodnił pokaz BeBota, czyli zaprojektowanego we Francji i zbudowanego we Włoszech robota do sprzątania plaż.

Sam pokaz - choć zorganizowali go producenci maszyny - był oczywiście uzgodniony z sopockimi urzędnikami, którzy sami chcieli zobaczyć robota w akcji.

Ekologiczny robot zebrał głównie kapsle i pety



To maszyna, którą po praz pierwszy pokazano we wtorek w Polsce. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim napędem, bo jest w stu procentach zasilana energią elektryczną, w tym też energią słoneczną (posiada panele na swojej obudowie). Do tego przesiewa piasek dokładniej niż inne podobne urządzenia.

- Nie generuje spalin, jest cicha, bardzo dokładna, nie wpływa na erozję plaży, można powiedzieć, że jest odpowiedzią na aktualne potrzeby w kwestii sprzątania plaż. BeBot przesiewa 3 tys. metrów sześciennych piasku na godzinę, może też działać na jednym naładowaniu przez trzy godziny - mówi Agnieszka Czerwińska, przedstawiciela producenta robota.


We wtorek robot działał przez kilkanaście minut. Przeczesywał plażę, która rano została już sprzątnięta mechanicznie. Co odsiał z plaży? Głównie kapsle, kamienie i niedopałki.

Niedopałki groźniejsze niż myślisz



Te ostatnie to zresztą prawdziwa zmora na plażach, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich szkodliwości.

- Ekosystemom morskim zagraża w dużym stopniu plastik i mikroplastik. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tzw. "pety", czyli niedopałki papierosów, również zawierają tworzywa sztuczne, bo wykonane są z octanu celulozy, który jest tworzywem nie ulegającym biodegradacji - mówi Olga Sarna z fundacji Mare, zajmującej się m.in. ochroną Morza Bałtyckiego.
Jak urzędnicy ocenili pokaz?

- Zawsze warto sprawdzić to, co jest na rynku i przeanalizować wszystkie możliwości, ale musimy wszystko oczywiście przyłożyć do naszych realiów. Mogę więc tylko powiedzieć, że będziemy analizować możliwości zaprezentowanej nam dziś maszyny - mówi Heidrich.
Sami organizatorzy pokazu nie wykluczają z kolei, że w kolejnym sezonie zgłoszą się do przetargu na sprzątanie plaż, który co roku ogłasza miasto.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (38)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane