• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co może oznaczać ból pod prawym żebrem?

12 sierpnia 2024 
Opinie (2)

Uporczywy ból pod prawym żebrem to dolegliwość, która niejednokrotnie zmusza mierzącą się z tym osobę do wizyty u lekarza. Zwłaszcza że przyczyn może być wiele, a niektóre z nich wymagają pilnej interwencji medycznej. Na jakie schorzenia wskazuje ten niepokojący objaw? Jak wygląda diagnostyka w przypadku bólu pod prawym żebrem?



Ból pod prawym żebrem: charakterystyka dolegliwości


Ból pod prawym żebrem może mieć różną intensywność i nasilenie - od tępego ucisku po ostre kłucie, od niewielkiego dyskomfortu po dolegliwość całkowicie uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Ma charakter punktowy lub promieniuje do innych części ciała, np. pleców czy prawej łopatki.

Czas trwania bólu pod prawym żebrem także jest zróżnicowany. Może utrzymywać się przez kilka minut lub godzin, a w niektórych przypadkach przybiera formę przewlekłą.
 

Ból pod prawym żebrem - przyczyny związane z układem pokarmowym



Wiele schorzeń układu pokarmowego może objawiać się bólem pod prawym żebrem. 

Kamica żółciowa i zapalenie pęcherzyka żółciowego



Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pod prawym żebrem są problemy z pęcherzykiem żółciowym. Dolegliwość często nasila się po spożyciu tłustego posiłku i promieniuje do pleców oraz prawej łopatki. Bólowi towarzyszą mdłości, wymioty oraz gorączka.

Dolegliwości te mogą sygnalizować:

  • kolkę żółciową - spowodowaną blokadą odpływu żółci przez kamienie żółciowe;
  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego - stan zapalny wywołany najczęściej przez kamicę żółciową lub infekcję bakteryjną;
  • przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego - długotrwały proces zapalny, w początkowej fazie często bezobjawowy.


Choroby wątroby



Chociaż wątroba nie jest unerwiona, jej powiększenie może powodować ucisk na okoliczne narządy, co skutkuje bólem pod prawym żebrem. Taki stan narządu jest skutkiem m.in.: wirusowego zapalenia wątroby (np. WZW typu B), stłuszczenia wątroby (alkoholowego lub niealkoholowego), zakrzepicy żył wątrobowych lub nowotworu wątroby.

Zapalenie trzustki



Ból pod prawym żebrem może także sygnalizować problemy z trzustką, np. jej ostre lub przewlekłe zapalenie. W przypadku ostrego stanu zapalnego ból ma charakter opasujący brzuch, a towarzyszą mu objawy takie jak gorączka, nadmierne pragnienie, wymioty oraz zaczerwienienie twarzy. To stan wymagający natychmiastowej pomocy medycznej.

Choroby żołądka i dwunastnicy



Wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz nieżyt żołądka to kolejne schorzenia, które mogą powodować ból pod prawym żebrem. Dolegliwości te często utrzymują się przez dłuższy czas i są trudne do zlokalizowania, promieniując zarówno do prawej, jak i środkowej części nadbrzusza. Mogą im towarzyszyć: pieczenie w jamie brzusznej, odbijanie oraz utrata apetytu.

Choroby jelit



Choroby takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego czy rak jelita grubego również mogą dawać objawy bólowe pod prawym żebrem. Zwykle łączą się one z zaburzeniami rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia), wzdęciami oraz bólami brzucha.

Inne możliwe przyczyny bólu pod prawym żebrem



Poza schorzeniami układu pokarmowego ból pod prawym żebrem może sygnalizować problemy z innymi narządami.

Kolka nerkowa, zapalenie nerek, torbiele lub nowotwory nerek - to schorzenia, których objawem może być ból promieniujący do okolic żeber. Dolegliwości te często lokalizują się w prawym lub lewym boku, a towarzyszą im nudności oraz krwiomocz.

Powiększenie lub uszkodzenie śledziony, spowodowane np. chorobami wątroby, krwinek lub urazem, również może wywoływać ból pod prawym żebrem.

W rzadkich przypadkach ból w prawym podżebrzu może sygnalizować problemy z sercem (np. zapalenie osierdzia) lub płucami (np. zapalenie dolnego płata prawego płuca).

Do innych, mniej typowych źródeł bólu pod prawym żebrem należą:

  • urazy (złamania lub pęknięcia żeber);
  • zapalenie chrząstek żebrowych;
  • przepuklina rozworu przełykowego;
  • nerwica wegetatywna (nerwica narządowa);
  • niedobór witaminy B.

Część tych dolegliwości nasila się podczas wykonywania ruchów lub głębokiego oddychania.

Ból pod prawym żebrem w ciąży



Sporadyczny ból pod prawym żebrem może się pojawiać również u ciężarnych, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Najczęściej jest on spowodowany uciskiem rosnącej macicy na żebra i nasila się w pozycji siedzącej. Mimo że zwykle nie należy do niepokojących objawów, przyszła mama powinna skonsultować tego typu dolegliwości z lekarzem prowadzącym.

Diagnostyka bólu pod prawym żebrem - jakie badania wykonać?



Ze względu na wiele możliwych przyczyn diagnostyka bólu pod prawym żebrem jest procesem złożonym. Podczas wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący charakteru dolegliwości, diety pacjenta oraz jego trybu życia. Następnie wykonuje badanie przedmiotowe, mające na celu zlokalizowanie źródła bólu.

W celu ustalenia przyczyny schorzenia zlecane są również badania dodatkowe, w tym:

  • badania laboratoryjne - morfologia krwi, badanie moczu, próby wątrobowe, oznaczenie poziomu enzymów trzustkowych;
  • badania obrazowe - USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny;
  • badania endoskopowe - gastroskopia, kolonoskopia.

Zakres niezbędnych badań jest dobierany indywidualnie w zależności od objawów zgłaszanych przez pacjenta.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (2)

  • ...że oberwałeś z lewego łokcia...

    • 4 0

  • gazy

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane