• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przygotowuje się, aby przetrwać wojnę i kryzys

Jakub Gilewicz
12 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

- Nie emocjonuję się deszczem meteorów czy rozbłyskami na Słońcu. Przygotowuję się na wypadek bardziej prawdopodobnych zagrożeń, a obecnie są to destabilizacja sytuacji w kraju z powodu kryzysu gospodarczego i konflikt zbrojny. W końcu mężczyzna jest od tego, aby zapewniać bezpieczeństwo rodzinie, więc musi być gotowy do poradzenia sobie również w ekstremalnych sytuacjach - przekonuje Ireneusz Kaczmarek, grafik komputerowy z Sopotu i preppers.



"Nie rób zapasów na raz". Przygotowani na wojnę i klęski żywiołowe



Czy przygotowujesz się na wypadek wojny, kataklizmu lub innej ekstremalnej sytuacji?

Jedni gromadzą zapasy konserw w szafach i budują schrony, kolejni kupują generatory prądu, a jeszcze inni doskonalą umiejętności bojowe. Ilu preppersów, tyle pomysłów. Choć wszystkie mają jeden cel: zapewnić przetrwanie. W końcu preppers - jak w skrócie głosi jedna z definicji - to człowiek, który przygotowuje siebie i rodzinę do wyjścia cało z wszelkich możliwych zagrożeń.

- Prawie każdy z nas jest po części preppersem, bo niełatwo jest w dzisiejszych czasach zapewnić byt rodzinie. Jednak odpowiedzialny mężczyzna, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku, powinien być przygotowany na coś znacznie trudniejszego - przekonuje Ireneusz.

Jak się przygotować na wypadek wojny lub kryzysu?



Zdaniem mieszkańca Sopotu, każdy mężczyzna powinien zadać sobie pytanie czy ma wiedzę, umiejętności oraz wyposażenie, które pozwoli przetrwać jemu i rodzinie w sytuacji poważnego załamania gospodarczego czy też czas konfliktu zbrojnego.

- Bo to są właśnie najbardziej prawdopodobne zagrożenia w obecnej sytuacji geopolitycznej - ocenia Ireneusz.

Na co dzień pracuje jako grafik komputerowy, od lat pochłania książki o tematyce historycznej i trenuje sztuki walki, strzelectwo oraz surwiwal. Tego ostatniego zasmakował jeszcze jako chłopak. Razem z kolegami urządzali wypady do lasu, w czasie których celowo "utrudniali sobie życie w terenie".

- Z czasem pojawiła się surwiwalowa literatura, więc człowiek zaczął czytać i sprawdzać czy coś działa czy nie. I w praktyce okazywało się, że większość rzeczy z książek albo nie działała, albo trzeba było je udoskonalać. Poza tym interesowaliśmy się militariami. U chłopaków, przynajmniej w tamtych czasach, było to normalne - opowiada o swoich początkach.

Dziś jest instruktorem surwiwalu i preppersem, choć za tym ostatnim określeniem nie przepada. Bo jak tłumaczy, do jednego "preppersowego worka" wrzucane są zarówno osoby, które budują ogrodowe schrony mające chronić przed deszczem meteorów czy atakiem rakietowym, jak i osoby, które bardziej trzeźwo potrafią ocenić sytuację. O sobie mówi po prostu, że zawsze chciał umieć radzić sobie w życiu.

- W przypadku zagrożeń, o których wspomniałem, stawiam na konkretne umiejętności. To posługiwanie się bronią, przetrwanie w terenie oraz korzystanie z własnych i niezależnych środków łączności - wylicza.

Ewakuować najbliższych poza duże aglomeracje miejskie



Jeden z jego scenariuszy dla Trójmiasta w ciężkich czasach wygląda tak: kryzys gospodarczy wywołuje hiperinflację, spada realna wartość pieniądza i mieszkańców nie stać na zakup żywności, dochodzi do zamieszek i napadów na sklepy, wzrasta przestępczość, służby nie są w stanie utrzymać porządku.

- W przypadku takiego rozwoju sytuacji miasta nie będą bezpiecznymi miejscami dla rodzin. Rozsądnie będzie więc ewakuować najbliższych poza duże aglomeracje miejskie. Najlepiej na wieś, gdzie wszyscy przeważnie się znają i gdzie łatwiej o żywność. Tyle że ewakuacja z Trójmiasta może nie być taka prosta. Zazwyczaj i tak już przeciążone drogi wylotowe będą nieprzejezdne, bo tysiące ludzi w panice będą chciały czym prędzej opuścić tereny miejskie. Pozostaje więc ewakuować się przez lasy - tłumaczy preppers.

Plecak ewakuacyjny, filtr do wody i apteczka



Mieszkaniec Sopotu doradza przygotować sobie wcześniej tak zwany plecak ewakuacyjny, po jednym dla każdego członka rodziny. W środku jego własnego znajdują się między innymi dobrej jakości siekiera, maska przeciwgazowa, zwinięty śpiwór niewiele większy od męskiej pięści, a także nieoceniony filtr do wody.

- Noszenie wody ze sobą, kiedy potrzeba przynajmniej trzech litrów na głowę, a przy większym wysiłku nawet więcej, jest dużym obciążeniem dla organizmu. Trzeba mieć coś, co pozwoli pozyskiwać wodę w terenie. Ze stawów, strumieni, kałuż. Do tego najlepiej nadaje się dobry filtr. Akurat ten jest mechaniczny i filtruje nie tylko bakterie oraz pierwotniaki, ale również wirusy. Starcza na osiem tysięcy litrów - zachwala Ireneusz i prezentuje jego działanie.

Preppers poleca również zabrać ze sobą nóż, osełki, krzesiwo, a także hamak, który uważa za praktyczniejszy od namiotu. Zdaniem Ireneusza szybciej się go montuje i demontuje, a ponadto jest lżejszy. - Właściwie ma same zalety poza tym, że musimy znaleźć dwa miejsca, do których go przywiążemy - ocenia.

A że drzew w polskich lasach jest pod dostatkiem, preppers z Sopotu używa hamaka. Ponadto w plecaku ewakuacyjnym ma podręczną apteczkę, gdzie poza preparatami i lekami, czeka w pogotowiu staza taktyczna i opatrunek Celox na wypadek poważnego krwawienia.

- Poza tym mężczyzna, który chce być przygotowanym na trudniejsze czasy, powinien mieć broń i umieć się nią posługiwać. Służyć może nie tylko do obrony przed najeźdźcą czy bandytami, ale także, żeby odstraszać czy polować. A prawo w Polsce pozwala na posiadanie broni - przekonuje.

W przypadku konfliktu zbrojnego preppers z Sopotu, po ewakuowaniu rodziny, zamierza wrócić. O powodzie mówi krótko: chcę bronić kraju. Po czym postanawia podzielić się jeszcze jednym spostrzeżeniem.

- Kluczowym elementem skutecznego działania w "ciężkich czasach" jest organizowanie się w zespół, małą społeczność, gdzie członkowie takiej grupy uzupełniają się umiejętnościami, wzajemnie sobie pomagają. Samodzielne działanie radykalnie obniża nasze szanse na przetrwanie. Dlatego od dawna staram się organizować dobrze dobraną grupę znajomych, którzy wspólnie rozwijają swoje umiejętności i są świadomi konieczności działania zespołowego - puentuje.

Zobacz także ciernistą kolekcję Tomasza Blaczkowskiego z Gdańska.

Opinie (268) ponad 20 zablokowanych

  • jedyny sposob (1)

    Prawdziwy preepers dla ktorego rodzina jest dla niego priorytetem, wyjezdza do Nowej Zelandii, Australii, czy Argentyny. Kazda wojna ominie te kraje szeroko. A patriotyzm? Zwykly "Kowalski" patriotyzmem rodziny nie wykarmi - w przeciwienstwie do politykow, ksiezy i polonistow. I to wlasnie ONI kaza nam byc patiotami i walczyc w imie ojczyzny - ale tak naprawde w imie ich dobra i przyszlosci.

    • 13 6

    • Traktujmy pasję tego hobby jako pasję surviwalowca, który zawsze chce mieć wszystko pod kontrolą.
      W razie wpjny gorsze bedzie to, że prawdopodobnie ulegnie przymusowej mobilizacji tak więc nie będzie mogl ochronic swojej rodziny. Co najwyżej sam nie zginie.

      • 2 0

  • Ciekawe

    czy jest szybszy od szybkich neutronów?
    już w latach siedemdziesiątych ub. wieku na Polskę miało spaść czterysta uderzeń atomowych. Podobna ilość miała wyżarzyć terytorium RFN.
    http://nuclearsecrecy.com/nukemap/?&kt=1&lat=54.3465231&lng=18.6547065&airburst=0&hob_ft=0&casualties=1&fallout=1&fallout_angle=-135&fatalities=5810&injuries=10284&psi_1=37131&zm=16
    Dla podobnych optymistów stronka NUKEMAP by Alex Wellerstein

    • 3 1

  • buahaha

    9!!!! opcji w ankiecie, szacun, pojechali na maksa.............

    • 4 2

  • co za durna nazwa

    chyba tylko dla niej powstał ten artykuł

    • 4 2

  • Mam plan na godzinę W (2)

    Szybki samochód i "granicę" 400km stąd

    • 9 5

    • Je..ac ciebie!

      • 0 2

    • słabiutki ten plan kolego, gdy wybucha wojna to panstwa oscienne zamykaja swoje granice przed uciekinierami

      a wojskiem obstawiaja wszelkie "zielone" granice. Wszsytko co idzie przez "zielona" jest traktowane jak wróg i strzela sie do tego bez ostrzeżenia.
      Wiec ten twoj plan jest mocno niedopracowany. No chyba, ze masz czołg i pograniczników zaskoczysz takim sprzetem.

      • 1 1

  • Również jestem prepersem

    i zawsze nosze przy sobie prezerwatywy ;]

    • 8 3

  • gotowy

    Prepper nie tylko przygotowuje sie do wojny ale ogólnie przygotowuje sie na różne sytuacje takie jak powódź, upały, mrozy... Ostatnio wpadłem na ciekawą stronkę polskiego preppersa http://www.just-to-survive.com

    • 8 1

  • A jednak mozna zyc bez mozgu:-)

    • 7 8

  • i co,teraz niby wszyscy maja sie przenosic na wies,bo on mowi,ze bedzie wojna? (1)

    i co,teraz niby wszyscy maja sie przenosic na wies,bo on mowi,ze bedzie wojna?

    • 4 3

    • Wcale nie mówi,ze będzie wojna - tylko nie wyklucza takiej opcji i ma na nią swój plan na miarę sił i możliwości.
      Wygodniej, taniej i przyjemniej jest zakładać, że nic nie zmąci obecnego porządku rzeczy.
      Wszyscy by chcieli żyć w dostatku i pokoju, tylko że jedynym argumentem jaki mają na utrzymanie tego stanu jest danie kciuka w dół pod artykułem o człowieku przygotowanym do innego scenariusza

      • 4 3

  • Ciekawy jestem jak przygotowują się rodziny polityków z POPiSPSLD (3)

    Czy mają świadomość, że w przypadku wojny w pierwszej kolejności będą narażeni na agresję, i to ze strony swoich rodaków ? Wystarczy, że nie będzie przez tydzień wody i elektryczności a rozjuszeni ludzie ruszą do ich mieszkań, domów - i nie będą to wesołe rozmowy...

    • 6 1

    • oni mają immunitety poselskie, wiec wyjada z kraju szybciej niz ty (1)

      zdązyłbys ubrac buty

      • 0 1

      • Wyjadą tam pewnie, gdzie w ogóle nie ma Polaków

        Np takich, którzy w tej przyszłej rąb....j wojnie wielkich korporacji nikogo nie stracą - możesz razem z wujkiem posłem na tym śmiesznym immunitecie jechać gdzie chcesz -ale wszędzie spotkasz Polaków, których klika okrągłostołowa wyrzuciła zagranicę.

        • 0 0

    • Będą spieprzać jak szkopy na Gustloffie

      Tylko czy torped się nie boją?

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane