• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co się dzieje w gdańskiej Straży Miejskiej?

Marzena Klimowicz-Sikorska
21 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Nacisk na jak największą liczbę mandatów, kary dla opornych - taki ma być obraz gdańskiej Straży Miejskiej. Nacisk na jak największą liczbę mandatów, kary dla opornych - taki ma być obraz gdańskiej Straży Miejskiej.

Samobójcza śmierć strażniczki miejskiej, na której ciążyło 140 zarzutów związanych m.in. z fałszowaniem służbowej dokumentacji, wstrząsnęła funkcjonariuszami. - Robiła to, co kazali jej przełożeni. Wszyscy wiedzieli o tym, co się dzieje - mówi jeden z gdańskich strażników. - Nie doszłoby do tej tragedii, gdyby to ktoś w końcu przerwał - dodaje.



W czwartek strażnikami miejskimi w Gdańsku wstrząsnęła informacja o samobójczej śmierci Barbary K., strażniczki miejskiej z 20-letnim stażem pracy. W poniedziałek kobieta wyszła ze swojego mieszkania i słuch po niej zaginął. Zgłoszono zaginięcie, rozpoczęły się poszukiwania. Jej ciało znalazł w środę po południu klient baru KFC.

Więcej na temat śmierci gdańskiej strażniczki.

Kobieta była związana ze sprawą fałszowania, od blisko 10 lat, dokumentów, o czym pisaliśmy szeroko 13 marca. Prokuratura na razie nie łączy sprawy jej śmierci z zarzutami za fałszerstwo.

O tym, co dzieje się w gdańskiej Straży Miejskiej mówi nam, prosząc o anonimowość, jeden z funkcjonariuszy, który w gdańskiej straży pracuje od kilkunastu lat.

***

Marzena Klimowicz-Sikorska: Sprawa fałszowania protokołów trwała od blisko dekady. Dlaczego wyszła dopiero teraz?

- Zaczęła wychodzić na jaw już na jesieni 2012 r., kiedy to prokuratura zaczęła pobierać od nas dokumentację w tej sprawie. A od początku 2013 r. byliśmy już wzywani na przesłuchania. Ja również. Cała ta sprawa z protokołami, która miała na celu skrócenie procedury, była pokłosiem organizowanych przez komendanta [Leszka Walczaka - przyp. red.] konkursów na najlepszego strażnika miejskiego. Liczył się wynik - kto wypisze w miesiącu jak najwięcej mandatów. Nie było więc czasu na pracochłonną procedurę. To miało motywować do pracy.

Na czym dokładnie miała polegać ta motywacja?

- Większość kierowników przyjęła u nas, że miesięczne minimum mandatów ma wynieść 50 na strażnika. To było minimum, żeby dostać premię. To dużo, biorąc pod uwagę, że każdy z nas - poza chodzeniem po mieście - ma też sporo dodatkowych obowiązków. Na przykład zimą ciągle jeździmy po administracjach w sprawie nieodśnieżonych chodników. Nie ma czasu, żeby chodzić po ulicy, a tym bardziej, żeby chodzić osobiście na przesłuchania do protokołów. Dlatego skrócono nam tę procedurę.

Przeczytaj też o strażniku, który nie chciał poddać się presji liczby mandatów.

Czasami bywało tak, że jak zbliżał się okres rozliczeniowy i brakowało mandatów z jakiegoś paragrafu np. dotyczącego sprzątania po psach, to wysyłało się na miasto patrole, które miały skupić się przede wszystkim na tym. Mówiło się wtedy, że brakuje nam "piesków", więc dziś idziemy i "robimy pieski". Inne mandaty też się wystawiało, ale trzeba było skupić się na tym konkretnym wykroczeniu. I tak było ze wszystkim: jak brakowało mandatów za odśnieżanie - to się na to nastawialiśmy, jak za parkowanie - to rozglądaliśmy się za źle zaparkowanymi samochodami itd.

W 2012 r. wprowadzono ocenę miesięczną pracownika. Było powiedziane wprost, że kto będzie miał pierwsze negatywne oceny, ten może dostać wypowiedzenie z pracy. To był taki bat dla opornych, którzy nie chcieli poddawać się presji wypisywania jak największej liczby mandatów. Wielu się poddało, bo nie chcieli tracić pracy.

Czy zdarzały się przypadki utrudniania życia opornym strażnikom?

- Tak. Oporniejsi, albo ci, co podskoczyli, mieli ciągłą rotację referatów - ot tak, żeby utrudnić im życie. Jak się pracuje w jednym referacie kilka lat, zna się wszystkich i nagle trafia się do innego referatu, gdzie trudno od razu złapać wspólny język, gdzie panują różne podziały i wzajemne animozje, to jest to utrudnianie życia. I tak co jakiś czas. Do tego czepianie się za bzdury i grożenie na każdym kroku dyscyplinarnym zwolnieniem.

Od kiedy w straży miejskiej panuje taka atmosfera?

- Niezdrowa atmosfera zaczęła się odkąd na stanowisko komendanta wybrano Leszka Walczaka, człowieka z żołnierską przeszłością [jest absolwentem m.in. Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych - przyp. red], który straż zaczął traktować jak wojsko, a nas jak szeregowych żołnierzy. Mówiliśmy między sobą, że straż to ich taki prywatny folwark, a my - szeregowi żołnierze - nie mamy nic do gadania.

Kilka lat temu powołano nawet wewnętrzną komórkę ds. kontroli, w której pracowali ludzie, którzy ze strażą wcześniej nie mieli nic wspólnego. Miała ona kontrolować strażników, dokumentację, prawidłowość procedur itp. Ale sprawy z protokołami nikt nie wychwycił, mimo że mieliśmy różne audyty, a nawet część kierownictwa zgłaszała problem z fałszowaniem dokumentów.

Czy były jakieś naciski ze strony kierownictwa, kiedy zaczęły się przesłuchania?

- Nie, przynajmniej część kierownictwa uważała, że nikt nie będzie wyciągać konsekwencji z takiej błahostki, że poświadczanie nieprawdy to nic wielkiego. I choć przejęli się prokuraturą, czują się pokrzywdzeni, że wobec kierownictwa mogą być wyciągane konsekwencje za taką rzecz. Wiem, że związki zawodowe próbowały przebić się z tą sprawą wyżej, ale zawsze sprawa była bagatelizowana.

Według nas prokuratura powinna zebrać dowody i przedstawić wszystkim zarzuty w jednym okresie, a nie zabierać się pojedynczo, zaczynając od szaraczków. No i skończyło się tragicznie. Szkoda, straszna szkoda. Panią Basię znali wszyscy, pracowała u nas kilkanaście lat. Sympatyczna kobieta. W jednym z programów lokalnej telewizji rzecznik straży mówił o pani Basi, że była nadgorliwa i tworzyła dodatkową dokumentację [chodzi o wypowiedź Miłosza Jurgielewicza dla Panoramy w TVP Gdańsk z 18 marca - przyp. red.]. Nie byłaby "nadgorliwa", gdyby do tego procederu nie dopuszczano przez tyle lat, zwłaszcza, że robiła tak, jak jej kazano.

Coś się zmienia, bo coraz głośniej jest o tym, że w gdańskiej straży źle się dzieje.

- Większość strażników, jak i część kierownictwa jest zgodna, że dalej tak być nie może. Dlatego zdecydowałem się o tym opowiedzieć, może ktoś w końcu przejrzy na oczy, że w straży miejskiej źle się dzieje, a komendant jest nietykalny. Bo nie doszłoby do tej tragedii, gdyby ktoś wcześniej to ukrócił.

Co dalej, po śmierci strażniczki, będzie się działo ze sprawą nieprawidłowości w Straży Miejskiej w Gdańsku?

- Sprawa będzie toczyła się dalej, oczywiście w zakresie dotyczącym strażniczki zostanie umorzona - mówi prokurator Renata Klonowska z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.- Czynności jednak będą trwać dalej. Będziemy formułować kolejne zarzuty i stawiać je kolejnym osobom. Na razie to wszystko, co mogę powiedzieć.

Miejsca

Opinie (315) 8 zablokowanych

  • Ludzie mowc|ie jak jest krytykujcie nie bojcie sie mowic nie tylko na internecie

    • 3 2

  • Wyp ---dolić Komendanta !!!

    Gdzie zaczyna się mundur tam kończy się logika !!! Padła ofiarą chorego systemu i chorych przełożonych, żądnych władzy i kasy psychopatów !!!

    • 14 2

  • Powtarzam po raz kolejny i z pewnością nie ostatni

    Jaki pan, taki kram.
    A kto nad tym komendantem ?

    • 18 0

  • nasunęło mi się kilka bolesnych pytań

    - czy prokurator może powiedzieć dlaczego można odnieść wrażenie że chyba zawsze organy pastwa zajmują się szarakami a nie zaczynają od góry?
    - czy trudno sobie wyobrazić że poza naciskami ze strony prokuratury taka zwykła osoba jest poddawana naciskom przełożonych?
    - co zrobiono by temu zapobiec?
    - skąd założenie że w organie administracji samorządowej można popełniać przestępstwa bez wiedzy przełożonych?
    - czy komendant straży oraz osoba która go powołała (Paweł A.) byli przesłuchiwani na okoliczność nieprawidłowości w straży?
    - jeżeli nie to dlaczego?
    - czy prokuratura zajęła się powszechnymi tu wypowiedziami strażników (ich zbadaniem) którzy wskazują że SM nie ma przełożenia na bezpieczeństwo obywateli bo realizuje centralny plan stworzony w kierownictwie ?
    - wreszcie czy w związku ze śmiercią Strażniczki prokuratura poza umorzeniem jej sprawy zbada naganne postępowanie sopockiej policji o którym tu na tym portalu w komentarzach pisały osoby twierdzące że są świadkami.?
    - oraz czy wskazywane 10 minutowe oczekiwanie na przyjazd karetki to odpowiedni czas jeśli odległość pomiędzy miejscem zgonu a pogotowiem w lini prostej wynosi chyba mniej niż kilometr.?

    • 11 0

  • nadawalby sie do pracy w korporacji amerykanskiej w polskim wydaniu (1)

    tam tacy poszukiwani...

    • 3 0

    • W korporacjach obowiązuje tajemnica zawodowa. On Pepla bzdury w dodatku więc nie dałby rady:)

      • 2 1

  • jak się tworzy instytucje o charakterze mafijnym to trudno żeby były inne efekty

    dotyczy całej SM w Polsce.

    • 8 5

  • LIKWIDACJA (3)

    Koniecznie zlikwidować tę nieudaczną i chorą formację a środki trwonione na jej utrzymanie przekazać policji!

    • 13 5

    • A myślisz że policja weźmie się do pracy??
      Masz przykład Elbląga. Prezydent obiecał że jak wygra to zlikwiduje straż. Nawet zaczął wydawać polecenia komendantowi miejskiemu Policji. Szybko się dowiedział kto może wydawać policjantom polecenia oraz że oni nie będą wykonywali zadań które robiła SM. I pan prezydent szybciutko się z pomysłu wycofał.

      • 5 0

    • a policja jest lepsza???

      to te same barany które muszą chodzić lub jeździć w parze bo jeden umie czytać a drugi pisać

      • 4 1

    • Dobrze Panie kierowniku, zrobimy tak jak mówisz:)

      • 0 0

  • a co z panem Walczakiem?

    Czy prokuratura postawi mu zarzuty? czy po prostu ukręci łeb sprawie tak jak robi to już od wielu lat? To chyba oczywiste że ten pan jest za to odpowiedzialny wk końcu to od jest zwierzchnikiem wszystkich strażników miejskich. Co na to Pan Prezydent, kiedy w końcu rozwiąże tą instytucję albo przynajmniej zmieni jej władze?

    • 10 0

  • Sędzia

    sędzia Milewski zrobi z tym porządek

    • 8 1

  • jestem ciekawy jak ci strażnicy zdają psychotesty (2)

    a potem popełniają samobójstwo...

    • 3 15

    • Jestem ciekawy jak policjanci zdają psychotesty (1)

      a potem dochodzi do tragedii z broni służbowej

      • 7 0

      • też prawda

        tylko że ja bym jeszcze dodał do tego znęcanie się w domu nad żoną i dziećmi

        • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane