• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co się wydarzyło na lotnisku z piątku na sobotę

Michał Stąporek
30 kwietnia 2024, godz. 11:15 
Opinie (371)
Samolot Ryanaira z Londynu do Gdańska został przekierowany do Poznania, ponieważ kontroler lotów nie był w stanie przyjąć jednocześnie wszystkich samolotów, które chciały wylądować w Gdańsku przed rozpoczęciem zawodów sportowych na płycie lotniska. Samolot Ryanaira z Londynu do Gdańska został przekierowany do Poznania, ponieważ kontroler lotów nie był w stanie przyjąć jednocześnie wszystkich samolotów, które chciały wylądować w Gdańsku przed rozpoczęciem zawodów sportowych na płycie lotniska.

- Wyciągniemy wspólnie wnioski i poprosimy Państwową Agencję Żeglugi Powietrznej, by przy kolejnym wydarzeniu udało się wzmocnić nocną obsługę lotów na wieży - władze lotniska tłumaczą, jak doszło do tego, że w nocy z piątku na sobotę samolot z Londynu zamiast w Gdańsku lądował w Poznaniu.



Czy zdarzyło ci się wylądować na innym lotnisku, niż planowano?

Przypomnijmy: samolot rejsowy linii Ryanair, który w piątek wieczorem leciał z Londynu do Gdańska, został przekierowany na lotnisko w Poznaniu. Jego pasażerowie dotarli do Trójmiasta pociągiem w sobotę rano, a więc z ponad 8-godzinnym opóźnieniem.

Dlaczego tak się stało? Fakty



  1. Miedzy północą a godz. 3 nad ranem na pasie startowym lotniska w Gdańsku odbywał się duathlon - zawody sportowe biegowo-rowerowe.
  2. Już pół roku wcześniej wszystkie linie lotnicze znały termin imprezy i zostały poproszone o taką organizację lotów, by ostatni samolot wylądował tego dnia w Gdańsku przed północą.
  3. W piątek późnym wieczorem Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która zapewnia obsadę wieży kontroli lotów, miała na zmianie w Gdańsku tylko jednego kontrolera i nie był on w stanie przyjąć równocześnie wielu samolotów.
  4. Z tego powodu samolot Ryanaire'a najpierw czekał na lotnisku w Londynie dwie godziny na start, a następnie został przekierowany na lotnisko w Poznaniu.


Kilka miesięcy przygotowań do imprezy na lotnisku



Przedstawiciele lotniska zapewniają, że impreza była dobrze zorganizowana, a linie lotnicze już kilka miesięcy temu otrzymały informacje, jak się do niej przygotować.

- Organizowaliśmy na lotnisku Duathlon po raz trzeci, podobnie jak już cztery razy był u nas nocny bieg Skywayrun. Za każdym razem przygotowujemy się do tych imprez przez wiele miesięcy. Także tym razem wszystkie zainteresowane strony były poinformowane i było uzgodnione, że loty w Gdańsku nie będą się odbywały w nocy z 26 na 27 kwietnia od północy do godz. 3:00. Taki komunikat przekazaliśmy liniom lotniczym już w październiku ubiegłego roku - informuje Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowa portu lotniczego w Gdańsku.
Zgodnie z ustaleniami wszystkie wieczorne samoloty, w tym z Kopenhagi, Warszawy czy Londynu, miały wylądować w Gdańsku przed północą.

Okazało się jednak, że w tym czasie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (państwowa instytucja odpowiadająca za bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej i niezależna od portów lotniczych) miała na zmianie jednego kontrolera i nie był on w stanie przyjąć równocześnie tylu samolotów.

- Wyciągniemy wspólnie wnioski i poprosimy PAŻP, by przy kolejnym wydarzeniu, biegu Skywayrun, który organizujemy 18/19 maja, udało się wzmocnić nocną obsługę lotów na wieży - zapowiada Agnieszka Michajłow w Portu Lotniczego w Gdańsku.

Biegi, pikniki i potańcówki na lotnisku



Port Lotniczy w Gdańsku regularnie organizuje wydarzenia otwarte dla mieszkańców Trójmiasta i Pomorza. Są wśród nich zarówno imprezy sportowe (Duathlon, Skywayrun), imprezy dla dzieci (piknik na zakończenie lata), ale także imprezy taneczne dla seniorów, które odbywają się w terminalu lotniska.

Taniec 200 osób na lotnisku to nie był flashmob Taniec 200 osób na lotnisku to nie był flashmob

- Dokładamy wszelkich starań, by odbywało się to bez szkody dla naszych pasażerów - zapewniają przedstawiciele lotniska.

Miejsca

Opinie (371) ponad 20 zablokowanych

  • nie mozna napisac prawdy bo tylko opinie wybrane przez pismaka i kloskowskiego

    • 3 0

  • Jak sama nazwa wskazuje

    Lotnisko to miejsce do obsługi ruchu lotniczego , więc może pora zaprzestać pseudo sportowych zabaw w tym miejscu?
    Są "śpiące " może więc tam biegać?

    • 2 0

  • Kto na tym zarobił

    Jeden kontroler jeden przylot, w czym problem? Nadrzędną rolą Portu Lotniczego jest zapewnienie obsługi ruchu lotniczego a nie organizowanie zawodów sportowych. Lotnisko powinno zapewniać możliwość lądowania innym statkom powietrznym w sytuacjach awaryjnych. Mam nadzieję, że ktoś poniesie za to odpowiedzialność i wypłaci odszkodowanie pokrzywdzonym osobom.

    • 3 0

  • Zapraszamy wszelkie biegi na lotnisko do Gdyni. Można biegać nawet w dzień!

    • 1 0

  • Lotnisko musi być wyłącznie lotniskiem

    Osobiście latam średnio raz w miesiącu i jak dotąd nigdy nie doświadczyłem takiej sytuacji, w przeciwieństwie do mojej córki, będącej w zaawansowanej ciąży, której pobyt na pokładzie samolotu z Billund przedłużył się z ok. jednej godziny do ponad 5 godzin. Samolot stał na płycie lotniska, nie przy terminalu, prawie komplet pasażerów na pokładzie, żadnego wsparcia że strony załogi samolotu: przez cały czas nie wydano żadnego jedzenia (przy opóźnieniu lotu ponad 3 godziny należą się vouchery na jedzenie i napoje) ani nawet wody do picia. Nikt z pasażerów nie był przygotowany na tak długi lot, brak wody był szczególnie dotkliwy dla osób z dziećmi. Cóż, po prawie 4 godz na pokładzie córka, jako jedyna (bo w ciąży) otrzymała 1 butelkę wody. Podróżowała z nią również jej 5 letnia córka.
    Generalnie sytuacja była beznadziejna, nikt nic nie wiedział, albo może wiedział ale informacji nie przekazywano pasażerom, aby nie pogarszać sytuacji. Generalnie uważam, że lotnisko powinno być przede wszystkim portem lotniczym a nie boiskiem czy stadionem sportowym lub dyskoteką dla seniorów. I to powinno być priorytetem działalności zarządu lotniska, który w tym przypadku nie zrobił wszystkiego jak należy, aby zapewnić prawidłowe przyjęcie raptem 5 samolotów w ciągu ostatniej godziny funkcjonowania obsługi. Co z tego, że linie lotnicze poinformowano o bieganiu... jeśli w pracy był tylko jeden kontroler lotów. Ciekaw jestem, co mogłoby się wydarzyć gdyby ten jedyny kontroler zasłabł nagle albo dostał niestrawności...? Strach myśleć.
    Nie mnie jednak uważam, że miasto Gdańsk zasługuje na port lotniczy z prawdziwego zdarzenia, który jest w stanie przyjąć wszystkie rejsowe loty. A imprezy typu " potańcówki dla seniorów" czy jakieś kolarskie marszobiegi nie powinny się tam nigdy odbywać kosztem zdrowia i bezpieczeństwa pasażerów. Czy takie imprezy nie mogą być organizowane np. na lotnisku w Pruszczu albo na wielkim placu składowym nieopodal terminala kontenerowego w gdyńskim porcie...

    • 7 0

  • Impreza na pasie startowym? Ktoś chyba pozamieniał się na główki z koniem. Naprawdę czy już wszyscy zgłupieli?

    To może zawody w szpitalu. NIe będzie się przyjmowało chorych bo zawodnicy będą piegać i robić pompki w salach. Jakaś masakra.

    • 4 0

  • "samolot Ryanaire'a"? Kogo?

    • 0 1

  • Lotnisko powinno być do obsługi samolotów,a nie dla rozrywki . Nie daj Boże aby ktoś coś zostawił na pasie. Katastrofa gotowa.

    Lotnisko powinno być do obsługi samolotów i pasażerów. Nie do zabawy. Nie daj Boże aby ktoś coś zostawił na pasie.

    • 1 0

  • Lol

    No bo przecież nie było żadnego innego miejsca niż płyta lotniska na organizację zawodów. Następnym razem proponuję bieg obwodnicą albo pójdźmy krok dalej i zapraszamy na A1.

    • 1 0

  • Wspaniałe jest to, że biegacze biegają po lotnisku

    Rowerzyści jeżdżą po drogach szybkiego ruchu... czekam, aż dla pływaków zostanie zamknięta Zatoką Gdańska i stanie csly przemysł tego kraju.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane