• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co z dziećmi w czasie strajku nauczycieli?

Wioleta Stolarska
7 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
W poniedziałek, 8 kwietnia w placówkach oświatowych ma rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli. W poniedziałek, 8 kwietnia w placówkach oświatowych ma rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli.

Zastanawiasz się, czy posłać swoje dziecko w poniedziałek do szkoły? Wszystko wskazuje na to, że właśnie wtedy rozpocznie się strajk nauczycieli. Większość szkół w Trójmieście najprawdopodobniej będzie musiała odwołać zajęcia, bo nie będzie komu zająć się uczniami. Dyrektorzy już od kilku dni apelują do rodziców o zorganizowanie dzieciom alternatywnej opieki. Podpowiadamy, na jakie rozwiązania mogą liczyć rodzice.



Zobacz zajęcia dla dzieci podczas strajku


W przypadku odwołania zajęć jak zapewnisz opiekę swojemu dziecku?

W poniedziałek, 8 kwietnia w placówkach oświatowych ma rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli. Również w Trójmieście ponad 200 placówek zadeklarowało w nim swój udział. To głównie szkoły podstawowe, licea, ale również przedszkola. Oznacza to, że tysiące rodziców w poniedziałek rano zmierzy się z problemem zapewnienia opieki dla swoich dzieci.

Dzieci do 8 lat - zasiłek opiekuńczy na czas strajku



Rodzice dzieci do 8. roku życia w sytuacji jeśli ich przedszkole/szkoła poinformuje w poniedziałek o odwołaniu zajęć mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i zostać z maluchem w domu.

- Zasiłek przysługuje rodzicom objętym ubezpieczeniem chorobowym, w związku z tym będą mogli z niego skorzystać rodzice posiadający umowę o pracę, umowę zlecenie lub inną umowę o świadczenie usług, umowę nakładczą, a także rodzice prowadzący działalność pozarolniczą, jak również rodzice będący członkami rolniczej spółdzielni produkcyjnej czy spółdzielni kółek rolniczych. Ponadto prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego przysługuje obojgu rodzicom, jednak zasiłek może zostać wypłacony tylko jednemu z rodziców w danym czasie - mówi Mariusz Królczyk, prawnik.
Szczegółowo pisaliśmy o tym w osobnym artykule - Zasiłek opiekuńczy na czas strajku nauczycieli.

Rodzice dzieci do 8. roku życia w sytuacji, jeśli ich przedszkole/szkoła poinformuje jutro o odwołaniu zajęć mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i zostać z maluchem w domu. Rodzice dzieci do 8. roku życia w sytuacji, jeśli ich przedszkole/szkoła poinformuje jutro o odwołaniu zajęć mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i zostać z maluchem w domu.

Co zamiast szkoły dla 8-12-latka?



Opieka 24h/dobę nad dzieckiem - to wbrew pozorom spore wyzwanie dla rodziców, szczególnie kiedy konieczna jest w nagłej sytuacji. Jak duże musi być dziecko, by było w pustym domu bezpieczne? W polskim prawie nie ma jednoznacznego przepisu, który mówiłby wprost o tym, w jakim wieku można zostawić dziecko samo w domu. W art. 106 kodeksu wykroczeń czytamy, że pozostawienie siedmiolatka bez opieki w sytuacji, w której mogłoby dojść do zagrożenia (na przykład pożaru) podlega karze grzywny lub nagany.

Według psychologów dzieci przed 10. rokiem życia nie powinno się zostawiać samych w domu, a i wtedy nie zawsze są na to gotowe. Według organizacji działających na rzecz praw dziecka większość 12-latków nie jest gotowa, by zostać w domu bez opieki.

Jak więc w sytuacji strajku nauczycieli i zamkniętej szkoły zapewnić opiekę dzieciom od 8 do 12 roku życia? Tu z pomocą muszą przyjść samorządy, które mają obowiązek zapewnić dzieciom opiekę poza zajęciami szkolnymi.

Jeśli rodzice nie mają możliwości skorzystać z pracy zdalnej czy urlopu ani z pomocy rodziny, warto, żeby sprawdzili, czy ich dzieci mogą wziąć udział w proponowanych zajęciach zastępczych.

Większość szkół w Trójmieście najprawdopodobniej będzie musiała odwołać zajęcia, bo nie będzie komu zająć się uczniami. Większość szkół w Trójmieście najprawdopodobniej będzie musiała odwołać zajęcia, bo nie będzie komu zająć się uczniami.

Samorządy pomogą w zapewnieniu rozrywki, ale nie opieki



Gdańsk

Od poniedziałku będą pojawiały się komunikaty na temat sytuacji w szkołach i zapewnianiu opieki dzieciom w Gdańskiej Platformie Edukacyjnej oraz na stronie Strajk Oświaty. Do dyspozycji gdańszczan przez całą dobę jest Gdańskie Centrum Kontaktu, którego pracownicy udzielą informacji pod nr tel. 58 52 44 500.

- Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury, które dzięki dodatkowym imprezom kulturalnym, sportowym i edukacyjnym na terenie miasta pomogą zapewnić opiekę jak największej liczbie dzieci i młodzieży - mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego (WRS) gdańskiego magistratu. - Priorytetem jest oczywiście zapewnienie im opieki na terenie placówki, lecz nie zawsze to będzie pewnie możliwe.
Miasto zapewnia, że jeśli dziecko do szkoły przyjdzie, zostanie otoczone opieką. Warto jednak pamiętać, że formalnie opiekę nad uczniami mogą pełnić tylko pracownicy z przygotowaniem pedagogicznym.

- Dyrektorzy placówek zadbają o każde dziecko i spróbują opanować sytuację, o której skali dziś nie możemy powiedzieć nic pewnego - informuje Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.
Gdańsk przygotował ofertę możliwych zająć/warsztatów w poszczególnych instytucjach kultury na terenie Gdańska dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Oferta opieki zakłada świadczenie usług edukacyjnych przy założeniu, iż uczniowie zostaną dowiezieni do instytucji kultury. Instytucje zwracają także uwagę, że możliwość zorganizowania zajęć nie jest równoznaczna z możliwością zapewnienia wymaganej opieki podczas przebywania w siedzibie instytucji.

W zorganizowaniu opieki pomagają tez instytucje. W Alchemii dla uczniów przygotowano przestrzeń na poziomie +3 w budynku Argon.

Sopot

W Sopocie, jak informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu, gmina nie jest w stanie zapewnić opieki podopiecznym podczas strajku, ale może zaproponować alternatywną formę spędzenia czasu.

Jeśli zatem rodzice zorganizują dzieciom opiekę, to te - wraz z opiekunami - mogą wziąć udział w szeregu atrakcyjnych zajęć. I tak, od poniedziałku, od godziny 7.30, otwarte będą wszystkie sopockie instytucje kultury: Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu, biblioteki i Sopoteka.

- Nie przewidujemy jednak zajęć zorganizowanych ze względu na brak możliwości zapewnienia - zgonie z przepisami prawa - wychowawców z odpowiednimi kwalifikacjami - zastrzega Dyksińska. - Dajemy możliwość rodzicom, by mogli zabrać dzieci do tych instytucji, które na czas strajku nie będą pobierać opłaty za wejście (np. PGS).
Z inicjatywy marszałka województwa na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje kultury - teatry, muzea i biblioteki - będą otwarte dla uczniów. Darmowe zajęcia przygotowano dla dzieci i młodzieży w różnym wieku (grupy zorganizowane).

W dniach 8-12 kwietnia dzieci będą mogły odwiedzić grodzisko w Sopocie. Nie wiadomo jeszcze, jaką formę będą miały przygotowywane atrakcje, ale pod uwagę brane jest m.in. zorganizowanie lekcji, gier, zabaw, a także ognisko i pieczenie kiełbasek.

Gdynia

Dyrektorzy gdyńskich szkół przekazali już prośbę rodzicom, by w czasie strajku zatrzymali dzieci w domu. Miasto zamierza przygotować pakiet zajęć edukacyjnych, które mogłyby zastąpić zajęcia szkolne. Bez względu na skalę strajku policja i straż miejska będą zwracały baczniejszą uwagę na okolice szkół i miejsc chętnie odwiedzanych przez dzieci i młodzież.

- By wspomóc państwa w zorganizowaniu dzieciom opieki, w tym najtrudniejszym dniu, jakim niewątpliwie będzie poniedziałek 8 kwietnia, prezydent Gdyni już podjął decyzję, że będzie to dzień otwarty miejskich placówek kultury. Dzieci i młodzież wraz z rodzicami czy opiekunami mogą w tym dniu skorzystać nieodpłatnie z przygotowanej oferty. W swoje progi zapraszają: Centrum Nauki Experyment (w godz. 9:00-18:00), Muzeum Emigracji (w godz. 10:00-18:00) oraz Konsulat Kultury (w godz. 9:00-13:00 ). O zmieniającej się sytuacji będziecie państwo na bieżąco informowani przez dyrektorów placówek. Komunikaty dotyczące poszczególnych szkół i przedszkoli dostępne są na stronach internetowych jednostek - poinformował Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza w poniedziałek 8 kwietnia na zwiedzanie zakamarków GCF. Grupa maksymalnie może liczyć 20 osób. Zwiedzanie w dwóch turach o 11:00 i 12:00. Zbiórka przy portierni GCF - poziom 0.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni dysponuje wolnymi terminami: 9, 10 i 11 kwietnia - godziny do ustalenia. Grupy, za względu na przepisy BHP, nie mogą być większe niż 20 osób. Grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 zaprasza najmłodszych na zajęcia z koszykówki, które przeprowadzą zawodniczki Gdyńskiej Młodej Ligi. Zajęcia potrwają w godzinach 9 - 15 na sali gimnastycznej ZSP nr 3.

Biblioteka Gdynia zaprasza wszystkie dzieci wraz z opiekunami do swoich filii dysponujących kącikami dla dzieci. Biblioteka Obłuże, Biblioteka Śródmieście, Biblioteka Witomino i Biblioteka Karwiny zapraszają od godziny 9 do swoich kącików dla dzieci, gdzie czeka mnóstwo książek, gier planszowych i wiele atrakcji.

Jeśli rodzice nie mają możliwości skorzystać z pracy zdalnej czy urlopu ani z pomocy rodziny, warto, żeby sprawdzili, czy ich dzieci mogą wziąć udział w proponowanych zajęciach zastępczych. Jeśli rodzice nie mają możliwości skorzystać z pracy zdalnej czy urlopu ani z pomocy rodziny, warto, żeby sprawdzili, czy ich dzieci mogą wziąć udział w proponowanych zajęciach zastępczych.

Jaka będzie skala strajku?



Dopiero w poniedziałek dowiemy się, które szkoły wezmą udział w strajku, poznamy też dokładną liczbę strajkujących nauczycieli. Nie wiadomo, ilu pracowników szkół zgłosi gotowość do pracy, co bardzo utrudnia zorganizowanie dzieciom alternatywnej opieki.

Rozmowy ostatniej szansy nauczycielskich związków ze stroną rządową odbędą się w niedzielę o godzinie 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

To, które szkoły zamierzają wziąć udział w strajku, można sprawdzić na poniższej mapie, która jest aktualizowana na bieżąco (mapa powstaje w oparciu o zgłoszenia nauczycieli zamierzających strajkować).

Opinie (1373) ponad 20 zablokowanych

  • Rodzic (3)

    Czytając wypowiedzi osób krytycznie nastawionych do strajku, odnosi się wrażenie, że ich edukacja zatrzymała się na bardzo niskim poziomie. Nauczyciel jest bezczelny, że dopomina się o cokolwiek, bo przecież powinien nawet za darmo nauczać cudze dzieci, bo ta praca to powołanie! Dzieci, których rodzice sami nie potrafia wychować, dzieci nienauczone szacunku do innych, dzieci, którym przeciez wszystko się należy!
    Moja córka powinna mieć teraz egzaminy gimnazjalne. Ten strajk najbardziej dotknie właśnie dzieci z jej rocznika. Ale jestem za nauczycielami. Bo o strajku była mowa od miesięcy. A nikt z rzadu jakoś wcześniej nie raczył zainteresować się tematem i przystąpic do rozmów...

    • 42 40

    • (1)

      O strajku była mowa od początku roku,tyle że zadania nauczycieli z d..wzięte..Mają silne związki i karte przetargowa w postaci szantażu i zbliżających się wyborów.Biedulki przepracowują się przez 18 godzin tygodniowo,nawet roczny urlop na podreperowanie zdrówka nie wystarczy...ludzie czy wy jesteście poważni?

      • 6 8

      • Ehh... te 18 godzin to tylko godziny przy tablicy. A cała reszta obowiązków wypełnia normalny etat i to z górką.

        • 5 3

    • Popłakałam się ze wzruszenia....

      • 3 5

  • Zwolnić tę h*tę. Jak im się pieniądze nie podobają, niech poszukają innego pracodawcy. Nikt im nie każe (3)

    być nauczycielami do końca życia. W mojej ocenie i tak za dużo zarabiają patrząc jak wygląda poziom wiedzy kolejnych roczników.

    • 31 23

    • (2)

      za poziom wiedzy to pretensje do men. Glupim narodem łatwiej rządzić

      • 6 3

      • Uuuuuu....to za kasę widać mają odwagę walczyć, ale za zmianami w programach już nie. (1)

        Dlatego nimi tak gardzę.

        • 4 3

        • malusio wiesz, malusio.

          • 0 2

  • (1)

    Jestem przeciwnikiem strajku okazało się ze moi „koledzy” z pracy nie dali mi żyć. Jestem na zwolnieniu nie chce mieć z wami nic wspólnego ci którzy tu na was plują maja racje.

    • 35 17

    • rotfl

      • 4 1

  • (7)

    Smieszy mnie jak ktos mowi, ze jak nauczycielom zle to niech zmienia prace.
    A jak wszyscy zmienia prace? A nie bedzie chetnych do uzerania sie w szkole za 1800zł?
    To co wtedy zrobicie ze swoimi dziecmi?
    Sami bedziecie ich uczyc?
    Ksiadz za nauczanie magii na religii w szkole dostaje 2500zl a nie ma zadnego przygotowania pedagogicznego.
    A nauczyciel ma uczyc za ochlapy.
    Glupi narod.

    • 24 38

    • To bardzo proste. Będzie popyt - wzrosną stawki. (1)

      Co ci jeszcze wytłumaczyć? Zresztą ich obecną naukę "wg klucza", trudno nazwać dobrze wykonaną robotą.

      • 5 2

      • Tyle że rynku edukacji nie regulują w Polsce prawa podaży i popytu. A co do nauki według klucza odpowiedzi, to niestety jest to kwestią głupich rozwiązań na poziomie ministerstwa, bo skoro egzaminy są w formie testów, to i nauczyciele muszą do takiej formy uczniów przygotować.

        Poza tym, nic się w oświacie nie poprawi, jeśli nie zachęci się zdolnych i ambitnych lepszą pensją i warunkami pracy - bez tego szkoły będą dalej upadać z braku kompetentnej kadry.

        • 6 3

    • Zaryzykujmy i tak trzeba godzinami siedzieć w domu przy pracach domowych

      • 4 2

    • (3)

      Skąd wziąłeś te 1800? Chyba jako nauczyciel stażysta? Chociaż i on ma więcej.Dane z d..wzięte..

      • 7 3

      • (1)

        Pomysl, czy inteligentny i baaaardzo wyksztalcony czlowiek pojdzie do ciezkiej pracy za takie pieniadze?

        I o to wlasnie chodzi. Sorry, ale nie sie zyc z powolania (no moze oprocz ksiedza) i z etosu.
        Dzieci tym nie wykarmisz, rachunkow nei zaplacisz, nie mowiac o zwyklej, osobistej ambicji.
        Jesli chcemy, zeby ten zawod przyciagal dobrych nauczycieli to oprocz lubienia zawodu musi byc tez odpowiednia kasa.
        Tak dziala to w kazdym zawodzie.
        Ludzie pracuja za pieniadze, to nie czasy niewolnictwa!

        • 4 3

        • Księża nie pracują za darmo

          • 0 0

      • Goła pensja netto stażysty to aktualnie niewiele ponad 1800 zł. Jako kontraktowy zarobisz aż prawie 1900 zł netto. Potem jest już lepiej i przechodząc co kilka lat ewentualne awanse masz szansę na prawie 2500 zł płacy zasadniczej netto jako nauczyciel dyplomowany, jeśli spełnisz wszystkie rygorystyczne wymogi.

        Tak, to są minimalne widełki płacowe, ale to oznacza, że wiele osób właśnie tyle dostaje na rękę tak samo jak w przypadku ogólnokrajowej płacy minimalnej.

        Kto normalny z wyższym wykształceniem pójdzie pracować za takie pieniądze?

        • 2 5

  • Tylko program krowa plus plus i świnia plus i nauczyciele minus uratują nas od zguby i od zaraz tęczowej.

    ja wam powiadam.

    • 5 13

  • Kaczor bęziesz siedział gnoju.

    już dla1 ciebie miejsce obok misia grzejemy,.

    • 5 24

  • Założę się że najbardziej szczekają rodzice bachorów z ADHD (3)

    Dla nich każdy nauczyciel jest zły bo chce więcej kasy za wychowanie ich bachora,
    który na lekcjach wyje, rozrabia i jest absolutnym tumanem.
    Braki wychowania w domu chcą tacy uzupełniać w szkole i najlepiej za friko.

    • 25 28

    • No padłam cóż za fachowy komentarz

      • 11 1

    • Hahaha, faktycznie.... "szczekają", "bachorów". Od razu widać, że tzw. nauczyciel. I o wychowaniu jeszcze pisze :)

      Zwolnij się pacanie. Oświata odetchnie z ulgą.

      • 12 2

    • Z argumentami ad hominem radzę się wstrzymać. Tak samo jak z obraźliwym traktowaniem osób chorych. ADHD może i jest czasem błędnie diagnozowane i w wielu przypadkach ludzie próbują zwalić na nie braki w wychowaniu bez żadnych badań lekarskich, ale to jest konkretna choroba związana z neurochemią mózgu wymagająca leczenia i szczególnej uwagi w procesie wychowawczym tak samo jak dysleksja, różne odmiany autyzmu i tak dalej.

      • 11 0

  • Strajku nie będzie. Katarski inwestor da pieniądze, a i Mumia Ęropejska Wam dołoży. Nam dołożyli

    • 8 3

  • Nie dla Strajku (6)

    Pracujący rodzic musi się martwić, jak dowieźć dziecko do szkoły na 8:55 i odebrać o 14:25, albo 15:20, następnie przystąpić do odrabiania prac domowych do godziny 19:30. Jeśli rodzić sobie nie radzi, to międzyczasie musi zawieźć dziecko na korepetycje. W tym czasie nauczyciel spędza w szkole 4 godziny zadaje prace domowe na kilka godzin siedzenia i wraca do domu udzielać korepetycji. Nauczyciele są przeciwko reformie tak patologicznego systemu nauczania, ale są za podwyżkami dla siebie.
    Dziecko powinno być przyjęte do szkoły o 8:00 i odebrane o 16:00. W tym czasie dziecko powinno być uczone przez nauczycieli, a nie siedzieć na świetlicy i marnować czas. W tym czasie powinien być przerobiony cały potrzebny materiał, tak aby dziecko nie musiało kontynuować przerabiania materiału do późnych godzin wieczornych i żeby nie musiało targać ciężkiego plecaka do domu. W domu dziecko powinno mieć czas na odpoczynek, spędzanie czasu z rodzicami i rodzeństwem, rozwój zainteresowań, trening, basen i czytanie lektur. Rodzic po dniu ciężkiej pracy też potrzebuje odpoczynku, bez płacenia za korepetycje.

    • 46 19

    • (1)

      Zdrowiej by było dla dziecka, jakby było odprowadzone do szkoły, a nie odwiezione. I zdolne dziecko spokojnie samo sobie daje rade z lekcjami, bez rodziców. Jeśli i rodzic sobie nie daje rady, to cóż, trudno się dziwić dziecku. CO do godzin pracy, to w przedszkolu chyba tak jest? Szkoła to nie ochronka...

      • 7 5

      • Co za durna odpowiedz

        • 3 7

    • Ależ to wszystko prawda.

      Wszyscy też powinniśmy być młodzi, piękni i bogaci. No, z wyjątkiem nauczycieli, ci powinni zadowolić się misją i powołaniem.

      • 9 2

    • posiadanie dzieci nie jest obowiązkowe, można skupić się wyłącznie na pracy bez rozmnażania problemów (1)

      • 8 3

      • Bycie nauczycielem tez nie jest obowiązkowe i posiadanie Karty Nauczyciela jako parasola tez nie jest obowiązkowe

        • 7 5

    • Te pretensje to do MEN

      • 4 1

  • Dla pisuarów ważniejsza jest krowa i świnia niż edukacja. (2)

    Tak wczoraj mówił ten mikrus z Żoliborza.

    • 21 23

    • Dlatego strajkujecie w sprawie kasy, nigdy w sprawie programów. (1)

      Nie ośmieszaj się.

      • 4 3

      • Gdy PiS ogłosił swoją "reformę", to nauczyciele chórem protestowali, że to głupota. Oczywiście nikt ich nie słuchał. Jak wprowadzano nowe pisane na kolanie programy nauczania to nikt ich nie słuchał. To teraz wreszcie przelała się czara goryczy i będzie strajk.

        • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane