• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co z dziećmi w czasie strajku nauczycieli?

Wioleta Stolarska
7 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
W poniedziałek, 8 kwietnia w placówkach oświatowych ma rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli. W poniedziałek, 8 kwietnia w placówkach oświatowych ma rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli.

Zastanawiasz się, czy posłać swoje dziecko w poniedziałek do szkoły? Wszystko wskazuje na to, że właśnie wtedy rozpocznie się strajk nauczycieli. Większość szkół w Trójmieście najprawdopodobniej będzie musiała odwołać zajęcia, bo nie będzie komu zająć się uczniami. Dyrektorzy już od kilku dni apelują do rodziców o zorganizowanie dzieciom alternatywnej opieki. Podpowiadamy, na jakie rozwiązania mogą liczyć rodzice.



Zobacz zajęcia dla dzieci podczas strajku


W przypadku odwołania zajęć jak zapewnisz opiekę swojemu dziecku?

W poniedziałek, 8 kwietnia w placówkach oświatowych ma rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli. Również w Trójmieście ponad 200 placówek zadeklarowało w nim swój udział. To głównie szkoły podstawowe, licea, ale również przedszkola. Oznacza to, że tysiące rodziców w poniedziałek rano zmierzy się z problemem zapewnienia opieki dla swoich dzieci.

Dzieci do 8 lat - zasiłek opiekuńczy na czas strajku



Rodzice dzieci do 8. roku życia w sytuacji jeśli ich przedszkole/szkoła poinformuje w poniedziałek o odwołaniu zajęć mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i zostać z maluchem w domu.

- Zasiłek przysługuje rodzicom objętym ubezpieczeniem chorobowym, w związku z tym będą mogli z niego skorzystać rodzice posiadający umowę o pracę, umowę zlecenie lub inną umowę o świadczenie usług, umowę nakładczą, a także rodzice prowadzący działalność pozarolniczą, jak również rodzice będący członkami rolniczej spółdzielni produkcyjnej czy spółdzielni kółek rolniczych. Ponadto prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego przysługuje obojgu rodzicom, jednak zasiłek może zostać wypłacony tylko jednemu z rodziców w danym czasie - mówi Mariusz Królczyk, prawnik.
Szczegółowo pisaliśmy o tym w osobnym artykule - Zasiłek opiekuńczy na czas strajku nauczycieli.

Rodzice dzieci do 8. roku życia w sytuacji, jeśli ich przedszkole/szkoła poinformuje jutro o odwołaniu zajęć mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i zostać z maluchem w domu. Rodzice dzieci do 8. roku życia w sytuacji, jeśli ich przedszkole/szkoła poinformuje jutro o odwołaniu zajęć mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i zostać z maluchem w domu.

Co zamiast szkoły dla 8-12-latka?



Opieka 24h/dobę nad dzieckiem - to wbrew pozorom spore wyzwanie dla rodziców, szczególnie kiedy konieczna jest w nagłej sytuacji. Jak duże musi być dziecko, by było w pustym domu bezpieczne? W polskim prawie nie ma jednoznacznego przepisu, który mówiłby wprost o tym, w jakim wieku można zostawić dziecko samo w domu. W art. 106 kodeksu wykroczeń czytamy, że pozostawienie siedmiolatka bez opieki w sytuacji, w której mogłoby dojść do zagrożenia (na przykład pożaru) podlega karze grzywny lub nagany.

Według psychologów dzieci przed 10. rokiem życia nie powinno się zostawiać samych w domu, a i wtedy nie zawsze są na to gotowe. Według organizacji działających na rzecz praw dziecka większość 12-latków nie jest gotowa, by zostać w domu bez opieki.

Jak więc w sytuacji strajku nauczycieli i zamkniętej szkoły zapewnić opiekę dzieciom od 8 do 12 roku życia? Tu z pomocą muszą przyjść samorządy, które mają obowiązek zapewnić dzieciom opiekę poza zajęciami szkolnymi.

Jeśli rodzice nie mają możliwości skorzystać z pracy zdalnej czy urlopu ani z pomocy rodziny, warto, żeby sprawdzili, czy ich dzieci mogą wziąć udział w proponowanych zajęciach zastępczych.

Większość szkół w Trójmieście najprawdopodobniej będzie musiała odwołać zajęcia, bo nie będzie komu zająć się uczniami. Większość szkół w Trójmieście najprawdopodobniej będzie musiała odwołać zajęcia, bo nie będzie komu zająć się uczniami.

Samorządy pomogą w zapewnieniu rozrywki, ale nie opieki



Gdańsk

Od poniedziałku będą pojawiały się komunikaty na temat sytuacji w szkołach i zapewnianiu opieki dzieciom w Gdańskiej Platformie Edukacyjnej oraz na stronie Strajk Oświaty. Do dyspozycji gdańszczan przez całą dobę jest Gdańskie Centrum Kontaktu, którego pracownicy udzielą informacji pod nr tel. 58 52 44 500.

- Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury, które dzięki dodatkowym imprezom kulturalnym, sportowym i edukacyjnym na terenie miasta pomogą zapewnić opiekę jak największej liczbie dzieci i młodzieży - mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego (WRS) gdańskiego magistratu. - Priorytetem jest oczywiście zapewnienie im opieki na terenie placówki, lecz nie zawsze to będzie pewnie możliwe.
Miasto zapewnia, że jeśli dziecko do szkoły przyjdzie, zostanie otoczone opieką. Warto jednak pamiętać, że formalnie opiekę nad uczniami mogą pełnić tylko pracownicy z przygotowaniem pedagogicznym.

- Dyrektorzy placówek zadbają o każde dziecko i spróbują opanować sytuację, o której skali dziś nie możemy powiedzieć nic pewnego - informuje Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.
Gdańsk przygotował ofertę możliwych zająć/warsztatów w poszczególnych instytucjach kultury na terenie Gdańska dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Oferta opieki zakłada świadczenie usług edukacyjnych przy założeniu, iż uczniowie zostaną dowiezieni do instytucji kultury. Instytucje zwracają także uwagę, że możliwość zorganizowania zajęć nie jest równoznaczna z możliwością zapewnienia wymaganej opieki podczas przebywania w siedzibie instytucji.

W zorganizowaniu opieki pomagają tez instytucje. W Alchemii dla uczniów przygotowano przestrzeń na poziomie +3 w budynku Argon.

Sopot

W Sopocie, jak informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu, gmina nie jest w stanie zapewnić opieki podopiecznym podczas strajku, ale może zaproponować alternatywną formę spędzenia czasu.

Jeśli zatem rodzice zorganizują dzieciom opiekę, to te - wraz z opiekunami - mogą wziąć udział w szeregu atrakcyjnych zajęć. I tak, od poniedziałku, od godziny 7.30, otwarte będą wszystkie sopockie instytucje kultury: Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu, biblioteki i Sopoteka.

- Nie przewidujemy jednak zajęć zorganizowanych ze względu na brak możliwości zapewnienia - zgonie z przepisami prawa - wychowawców z odpowiednimi kwalifikacjami - zastrzega Dyksińska. - Dajemy możliwość rodzicom, by mogli zabrać dzieci do tych instytucji, które na czas strajku nie będą pobierać opłaty za wejście (np. PGS).
Z inicjatywy marszałka województwa na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje kultury - teatry, muzea i biblioteki - będą otwarte dla uczniów. Darmowe zajęcia przygotowano dla dzieci i młodzieży w różnym wieku (grupy zorganizowane).

W dniach 8-12 kwietnia dzieci będą mogły odwiedzić grodzisko w Sopocie. Nie wiadomo jeszcze, jaką formę będą miały przygotowywane atrakcje, ale pod uwagę brane jest m.in. zorganizowanie lekcji, gier, zabaw, a także ognisko i pieczenie kiełbasek.

Gdynia

Dyrektorzy gdyńskich szkół przekazali już prośbę rodzicom, by w czasie strajku zatrzymali dzieci w domu. Miasto zamierza przygotować pakiet zajęć edukacyjnych, które mogłyby zastąpić zajęcia szkolne. Bez względu na skalę strajku policja i straż miejska będą zwracały baczniejszą uwagę na okolice szkół i miejsc chętnie odwiedzanych przez dzieci i młodzież.

- By wspomóc państwa w zorganizowaniu dzieciom opieki, w tym najtrudniejszym dniu, jakim niewątpliwie będzie poniedziałek 8 kwietnia, prezydent Gdyni już podjął decyzję, że będzie to dzień otwarty miejskich placówek kultury. Dzieci i młodzież wraz z rodzicami czy opiekunami mogą w tym dniu skorzystać nieodpłatnie z przygotowanej oferty. W swoje progi zapraszają: Centrum Nauki Experyment (w godz. 9:00-18:00), Muzeum Emigracji (w godz. 10:00-18:00) oraz Konsulat Kultury (w godz. 9:00-13:00 ). O zmieniającej się sytuacji będziecie państwo na bieżąco informowani przez dyrektorów placówek. Komunikaty dotyczące poszczególnych szkół i przedszkoli dostępne są na stronach internetowych jednostek - poinformował Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza w poniedziałek 8 kwietnia na zwiedzanie zakamarków GCF. Grupa maksymalnie może liczyć 20 osób. Zwiedzanie w dwóch turach o 11:00 i 12:00. Zbiórka przy portierni GCF - poziom 0.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni dysponuje wolnymi terminami: 9, 10 i 11 kwietnia - godziny do ustalenia. Grupy, za względu na przepisy BHP, nie mogą być większe niż 20 osób. Grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 zaprasza najmłodszych na zajęcia z koszykówki, które przeprowadzą zawodniczki Gdyńskiej Młodej Ligi. Zajęcia potrwają w godzinach 9 - 15 na sali gimnastycznej ZSP nr 3.

Biblioteka Gdynia zaprasza wszystkie dzieci wraz z opiekunami do swoich filii dysponujących kącikami dla dzieci. Biblioteka Obłuże, Biblioteka Śródmieście, Biblioteka Witomino i Biblioteka Karwiny zapraszają od godziny 9 do swoich kącików dla dzieci, gdzie czeka mnóstwo książek, gier planszowych i wiele atrakcji.

Jeśli rodzice nie mają możliwości skorzystać z pracy zdalnej czy urlopu ani z pomocy rodziny, warto, żeby sprawdzili, czy ich dzieci mogą wziąć udział w proponowanych zajęciach zastępczych. Jeśli rodzice nie mają możliwości skorzystać z pracy zdalnej czy urlopu ani z pomocy rodziny, warto, żeby sprawdzili, czy ich dzieci mogą wziąć udział w proponowanych zajęciach zastępczych.

Jaka będzie skala strajku?



Dopiero w poniedziałek dowiemy się, które szkoły wezmą udział w strajku, poznamy też dokładną liczbę strajkujących nauczycieli. Nie wiadomo, ilu pracowników szkół zgłosi gotowość do pracy, co bardzo utrudnia zorganizowanie dzieciom alternatywnej opieki.

Rozmowy ostatniej szansy nauczycielskich związków ze stroną rządową odbędą się w niedzielę o godzinie 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

To, które szkoły zamierzają wziąć udział w strajku, można sprawdzić na poniższej mapie, która jest aktualizowana na bieżąco (mapa powstaje w oparciu o zgłoszenia nauczycieli zamierzających strajkować).

Opinie (1373) ponad 20 zablokowanych

  • Za te pół etatu, które pracują (18 godzin pensum) to i tak zarabiają za dużo (3)

    • 27 13

    • "za to", a nie "za te" - jednak pora wrócić do szkoły

      • 4 5

    • (1)

      Pamiętam jak sąsiadka nauczycielka w południe wracała do domu... Poniżej juz tylko ogródek do wieczora

      • 6 2

      • Moja mama tak wracała.

        Do tego wakacje, ferie... Praca w domu? Owszem, od czasu do czasu, tyle ile robią inni pracownicy wielu branży.

        Wierzyłam mamie, że jej praca jest trudna, póki sama nie podjęłam własnej. Potem stwierdziłam, że - niestety - mam odrealnioną i egocentryczną rodzicielkę.

        • 6 1

  • Nikt im nie kazał iść na nauczyciela. Jak się nie podoba to niech zmienią pracę.

    A skoro to tacy eksperci to rynek pracy stoi dla nich otworem, a praca sama ich szuka za co najmniej 10 tysięcy złotych netto miesięcznie

    • 23 5

  • Strajk (1)

    Niech spróbują strajkować w korporacji lub u prywaciarza, jak idę po podwyżkę do szefa mówi budżet nie przewiduje i tak co roku zastrajkujesz to cię zwolnią l, co do pracy nauczycieli raz w roku uczniowie powinni oceniać nauczycieli podwyżka tylko dla wybranych

    • 27 3

    • Dokładnie!

      • 5 1

  • "Już wkrótce (5)

    Polacy zaczną wracać z emigracji, bo praca tu będzie się opłacać.
    D o b r z e zarabiający n a u c z y c i e l e będą uczyć nasze dzieci.
    Będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki,
    dobrze zarabiający policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo.
    Przy polskich drogach wyrosną nowoczesne stadiony i pływalnie.
    Czy to możliwe? Udało się w Irlandii, dlaczego ma nie udać się w Polsce?
    Przecież Polacy to wielki i mądry naród. Polskę też stać na swój cud gospodarczy.
    Musimy tylko wygrać te wybory. I odsunąć PIS od władzy. Bo tylko MY możemy to zrobić".
    /Donald Tusk, 2007/
    D l a c z e go nie zarabiali dobrze już w 2015 roku?!

    • 20 6

    • (4)

      a dlaczego nie zarabiają dobrze w 2019?

      • 3 2

      • (3)

        Tusk obiecał 12 lat temu. Mieli na to 8 lat. I nie dali rady.
        PiS rządzi dopiero 3 i pół roku. I podwyżki są. I będą nadal.
        Ale nie od razu i nie aż tyle ile marzyliby sobie nauczyciele!
        Każdy by chciał 1000 zł mies. więcej!i K_T_O następny???
        Niepełnosprawni, pielęgniarki., rolnicy, górnicy, urzędnicy...

        Rok 2015:
        Wysokość pensji zasadniczej, bez dodatków, wynosi dla
        nauczyciela stażysty– 2262 zł,
        dla kontraktowego– 2331 zł,
        mianowanego - 2647 zł,
        dyplomowanego - 3109 zł
        Rok 2019
        Według waloryzacji płac, zaproponowanej przez rząd na wrzesień tego roku,
        średnie wynagrodzenia dla nauczycieli będą kształtować się następująco:
        dyplomowany – 6 136 zł,
        mianowany – 4 802 zł,
        kontraktowy – 3702 zł,
        stażysta – 3 335 zł.

        • 3 4

        • Świnia+ - co nie ośle? (1)

          • 0 4

          • Dla takich jak ty powinien być program d**il+

            • 1 0

        • Ha ha ha

          To chyba wynagrodzenia pracowników ministerstwa

          • 2 4

  • zaluje

    chcialbym byc nauczycielem ale bym bachorom dal nauczke!

    • 4 10

  • 6mld

    ..w ciągu 3 lat przeznaczył rząd na podwyżki dla nauczycieli.
    Konkordat czyli danina dla Watykanu kosztuje budżet 19mld rocznie.
    Ziemia,nieruchomości itd.
    Kler to najbardziej zdemoralizowana grupa społeczna w Polsce.

    • 9 9

  • Solidarność wstyd

    • 13 7

  • Ja się pytam. Dlaczego nie strajkowali jak PO i PSL rządziło? (3)

    Tusk szybko by ich sprowadził do parteru. Wychowawcy lemingów. Rok czasu płatnego urlopu na podratowanie zdrowia. Lenie. Przychodzi czerwiec jak są już wszystkie oceny wystawione to rzędem do lekarza się ustawiają po zwolnienie lekarskie. Zapytajcie lekarzy. Niech się mądrale w korpo zatrudnią to tam ich nauczą jak pracuje niewolnik i nie narzeka. Podatki niech płacą od lekcji prywatnych. W przeliczeniu na godzinę pracy zarabiają super.

    • 24 5

    • (1)

      Bo PO przez 5 lat dawało podwyżki oraz nie rozpierniczało systemu antyreformą?

      • 3 4

      • POkraki nic nie podwyższały wynagrodzeń bo dookoła hulało złodziejstwo !

        • 2 1

    • bo to komuna czerwony układ związkowych nierobów znp ?!

      • 2 1

  • Co stanęło na przeszkodzie, żebyście sami zostali nauczycielami? (7)

    Przecież też mielibyście tak super. Tylko 13,5 godziny realnej pracy w tygodniu, masa wolnego itd. Nikt wam nie broni pracować w szkole. Czy może jednak wasz poziom intelektualny nie pozwala zdobyć wam odpowiedniego wykształcenia do pracy w szkole i stąd ta frustracja, że ktoś się uczył, starał i ma lepiej? Zamiast imprezować, trzeba było się uczyć.

    Co znaczy, żadnych podwyżek dla nauczycieli? To, że wy macie masz źle, to inni też mają mieć źle? Na szczęście nie wy o tym decydujecie. Komuna tkwi mocno w głowach komentujących tutaj. Zostań samemu nauczycielem, jak się czujesz taki pokrzywdzony przez los.

    Nauczyciele źle uczą? A jak nauczyć totalnego głąba czegokolwiek? Kiedyś słabego ucznia zostawiało się na drugi rok, lub przenosiło do szkoły specjalnej, a dzisiaj jak nauczyciel chce matoła uwalić, to ma masę problemów i woli dla świętego spokoju przepuścić.

    Widzicie tylko 18 godzin przy tablicy, a przygotowanie materiału pod program, czas na przemyślenie, jak to przekazać, żeby inni w czasie 45 min zdążyli załapać o co biega, przygotowanie sprawdzianu, który sprawdzi to co się przerobiło, bo zaraz będzie lament "ale tego nie mieliśmy!", użeranie się z rodzicami, którzy uważają, że ich dziecko jest "genialne", rady pedagogiczne i zebrania z rodzicami itd.

    Jesteście jak taki klient, co jedzie do mechanika i krzyczy: Panie za co 2 stówy? Pan tylko 2 śruby w 5 minut odkręcił!

    • 23 12

    • a kto wam kazał być nauczycielami? (3)

      W stosunku do wynagrodzeń z grudnia 2018 r. podwyżki odpowiednio wynoszą:
      stażysta – 435 zł,
      kontraktowy – 483 zł,
      mianowany – 626 zł,
      dyplomowany – 800 zł.
      Mało?
      Weź kredyt i zmień prace. Albo wyjedź za granicę.
      Tak radził w kampanii wyborczej Bronisław Bul-Komorowski.
      Jeśli rząd się ugnie i da tyle ile żądacie to w kolejce są już następni:
      niepełnosprawni, pielęgniarki górnicy, hutnicy, rolnicy, urzędnicy, etc...

      • 3 4

      • (1)

        w tvpis mowili?
        zapytaj moze jakiegos nauczyciela

        • 3 2

        • w TeFałszenie mówili

          W g*wnianej potwierdzili

          • 1 0

      • co za bzdury!

        • 1 1

    • Mój poziom intelektualny pozwolił mi kończyć (2)

      studia uważane za lepsze niż tzw. kierunki nauczycielskie. Po części dzięki temu a po części dzięki ciekawości świata, a może raczej zwykłemu rozsądkowi, wiem co to praca, liczba godzin, dni wolne, a czego nauczyciele wyraźnie nie ogarniają umysłami.

      I nie jęcz na temat bolączek swojej pracy, bo podobnie dramatycznie (lub bardziej) można opisać każde jedne zajęcie zarobkowe, począwszy od pracy czyścicieli szamb po projektantów elektrowni jądrowych.

      • 3 4

      • Twój poziom najwyraźniej niewiele ogarnia.. A czego tak konkretnie zazdrościsz nauczycielom? Może mimo ograniczonego poziomu dasz radę się podszkolić, zrobić awans i pracować te parę godzin?

        • 2 1

      • Poziom intelektualny może i wysoki, ale braki w interpunkcji i problem w budowaniu zdań złożonych jednak pozostał.

        • 3 1

  • Szkoda, że p Broniarz (2)

    uprawia POlityke kosztem dzieci.

    • 17 11

    • (1)

      Szkoda że "pro-polski" rząd traktuje polskich nauczycieli, jak wyrobników.

      • 4 5

      • Warto przypomnieć, ze przez 8 lat rządów

        Po-psl płace nauczycieli i nie tylko były zamrożone i nigdzie nie bylo Broniarzy, znp itp. Przypadek?

        • 4 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane