• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zamiast LOT-u? Praca dyplomowa młodego architekta

Marcin Szneider
18 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Marcin Szneider w swojej pracy dyplomowej proponuje, aby budynek, który powstanie na miejscu obecnego LOT-u, gabarytami nawiązywał do siedziby NBP. Marcin Szneider w swojej pracy dyplomowej proponuje, aby budynek, który powstanie na miejscu obecnego LOT-u, gabarytami nawiązywał do siedziby NBP.

W miejscu budynku LOT-u mogłoby powstać Informatorium Miejskie. Tu wycieczkę zaczynaliby goście, chcący poznać w pigułce historię i przeobrażenia Gdańska na przestrzeni wieków. Z dachu nowej zabudowy rozciągałaby się panorama na wieże kościołów i dachy pobliskich kamienic - pisze Marcin Szneider, który obronił pracę dyplomową z zagospodarowania działki, na której dziś stoi budynek LOT-u.



Kilka dni temu napisaliśmy, że Polskie Linie Lotnicze LOT chcą sprzedać budynek przy Wałach Jagiellońskich wraz z otaczającym go gruntem. Być może niebawem pojawi się inwestor, który zmieni oblicze tego miejsca. Czas zacząć zastanawiać się nad przyszłością działki, na której dziś stoi LOT, tym bardziej, że 60 proc. czytelników Trojmiasto.pl uważa, że budynek powinien zostać rozebrany.

Dzisiaj prezentujemy głos absolwenta Politechniki Gdańskiej, który pomysł na zagospodarowanie obszaru wokół LOT-u zawarł w swojej pracy dyplomowej.

***


Spod kolumn nowego budynku (od strony Targu) oraz z jego dachu podziwiać można by wieże kościołów Głównego Miasta. Spod kolumn nowego budynku (od strony Targu) oraz z jego dachu podziwiać można by wieże kościołów Głównego Miasta.
Obecny budynek LOT-u pierwotnie pełnił funkcję pawilonu meblowego, zresztą bardzo potrzebnego w czasach, kiedy wszystkiego brakowało. Powstał w roku 1958 wedle projektu Lecha Kadłubowskiego i Jana Niedostatkiewicza. Pierwszy z nich był również projektantem pobliskiego budynku Teatru Wybrzeże.

Na owe czasy była to architektura bardzo śmiała, nowoczesna. Do tej pory, gdy patrzymy na archiwalne zdjęcia z lat 60. elegancja - wówczas białego pawilonu meblowego - zaskakuje nas swoim wyrafinowaniem. W zamyśle projektantów wysokość budynku miała być zbliżona do przebiegającego w tym miejscu wału ziemnego, będącego częścią nowożytnych umocnień fortyfikacyjnych Gdańska z XVI-XIX wieku. Dzięki skromnej wysokości, wciąż możliwy był wgląd w przestrzeń Targu Węglowego dla kierowców przejeżdżających Wałami Jagiellońskimi, jak i dla pieszych znajdujących się po drugiej stronie ulicy; dostrzegalna była wieża Kościoła Mariackiego, jak również bogato zdobiona fasada Zbrojowni.

Budynek szybko wpisał się w świadomość gdańszczan, którzy większość wizyt na Głównym Mieście do dziś rozpoczynają od umówionego spotkania "pod LOT-em".

Pomimo niezłej architektury (obecnie zdegradowanej), budynek LOT-u nigdy nie powinien powstać w tym miejscu. Po splantowaniu nowożytnych fortyfikacji na przełomie XIX i XX wieku, otoczenie Bramy Wyżynnej znalazło się w miejscu intensywnych prac budowlanych. W miejscu wału ziemnego broniącego wjazdu do miasta powstały pierzeje eklektycznych kamienic, zaś w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy zbudowano Bank Rzeszy i hotel Danziger Hof.

Jaki obiekt powinien powstać na działce, gdzie dzis stoi budynek LOT-u?

Takie rozwiązanie otoczenia cennego zabytku, jakim niewątpliwie jest Brama Wyżynna, było często krytykowane. Zarzut dotyczył głównie zdominowania Bramy przez ogromne gmachy, których architektura przypominała skrzyżowanie budynku pruskich koszar z gdańską kamienicą. Po II wojnie światowej budynek hotelu należało rozebrać, gdyż groził zawaleniem, podczas gdy budynek banku zachował się w niezłym stanie, tracąc jedynie dach, trójkątne szczyty i zwieńczenia wieżyczek. Dawne założenie podkreślające punkt centralny kompozycji, którym była Brama Wyżynna, zostało zniszczone poprzez postawienie w miejscu hotelu niskiego pawilonu meblowego.

Do tej pory w miejscu tym stoją trzy zupełnie różne budynki, w żaden sposób nie tworzące spójnej koncepcji. Niski budynek LOT-u z połowy XX w., wyższy budynek Bramy z XVI w. oraz monumentalny gmach banku z początku XX w. Obecny bank NBP jest zabytkiem, więc jedynym rozwiązaniem dla tego miejsca jest przywrócenie po stronie nieistniejącego hotelu Danziger Hof bryły zbliżonej wysokościowo do banku, tak aby kompozycja stała się na powrót równoważna, z punktem centralnym - Bramą Wyżynną.

Niezwykle ważną sprawą jest funkcja budynku, który miałby zastąpić słynny LOT. Powinien być to budynek użyteczności publicznej, czynny jak najdłużej i dający każdemu możliwość zajrzenia do jego wnętrza. Tak wyjątkowe miejsce nie powinno zostać zawłaszczone przez kolejny hotel lub biurowiec.

W swoim obronionym w tym miesiącu projekcie dyplomowym proponuję w tym miejscu budynek Informatorium Miejskiego, miejsca do dyskusji o rozwoju miasta, jego historii, architekturze i przyszłości. Budynek byłby siedzibą dla Biura Rozwoju Gdańska, jak również wydziałów Urzędu Miejskiego, odpowiedzialnych za promocję miasta i jego rozwój.

W jego przestrzeń proponuję wprowadzić również gości miasta Gdańska, tak aby wycieczkę po historycznym śródmieściu mogli rozpocząć od poznania historii miasta, jego przeobrażeń na przestrzeni wieków oraz planów rozbudowy na przyszłość. Na dachu budynku powstało miejsce na ogólnodostępny taras, z którego rozciągać się będzie wspaniały widok na wieże kościołów i dachy kamienic Głównego Miasta.

Architektura budynku Informatorium od strony Targu Węglowego odnosi się do istniejącej w tym miejscu w pierwszej połowie XIX wieku kolumnady harmonijnie uzupełniającej budynek klasycystycznego teatru z 1801 r. Obecny budynek teatru z roku 1967 prezentuje architekturę bezkompromisowo współczesną, jednocześnie nawiązując gabarytami do wcześniejszych budynków w tym miejscu. Stąd pomysł uzupełnienia teatru o współczesną w formie kolumnadę dopełniającą założenie przestrzeni Targu Węglowego jak przed laty.

Bardzo dziwi mnie, że podczas gdy Targ Węglowy wciąż czeka na zagospodarowanie godne architektury na miarę XXI wieku, władze miasta dyskutują przede wszystkim o przyszłości Targów Siennego i Rakowego. Planowana przez inwestora zabudowa tego terenu jest niezwykle intensywna, zabiera dystans do budynku Bramy Wyżynnej, który przez setki lat był przecież początkiem właściwego miasta...

  • Wnętrze budynku ze współczesnym modelem śródmieścia Gdańska i kładką umożliwiającą wędrówkę na wyższe kondygnacje.
  • Za pionowymi lamelami schowany ogród zimowy, służący odpoczynkowi pracowników Informatorium.
  • Widok od strony Targu Węglowego w kierunku Wieży Więziennej.
  • Widok od strony Targu Węglowego w kierunku Teatru Wybrzeże.
  • Targ Węglowy stałby się nową, zamkniętą przestrzenią.
  • Pasaż pieszy przebiegający przez budynek, łączący Targ Węglowy z ulicą Wały Jagiellońskie.
  • Ogród zimowy zlokalizowany od strony Bramy Wyżynnej.
  • Schemat zabudowy sprzed wojny i proponowany - widok od strony Wałów Jagiellońskich.
  • Schemat zabudowy - widok od strony Targu Węglowego.
Marcin Szneider

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (288) ponad 10 zablokowanych

  • Odbudowa hotelu Danziger Hoff. (1)

    Najlepszym rozwiązaniem jest odbudowa hotelu Danziger Hoff,hotelu w którym zatrzymał się sam mistrz Ignacy Paderewski.Zachowana byłaby tkanka historyczna tego miejsca.Wystarczająco mamy nowoczesnych brył architektonicznych,ta proponowana powyżej jest nie do przyjęcia w tym reprezentacyjnym miejscu.Sopot ma swój Grand Hotel,niech Gdańsk ma też swój reprezentacyjny hotel.Profesor Andrzej Januszajtis wyraził wcześniej taką samą opinię na ten temat.Z poważaniem.

    • 10 7

    • Sopot miał swój Grand Hotel teraz spaprał jego otoczenie dostawionym hotelem niby nawiązującym do dawnej arhitektury hafner też zniszczył przestrzeń dawnego placu ostatrecznie wygrywa szmal i być może łapówy

      • 1 0

  • (2)

    Przeczytajcie o czym napisał Paweł Adamowicz w swojej książce wydanej kilka lat temu. Oto cytat z książki:
    "Naturalnym przedłużeniem Targu Siennego jest Targ Węglowy. Chciałbym, aby powstał pod nim parking podziemny, a uwolniony w ten sposób od samochodów Targ, wraz z odbudowaną pierzeją (od strony Wałów Jagiellońskich, na miejscu między innymi obecnego budynku LOT), stał się kolejnym atrakcyjnym placem miejskim. Niestety, kolejne zarządy spółki LOT utrudniają nam to zadanie, blokując plany inwestycyjne".

    Moim skromnym zdaniem parking podziemny bardzo by się tam przydał. Zyskalibyśmy wreszcie jakiś większy plac w mieście jednocześnie chowając samochody pod ziemię :) A w lato sami przyznajcie - znaleźć miejsce parkingowe w centrum to nie lada wyzwanie.

    • 7 0

    • Tylko dlaczego

      jak tak kocha odbudowę, teraz propaguje co innego?

      • 0 0

    • no i słusznie pisał

      tylko czemu nic się z tym parkingiem nie dzieje?

      • 0 0

  • rekonstrukcja hotelu Gdańsk

    Uważam, że powinien powstać zrekonstruowany reprezentacyjny hotel Gdańsk
    Czas by na wjeździe do Gdańska były reprezentacyjne budowle, a nie takie jak
    brzydki budynek Lot-u lub socrealistyczne budowle vi-a vis budynku rady miasta

    • 8 5

  • Proponuję odbudować

    przedwojenne budynki i będzie dużo ładniej. A to co proponuje architekt na tych fotkach ni jak nie pasuje do zabudowy Starego Miasta. Kolejna gigantomainia i coś na wzór faszystowskiej zabudowy.

    • 6 0

  • starówka (2)

    czemu konserwator zabytków pilnuje ruin na obrzeżach miast aby nikt je nie rozebrał ,bo to zabytek...a co robi aby na starówce zachować dawny wygląd? jeśli nie orientuje sie jak wyglądało to miejsce kiedyś to podsyłam fotkę
    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdzie-sie-podzialy-gdanskie-ogrody-n54672.html?strona=6

    • 3 0

    • (1)

      Z tą starówką to przesadziłeś, mówisz o starym mieście na którym dotrwało do dziś parę zakątków a i tak na przeciw Ratusza Staromiejskiego chcą wybudować jakąś nowoczesną fontannę zamiast przywrócić starą.
      Odbudować dawny budynek hotelu gdańskiego.

      • 1 0

      • "starówka" czyli nazwa i miejsce gdzie kiedyś starano zachować stary styl budowli...o to chodziło mi z nazwą starówka ....a konkretnie o działania konserwatora zabytków aby utrzymywać chociażby tutaj dawny styl który przyciąga turystów i jest wizytkówką Gdańska,bo na pewno nie jakiś kolejny wysoki biurowiec

        • 0 0

  • schabowy i budyn dwa razy

    niech schabowy nie mysli ze pod pozorem studenta bada badac opinie co ludzie powiedza na taki bloby. dokladnie wiadomo jakiej wielkosci ma tam byc budynek /dokladnie to znaczy jak z niemieckich planow dla tego miejsca dzisiejszy budynek lotu/. To samo z Soldkiem ktory jest w pewnym stopniu alegoria do statkow z czasow 1 wojny ktore pelno na obrazach z tamtego okresu. Badzmy szczerzy to jest niemozliwe aby cos powstalo atrakcyjnego bez udzialu pracowni holenderskich lub niemieckich aby dodac temu miastu odrobine szyku. gozpodarze miasta sa zbyd ubodzy w estetyke architektoniczna i moze finansowa aby cos powstalo ne miare wow.

    • 2 3

  • odbudowac budynek Danziger Hof, tylko taka architektura tam pasuje

    • 6 5

  • ma zostac tak jak jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 3 2

  • spotkamy się przy LOCIE

    ale i tak dalej będziemy się umawiać pod Lotem :) nawet jak to bedzie coś innego :)

    • 1 0

  • Katastrofa ten Architekt!

    Widać że cofamy się do lat 60' stare klocki wracają w chwale. Jakim trzeba być tłukiem, żeby rzucić okiem na bramę bank to coś architekta i nie zauważyć że to nie pasuje!
    Nie mam sił na tych nowych architektów!

    • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane