• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coraz mniej chętnych do pracy ratownika wodnego

Rafał Borowski
9 czerwca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Oni zarabiają też w deszczowe lato
Co roku do pracy w charakterze ratowników wodnych zgłasza się w Trójmieście coraz mniej chętnych. Co roku do pracy w charakterze ratowników wodnych zgłasza się w Trójmieście coraz mniej chętnych.

Gdański WOPR wciąż nie ma kompletu ratowników potrzebnych do zabezpieczenia plaż w sezonie letnim. Choć lada dzień problem zostanie rozwiązany, z roku na rok spada liczba chętnych do pracy przy pilnowaniu kąpielisk. W Sopocie i Gdyni jest ciut lepiej.



Czy trojmiejskie plaże są w sezonie letnim dobrze zabezpieczone przez ratowników?

Za niewiele ponad dwa tygodnie rozpoczyna się oficjalnie sezon na trójmiejskich plażach. Pierwsi ratownicy pojawią się na pomalowanych na niebiesko wieżyczkach dokładnie 24 czerwca i pozostaną w nich do 31 sierpnia. Tymczasem w Gdańsku po dziś dzień nie udało się skompletować odpowiedniej liczby woprowców.

- Mamy duże potrzeby kadrowe. Co roku siedem gdańskich kąpielisk zabezpiecza łącznie około 80 ratowników. Niestety, wciąż brakuje nam kilkunastu osób. Zapewne do rozpoczęcia sezonu uda się znaleźć chętnych, ale muszę przyznać, że z każdym rokiem coraz trudniej zebrać odpowiednią liczbę ludzi - tłumaczy Łukasz Iwański, kierownik kąpielisk morskich i obiektów nadmorskich MOSIR w Gdańsku.
Kto ochrania gdańskie plaże?

Przyjrzyjmy się najpierw jak wyglądają realia pracy gdańskich wodniaków. Rekrutacja na sezonowych ratowników wodnych rozpoczyna się w Gdańsku już na początku roku. Do pracy mogą zgłaszać się osoby pełnoletnie, które mają za sobą ukończone dwa kursy: kwalifikowany kurs pierwszej pomocy oraz z zakresu ratownictwa wodnego. Ukończenie obu kursów to koszt ok. 1500 zł.

Karta pływacka nie jest wymagana, ale każdy kandydat musi wykazać się doskonale opanowaną umiejętnością pływania. Choć nie przewiduje się ograniczeń górnej granicy wieku, zdecydowana większość ratowników to osoby w wieku okołostudenckim, czyli w przedziale wiekowym 18-26 lat.

Zgodnie z ustawą, na każde 100 m kąpieliska powinno przypadać minimum trzech ratowników. W Gdańsku, podobnie zresztą jak w Sopocie i w Gdyni, liczba ta jest nieco większa, co wynika z ogromnego obłożenia plaż w sezonie. Oprócz odpowiednich umiejętności, gdańscy ratownicy wodni są wyposażeni w nowoczesny sprzęt, m. in. w pięć quadów z przyczepami przystosowanymi do transportu osób rannych, trzy skutery wodne również wyposażone w tego rodzaju przyczepy czy osiem łodzi motorowych.

2,2 tys. brutto i możliwość noclegu

Zarobki ratowników wodnych w Gdańsku, zatrudnionych wyłącznie na podstawie umowy o pracę, zaczynają się od kwoty 2200 zł brutto. W praktyce ratownicy pobierają nieco wyższe wynagrodzenie, gdyż do wspomnianej sumy należy doliczyć nadgodziny czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a także premie za wzorowe wykonane obowiązki.

Co ciekawe, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnia ratownikom nocleg. Baza, w której mogą nocować ratownicy, znajduje się w przystani jachtowej w Górkach Zachodnich. Z tej możliwości korzystają jednak jedynie nieliczni.

Czy rozwiązaniem problemu nie byłoby zatrudnianie obcokrajowców, np. Ukraińców, którzy w ostatnich latach coraz częściej przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych? Władze gdańskich kąpielisk podchodzą do tego pomysłu z dystansem.

- Zaczynamy rozważać zatrudnianie obcokrajowców, ale na pewno nie w tym sezonie. Zresztą podchodzimy do tego pomysłu raczej sceptycznie, gdyż najważniejsze są właściwe kwalifikacje ratowników, a goście z zagranicy raczej nie będą chcieli inwestować w kosztowne szkolenia - dodaje Iwański.
W Gdyni i Sopocie komplet, ale problem z rezerwami

Jak wygląda sytuacja na sąsiednich plażach? W Sopocie wprawdzie udało zebrać minimalną liczbę osób, ale brakuje kolejnych, którzy stanowiliby siły rezerwowe. Sopoccy woprowcy przyznają, że oni również zaobserwowali systematyczny spadek zainteresowania pracą w charakterze sezonowego ratownika.

- Sopockie plaże zabezpiecza w sezonie 30-40 ratowników. Teoretycznie mamy wystarczająco dużo ratowników, ale nadal czekamy, aż zgłoszą się kolejni, najlepiej - trzech, czterech. Zawsze przydadzą się dodatkowi ludzie, którzy mogą zastąpić kogoś, kto idzie na przerwę czy po prostu pomogą podczas akcji. Dobrze wyszkolonych ratowników nigdy za wielu. Niestety, od lat obserwujemy deficyt na ratowników. Stara ekipa wykrusza się, a nowych zgłasza się coraz mniej - informuje Łukasz Nizgorski z Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Cztery gdyńskie kąpieliska, czyli Babie Doły, Śródmieście, Redłowo i Orłowo, zabezpiecza co roku łącznie 38 ratowników. Sytuacja wygląda tutaj niemal identycznie jak w Sopocie. Wprawdzie dało się skompletować całą ekipę, ale władze Mariny Gdynia, która koordynuje pracę tutejszych ratowników, z chęcią zatrudniłyby jeszcze kilka osób. I tu również chętnych na razie nie widać.

- Co prawda mamy już komplet, ale z chęcią przyjęlibyśmy do pracy jeszcze 3-4 osoby. Każdego roku plaże w Gdyni zabezpiecza więcej ratowników niż wymaga ustawa i chcemy, aby tak pozostało. Muszę przyznać, że my również od kilku lat borykamy się z coraz mniejszą liczbą chętnych. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się nasilać. I to nie tylko na plażach Trójmiasta, ale i w całej Polsce - mówi Sylwia Mathea-Chwalczewska, kierownik Mariny Gdynia.
Za niska płaca

Dlaczego liczba chętnych do pracy w charakterze woprowca topnieje z każdym rokiem? Chyba dla nikogo z czytelników nie będzie zaskoczeniem, że - zdaniem kierownika gdańskich kąpielisk - powodem jest przede wszystkim zbyt niskie wynagrodzenie. Oprócz tego, w Trójmieście powstało w ostatnich latach kilka basenów całorocznych, które skutecznie "zasysają" kadry sezonowych ratowników.

- Powiedzmy sobie wprost, zarobki ratowników nie są atrakcyjne. To naprawdę odpowiedzialna praca, a płace są po prostu nieadekwatne do niej. Wielu ratowników wyjeżdża do pracy za granicę, gdyż za tę samą pracę dostają tam nawet kilkukrotnie wyższe stawki. Dla przykładu, kilku naszych ratowników wyjechało ostatnio do Stanów Zjednoczonych, gdzie przyjęto ich z otwartymi rękoma, bo byli świetnie wyszkoleni. Dopóki zarobki nie zostaną podwyższone, nie spodziewam się, aby coś się zmieniło - kwituje Iwański.
Na koniec warto wspomnieć, że wypłacanie ratownikom wodnym pensji i ustalenie jej wysokości leży w gestii poszczególnych gmin, czyli magistratów Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Miejsca

Opinie (177) 6 zablokowanych

  • (1)

    Powinno byc tak od poczatku roku mozna zapisac sie na szkolenia darmowe ratownika WOPR i wtedy podpisuje umowe ze zobowiazuje sie przejsc caly etap szkolen oraz przepracowac okres od .. do .. za wyzsza kwote niz 2200brutto .. ..w przypadku nie wywiazania sie z umowy osoba ta zobowiazuje sie splacic kare umowna za okres od .. do .. wraz z kosztami szkolenia.. Po takim okresie taki ratownik otrzymuje swiadectwa certyfikaty i dyplomy wraz z wynagrodzeniem i ewentualnymi premiami za wykonanie w pelni umowy.. I wtedy moze bedzie wiecej osob chetnych na to stanowisko..

    • 21 3

    • Lojalnościowe umowy dla ratowników?!

      To się nie sprawdzi...z zakładników nie masz dobrego pracownika.
      Groźba kary nie wpływa na motywację w pracy...

      • 5 3

  • (4)

    Prawda jest zupelnie inna. Chamstwo. Chamstwo i jeszcze raz chamstwo. Pozatym do pracy w UE lepiej jechać za lepsza kasę. W Polsce wyciągałem w wakacje 2.5tysiące plus jedzenie i dach do spania jeśli to był ośrodek .W ue też 2.5 tysiąca tylko euro. Dziękuję pozdrawiam. Student umie kalkulować.

    do tego dochodzą tysiące pijanych Błażejaki, Patryków, Sebastianów, Jessic, którym za chiny nie wytłumaczysz że po wódce i browarze do wody się nie wchodzi. Są jeszcze wąsaci Janusze. Plus bieg przez parawany.

    • 53 2

    • E e. E e e e

      E e e e bo co, bo Seba to inny ludź?

      • 3 5

    • Jessica jest z invitro ...ona może.

      .

      • 13 0

    • Oczywiwcie: na zachodzie nikt nie pije, i wszyscy nazywaja sie Rysiek.

      Co za palant...

      • 1 2

    • Przedstawiciel dowolnej branży na zachodzie zarabia więcej niż w Polsce

      A chamstwo jest wszędzie takie samo.

      • 1 0

  • za czasów pana Romka Wołodźki,było nas wielu (1)

    • 11 3

    • To prawda człowiek z pasją, który przeciagał wielu....niech odpoczywa w pokoju

      • 2 0

  • Panie Rafale no nie ma co sie dziwic.

    Przeciez chyba Pan sam rozumie ze ratownik to dosyc nudne zajecie tak siedziec i patrzec w sina dal rozmyslajac ze a moze cos sie stanie a moze nie.... Zadnych korzysci intelektualnych w tej pracy nie uzbiera sie do swojego CV... To nie jak w amerykanskim serialu z Davidem Hasselhoffem "Baywatch" gdzie nie bylo ani jednej sytuacji kiedy David nie mial do czynienia z pieknymi poszkodowanymi ofiarami o przepieknych kobiecych ksztaltach..... Co tu wiecej pisac???

    • 10 2

  • Nie opłaca się za tyle pracować! (4)

    Dlatego wyjeżdżam w lipcu za namową mojego kolegi Kazika do słonecznego Miami,gdzie będę zarabiać sensowne pieniądze jako ratownik! P.s Mogę skromnie napisać,że będę na jednej zmianie współpracować z Davidem Hasselhoffem!

    • 10 7

    • Odstawili tobie ECT

      Ale widać że trzeba wrócić do tego, same psychotropowe nie pomagają.

      Spokojnie, zaczniemy znowu ECT to polecisz nie tylko do Miami ale na księżyc. W ostateczności zaaplikuja ci lobotomie transorbitalna i będzie spokój... Twoi rodzice w Zoo wyrazili pisemną zgodę.

      • 2 2

    • Spokojnie bo David Hasselhoff ma juz 64 lata i

      prywatnie zmaga sie z ciezkim nalogiem alkoholowo psychotropowym....

      • 7 0

    • W Miami i w ogole w Stanach musisz

      zdobyc licencje dla tego rodzaju pracy. Poza tym, wlasnie na Florydzie gdzie jest wielka hiszpansko jezyczna grupa etniczna jezyk hiszpanski i oczywiscie angielski musisz miec opanowany biegle.

      • 1 1

    • Angielski znam perfect ale hiszpańskiego już niestety nie:(

      Za to Kazik mi powiedział,że w razie czego mam swojego prywatnego tłumacza z którym będę miał kontakt radiowy,telefoniczny bądź w najlepszym wypadku będziemy pływać/ratować w parach:)

      • 2 1

  • Ukraina

    Dajcie wieksze zarobki a nie Ukraincow sciagacie. Tych pseudo przyjaciół z Ukrainy w Gdansku jest multum.

    • 37 5

  • To pewnie efekt 500+ :) (3)

    na GW są od jakiegoś czasu tylko takie wnioski

    • 9 7

    • pitol....nie (2)

      Glupoty piszesz co to jest 500zl....raczej do odlzenia a charowac i tak trzeba by starczylo.....jakies glupoty wymyslacie malo komu sie oplaca nie pracowac

      • 3 2

      • widze że nie ogarniasz kolego, więc ci wytłumacze: (1)

        500 dostajesz za jednego bachora, a żeby dostać to musisz mieć trzy bachory minimum, więc juz na starcie masz 1500, a dorób sobie jeszcze jednego, dwójke i nie bedziesz musiał pracować przez kolejne 20lat.

        • 1 7

        • Bachor? Ciekawe slownictwo. Widac z jakiej patologicznej rodziny pochodzisz.

          • 2 0

  • Dajcie zarobić (1)

    Dajcie 2500netto za tą bądź co bądź odpowiedzialną robotę albo pozamykajcie te plaże

    • 36 0

    • ilu jeszcze wąsatych januszy musi się utopić

      żeby ktoś zwrócił uwagę na ten palący problem? no ilu?!!

      • 1 1

  • nie będzie podwyżek dla ratowników, bo ważniejsze jest (1)

    żeby wielodzietne rodziny jeździły w Gdyni za darmo autobusami. za to w gdańsku uzbierali 40 mln nadwyżki ze śmieci, ale wydadzą je na kalendarze, żeby uzbierać 100tyś na remont zegara. o sopocie się nie wypowiem, nie chcę nikogo obrażać.

    • 35 6

    • nie tak źle

      W Gdyni w tym roku jest całkiem dobrze pod kątem stawki 15 brutto/h jest jedną z lepszych stawek na wybrzeżu ;)

      • 1 0

  • (2)

    Jaka płaca takie zainteresowanie. Wazne ze jest 500+

    • 13 10

    • (1)

      No i dobrze,że jest.W końcu stawki za pracę będą rosły,a jak nie to sami sobie pracujcie na siebie,zobaczymy jak pociągniecie własne interesy bo jak dotąd pracownik był poniżanym parobem za 1500zł.Zatrudnijcie swoje dzieci za takie jałmużny.

      • 11 1

      • Dokladnie tak!

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane