• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

CorelDRAW, czy Adobe Illustrator? - Co powinien wybrać grafik

21 grudnia 2023 
Opinie (4)

W środowisku grafików trwa nieustająca polemika, która ma na celu wyłonienie zwycięzcy i wskazanie najlepszego programu do grafiki komputerowej. Zarówno Adobe Illustrator, jak i CorelDRAW to profesjonalne narzędzia do projektowania graficznego. Czy któryś z nich jest zdecydowanie lepszy od drugiego? A może jeden sprawdzi się w przypadku początkujących grafików, a inny docenią profesjonaliści? Sprawdź porównanie CorelDRAW vs Adobe Illustrator.



Który program graficzny jest łatwiejszy w obsłudze?



Adobe Illustrator i CorelDRAW to programy, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w branży graficznej. Dostęp do zaawansowanych narzędzi oraz przejrzysty interfejs użytkownika w obu przypadkach zachęcają do nauki. No właśnie, ale co z tym learning curve, czyli krzywą uczenia?

CorelDRAW oferuje nieco bardziej przystępne opcje, łatwiejsze do wykorzystania przez użytkownika bez specjalistycznego przeszkolenia. W przypadku programu od firmy Adobe ta krzywa uczenia jest nieco bardziej pochyła, choć wiele zależy od używanej wersji programu Corel. Pakiet Essentials sprawdzi się nawet w przypadku początkujących użytkowników. Z kolei najnowszy Graphics Suite docenią przede wszystkim zawodowi graficy.

Program Adobe to świetna opcja dla osób, które w projektowaniu grafiki mają wieloletnie doświadczenie i doskonale znają większość narzędzi podstawowych. Raczej nie będzie to najlepszy wybór dla początkujących użytkowników. Rodzina programów Adobe najlepiej współpracuje, kiedy łączysz ze sobą różne aplikacje tego samego producenta.

Adobe Illustrator - narzędzie do grafiki wektorowej



Adobe Illustrator przez lata wyznaczał złote standardy wśród software'u do obróbki grafiki. Posiada bardzo rozbudowaną paletę możliwości, jeżeli chodzi o tworzenie grafiki wektorowej, dlatego dobrze sprawdza się do projektowania przemysłowego, czy brandingu.

Na duży plus zasługuje współpraca z usługą chmurową Creative Cloud. To platforma przeznaczona do przechowywania i udostępniania danych oraz recenzowania prac. Dodatkowo użytkownik otrzymuje dostęp do bogatych graficznych zasobów. Jeśli pracujesz na różnych programach firmy Adobe (np. powszechnie znany Adobe Photoshop), zintegrujesz je ze sobą, aby uzyskać jeszcze lepszą kompatybilność. Doskonałym przykładem jest Adobe Font, który daje dostęp do kilkunastu tysięcy profesjonalnie zaprojektowanych czcionek.

Zacznij edytować projekty z CorelDRAW



W aplikacji CorelDRAW znajdziesz znakomitą większość tych samych rozwiązań, które oferuje program Adobe. Jeśli jednak wolisz pracować z tabletem i rysikiem, Corel będzie lepszym wyborem. Software z niezachwianą precyzją przenosi ruchy projektanta na dotykowy ekran, dlatego świetnie sprawdza się wśród użytkowników chcących specjalizować się w projektowaniu technicznym (np. produkty, opakowania). Z Corelem stworzysz też realistyczny rysunek odręczny.

Program Corel oferuje także przetwarzanie zdjęć w formacie RAW. Jeśli w swojej pracy bazujesz na fotografii, będzie to strzał w dziesiątkę.
Osoby, które często pracują z różnych urządzeń, ucieszy fakt, że CorelDRAW jest dostępny nie tylko na desktopie, ale również w przeglądarce internetowej oraz na urządzeniach mobilnych. W ten sposób możesz zarządzać swoimi projektami gdziekolwiek jesteś.

Niestety wadą oprogramowania jest fakt, że nie pozwala on na pełną integrację aplikacji z innymi programami graficznymi. Nie masz więc możliwości, aby swobodnie przenosić obraz między Adobe Illustrator i CorelDRAW.

CorelDRAW czy Illustrator. Który z nich wybrać?



Zarówno CorelDRAW, jak i Adobe Illustrator to potężne narzędzia do obróbki grafiki komputerowej. Pierwszy z nich stanowi dobry wybór dla wolnych strzelców. Doskonale sprawdzi się też w przypadku nisko i średnio budżetowych projektów, gdzie pojawia się potrzeba wykorzystania ilustracji wektorowych.
Z kolei z Adobe Illustrator skorzystają firmy, w których designer musi mieć dostęp do najbardziej zaawansowanych programów i możliwości personalizacji swojej pracy.

Corel vs Illustrator a cena za software



Oba programy występują w wersji rocznej subskrypcji. Dodatkowo program CorelDRAW jest dostępny w formie licencji wieczystej i występuje w kilku wersjach (Essentials, Standard i Graphics Suite). Takie oprogramowanie jest dostępne od momentu zakupu bezterminowo i nie wymaga odnawiania płatności za kolejny roczny plan subskrypcji. Model subskrypcyjny pozwala na uniknięcie jednorazowo dużego wydatku, wymaga jednak odnawiania licencji. 

Różnica w cenie jest widoczna na pierwszy rzut oka - w przypadku porównania ze sobą wersji programów o podobnym zakresie funkcji, CorelDRAW jest tańszy od Illustratora.

Gdzie kupić dobry program do tworzenia grafiki komputerowej?



Wśród wielu programów graficznych wybrałeś software dla siebie, ale nie wiesz, od którego dostawcy go kupić? Sprawdź ofertę sklepu Soft360. Doświadczeni doradcy pomagają w doborze produktu dopasowanego do Twoich potrzeb do wstępnych konsultacji po aktywację software'u. Do każdego zakupionego programu otrzymujesz certyfikat legalności w formacie PDF, który gwarantuje, że licencja na produkt jest w pełni legalna i możesz bezpiecznie korzystać z oprogramowania.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (4)

  • Pamiętam jak nauczycielka od mamtmy wydarła się na mnie

    że jej syn jest grafikiem i używa coreldraw!

    • 1 0

  • A kto jest sponsorem artykułu. Mamy chyba prawo wiedzieć skoro jest informacja że to sponsorowany tekst.

    • 1 0

  • Żadnego

    Ten zawód wymiera

    • 0 1

  • Trochę niejasności

    Jestem wręcz przekonany że autor artykułu nie ma zielonego pojęcia o temacie różnic pomiędzy programami o których pisze. Wyrażając opinie które nie oddają sedna sprawy lub mijają się z prawdą.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane