• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cywilne samoloty w Babich Dołach

(boj)
25 sierpnia 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Możliwe, że już za kilka miesięcy na wojskowym lotnisku w Babich Dołach będą lądować cywilne samoloty. Lotnisko ma służyć tanim liniom lotniczym oraz jako zapasowe miejsce lądowania dla Rębiechowa. Część nowego wyposażenia lotniska jest już zakupiona i lada moment będzie montowana.

Nie wszyscy wiedzą, że w ponad połowie dni, w których z powodu niesprzyjającej pogody nie można wylądować samolotem w Rębiechowie, swobodnie można wylądować na gdyńskim lotnisku. Traktowanie go jako zapasowe poprawi warunki funkcjonowania komunikacji lotniczej w naszym regionie. Druga funkcja to baza dla tanich linii lotniczych. Trzecia - lotnisko cargo.

Lotnisko w Babich Dołach - oficjalna nazwa lotnisko Oksywie - jest usytuowane ok. 1,5 km od Trasy Kwiatkowskiego. W pobliżu jest miejsce do którego przypływają promy i funkcjonuje terminal kontenerowy, budowany jest kolejny. Tworząc tu cywilne lotnisko zyskujemy centrum logistyczne. Kiedy w Babich Dołach wylądują pierwsze cywilne samoloty?

- Nie jest wykluczone, że to perspektywa miesięcy, a nie lat - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Widzimy, że to jest realne. Wiemy, że to będzie wymagało nakładów finansowych. Pierwszy etap chcemy osiągnąć jak najszybciej. Myślę, że najbliższe 2 - 3 miesiące pozwolą odpowiedzieć na pytanie: kiedy pierwszy samolot będzie tam lądował.

Pierwszy etap zakłada maksymalnie wykorzystanie potencjału już istniejącego lotniska, nie do końca wykorzystywanego przez lotnictwo MW. Wymaga to pewnych prac dotyczących pasa startowego i zmian w systemach naprowadzania samolotów. Część wyposażenia już jest zakupiona i będzie w krótkim czasie montowana. Władze Gdyni już współdziałają z Urzędem Lotnictwa Cywilnego w tej sprawie.

- To jest priorytetowa inwestycja. To musi być realizowane - deklaruje Marek Biernacki, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Cały ten pomysł jest nieodzowny przy rozwoju tanich linii lotniczych. Albo chcemy mieć dobrze rozwinięte szlaki komunikacyjne, albo nie.

- W Polsce jest stosunkowo mało tanich linii lotniczych - dodaje prezydent Gdyni. - Z jednej strony mamy niewielką ilość połączeń, z drugiej - dość dobrze rozbudowaną bazę lotnisk wojskowych. Wszystkie nadają się by adaptować je na cele cywilne; szczególnie te położone blisko aglomeracji.

Ile to będzie kosztowało? Obecnie określane są konieczne nakłady inwestycyjne. Z tych informacji wynikną koszty realizacji, a z nich harmonogram działań. Gdyńskie lotnisko będzie zarządzane przez tego samego operatora, który zarządza lotniskiem w Rębiechowie. To ma zagwarantować ich dobre współdziałanie. Władze Gdyni i Urząd Marszałkowski chcą wykorzystać fundusze europejskie jako źródło finansowania inwestycji, czyli budowy terminalu i przebudowy pasa startowego. Liczą, że wykorzystają pieniądze z konstruowanego obecnie budżetu na lata 2007 - 2013.
(boj)

Opinie (198) 1 zablokowana

  • NAJWIĘKSZA GŁUPOTA WSZECHCZASÓW

    Patrzycie chyba tylko na kasĘ i profity jakie mogĄ z tego byĆ dla włAdz miasta,bo tak naprawdĘ ludzie z okolicznych dzielnic bedą mieli tylko same kłopoty. Mieszkałam w tym rejonie prawie 18 lat i dobrze wiem z czym wiarze się fakt ponownego uruchomienia lotniska czy to cywilnego czy wojskowego.Teraz jak nie latają tak często to chociaż można spokojnie zjeść obiad i coś obejrzeć, bo kiedyś było tak że szyby i żyrandole drżały jak leciał smaolot,helikopter czy nawet dwupłat!!! A pozatym pomyślcie jak to odbije się na wszym zdrowiu ludzie nie dośc wam stacji radarowej na oksywiu, radarów w porcie wojennym, anten telefoni komórkowej położonych w tej okolicy pomyślcie sobie że to wszystko może dać efekt w postaci choroby popromiennej i ciekawe za co wtedy będziecie się leczyć skoro nasza służba zdrowia pozwala tylko umierać!!! Ryszcie głowami a nie portfelami, bo zdrowia niestety ie kupicie już potem!!!

    • 0 0

  • do Magdy

    Port ma radary obserwacji brzegowej i meteo. Ustawione tak, że lądu niemal nie chwytają. Na lotnisku działa system obserwacji podejścia małej mocy RSL o efektywnym zasięgu ok 5km, oraz AVIA, radar strefowy o dużym zasięgu, który niezależnie od startów i lądowań jest stale włączony.

    Tak więc, droga Magdo, uruchomienie przewozów cywilnych nie wpłynie na Twoje zdrowie. Przynajmniej fizyczne.

    • 0 0

  • ...

    taak lotnisko w centrum miasta... cudownie kilkaset metrów od domów mieszkalnych to doskonały pomysł... to nie rozwój miasta to zagrożenie dla życia!jeśli będzie jakaś awaria i taki piękny stalowy ptak lądujący na zapasowym lotnisku babie doły sobie polegnie i skrzydła mu sie powiną to kto zwróci życie tym co zginą w mieście... jesli um gdyni ma takie pomysły... to gratuluję dalekowzroczności... stwórzecie aeroklub ew, jakieś loty dyspozycyjne czy coś takiego, a rozwijajcie na Boga port bo to jest okno na świoat którym gardzicie i o którym zapominacie...

    • 0 0

  • bezpieczeństwo

    Obawiam się moi mili, że nigdyście nie lądowali na żadnym z tych lotnisk, a z tego forum robicie festiwal prywatnych uprzedzeń. Podstawowy kierunek lądowania dla Rębiechowa przechodzi dokładnie nad osiedlami południowego Gdańska, oraz bardzo obciążonej ruchem trasy obwodowej. Babie mają z jednej strony lasy i morze, a z drugiej pola pomiędzy Kosakowem i Pierwszynem, a dalej las. Gdyby te wypadki, które wydarzyły się na Babich miały miejsce w Gdańsku, Trójmiasto stałoby na czele cywilnych ofiar w wypadkach lotniczych..
    Lotnisko w Rębiechowie miało mieć dwie drogi startowe. Niestety budowy drogi startowej równoległej do obwodnicy zaniechano, a intensywna rozbudowa Gdańska sprawiła, że ludzie mieszkają tam dokładnie pod scieżką podejścia.

    • 0 0

  • lotnisko

    Jedna wiadomość i od razu widać, że wielu zakompleksionych Gdańszczan nie może przeżyć faktu, że Gdynia może mieć własne lotnisko - i to o lepszych parametrach niż Gdansk Lech Walesa Airport!!!! Powinniście się cieszyć, że część hałasu przeniesie się znad waszych głów w inne miejsce a samoloty, które nie mogą ze względu na niedoskonałość lotniska w Rębiechowie wylądować na świętej gdańskiej ziemi, mogłyby wylądować w Gdyni. Najwyraźniej jednak umiejętność postrzegania wielu aspektów jakiejś sprawy nie rozwinęła się u was zbyt mocno, bo skupiacie się na pielęgnowaniu stereotypów i szerzeniu nienawiści. *e się w wasz pusty łeb.

    • 0 0

  • TO JEST JUŻ NUDNE

    Każda inicjatywa to odrazu podejżenia o łapówki
    dlaczego Gdynia lub Gdański lokalni patry....! lepiej się kłucić czy wspólnie zarabiać bo turysta który przleci tanią linią zostawi trochę kasy w Gdyni i w Gdańsku i może zaczniemy odbijać się od dna Lokalni patryjoci zamiast się kłócić poczytajcie trochę histori o znaczeniu Gdańska w Europie

    • 0 0

  • Lotnisko Oksywie

    Mieszkańcy okolicznych osiedli odetchneli z ulgą, kiedy wojsko zaprzestało lotów samolotów bojowych. Latające helikoptery dokuczają, ale o wiele mniej, niż tamte samoloty. Teraz mają wrócić samoloty i z powrotem będzie huk. W lipcu byłem świadkiem startu sporej maszyny pasażerskiej z Oksywia - huk był spory. Czy władze miasta biorą to pod uwagę?

    • 0 0

  • do J23

    A może tak przeprowadzisz się koło lotniska, najbliższe zabudowania są w odlgłości 700m.Prawie nad głowami latają. Nigdy nie zgodzimy się na lotnisko pasażerskie. wszelkie umowy mieszkańcy mogą zaskarżyć.Już mieliśmy przedsmak,kiedy pan prezydent urlopował w Juracie!!! Hałas przez całe osiedle do samego lotniska. Bardzo nisko latające samoloty nad wieżowcami. Helikopter za helikopterem. Strach człowieka ogarnia, że nam za moment na blokowiska spadnie. Nie tak dawno widziałm jak samolot przygotowywał się do lądowania. Leciał tak nisko,że myślałam,że zahaczy o wieżowce przy Stolarskiej .

    • 0 0

  • Ludzie z wojska stracą pracę?

    • 0 0

  • Lotnisko jest potrzebne

    Nie wiem kto z wypowiadających sie osób leciał lub lata samolotami. Północna polska jest pod względem tanich linii upośledzona z gdańska są tylko centralwings i wizzair.
    i to niewiele połączeń. ja mieszkałem długi czas w gdyni i dojeżdzałem do Gdańska na lotnisko i nie stanowiło to problemu ale mała ilość lotów skłania mnie do poparcia tej inwestycji.
    a tłumaczenie że wojskowi stracą pracę jest dla mnie bez sensu bo wiadomo że na turystach którzy przyjadą można dobrze zarobić a konkurencja wśród tanich linii może wyjść tylko a dobre.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane