• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czas na studia. Zaczyna się kolejny rok akademicki

Marzena Klimowicz-Sikorska
1 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Poza GUMedem, na którym studenci rozpoczęli już rok akademicki jeszcze we wrześniu, trójmiejskie uczelnie publiczne rozpoczną go z początkiem października. Poza GUMedem, na którym studenci rozpoczęli już rok akademicki jeszcze we wrześniu, trójmiejskie uczelnie publiczne rozpoczną go z początkiem października.

Tysiące studentów rozpoczyna właśnie rok akademicki. Sprawdziliśmy, które kierunki w tym roku okazały się najpopularniejsze na trójmiejskich uczelniach publicznych, przyglądając się też nowościom



Czy masz ukończone wyższe studia?

Październik to czas, gdy zajęcia mają luźniejszy charakter. Nowi studenci w pierwszych tygodniach adaptują się do nowego otoczenia - zawierają znajomości, wertują plany zajęć, poznają wykładowców. Początek miesiąca to czas uroczystych inauguracji. Najbardziej wyjątkowa będzie ta na Politechnice Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska, która w tym roku obchodzi 110. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego.

Uroczystość rozpocznie się 6 października o godz. 11.15 w Auli w Gmachu Głównym PG, w której udział weźmie m.in. Lech Wałęsa, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch.

Jubileuszowy rok akademicki rozpocznie na PG blisko 25,5 tys. studentów, z czego 5,3 tys. z nich to żacy z pierwszego roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia oraz 700 ze studiów II stopnia. W tym roku najpopularniejsze okazały się takie kierunki, jak geodezja i kartografia, inżynieria materiałowa, energetyka oraz gospodarka przestrzenna.

Z kolei rok akademicki 2014/2015 na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie prawie 31 tys. żaków, w tym ok. 10 tys. studentów pierwszego roku. Inauguracja na tej największej uczelni wyższej w regionie pomorskim odbędzie się 1 października o godz. 11.00 w Auli im. prof. Mariana Cieślaka na Wydziale Prawa i Administracji UG zobacz na mapie Gdańska. Uroczystość uświetni wręczenie tytułu doktora honoris causa UG wybitnemu matematykowi, prof. Zbigniewowi Ciesielskiemu.

Podczas tegorocznej rekrutacji kandydaci mogli wybierać spośród 69 kierunków, w tym kilku nowych I stopnia, jak: bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna, biologia medyczna, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, studia w języku angielskim - European and International Business Law and EU Administration, a także etnofilologia kaszubska.

Uruchomienie tego ostatniego kierunku stanęło pod znakiem zapytania ze względów finansowych, jednak Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zdecydowało się dołożyć brakującą kwotę ok. 90 tys. zł za trzyletnie studia. W tym roku na UG popularność biły takie kierunki, jak: psychologia, kryminologia, skandynawistyka czy bezpieczeństwo narodowe.

Z kolei na Akademii Sztuk Pięknych naukę rozpocznie 359 studentów. W tym roku absolwenci szkół średnich bili się o indeks głównie takich kierunków, jak: grafika i architektura wnętrz oraz wzornictwo. Rok akademicki rozpocznie się na tej uczelni 3 października o godz. 12 w Auli Wielkiej Zbrojowni zobacz na mapie Gdańska. (Główne wejście do Wielkiej Zbrojowni od ul. Tkackiej).

Gdański Uniwersytet Medyczny zobacz na mapie Gdańska immatrykulację żaków ma już od kilku dni za sobą. Na tej uczelni rok akademicki rozpoczęło: 189 studentów pierwszego roku Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, ponad 548 na pierwszym roku Wydziału Lekarskiego. Natomiast na Wydziale Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i IMMiT immatrykulowano ponad 300 studentów. Największą popularnością cieszyły się jednolite studia magisterskie stacjonarne na kierunkach: lekarskim oraz na farmacji, a także: dietetyka, pielęgniarstwo czy fizjoterapia. Inauguracja odbędzie się na tej uczelni 8 października.

Z kolei na Akademii Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdańska najpopularniejsze okazały się kierunki wprowadzone do oferty po raz pierwszy.

- W tym roku największym zainteresowaniem cieszył się kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne oraz dwa nowe kierunki: wojsko w systemie służb publicznych oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie - mówi kmdr. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej.

Gdzie można znaleźć pracę po takich studiach? Absolwenci kierunku systemy informacyjne w bezpieczeństwie są przygotowywani do pracy w jednostkach organizacyjnych służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo narodowe na stanowiskach analityków oraz operatorów systemów i sieci teleinformatycznych.

Natomiast po kierunku wojsko w systemie służb publicznych pracę znaleźć będzie można w szeroko rozumianym sektorze publicznym oraz jednostkach wojskowych i instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem. Na tej uczelni 1 października indeks otrzyma prawie 1,5 tys. studentów.

Akademia Morska zobacz na mapie Gdyni w Gdyni przyjęła z kolei na pierwszy rok łącznie nieco ponad 1,6 tys. osób.

- Przygotowaliśmy ofertę edukacyjną dla tegorocznych kandydatów studiów stacjonarnych na 4 wydziałach, 7 kierunkach i 42 specjalnościach - mówi Tomasz Degórski, rzecznik prasowy gdyńskiej AM. - Już od kilku lat obserwujemy olbrzymie zainteresowanie studiami na Wydziale Nawigacyjnym, w tym: kierunkiem nawigacja oraz transport. Co ważne, są to kandydaci z wysoką i bardzo wysoką średnią z ocen na świadectwach maturalnych.

Inauguracja na tej uczelni odbędzie się 4 października w Gdyni na Skwerze Kościuszki(miejsce cumowania żaglowca szkolnego "Dar Młodzieży" zobacz na mapie Gdyni).

Na Akademii Muzycznej z kolei w tym roku naukę rozpocznie ok. 300 studentów na I roku studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Najwięcej zgłoszeń było na kierunki instrumentalne i wokalne. Inauguracja odbędzie się 7 października w gmachu uczelni zobacz na mapie Gdańska.

Miejsca

Opinie (183) ponad 10 zablokowanych

  • PG (1)

    Rok akademicki zaczął się w poniedziałek.

    • 15 0

    • W Akademii Morskiej we wtorek w zeszłym tygodniu. Ale autorowi nie chciało się ruszać od biurka. 1 października więc jest początek zajęć na studiach. I po co się wysilać.

      • 9 0

  • Jak to jest, ze zdjęcie jest z inauguracji w Akademii Morskiej a w podpisie jest o GUmedzie?

    • 11 0

  • oferta edukacyjna (2)

    Jeśli ktokolwiek jeszcze wierzy, że studia to czas dogłębnego poszukiwania wiedzy, okres rozwijania swojego charakteru, czy trenowania elitarnych umiejętności to się myli.

    Uczelnie to kombinaty szkółkowe przygotowujące "ofertę edukacyjną". Zachęcające do uczenia się (nie studiowania!) kolorowymi folderkami na "targach edukacyjnych".

    • 13 8

    • (1)

      jeżeli sądzisz, że studia to czas dogłębnego pakowania wiedzy na siłę, wbrew woli studenta, to pomyliłeś studia z liceum. Studia polegają na samodzielnym rozwijaniu swojego charakteru, trenowania elitarnych umiejętności oraz poszukiwaniu wiedzy przy pomocy jaką oferuje uczelnia.

      • 8 6

      • I te czynności elitarne wykonuje 75% populacji między 20-25 r.ż.

        Jeśli coś jest dla wszystkich to nie jest elitarne. Do studiowania folderki nie powinny być potrzebne. A przyjęcie 10000 studentów na UG na pierwszy rok posiadając zaledwie siedmiuset pracowników naukowo- dydaktycznych jest lekko niepoważne.

        • 8 1

  • (1)

    Ostatnio spacerowałem po Biskupiej Górce i doszedłem do dawnych koszar schronowych, zajętych obecnie przez Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną.
    Osobników płci męskiej było do policzenia na palcach najwyżej jednej ręki, natomiast dziewcząt bez liku. Nie wiem jak się uczą oraz czego ale z powierzchownego oglądu, to jest raczej forum pokazu najnowszej mody, trendów w makijażu, fryzjerstwie itd
    Nie zauważyłem zatroskania o naukę a spotkania na dziedzińcu były tożsame z pogaduchami w kawiarniach,m tyle że na stojąco.
    Słabo widzę świetlaną przyszłość w Polsce z tak wykształconymi ludźmi.

    • 33 6

    • Kształcą modowe boogerki :)

      Tępe ci
      Zamiast pójść do zawodówki to robią śmieszne mgr albo licencjaty.
      W psedo uczelniach lub akademiach pana kleksa.

      • 23 0

  • Kuszące nazwy kierunków (1)

    a potem ukończeniu studiów rozczarowanie - brak propozycji, bezrobocie i wyjazd na zmywak.
    Uczelnie co roku wymyślają nowe kierunki, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów i zarabiać kasę, bo o to w tym wszystkim chodzi.

    • 21 8

    • Uważam, że dla takiego licealisty, którego skusi nazwa kierunku studiów, wyjazd na zmywak jest sporym awansem umysłowym, społecznym i finansowym

      • 19 0

  • Polibuda, najlepszy czas w moim życiu :) (2)

    Przez pierwsze 3 lata było ciężko, ale już na specjalizacji pełna przyjemność :D
    Dzięki ciężkiej pracy na studiach mam teraz 5kPLN na rękę i mogę sobie organizować życie !

    Polecam

    • 7 14

    • 1200 eur tyle co pijaczek w szwecji zeby nie straszyl ludzi pod sklepem.

      • 25 2

    • Za 5 koła to możesz jedynie organizować kawalerkę w falowcu - taka prawda jak się ma rodzinę.
      Ale dla ciebie to i tak skok cywilizacyjny w porównaniu do kibla na podwórku.

      • 10 6

  • Studia wyższe - jak każdy produkt masowy - im więcej - tym gorzej (3)

    Masowa "produkcja" magistrów, inżynierów, a zwłaszcza licencjatów i idiotyczne kierunki robi swoje.
    Ukończone obecnie studia to poziom matury jakieś 20 lat temu.
    Powstające masowo tzw. "wyższe szkoły" w egzotykach takich jak Białestoki, Mońki, Kielce, Hrubieszowy, etc. sprawiają że kształci się idiotów użytecznych.
    Zapłacisz za takowe "studia" i indeks a potem tytuł w kieszeni.
    A już uzyskanie tytułu licencjata i wpis do kwitów że ma się "wyższe wykształcenie" to jakaś paranoja.
    Brakuje jedynie przywrócenia punktów preferencyjnych przy naborze.

    • 18 3

    • (1)

      Sorry niektóre szkoły wyższe są co najwyżej na poziomie dawnych szkół policealnych, zaś licencjaci (bez jaj!) na poziomie pierwszych klas byłych zawodówek.

      • 13 1

      • Dokładnie!

        Tylko - jak zaznaczyłem - to tzw. "szkoły wyższe".

        • 7 0

    • pełna zgoda

      Jak w tytule. Mgr przestaje dziś cokolwiek znaczyć, bo magistra można uzyskać studiując gotowanie na gazie i prostowanie gwoździ w wyższej szkole zarządzania półkami sklepowymi. Potem mamy magistra o wiedzy i mentalności gimnazjalisty, który przed wojną nie miałby nawet szans zostać abiturientem, nie mówiąc o magistrze, Prywatne uczelnie zabijają prawdziwe wyższe szkolnictwo, ale cóż... W tym kraju wszystko trzeba spieprzyć, nawet tak cenna rzecz, jak studia

      • 11 0

  • Mniej studentów, co roku ubywa w Polsce 200 tys. studentów z powodu niżu demograficznego

    Po studiach, szkołach policealnych spora część wyemigruje do UK, Norwegii, Holandii Niemiec i dotyczy to absolwentów większości polskich uczelni, gdyż młodzi nie widzą możliwości podjęcia pracy lub przeżycia za zbyt niskie wynagrodzenia. To nie jest kraj dla młodych, tu trzeba mieć 'dojścia' do prezesów takich firm jak Orlen, Lotos, PKP inaczej zostaje wegetacja albo emigracja

    • 20 2

  • No rzeczywiście właśnie zauważyłem większy ruch na odlotach..

    • 14 0

  • Duch?

    Skąd się wziął minister Duch, skoro ministrem Nauki i SzW jest nadal ta tępa baba dwojga nazwisk?

    • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane